Samnaun / Silvretta Arena - aktuální report z 03. - 08.04.2017 - SNOW.CZ

Samnaun / Silvretta Arena | aktuální report z 03. - 08.04.2017

Samnaun / Silvretta Arena - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

průměrné hodnocení Samnaun / Silvretta Arena:
autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:
návštěva od: 03.04.2017 do: 08.04.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Snad jen ledovce a Silvretta Arena ve východní části Alp každoročně garantují prakticky plný provoz až do začátku května – v prvním dubnovém a poměrně „zimním“ týdnu se v Samnaunu a Ischglu lyžovalo na více než 200 km sjezdovek, a to na prašanu, firnovém betonu i v kaši.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky vyplňují několik vysokohorských kotlin – ty nejstrmější padají z hraničních vrcholů Greitspitz a Palinkopf a dále z Pardatschgratu nad Ischglem, typické rekreační dálnice zase na obě strany z hraničních sedel Idjoch a Viderjoch. Na švýcarské straně arény jsou sjezdovky pohodovější, modro-červené a i místy i příjemně zvlněné, zato je jich méně než na rakouské straně, kde jsou zároveň více zalidněné a s vyšším podílem červených a černých obtížností.
Celková koncentrace tratí spolu s hyperkapacitními lanovkami vytváří „továrenský“ dojem, přebíjející vjemy z vysokohorské krajiny – víc už zdejší hory lyžařsky „využít“ snad ani nejde.
V aréně se překvapivě najdou i romantičtější zákoutí – kromě švýcarské Alp Belly třeba výletní červená trať údolím Velilltal do Ischglu. Za slunečného počasí je lákavý i vrcholek Piz Val Gronda s rovněž spíš výletní červenou sjezdovkou.


Černá č. 13 z Greitspitze

Sněhové podmínky:

Podle polohy a počasí se během týdne vystřídaly sněhové podmínky všeho druhu – od prašanu přes firn až po jarní břečku. V celé aréně je ale kromě dojezdů do údolí stále „bílo“ i mimo tratě. Nejkvalitnější sníh se drží na severovýchodních svazích (např. z Palinkopfu nebo z Alp Trida Sattel), naopak na jižních a západních už značně měkně. Na úzkých vrcholových a hřebenových přejezdech (Greitspitz, Palinkopf) se místy vyskytuje dost kamení.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Kromě přístupových lanovek z údolí areénu pročesávají výhradně sedačkové lanovky, a to vesměs velkokapacitní a většinou i kapotované, lyžuje se tedy opravdu bez sundání lyží. Některé křižovatky (např. Alp Trida a zvláště Idalp) jsou kvůli množství lanovek na první pohled poněud nepřehledné.


Křižovatka lanovek na Idalpu

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Na začátek dubna a mimo prázdniny i svátky bylo v aréně až příliš živo, zvláště na hlavních tepnách a křižovatkách, které si moc nezadaly s hlavní sezónou. Kdo chce mít více prostoru, musí čekat na volná „okna“, vždy se ale dají najít i poloprázdné sjezdovky – např. sjezdy do údolí, okrajové tratě (Alp Bella, zvláště odpoledne) nebo ty trochu „zastrčené“ (Höllspitze), volnější bývají i náročnější sjezdovky.

Občerstvení a aprés-ski:

Na švýcarské straně jsou jak moderní a kapacitní restaurace (Alp Trida Sattel, Salaas), tak tradičnější (Alp Trida) i útulnější (Alp Bella) a vždy lze platit i v eurech, směnný kurz je dokonce v tom případě výhodnější (cca 1,15:1 místo běžného 1,05:1). Kuchyně převažuje rakouská s knedlíčkovými polévkami, řízky a palačinkovými trhanci, ze švýcarských specialit bývají v nabídce hlavně „bramborákové“ rösti.
Zatímco Ischgl je „pařírnou“ Rakouska, Samnaun je klidná horská vesnička, kde snad jediný apres-ski bar duní na dojezdu sjezdovky č. 80 v osadě Dorf.

Doprava do střediska a parkování:

V Samnaun se parkuje bezplatně u nástupní stanice dvoupatrové kabinové lanovky v osadě Ravaisch.

+ plusy

  • dlouhé sjezdovky všech sklonů
  • prakticky plný provoz i začátkem dubna
  • kvalitní sníh v nejvyšších polohách
  • rychlé a kapacitní lanovky
  • jedno z levnějších švýcarských středisek

- mínusy

  • atmosféra spíš továrny než hor
  • dost rušný areál po celou sezónu
  • občas kamínky na přejezdových cestách
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

09.01.2017  | Samnaun / Silvretta Arena

autor: škubánek
hodnocení:

O Silvretta areně jsem zatim slyšel samou chválu a po mé vlastní zkušenosti mohu říct jen to, že je to asi jedno z nejlepších středisek, co jsem zatim byl. Samozřejmě to umocnilo celodenní azuro a nadílka čerstvého sněhu. Ale na to, že bylo lednové pondělí, tak i překvapivě více lidí...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Apartmány Mason Mëisules
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 566 Kč/os.
Residence Bergers Resort
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 522 Kč/os.
Rezidence Castello
Orientační cena za noc 1 228 Kč/os.