Hochkönig - aktuální report z 04. - 08.02.2015 - SNOW.cz

Hochkönig aktuální report z 04. - 08.02.2015

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Salcbursko

Hochkönig - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Mario83
 • hodnocení:
 • návštěva od: 04.02.2015 do: 08.02.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Krásné lyžařské středisko propojující pět obcí a několik vrcholů při možnosti projetí celého areálu bez sundání lyží. Hlavní atrakcí je zmíněná Konigstour, která propojuje obce Maria Alm, Hintermoos, Hinterthal, Dienten a Mühlbach a za jeden den se dá krásně celá zvládnout. Po projetí této trasy budete mít v nohou 32 km a nastoupaných 6 700 metrů. Při svižnějším tempu se dá stihnout více sjezdů nebo si i některé tratě vícekrát zopakovat. Trať je v mapách i na sjezdovkách velice dobře značena, ať již ze směru Mühlbach - Maria Alm (oranžová), nebo Maria Alm - Mühlbach (žlutá). Převažují červené sjezdovky, ale myslím, že každý by si v tomto středisku určitě trať podle svého gusta našel. Středisko na mě působilo rodinným dojmem a hlavně sjezdovky v Maria Almu jsou obsypány těmi nejmenšími.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Bydleli jsme v Maria Almu, tak začnu postupně. Největší koncentrace sjezdovek i lidí na jednom místě. Po dojetí na vrchol Aberg - Langeck je možnost se vydat po modré nebo červené sjezdovce, obě krásně široké s možností občasných výletů mimo trať. Na vrcholu značeno i několik skiroute(fialová barva). Na červenou sjezdovku navazují dvě sice kratší, ale o to strmější černé. Spodní část areálu převážně modré sjezdovky. Pokud se sjíždí do Hintermoosu, tak buďto tratí červenou 10a nebo 19. Za mě rozhodně doporučuji jet podél lanovky, sjezdovka 10a místy vydřená a na konci poměrně dlouhý a nudný dojezd ke kabinové nebo šestisedačkové lanovce. Po příjezdu na vrchol Gabuhel se rozbíhá několik červených tratí na všechny strany. Sjezd zpět do Hintermoosu ze začátku sice značen červeně, ale to tak pouze prvních 500 metrů, poté traverz, který bych označil barvou modrou. Do Hinterthalu nádherná prudká červená, v půlce se rozdělující na černou a červenou až k dojezdu nástupní stanice zpět na vrchol Gabuhel. A poslední trať vedoucí do Dientenu - svižná červená, opět dostatečně široká. Pouze při dojezdu k nástupní lanovce na druhou stranu areálu pozor, konec sjezdovky se poměrně dost zúží a docházelo k menším pádům u méně zdatných lyžařů. Z Dientenu vede lanovka k vrcholu Wastlhohe, kam lze ještě povyjet kotvou. Z druhé strany kopce dle mého vedou nejlepší sjezdovky - krásně upravené tratě, zalidněnost téměř žádná a ať už červená 13 nebo černá 13a, tak obě nabízejí sjezd bez plochých míst. Směrem na Dienten nahoře kratší traverz, pak široká červená a až dolů stačející se červená taktéž bez plochých míst. V okolí Mühlbachu jsme toho příliš nenajezdili. Z vrcholu Schneeberg modrá a červená, přičemž červená nás poměrně dost bavila. Na protější straně kopce převažující modré sjezdovky a po celé délce upravený snowpark. Ve směru Konigstour ještě červená sjezdovka č. 11,která první den našeho pobytu byla fantastická, ale v sobotu i díky vyšší zalidněnosti už dost muld a poměrně obtížnější dojezd k lanovce. Sjezdovky snad až na jednu všechny krásně upraveny, vydřená místa téměř nulová a po celé tři dny jsem si po loňské ztrápené zimě skutečně fantasticky zalyžoval.

Sněhové podmínky:

Vynikající. V horních partiích 130 cm sněhu, mimo sjezdovky také spousty míst s možností vjetí do hlubšího sněhu. V dolní části areálu asi okolo 70 cm, upravené běžkařské tratě v okolí a zima jak má být. Bral jsem si s sebou širší lyže na vyzkoušení a musím říct, že to byla velmi dobrá volba vzhledem k sněhovým podmínkám. V den našeho odjezdu napadlo 20 cm sněhu, takže sněhové podmínky se rozhodně nezhorší.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Moderní lanovky, kabinky, čtyřsedačky a šestisedačky. Některé již plně automatické a komfort na skutečně vysoké úrovni. V kabinové lanovce Kings Cab možnost wi-fi připojení během cesty. Jediná starší dvojsedačka z Dientenu, ale zas musím říct, že má jistý nádech nostalgie a rozhodně mně nijak nevadila, spíše naopak. Trochu bych viděl problém s obslužností vrcholu v Maria Almu, kam vede pouze jedna čtyřsedačka a kde bylo snad jediné místo s tvorbou front.

Zalidněnost:

Čtvrtek a pátek lyžování bez front na liduprázdných svazích. Kolikrát jsem si připadal, že máme sjezdovky jen pro sebe. V sobotu se areál přece jen trošku více zaplnil,ale nikde jsme nečekali ve frontě déle než minutu a i na svazích bylo spousta místa pro řádně široký oblouk.

Občerstvení a aprés-ski:

Spousty malebných chatek, většina domácího typu a opět maximální spokojenost. První den návštěva chaty Zachhofalm pod vrcholem Wastlhohe. Při vstupu se nelekněte, protože to vypadá jak kdybyste vešli k někomu do obývacího pokoje :-). Uprostřed pec,kde si skutečně tělo prohřejete. Pivo 4 E, polévka 3,5 E, špecle 9 E, Almdudler 4 E. Druhý den návštěva chaty na vrcholu Aberg-Langeck. Zde buďto možnost poobědvat v malé hospůdce anebo samoobslužné restauraci. Za mě rozhodně malá hospůdka s krbem. Ceny víceméně stejné. Poslední den jídlo v Gabuhelhutte. Prosklená a prosluněná chatka. Polévka, údajně malá, 4 E, ale nechci si představovat tu velkou. Pivko 3,5 E a špecle + Grestle 8,5 E. Tuto bych doporučil asi nejvíce, plus zde obsluhují sice starší, ale o to milejší dámy :-).

Doprava do střediska a parkování:

Parkování bez problémů, pár metrů od nástupních stanic lanovek. Doprava po cestě tam Brno-Vídeň-Salcburk-Bischofshofen-Maria Alm bez nejmenších problémů za cca 6 hod. Nazpátek v neděli hustě sněžilo, cesta na Bischofshofen jedině s použitím zimních řetězů, takže nakonec Maria Alm-Lofer-Bad Reichenhall-Salcburk-Vídeň-Brno za cca 7,5 hod. Na dálnici chvílemi bílá tma, ale naštěstí jen formou krátkých přeháněk.

+ plusy

 • Lyžování bez front a na poloprázdných svazích
 • Skutečně moderní přepravní zařízení
 • Konigstour
 • Spousty útulných horských chat a restaurací domácího typu
 • Krásné výhledy na Grossglockner, Kitzsteinhorn a Hochkoenig
 • Klidné rodinné středisko

- mínusy

 • Snad jenom neznevýhodnění vícedenních skipasů
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

23.01.2023  | Hochkönig

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Hochkönig je jednou z pěti oblastí lyžařského kolosu Ski amade, a to oblastí trochu méně známou, rozsáhlou a ambiciózní, než kolem sebe tvoří Flachau nebo Schladming. Sjezdovky tvoří jeden "řetěz" na podlouhlém zalesněném hřebeni s vrcholy mezi 1 600 a 1 900 m n. m., a tak se po nich dá příjemně výl...

04.02.2019  | Hochkönig

 • autor: moravecpeta
 • hodnocení:

Městečko Maria Alm společně s městečky Hinterthal a Hintermoos je polovinou lyžařského komplexu Hochkönig, který je součástí sdružení lyžařských středisek Ski amade. Výhodou polohy Maria Almu je blízkost dalších středisek Zell am See (cca 15 km) a Kaprun (cca 20 km). Bohužel v nich neplatí skipas Sk...

02.02.2018  | Hochkönig

 • autor: Bobulini
 • hodnocení:

Za počasí středisko nemůže, ostatní bezchybné. Na urolbovaném tvrdším základu 10 až 20 cm čerstvého prašanu, takže první jízdy nádhera, vzhledem k malé zalidněnosti, tak se sjezdovky bez větších boulí udržely do 12 až 13 hod., pak již místy trochu zvlněné. Středisko pestré, rozlehlé, půlden jedním směrem, půlden návrat do Mühlbachu. Všechny lanovky moderní, s kryty, občas i vyhřívané. Ve stylových hospůdkách příjemná obsluha, žádný nával. Jen těch panoramat a výhledu na Hochkönig jsme byli ušetřeni...

16.03.2017  | Hochkönig

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Na závěr naší lyžařské dovolené jsme již nechtěli experimentovat a vyrazili znovu do tohoto krásného střediska. A vyplatilo se. Užili jsme si lyžování s maximální spokojeností.

12.03.2017  | Hochkönig

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Krásný den strávený jarní lyžařskou turistikou. Vše funguje, jak má.

03. - 05.02.2017  | Hochkönig

 • autor: eva
 • hodnocení:

Středisko se skládá ze 3 hlavních propojených částí: Mühlbach, Dienten a Maria Alm. Celé pak spadá do regionu Ski amadé se 760 km (nepropojených) sjezdovek. Byla jsem zde již několikrát, ale lyžovala jsem vždy jen v prvních dvou areálech. Do Maria Almu jsem se dostala až tentokrát - může za to i nov...

15. - 22.02.2014  | Hochkönig

 • autor: Zleb
 • hodnocení:

Lyžařské středisko Hochkönig se zdá být širší než vyšší. Pokud ho projedete celé tam i zpět, budete mít v nohách 32 lyžařských kilometrů, projedete pět obcí, budete se kochat výhledy z pěti vrcholů (v rozmezí mezi 1 600 až 1 900 metry) a překonáte 6 700 výškových metrů. Přitom si ani jednou nesundát...

Hochkönig

Hochkönig

Hochkönig

Hochkönig

Hochkönig

Hochkönig

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 34
Otevřené sjezdovky 0 z 120 km