Wurzeralm - aktuální report z 17. - 19.03.2019 - SNOW.cz

Wurzeralm aktuální report z 17. - 19.03.2019

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Horní Rakousko

Wurzeralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: pedrod
 • hodnocení:
 • návštěva od: 17.03.2019 do: 19.03.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Sezóna se pomalu blíží k závěru a návštěvu střediska Wurzeralm hodnotím jako zdařilé finále letošní lehce nadprůměrné zimy. Hlavním cílem našeho čtyřdenního výjezdu byl sice Hinterstoder. Vzhledem k jeho střední velikosti je ale Wurzeralm dobrou alternativou na prostřídání, takže 2 dny v jednom a 2 dny v druhém středisku. Navíc prvním dnem lyžování byla neděle, kdy jsou oba areály velice frekventované, zřejmě vzhledem ke snadné přístupnosti zejména z asi 70 km vzdáleného Lince a dalších lidnatých oblastí, ale podle různých informací bývá přece jen Wurzeralm trošku volnější. Podruhé jsme navštívili Wurzeralm v úterý, kdy to celkově nemělo téměř chybu, zejména lidí bylo naprosto minimálně.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Středisko není příliš veliké (pouze 22 km sjezdovek), disponuje však tratěmi všech stupňů obtížnosti.
Líbila se zejména červená 1 - Wurzerabfahrt (3,5 km) podél kolejové lanovky, je dostatečně široká, s proměnlivým sklonem.
Oblíbená a asi nejfrekventovanější je červená 4 - Hahnlgrabenabfahrt, která se po úvodním frekventovaném prudším hangu větví na několik souběžných o něco mírnějších a volnějších červeno modrých variant.
Kvalitní je rovněž červená 3 - Frauenkarabfahrt, vinoucí se v délce 3,5 km z nejvyššího místa areálu (1 870 m n. m.). Komu by se zachtělo svezení po prudším svahu, je možné zhruba v polovině odbočit na černou variantu 3a. Sjezdovky 3/3a obsluhuje šněčí dvousedačka, výhodou je alespoň to, že jistě nedokáže ani při největším náporu (který jsem však nezaznamenal ani v neděli) nadmíru zaplnit poměrně široké tratě.
Pro zpestření jsme párkrát využili i zbývající kratší cca kilometrové sjezdovky (všech stupňů obtížnosti) podél tří dvoukotev.
Zapomenout konečně nelze ani na modrou sjezdovku č. 2 - Gammeringabfahrt, která se vine v délce 4,5 km od začátku č. 4 druhou stranou horského hřbetu k údolní stanici kolejové lanovky. Zhruba v polovině je sice kratší spočinek, který v případě malé rychlostí vyžaduje trošku přibruslit, trasa je však oblíbená zejména dětmi nebo pohodáři, kteří se chtějí hezky projet a případně pokochat hezkými výhledy na okolní horské vrcholy.

Sněhové podmínky:

Vzhledem k pokročilé době těsně před koncem zimy velmi dobré. Sněhová vrstva zejména ve vyšších polohách téměř ohromující, v prvním patře, tedy nad konečnou kolejové lanovky snad 2 m přírodního sněhu mimo sjezdovky, nahoře místy napadáno, případně ještě naváto větrem i mnohem více. Vzhledem k vysokým denním teplotám v neděli (určitě přes 10 stupňů) kvalita sněhu vzala po poledni v nižších polohách za své. V pondělí však sněžilo, což vydrželo v menší míře až do úterý, případlo tak dalších asi 10 cm prašanu, ve vyšších polohách suchého, dole přes den trošku vlhnul, ale úplná vata, případně "mejdlo" na ujeté ploše, to zdaleka nebylo.
Z krátkého rozhovoru na sedačce s místním lyžařským štamgastem vyplynula jeho plná spokojenost s uplynulým průběhem zimy - "...dieser Winter immer nur Pulverschnee...". Mmch pozoruhodné bylo množství lavin, jejichž čerstvé stopy bylo možné pozorovat leckdy v těsné blízkosti sjezdovek.
Nedělní horko se projevilo tím, že od poledne se místy jezdilo v haldách nahrnutého sněhu, avšak stále se našly na sjezdovkách úseky, kde úprava od rána vydržela až do pozdního odpoledne a dalo se to rozbalit do rychlých dlouhých oblouků. Občas se ve stínu objevil zledovatělý podklad, vše bylo ale dobře jetelné. Ochlazení na začátku týdne kvalitu sněhu výrazně vylepšilo, pomohlo zasněžení, rolbaři do úterý perfektně zahladili stopy po víkendových tropech.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Přepravní park má již něco za sebou, nicméně nápor návštěvníků zvládá vcelku uspokojivě. Někomu by asi mohla nejvíce vadit pomalá dvousedačka na Frauenkar, především ve špatném počasí to může být silný zážitek (o bublině samozřejmě můžete jen snít), ale pokud není zima, tak se těch 10 minut dá párkrát vydržet, jako kompenzaci si cestující mohou užít mírně se pohupujíce klídek s pěknými okolními panoramaty. Jízda kolejovou lanovkou taky není úplně extra luxus, kromě dvou laviček v jednom krajním oddíle jsou všechna místa k stání, ranní výjezdy bývají zřejmě obvykle taky trochu "tělo na tělo", v průběhu dne však nápor polevuje. Doba jízdy však není dlouhá, oba vozy pendlují po celou provozní dobu prakticky nepřetržitě, bez ohledu na to, zda je lanovka plná nebo nastoupilo jen třeba 5 cestujících. Ostatní komfort, zázemí, čistota, vše je rakousky na výši, většinou jsou všichni v pohodě, lidi si vzájemně vyhoví, samozřejmě nějaký nervóza se sem tam taky najde.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

To byl snad největší šok. V neděli nejprve z velkého množství aut na parkovišti. Že bude hodně zaplněné, jsem sice předpokládal, ale že bude úplně, ano, úplně plné, s tím jsem, asi naivně, nepočítal. Naštěstí na okraji obrovské plochy jsem narazil na místo, kde se ještě pár aut včetně našeho vešlo. Je pravda, že jsme byli na dovolené a vzali jsme to trochu na pohodu, takže jsme dorazili až před desátou. Mírná rozmrzelost mi však vydržela jen krátce, zhruba do doby, kdy jsme vyjeli od konečné kolejové lanovky.
Množství lidí se pěkně rozptýlilo po okolních svazích. Postupně lidí úbývalo, dílem proto, že se časem začali vytrácet do hospůdek, některé to přestávalo taky evidentně bavit se zhoršujícím se sněhem.
Naprosto jiný šok jsme zažili v úterý, byť už po pondělním lyžování v Hinterstoderu jsme věděli, že pracovní den je zalidněnost zlomkem toho, co bylo o víkendu. V úterním Wuzeralmu jsem se ale často na některých sjezdovkých skoro bál, protože kam moje oko dohlédlo, neviděl jsem živáčka. Jinak u lanovek a vleků, pokud se sem tam vyskytly nějaké skupinky lyžařů, tak minimálně v polovině případů rozmlouvali spolu česky. ;-)

Občerstvení a aprés-ski:

Hlady jsme netrpěli, po oba dny jsme si vybrali místo k občerstvení, část rodiny v neděli u výstupu z kolejové lanovky - bohužel okolo polední špičky bylo trošku hledání místa, úterý Bärenhütte pod Gammeringem naprosto volno. Kvalita slušná, ceny standard Rakousko (dětský řízek + hranolky za cca 7 eur).

Doprava do střediska a parkování:

Po suché silnici až na parkoviště. Víkend plno, úterý - jestli to bylo dohromady 50 aut (?) a 2 autobusy. Z Hinterstoderu po suché silnici a 10 km po dálnici za 25 min. Parkoviště zdarma, u vjezdu ráno (jen o víkendu) služba regulovala parkování.

+ plusy

 • Dostatek sněhu
 • Slušná úprava sjezdovek
 • Sjezdovky všech stupňů obtížnosti
 • Mizivá zalidněnost ve všední den
 • Společný vícedenní skipas s Hinterstoderem

- mínusy

 • Vysoké teploty ovlivnily kvalitu sněhu - pouze jeden den
 • Pomalá sedačka na Frauenkar
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

23.02.2023  | Wurzeralm

 • autor: pedrod
 • hodnocení:

Bídné sněhové podmínky ve druhé polovině února nás nevylákaly k původně zamýšlené návštěvě nějakého střediska v Česku, pro nás třeba ne příliš vzdáleného Klínovce. Nějaké rodinné záležitosti nás ale zavály do Českých Budějovic, což nás posunulo k nadějnějším možnostem alespoň trochu lepšího lyžování...

04. - 05.02.2022  | Wurzeralm

 • autor: Janička..
 • hodnocení:

Na první pohled celkem maličké středisko s raritou v podobě pozemní lanové dráhy, které ale příjemně překvapí. Zaparkovat se dá bez problémů a lidí je tu celkově méně než třeba na Hinterstoderu. Okolí dvousedačkové lanovky je ráj pro milovníky freeridu. Výhledy a alpské prostředí jsou úžasné - určit...

02.01.2022  | Wurzeralm

Neuvěřitelně příjemné překvapení! Na Wurzeralmu jsem byla v létě a moc se mi tam líbilo. Jelikož má tedy skipas společný s Hinterstoderem, rozhodla jsem se jej prozkoumat, přestože je nutné tam dojet autem asi 25 km. Když jsem dorazila a viděla totálně natřískané parkoviště, myslela jsem, že mě tref...

06.01.2020  | Wurzeralm

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Čerstvý sníh, kýčovitě modré nebe a tříkrálový svátek vylákal do hornorakouského areálu Wurzeralm nad městem Spital am Pyhrn mnoho místních lyžařů a skialpinistů, takže už kolem deváté hodiny ranní se kapacitní parkoviště u přístupové pozemní lanovky v podstatě zaplnilo.

29.12.2019  | Wurzeralm

 • autor: patiko9
 • hodnocení:

Očekáváný nápor lyžařů v neděli mezi svátky se naplnil, přispělo k tomu i skvělé slunečné počasí s teplotami pod nulou. Volba na jednodenní lyžování padla na Wurzeralm. Sesterské středisko o něco většího Hinterstoderu nenadchlo. Nekompaktní areál, který má ve své hlavní části pouze dvě pomalé sedačk...

27.12.2019  | Wurzeralm

 • autor: matejcek.ma
 • hodnocení:

První letošní lyžovačka, takže očekávání nebyla vysoká. Bohužel počasí, které je nevyzpytatelné nám neumožnilo si lyžování užít na 100 %. Celý den sněžilo, a tudíž to bylo velice náročné. Hodně rozryté, neupravené, ale líbilo se mi to... Musíte si na tom prostě najít tu lajničku a nenechat si zkazit náladu. :-) Hodně čerstvého sněhu, a proto bohužel sjezdovky rozryté, jak kdyby přišel krteček v kalhotách... Bohužel lanovky nejsou kryté, ale dole zaměstnanci areálu s koštětem každou sedačku čistili, tudíž plus body za snažení. 3Lidí tak akorát, pouze trénink ski klubu na první modré od východu z lanovky zasekával spodní kotvu. Hodně lidí s dětmi, tudíž ostražitost na místě. Standardní Gulaschsuppe za 4 éčka.Wurzeralm je před placeným 9éčkovým tunelem. Sjedete na Spital a je to hned vedle. ;)

25.12.2018  | Wurzeralm

 • autor: Mirek B.
 • hodnocení:

Zastavili jsme se tu po cestě do Schladmingu. Na jednodenní lyžování je to pro mírně pokročilého lyžaře super. Tedy byly by super dvě dlouhé, skoro prázdné sjezdovky do údolí, nebýt té dopravy nahoru. Zubačka není komfortní, jak se občas uvádí. Je to nepohodlný "dobytčák". Starší, pohodlný lyžař si po delším sjezdu potřebuje odpočinout vsedě na lanovce, a to tady nejde.

01.04.2018  | Wurzeralm

 • autor: cochise
 • hodnocení:

Skvělé podmínky, přes noc napadlo cca 20 až 30 cm prašunu. Prázdné sjezdovky - zítra už má být sluníčko a 9 °C. Jako rozlučka se zimou paráda.

14. - 15.02.2018  | Wurzeralm

 • autor: Chroust79
 • hodnocení:

Poprvé jsme se rozhodli vyzkoušet také středisko Würzeralm a rozhodně jsme nelitovali. Na rozdíl od docela plného a profláklého Hinterstoderu jsme zde nalezli krásný klid, minimum lidí a výborně upravené a dlouhé sjezdovky všech kategorií. Na zdejších "pouhých" 22 kilometrech jsme si zalyžovali lépe...

07.01.2016  | Wurzeralm

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:

Dobrý den,
jedna aktuální zpráva ze střediska Wurzeralm. V pátek 7.1. jsem projížděl kolem střediska s tím, že jsem měl čas, a tak jsem zastavil a uvažoval o zakoupení půldenního skipasu.
Nicméně po zhlédnutí aktuální mapy sjízdných tratí jsem začal váhat, po chvilce jsem se optal lyžaře, který se zrovna vrátil z horní části areálu na podmínky. Odpověděl, že podmínky nejsou dobré a jezdí pouze čtyři kratší sjezdovky a sněhu není mnoho. Nakonec jsem se na pokladně informoval na zakoupení půldenního skipasu. Nicméně momentálně lze zakoupit pouze skipas na jeden den za 29 EUR.
Lyže jsem tedy nakonec zanechal v autě a snad sem vyrazím jindy, až budou podmínky lepší.

02. - 06.03.2009  | Wurzeralm

 • autor: Kirkous
 • hodnocení:

Menší rakouské středisko vhodné pro rodiny s dětmi nebo začátečníky. Lyžování jsme přizpůsobili dětem (pět dní jarních prázdnin) a rozhodně jsme se nenudili. Ve středisku jsou jak kratší modré sjezdovky na rozježdění, tak delší červené, dostatečně široké, nebo panoramatická modrá. Přidám k tomu výhl...

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

SNOW tipy

Výška sněhu 45 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 24
Otevřené sjezdovky 0 z 33