Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - aktuální report z 24. - 26.02.2019 - SNOW.cz

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure aktuální report z 24. - 26.02.2019

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Trentino

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 24.02.2019 do: 26.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Údolí Val di Fassa bývalo rozdrobené do několika menších areálů, postupně ale přibývaly spojovací lanovky a od předloňska jsou už téměř všechny sjezdovky vzájemně prolinkované, navíc s přímým přístupem na Sella Rondu a jejích více než 400 km tratí. Koncem února vládly typické předjarní podmínky Dolomit – slunce, poměrně teplo, ale na výše položených a stíněnějších svazích přitom ještě suchý sníh s pevným podkladem.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Hlavní dvojareál Belvedere Col Rodella nad městečky Canazei a Campitello je sice protnut trasou Sella Rondy, na ostatních jeho sjezdovkách ale nebylo kupodivu nijak zvlášť rušno – jde o typické přehledné dálnice prakticky bez terénních nerovností a zlomů, a to převážně červené.

Na Belvederu mají všechny tratě ostřejší začátek, pak se na dně kotliny zmírňují. Sportovní lahůdkou je relativně nová černá trať Diego, která z kotliny „přepadá“ velmi strmým svahem k mezistanici Pecol.

Příjemné a přímé červené dálnice z Col Rodelly jsou bohužel v polovině „přetnuté“ traverzem Sella Rondy.

Na Belvederu je i velký snowpark se zábavnou překážkovou dráhou, kratší „fun“ tratě jsou také na Col Rodelle.

V nově připojeném (pomocí obousměrné lanovky z Alby na Belvedere) dvojareálu Ciampac Buffaure je několik lehce členitých červených sjezdovek v horních patrech svahů, přičemž do údolí – jak z Ciampacu do Alby, tak z Buffaure do Pozzy – padají lesem prostorné černé sjezdovky, zvlášť ta do Alby potěší i občasnými zatáčkami a změnami sklonu.

Sněhové podmínky:

V teplém jarním počasí na sjezdovkách zavládly rozmanité sněhové podmínky – celodenně perfektní s pevným a převážně ještě suchým sněhem na severních svazích nad cca 2 000 m n. m. (Belvedere, zčásti i Ciampac) přes postupně měknoucí sníh či firn na osluněných svazích (Col Rodella, Buffaure) až po odpolední jarní kaši s boulemi na osluněných a zároveň frekventovaných dojezdech (dojezdy Sella Rondy do Pian Frataces).
Výhodou severozápadní orientace poměrně otevřené kotliny Belvederu je sluneční svit už od brzkého dopoledne, přitom tam ale díky nepřímému osluněný drží sníh pevný až do odpoledne.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na Belvederu se jezdí převážně dvěma expresními sedačkami a „vajíčkem“, na Col Rodelle jsou naopak dvě ze tří hlavních sedaček – překvapivě – pomalé, neodpojitelné.
Ciampac je od loňska z údolí přístupný 10místnou kabinkou namísto „vagónu“, nahoře pak mají svou expresní 4sedačku jak mírnější spodní, tak strmější horní úsek.
Buffaure je zpřístupněné 6místnou kabinkou z údolí a pak dvěma navazujícími pomalými 4sedačkami, v mezistanici je při pokračování sjezdu až do údolí potřeba kousek přebruslit.

Propojení Belvederu a Ciampacu je zajištěné kabinovou lanovkou pro 100 osob z Alby na vrchol Col dei Rossi, přičemž při cestě do údolí je nutné vyjet na tento vrchol další kabinou z mezistanice Pecol (anebo od 4sedačky Kristiania vystoupat pěšky cca 50 m v protisměru sjezdovky) – díky za toto propojení, nicméně znamená to nejméně 20 minut „mačkanice“ v kabinách.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Během dne se to sice všude hemžilo lyžaři, ale fronty v podstatě vznikaly jen na přístupech z údolí (při výjezdu mezi půl devátou a devátou se jim ale dalo snadno vyhnout) a na „sellarondových“ tranzitních lanovkách, zejména 6sedačce Sass Bece, která zajišťuje přejezd z Belvederu do Arabby.
Při „chytrém“ plánování lyžařského programu se čekání u lanovek omezilo na občasné několikaminutové zdržení. Stejně tak se daly vždy najít volné nebo jen přiměřeně zahuštěné sjezdovky, typicky hned vedle „sellarondových“ tras.

Občerstvení a aprés-ski:

Mnoho atraktivních horských chat je na slunečném svahu Col Rodelly, ale málo jich není ani jinde. Příjemné posezení s odpoledním sluníčkem je na terase baru v mezistanici Pecol na Belvederu.

Doprava do střediska a parkování:

Parkoviště u lanovek jsou placená (cca 5 eur / den) a kapacitně omezená. Z městeček a vesnic svážejí lyžaře k nejbližším „spádovým“ lanovkám i skibusy, rovněž za poplatek (cca 6 eur / týden), údolím projíždí i tranzitní linka mezi všemi areály.

+ plusy

 • příjemné dálniční sjezdovky
 • propojení prakticky všech areálů lanovkami
 • snadný přejezd po Sella Rondě do sousedních údolí
 • trvanlivé sněhové podmínky na Belvederu
 • pohledné panorama Dolomit

- mínusy

 • méně náročnějších a členitějších tratí
 • stále dost pomalejších sedaček, dvě klíčové lanovky jsou kyvadlové kabiny
 • velmi rušný provoz, zvláště na trase Sella Rondy
 • vyšší cenová hladina
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

31.01.2020  | Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Další skvělý den. S vyšším počtem lyžařů po trase zelené Sella Rondy z Val Gardeny do Val di Fassa jsem počítala předem. Jakmile jsem uhnula pod Belvederem přes Col dei Rossi na trasu Skitour Panorama, která mě dovedla až do Val di Fassa, počet lidí očekávatelně poklesl. Přes vyšší teploty odpoledne...

08. - 10.12.2019  | Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Val di Fassa sa tiahne pod najvyššími horskými štítmi centrálnych Dolomitov. Záhŕňa ski areály Belvedere / Col Rodella, Ciampac / Buffaure, Ciampedié, Passo Costalunga a Passo Fedaia. Najväčší areál Belvedere / Col Rodella je priamo napojený na Sella Rondu s neskutočne dlhými trasami. Ostatné stredi...

30.01.2018  | Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Díky propojení Belvederu s Pozza di Fassa se tento areál rozrostl do obřích rozměrů. Hlavním cílem taky byla vyhlídka na Sasso Pordoi, a to z důvodu, že jsem byl zde několikrát, ale ještě nikdy se mi tam nepodařilo dostat. A opravdu tato návštěva stojí za to. Kdo se na to cítí, může si odsud sjet he...

22. - 25.01.2018  | Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Ve svém dalším podrobném reportu z Dolomit se budu věnovat především areálu Buffaure-Ciampac (čti Čampač). Buffaure - Ciampac jsem navštívil v pondělí 22.1. a samotné Buffaure ještě ve čtvrtek 25.1. dopoledne.
V areálu jsem si nejvíce užil hlavně dlouhé oblouky na červenomodré sjezdovce Panorama ...

15. - 18.12.2017  | Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

 • autor: zdeno12
 • hodnocení:

Za 4 dni lyžovania v oblasti okruhu Sella Ronda sme sa pohybovali najviac vo Val Gardene, Val di Fassa a Arabbe. Využili sme predvianočnú akciu 4=3, teda za 4 dni lyžovania sme zaplatili za 3 dni. Tak nás skipas na 1 deň vyšiel na 33 €. Do oblasti Val dí Fassa patrí niekolko lyžiarskych stredísk. My...

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Val di Fassa - Belvedere Col Rodella Ciampac Buffaure

Výška sněhu 20 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 36
Otevřené sjezdovky 0 z 55 km