Engadin Svatý Mořic - aktuální report z 20.03.2015 - SNOW.cz

Engadin Svatý Mořic aktuální report z 20.03.2015

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Engadin Svatý Mořic - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: mirjur
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.03.2015 do: 20.03.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na Sv. Mořic jsme měli 2 dny - jeden na Corvatsch, druhý na Corviglii. Corviglia se pro špatné počasí nekonala, ale areál Corvatsch to stoprocentně vynahradil. Obloha bez mráčku, dlouhé, široké a perfektně upravené sjezdovky se sněhem, který držel až do odpoledne. Fantastické výhledy do údolí Innu a na jedinou čtyřtisícovku Graubündenu Piz Bernina, který spolu se sousedními štíty byl z vyhlídky Corvatsch takřka na dosah ruky. Návštěvnost kupodivu i přes vysoce nastavenou cenovou hladinu slušná, ale rozhodně nebylo přeplněno, trocha čekání hrozila jen v případech, kdy se člověk netrefil přesně do odjezdu některé visuté kabiny.
Každopádně pětihvězdičkové středisko - i přes níže uvedené mínusy.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Perfektně upravené a vysněžené po celý den. Odpoledne samozřejmě už ne ve stoprocentním stavu, ale jinde by byli rádi, kdyby takové měli po ránu. Svahy jsou vesměs orientovány jihozápadně, takže prakticky po celý den zality sluncem.
Obtížnost - převažují rychlé červené, dostatečně široké magistrály s minimem terénních nerovností. Okolo lanovky Furtschellas síť červených a modrých úseků, které se větví a kříží všemi směry, aby se nakonec spojily u vyhlídkové restaurace La Chudera. Jediná černá v této části (20) je vlastně také červená, nebo dokonce spíš modrá, jen se dvěma krátkými prudšími úseky před napojením nad velkoplošnou dvaadvacítku.
Luxusní svezení nabízí ledovcové červené trasy č. 1, 2 a 3 z výšky 3 300 m (terminál Corvatsch) okolo chaty Fuorcla Surlej k návratovým kotvám v cca 2 500 m, lemovány na východě neodolatelně fotogenickými štíty Piz Bernina, Roseg, Morteratsch, Palü... Z těch kratších se mi moc líbila opomíjená 16 podél propojovací pomy.
Jediné, co mohu zkritizovat, je značení. Neexistují tu známé barevené a dobře viditelné terče, zřetelně označeny jsou jen hlavní směry na větších křižovatkách, rozcestníky se směrovkami na běžných kříženích a větveních rovněž nejsou. Čísla sjezdovek lze nalézt jen na malých terčících o průměru cca 10 cm umístěných sporadicky na okrajových tyčích. Číslice samotné jsou čitelné jen zblízka, pokud tedy člověk nemá zrak jako ostříž. Snadno se tak může stát, že jedete po modré a najednou jste na černé, ani nevíte jak... Dokud jsem si trasy párkrát neprojel, velmi často jsem vytahoval mapu, abych zjistil, kde vlastně jsem a kam jedu, zejména pod Furtschellas.

Sněhové podmínky:

Bez komentáře, nelze nic vytknout. Kvalitní v celém areálu po celý den. Snad jen odpolední dojezd do údolí ke kabince Furtschellas byl ve spodní části měkčí a mírně rozježděný.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Prvotní přístup z parkovišť a výjezd na nejvyšší bod areálu Piz Murtel zajišťují velkokapacitní (100+ osob) visuté kabiny, které jezdí v intervalu 10-15 min. Dále je k dispozici několik 2místných a 4místných sedaček s velmi pohodlným nástupem i výstupem, 4místné navíc s krytem a automatickým zvedáním. Zbytek - vesměs kratší úseky - obstarávají kotvy, případně poma, s plynulým vedením.

Zalidněnost:

Střední, spíš nižší. Lyžníci rovnoměrně rozptýleni po celém areálu, občas nikdo široko daleko v dohledu. Jediná nahromadění vznikala u velkokapacitních kabin, ale nestalo se, že by se člověk nevešel a musel čekat na další.

Občerstvení a aprés-ski:

K dispozici několik restaurací v hlavních uzlech. Využili jsme vyhlídkovou samoobslužnou terasu La Chüdera - bohužel ceny výrazně vyšší než např. v Savogninu. Polévky od 9 CHF, saláty od 12 CHF, hlavní jídlo od 15 CHF, ale spíš kolem 20 CHF a víc, zákusky cca 8-10 CHF (štrůdl!), výjimkou byl akční dort za 5,50. Pivo okolo 8 CHF, na další nápoje jsem ani nekoukal, kafe jsme měli svoje v bandasce. :-)
Na apres-ski jsme vyrazili na - jak prezentováno - romantický hotel Muottas Muragl nad Pontresinou, kam jezdí zubačka, na kterou platí minimálně 2denní skipas. Zážitek to byl každopádně skvělý, nahoře je nádherně - výhledy do údolí, panoramata, procházky, posezení v kožešinách u kávy či drinku na terase s obsluhou anebo opodál v plážových křeslech... dokud se nepřiplížily mraky coby předzvěst příštího, velmi nehezkého dne.

Doprava do střediska a parkování:

Placené podzemní parkoviště Surlej a rovněž placené parkoviště Furtschellas (dříve bezplatné) - 5 CHF/den. Parkování pod Muottas Muragl stále zdarma, stejně jako pod Diavolezzou. Dříve bezplatné parkování v Celerině už je rovněž, jak se zdá, minimálně o víkendech zpoplatněno 5 CHF/den. Silnice v době našeho pohybu bez problémů sjízdné a průjezdné, sucho. Oproti tomu na Bernině sníh podél cest, vyfrézovaný až do výše cca 2 m!

+ plusy

 • perfektní počasí
 • bezchybné sjezdovky - široké, dlouhé, celodenně upravené, bez terénních nerovností
 • panoramata, kam se člověk podíval
 • dobrá propojenost střediska

- mínusy

 • omezené značení sjezdovek, minimum směrovek a rozcestníků
 • astronomické ceny občerstvení
 • placené parkování
 • vzdálenost z ČR, vysoké ceny ubytování
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

12. - 19.03.2022  | Engadin Svatý Mořic

 • autor: z.cilova
 • hodnocení:

Poloprázdné, či spíše úplně prázdné, dlouhatánské sjezdovky v nádherné krajině. Ještě nikde jsem si neužila tolik perfektního carvingového ježdění. Ovšem za cenu trocha nepohodlí a horšího profilu části sjezdovek. Většina sjezdovek je tu opravdu velmi dlouhá, což je super. Pokud během vašeho lyžařsk...

21.03.2015  | Engadin Svatý Mořic

 • autor: mirjur
 • hodnocení:
Po zářivě slunečném pátku se v sobotu na Engadin snesla deka nízké oblačnosti. Dvoudenní skipas ve Sv. Mořici ovšem není žádná láce, takže jsem vyrazil na plánovanou Diavolezzu s nadějí, že nahoře bude slunečno. Nebylo. Červená sjezdovka podél sedačky se při troše opatrnosti dala sjet, přestože obloha splývala se svahem, ale jinak bylo vcelku vidět. Požitek nula. Pak jsem se ale vydal do údolí, a už to nechci zažít. Na více než polovině pisty byla viditelnost do 10-20 m. Naštěstí hned na začátku jsem dojel několik německých soudruhů, s kterými jsem se svezl, protože jinak bych riskoval život. Orientovali jsme se jen podle tyčí po stranách, přičemž od jedné nebylo na druhou vždy vidět. Klouzali jsme, plužili, jak se dalo. Jednou jeden z kolegů sjel mimo, ale naštěstí rychle upadl, takže se nic vážného nestalo... Posledních 200 m ke kabince Diavolezza bylo fajn, ovšem lyžování tímto skončilo. Popojeli jsme ještě ke Corviglii, ale ani tam to nebylo lepší. Hodnotit nelze.

18.03.2015  | Engadin Svatý Mořic

 • autor: bohous357
 • hodnocení:
St. Moritz - Corviglia podruhé: Slunečno s občasným přechodem mraků, málo lidí, kompaktní sníh, jen update minulého reportu (http://snow.cz/strediska/reporty/1264-engadin-svaty-moric): 7 Alpina – jen přejezd 16 Grisha – o ničem 17 Schlattain – zcela modrá, od půlky na šus 34 Skilift Run – pěkná carverová louka v obou variantách, jen zde se tvořily fronty – Piz Nair z lyží rovnou do kabiny 18 Fuorcia Grisha - pěkný černý svah, dole plochá, ale výborná byla kombinace s 10 Pizzin 24 Selin byla tentokrát bez prašanu, 1 Paradiso a 4 Corviglia Run se brzo dole rozjezdily (pod 2 200 m). Nejvíce jsme si užili č. 2 Swing. Výborné ježdění, ale v porovnání s rakouskými středisky nevidím žádný důvod zaplatit 75 CHF za denní skipas.

12.01.2015  | Engadin Svatý Mořic

 • autor: bohous357
 • hodnocení:

St. Moritz - Corviglia

Návštěvu střediska jsme pojali jako výlet na jih za slunečným počasím s cílem porovnat, zda terény zde jsou srovnatelné s blízkými rakouskými, nebo snad lepší za ty peníze. Cesta z Landecku až na parkoviště v Celerině při minimálním provozu, avšak velmi nedbale udržova...

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

SNOW tipy