Lienz - aktuální report z 20.01.2016 - SNOW.CZ

Lienz | aktuální report z 20.01.2016

Lienz - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Východní Tyrolsko

průměrné hodnocení Lienz:
autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:
návštěva od: 20.01.2016 do: 20.01.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Není úplně obvyklé vyrazit z hor lyžovat do města. V případě východotyrolského Lienzu to znamená jednak atypickou atmosféru (dole ve městě sníh nebývá a jižní svah Zettersfeldu taky nemá vždy pravou zimní „kulisu“), ale hlavně liduprázdné a charakterově rozmanité sjezdovky. Hvězdičku Lienz ztrácí jen za dosud vícero uzavřených variant tratí.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Lienz má dva areály se společným skipasem.

Větší Zettersfeld je dvoupatrový, přičemž lyžařsky využité je pouze horní bezlesé patro s 500m převýšením. Široký rozložitý hřeben má přitom velmi pěkný profil – zvrchu svižně klesá, v mezipatří se postupně zplošťuje, čehož výsledkem je vděčný charakter sjezdovek s dynamičtější pasáží na úvod a pohodovým dojezdem. Sjezdovky přitom nejsou zplanýrované, takže mají dostatek terénních vln a vlnek, takže při každé jízda jsou vlastně trochu „jiné“. Ukázková je v tomto ohledu hlavní trať podél 4sedačky Steinermandl – nejprve padá po širokém hangu, červeném jako z učebnice, po němž se větví na dvě varianty, překonávající krátký terénní „schod“, po jejichž opětovném spojení trať setrvačně a mírněji roluje k nástupní stanici.

Menší třípatrový Hochstein je možná díky své „svěťákové“ trati známější, ale přesto osamělejší. Závodní slalomová trať klesá prvním patrem podél moderní lanovky typu telemix až do města - není typickým dálničním slalomákem s konstantním sklonem, má krátké přímé úseky, terénní zlomy i lehké zatáčky. Od horní stanice telemixu odtéká na opačnou stranu příjemná a široká „rodinná“, červeně značená sjezdovka, která se vlije až na cílový černý, ovšem širokánský hang - malou „zradou“ jinak milé sjezdovky je přejezd silničky v půli svahu.
Druhým patrem se podél stařičké plouživé dvousedačky řítí přímá, lehce stranově ukloněná černá trať, která za dobrých podmínek pokračuje až do údolí, jinak z ní vede také traverzovitá odbočka do mezistanice. Třetí patro s kotvou s 500m převýšením na vrchol Hochstein je zatím mimo provoz.

Sněhové podmínky:

Na Zettersfeldu potěšil centimetrový poprašek suchého prašanu na pevném urolbovaném podkladu – nirvána. Díky minimálnímu provozu zůstaly sjezdovky v bezvadném stavu až do odpoledne. Na Hochsteinu dominoval pevný zmrzlý sníh, místy krupicovitý a místy s čerstvým popraškem ze sněžných děl.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na Zettersfeld stoupá přibližovací 4místná kabinka, už hodně prověřená časem. Obě hlavní sedačky jsou expresní, ovšem bez bublin.

Hochstein má v prvním patře moderní telemix (střídavě dvě 6sedačky a 1 kabinka), ve druhém plouživou starou 2sedačku.

Zalidněnost:

Ve všední lednový den nad městem lyžovala jen hrstka lyžařů – odhadem třetina místních, třetina turistů a třetina lyžařských kurzů. Devět z deseti sedaček se točilo naprázdno, sjezdovky ani odpoledne nejevily žádné známky opotřebení, snad jen že zmizel ranní prašanový poprašek.

Občerstvení a aprés-ski:

Na Zettersfeldu je příjemnou zastávkou moderní horská chata v tradičním stylu Meckis Panoramastube, další je přímo na vrcholu Steinermandl.

Doprava do střediska a parkování:

Lienz může nabídnout bezproblémový příjezd k lanovkám snad za jakýchkoliv sněhových podmínek – Hochstein přímo dole ve městě, k Zettersfeldu je třeba povyjet několika zatáčkami do čtvrti Gaimberg. U obou nástupních lanovek je přiměřené parkoviště – zdarma.

+ plusy

  • učebnicově červené sjezdovky na Zettersfeldu
  • mnohé tratě mají zachované přirozené terénní nerovnosti
  • liduprázdné svahy ve všední den

- mínusy

  • aktuálně téměř polovina variant sjezdovek ještě uzavřena
  • starší "kousky" v přepravním parku

Zajímavé odkazy

Oficiální stránka lyžařského areálu: http://www.lienzer-bergbahnen.at

Oblast Východní Tyrolsko - ubytování, aktivity ap.: http://www.osttirol.com

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14.02.2019  | Lienz

autor: Kašpi
hodnocení:

Na třetí "kritický" den jsme vybrali Zettersfeld. Jedná je o areál s červenými a modrými sjezdovkami. Pro sportovněji orientované lyžaře jsou tu samozřejmě i černé sjezdovky. Byl jsem tu několikrát a nikdy jsem nebyl zklamán. Ideální i pro rodinné lyžování.

zobrazit celý report

13.02.2019  | Lienz

autor: Kašpi
hodnocení:

Při pobytu poblíž města Lienz jsme nemohli vynechat návštěvu střediska Hochstein, kde jezdí ženy Světový pohár. Byl jsem tam už mnohokrát a vždy se jedná o top lyžování. Areál je ryze sportovního charakteru pro ty, kteří hledají kvalitní širokou pistu bez davu lidí na sjezdovce.

zobrazit celý report

01. - 02.02.2019  | Lienz

autor: gimli35
hodnocení:

Hochstein
Přestože se Rakousko v předešlých týdnech potýkalo s ohromnou sněhovou nadílkou, Východní Tyrolsko si z ní příliš neužilo - teprve několik dní před mým příjezdem se podařilo otevřít všechny sjezdovky na Hochsteinu. A protože zákon schválnosti platí i u našich jižních sousedů, masivní...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Gästehaus Brindlinger
Orientační cena za noc vč. snídaně a skipasu 2 207 Kč/os.
Hotel Waldfrieden
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 806 Kč/os.
Résidence La Daille
Orientační cena za noc 1 855 Kč/os.