Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - aktuální report z 19.01.2012 - SNOW.CZ

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm | aktuální report z 19.01.2012

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Štýrsko

průměrné hodnocení Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm:
autor: mr.pohoda 1
návštěva od: 19.01.2012 do: 19.01.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Pomalu se vše chystá na mistrovství světa 2013 Lyžařská houpačka mezi 4 vrcholy (Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen, Reiteralm) se postupně modernizuje k většímu komfortu pro lyžaře. I během mistrovství chce areál zůstat z 85% dostupný pro širokou veřejnost. Malým testem je aktuální příprava na večerní slalom mužů světového poháru. Kdyby náhodou bylo na 4 vrcholech málo sjezdovek pro sportovně založené lyžaře dá se pohodlně skibusem přejet na další 4 areály, které nabízejí i samostatné skipasy za nižší cenu. Pokud jste zvyklí přemisťovat se vlastním vozítkem jistě Vás potěší kapacitní parkoviště přímo u lanovek, která jsou pro lyžaře zdarma na těch modernějších použijete pro výjezd platný skipas. Celá oblast je uzpůsobena pro rodiny s dětmi, takže nepřekvapí množství vleků a sjezdovek pro malé ratolesti. Stejně tak jako zábavné koutky kam můžete děti beze strachu odložit.

Ve výčtu různých vychytávek pro skvělý zážitek z lyžování bychom mohli pokračovat v podobně četných hospůdek a množství Apré-ski barů, přes různorodé odpočinkové lehátka, sedátka i úplně obyčejné dřevěné lavice na vyhlídkových místech. Celá hlavní oblast 4 vrcholů je pokrytá signálem Wifi - takže zážitek z prvního obloučku Vašeho dítěte můžete on-line posílat blízkým. Stejně tak zde může workoholiky dohnat jejich práce. Co je trošku daň za propojenost jednotlivých areálů, jsou četné traverzy, na kterých zvládnete občas krátký oblouk a někdy vůbec to ne. Na druhou stranu tam, kde byste jinak museli sundat lyže a vyšlapat několik výškových metrů ke sjezdovce, vám postaví pojízdný koberec v proskleném tunelu s hudbou. Vše je zařízeno tak, aby jste nikde neskončili ve slepé uličce. Na své si zde mohou přijít i freerideři, ale jen den poté co napadne čerstvý sníh, pak už jsou vlnky úplně všude a jen těžko se hledá prostor, několik tras je zde pravidelně necháno neupravených a zároveň se z nich výhodně dostanete opět k vleku.

Novinkou je několik nových sedaček a kabinových lanovek - všechny už vyhřívané a pro Čechy s nepříliš výhodným odbavení v podobě turniketu s kamerovým systémem , který porovnává identitu lyžaře - takže pře prodání skipasu nehrozí. Jste-li z Itálie zvyklí na porovnávání svého úhrnu odjetých kilometrů s kolegy i zde dojdete uspokojení v údolní stanici Planai Planet (možná to jde i jinde, ale o tom nevíme) - si po přiložení skipasu můžete nechat vyjet záznam o ujetých kilometrech.

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky

 • množství sjezdovek propojených mezi sebou - takže si můžete naplánovat mnoho různých druhů sjezdů do údolí - trošku nevýhoda pro osoby s horším orientačním smyslem - ztratit se může každý, je vykompenzováno podrobným značením na každém křížení.
 • tratě mají proměnné šířky od úzkých lesních pasáží po široké loukové pláně, které se občas jakoby slévají nebo jsou propojeny přejezdovými cestami.
 • Těžko charakterizovat jednotlivé kopce - na každém najdete tu svou vysněnou sjezdovku, na které se budete chtít zdržet.
 • Většina sjezdovek je orientována na sever, takže i v průběhu dne a při větším počtu lyžařů vydrží do odpoledne v zachovalém stavu.
 • Pokud chcete projet všechny sjezdovky, rezervujte si alespoň 2 dny přeci jen na přejezdech mezi vrcholy trošku času ztratíte.

Sněhové podmínky

 • všechny sjezdovky kromě úseků vyhrazených pro freeride byly vymanšestrované s příjemně ztuhlým prašanem - přes noc přemrzlým, který během dne dlouhodobě držel
 • při rychlejší jízdě bylo potřeba dávat pozor na změny konzistence mezi přírodním a uměle tvořeným sněhem na horší časy - který průběžně promíchávaly rolby. Na mírnějších svazích z nich zachovávali umělé terénní vlny pro potěchu hravějších lyžařů.

Zalidněnost

 • příjemně živý provoz bez čekání na lanovky, jen nárazově do 2 minut při větším přelidnění u propojovacích vleků mezi kopci.
 • místy na vybraných sjezdovkách se pohybovaly větší shluky několika skupinek lyžařských škol a bylo potřeba zvýšit opatrnost při objíždění
 • přesto se nám několikrát podařilo jet i liduprázdné sjezdovce

Komfort

 • téměř všechny tratě obsluhují sedačky nebo kabinky (místy už dost ošumtělé, ale bezproblémové), přeci jen čím větší areál tím se pomaleji rekonstruuje
 • v místech závodních a tréninkových tratí - doplněné duplicitní vleky
 • základní zázemí (pokladna, prodejna a půjčovnavybavení či lyžařská škola) stojí přímo pod nástupní stanicí 4sedačky
 • po lyžování je možné vytisknout informace o lyžování (počet sjetých km, počet cest lanovkami atd.) pouhým přiložením skipasu k automatu u dolní stanice Planai
 • parkoviště přímo u nástupní stanice
 • většina areálu pokryta free wi-fi signálem

Občerstvení na sjezdovce

 • typické rakouské hospůdky s vnitřním i venkovním posezením

Doprava do střediska

 • cesta do Schladmingu z Brna trvá 4 hodiny, většina vede po dálnici, kromě posledních cca 40km
 • parkoviště jsou zdarma, pro výjezd z parkoviště slouží skipas
 • denně jezdí skibusy

Plus lyžařského areálu:

 • dlouhé, dostatečně široké a proměnlivé lehké i sportovní sjezdovky
 • vyhřívané sedačky na několika místech
 • pokrytí wi-fi signálem
 • velká parkoviště a možnost přejezdů mezi vrcholy

Mínus lyžařského areálu:

 • při velmi nízkých teplotách zima v některých kabinkách (profukují)
 • v době návštěvy uzavřená sjezdovka k parkovišti v Reiteralm kvůli přípravě závodu (nutné využití skibusu)

Odkazy:

Homepage: http://www.schladming-dachstein.at/en/
Ceník: http://www.schladming-dachstein.at/…lift-tickets
Mapa sjezdovek: http://www.planai.at/…chstein.html

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

26.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Lehla
hodnocení:

Vánoční návštěva Alp mě zavedla i do Schladmingu. Parádní středisko hned nad živou vesnicí. Počasí vyšlo, 26. ještě nebylo mnoho lidí, takže skvělá polyžovačka na z Čech dostupném místě.

zobrazit celý report

13. - 15.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: zdenek.b
hodnocení:

Naše tradiční prosincová návštěva 4 vrcholů Schladmingu proběhla tentokráte pouze ve třech dnech a plně splnila naše předpoklady, snad jen až příliš velká proměnlivost počasí vyžadovala při hustém sněžení a menší viditelnosti větší nároky. Ale to už ke správné zimě patří a odměnou byl skvělý prašan ...

zobrazit celý report

13. - 14.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: olaf
hodnocení:

Příjemná předvánoční lyžovačka na manšestru s azurem i v prašanu a chumelenici.

zobrazit celý report

06. - 07.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Dušanbe
hodnocení:

Kdo vyrazí nyní do Schladmingu, užije si areál v celé jeho kráse. Mrzí mne snad jen to, že jsem si cestu nenaplánoval o týden později. Pro zkušené lyžaře bude černá jednička třešničkou na dortu.

zobrazit celý report

11.03.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: MichalW
hodnocení:

Konečně jsem se utrhl od povinností a vyrazil s kamarády udat zakoupené skipasy ze Skipasomatu. Nástup v Reiteralmu tedy byla nutnost a vlastně taky premiéra tohoto vrcholku jako takového, protože v minulosti jsme vždy zaparkovali již na Hausu a až na poslední vršek propojené "houpačky" nikdy nedoje...

zobrazit celý report

28.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Druhý den naší návštěvy Schladmingu a jeho houpačky 4 vrcholů jsme se s ohledem na to, že se mělo jednat o sobotu a tím i očekávanou vyšší návštěvnost, zvláště při naprosto katalogovém počasí, rozhodli projet lyžařsky o něco méně frekventované kopce - Hochwurzen a Reiteralm. Jako výchozí bod jsme zv...

zobrazit celý report

27.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Letos jsme se opět rozhodli pro prodloužený víkend ve Schladmingu a zase musím lyžování zde zhodnotit velmi pozitivně. Tento rozsáhlý rezort se sice změnil od našich minulých návštěv vcelku minimálně, jak se zmíním níže, ale mimo prvotřídních sjezdovek a převážně moderních přepravních zařízení napro...

zobrazit celý report

22.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: doum25
hodnocení:

Druhý den našeho víkendového lyžování jsme využili vouchery koupené přes Skipasomat a vyrazili jsme do střediska Schladming Dachstein, konkrétně jsme lyžovali na Reiteralmu a Hochwurzenu.

zobrazit celý report

14. - 17.12.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: polyaa
hodnocení:
Nejvíc času jsme strávili na Reiteralmu. Parádně upravené sjezdovky až do odpoledne bez muld a většinou i bez ledových povrchů. Čtvrtek a pátek na naše poměry prakticky bez lidí. Carving na jakémkoliv místě sjezdovky velmi v pohodě. Sobota plnější svahy. Odpoledne vyhlazené pouze Finale Grande. Sluníčko celý den a teploty lehce pod nulou. Restauračky a apres-ski jsou plné pouze na hlavní trase. Při přejezdech na Hochwurzen, Planai a Hauser Kaibling se musí absolvovat spousta tratí vysněžených jako silničky na trávě. Ale komu nevadí tvrdší uhlazený povrch, dá se. Tak trošku víc pro turisty a přejížděče ze svahu na svah. Na Hauser Kaiblingu moc hezké červená a černá č. 7 a 9. Ovšem pro broušení carvingových oblouků jednoznačně Reiteralm až do 16 h. Pak rychle dolů, už začíná být šero. Poměr Čechů je fakt významný (možná 30 %). To jsou všichni ti, co vám chybějí na našich sjezdovkách. Všude je až do 1 800 m n. m. prakticky jen poprašek přírodního sjezdu a v 800 m je zeleno.

19.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: eva
hodnocení:

Naskytl se jednodenní zájezd, takže jsem neváhala navštívit opět svůj oblíbený Schladming. Už ráno na parkovišti pod Planai počasí ukazovalo, že bude vyloženě jarní - dole teplo a beze sněhu a do kopců se táhly urolbované bílé pásy sjezdovek. Čtyři propojené kopce - Hauser Kaibling, Planai, Hochwurz...

zobrazit celý report

14.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Sjezdovky oblíbené čtyřvrcholové houpačky nad Schladmingem jsou lyžařsky velmi vděčné – červenavé a širokánské, někdy snad až marnotratně, takže není divu, že to na nich "žije" i v půli března.

zobrazit celý report

10. - 13.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: j-rich23
hodnocení:

Po roku opat navsteva z ČR/SR najblizsieho top strediska. Tentokrat o tyzden neskor.

zobrazit celý report

26. - 29.02.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radim Polcer
hodnocení:

Lyžařská houpačka 4-Berge sestávající ze čtyř sjezdovkami a lanovkami navzájem propojených vrcholů Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm patří mezi Čechy nejoblíbenější lyžařské oblasti. To je dáno jednak snadnou dostupností, kdy je tato oblast mnohdy označována jako nejvýchodněji položené...

zobrazit celý report

05.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: luma147
hodnocení:

Středisko se chlubí mnoha oceněními, úpravu sjezdovek nevyjímaje, ale v sobotu tomu tedy moc neodpovídalo. Na druhou stranu Hochwurzen vypadal ještě hůř, navíc tam se nedalo ani v po obědě zaparkovat... Po jedenácté jsme to museli zabalit, naštěstí cena skipasu ze Skipasomatu to trochu napravila. Za...

zobrazit celý report

28. - 29.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: škubánek
hodnocení:

Po roce opět ve Schladmingu. Na tu sněhovou bídu mají na všech 4 kopcích vše otevřeno. První den jsme dali Reiteralm a Hochwurzen, druhý den Hauser Kaibling a Planai. Kvůli oblevě a nočním mrazíkům byl Reiteralm a Hochwurzen dost ledovatý, Hauser a Planai byl o poznaní lepší.

zobrazit celý report

16. - 18.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Po dvou letech jsem se opět rozhodl vyrazit na prodloužený víkend do Schladmingu, který je pro nás z východu republiky nejbližším velkým rakouským areálem. Proti mé minulé návštěvě před Vánoci 2013 (viz report z 18.12.2013...

zobrazit celý report

28.12.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Lehla
hodnocení:

Jako loni i letos jsme vyrazili na 3 dni po Štědrém večeru do Alp. Tentokrát jsme nenavštívili 3 střediska jako loni, ale 2 dny jsme byli na Tauplitzu a na jeden den jsme vyrazili do Schladmingu. Rozhodně jsme neudělali chybu! Co se týče lyžování, tak je to nebe a dudy. Prakticky všechny sjezdové tr...

zobrazit celý report

27. - 28.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: škubánek
hodnocení:

Celý Schladming jsme si rozdělili na dvě půlky - jeden den Reiteralm a Hochwurzen a druhý den Planai a Hauser Kaibling, aby jsme to projeli všechno. A celkový dojem?Prostě pecka! Dokonale vysněžené sjezdovky i na to, že je to celkově níže položené a je konec března, ale na druhou stranu severně orie...

zobrazit celý report

20.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: bronas
hodnocení:

Jedno z TOP rakouských středisek. Rozsáhlá lyžařská houpačka ze čtyř navzájem propojených vrcholů, čítající celkem 123 km sjezdovek. Vzhledem k velikosti lyžařského areálu a jeho relativně krátké vzdálenosti z ČR jej považuji s přehledem za nejkvalitnější možnost jednodenního lyžování v Rakousku. N...

zobrazit celý report

05. - 08.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: j-rich23
hodnocení:

Marcová lyžovačka slubovala dostatok snehu a slnečné počasie. Tak aj bolo. Štvrtok aj piatok celý deň a noc snežilo, tzn. ráno na zjazdovkách 10 cm nového snehu, ktorý rýchlo vytvoril muldy, a tak bolo lyžovanie naozaj náročné. Sobota a nedeľa bola krásna, až gýčovo slnečná a zasnežená príroda posky...

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm