Wurzeralm - aktuální report z 23.02.2023 - SNOW.cz

Wurzeralm aktuální report z 23.02.2023

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Horní Rakousko

Wurzeralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: pedrod
 • hodnocení:
 • návštěva od: 23.02.2023 do: 23.02.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Bídné sněhové podmínky ve druhé polovině února nás nevylákaly k původně zamýšlené návštěvě nějakého střediska v Česku, pro nás třeba ne příliš vzdáleného Klínovce. Nějaké rodinné záležitosti nás ale zavály do Českých Budějovic, což nás posunulo k nadějnějším možnostem alespoň trochu lepšího lyžování za hranicí v Rakousku. Pro jednodenní výjezd z ČB se nám zdálo jako nejlepší zajet do některého ze vzájemně sousedících středisek Hinterstoder Wurzeralm. Vyhrál Wurzeralm, kde máme zkušenosti s celkem poklidnou atmosférou ve všední den a také s velmi snadným přístupem. Sice je to o 13 km dál, ale až téměř na místo lze dojet po dálnici.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Wurzeralm je nepříliš rozlehlé středisko, které však postačuje pro jednodenní vyžití. Hned první sjezdovka na dohled od parkoviště, spouštějící se podél výchozí kolejové lanovky, je široká a ne až tak moc frekventovaná červená trať č. 1. Více jsme se ale těšili na dvojku, která taky končí až dole u parkoviště. Je sice jen modrá, začíná ovšem výše, má zajímavý profil, projíždí přes louky a vine se lesem, aby se na konci spojila na poslední stovky metrů s červenou jedničkou. Na téměř 4 km délky klesnete o 750 m. Pravděpodobně pro špatné sněhové podmínky však byla zřejmě nedlouho před naší návštěvou uzavřena.

Vyzkoušeli jsme nejprve všechny kratší tratě v horním patře střediska, ale rychle jsme se přesunuli do pro nás nejzajímavější lokality ve vzdálenější část údolí nazvané Frauenkar. Od horní stanice dvojsedačky, která tuto oblast obsluhuje, klesá červená sjezdovka s proměnlivým profilem, ještě ve své první polovině se rozděluje do několika větví, z nichž si lze vybrat podle chuti náročnější nebo volnější variantu sjezdu. Jedna z větví se zlomí i do poctivě černého hangu. Okolo vyznačených sjezdovek se v řídkém lese s oblibou také provozuje freeride.

Sněhové podmínky:

Sněhu bylo v celém areálu dostatek, horní patro si vystačí většinou s přírodním sněhem, obzvláště Frauenkar. Po delším velmi teplém období v druhé polovině února však nesmírně utrpěla kvalita. Již dopoledne se na exponovanějších místech začaly tvořit hromady sypké hmoty, které nedovolovaly moc plynulou jízdu. Vlhký sníh vysloveně tahal za nohy navzdory dobře ošetřeným lyžím. Nejlépe na tom byla část Frauenkar, kde hlavně díky nižší frekvenci a velké šířce sjezdovek se příliš netvořily boule a místy bylo svezení docela pěkné.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Pro nástup do areálu slouží kolejová lanovka, v horním části vedená také tunelem. Dopoledne se u ní kupili nepřetržitě příchozí od parkoviště, vzhledem k poměrně velké kapacitě a krátké době jízdy však lanovka zvládala nápor celkem rychle. Nahoře tvoří páteř přepravy čtyřmístná sedačka Gammeringlift. Soustřeďuje se u ní nejvíce návštěvníků, a to včetně rodin s dětmi, lyžařských kurzů a škol. Také proto se dost často zpomaluje nebo i zastavuje. Kratší svahy a boční vrchol Schwareck obsluhují dvoukotvy, celkem jsou tři. V oblasti Frauenkar je neodpojitelná dvousedačka z roku 1985 od dnes již neexistujícího výrobce Swoboda. Je to tedy pěkné retro, cesta nahoru trvá 11 minut. Za to ale můžete v klidu obdivovat okolní skály i pěkný výhled na vzdálenější vrcholy Totes Gebirge a Niedere Taur. Za odměnu jsou i již popisované pěkné sjezdovky. V blízké budoucnosti by měl být realizován diskutabilní projekt přestavby na 10místnou kabinovou lanovku, doplněný ještě o výstavbu restaurace a zásobníku vody na zasněžování.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Potvrdilo se, že středisko zvládne ve všední den i zvýšenou prázdninovou návštěvnost. Na kolejovou lanovku se čekalo jen na příjezd dalšího vozu. Nahoře se fronty prakticky netvořily, největší nápor byl na čtyřsedačce Gammeringlift, ale v podstatě bez čekání. Na vlecích se nárazově několikametrová fronta občas zadrhla v případě zdržení při potížích s nástupem menších nebo méně zkušenějších zájemců o svezení. Na dvojsedačku Frauenkar se najíždělo rovnou do turniketu, mnohé sedačky jezdily prázdné. Jediným negativem byla větší hustota sjíždějících v exponovaných místech sjezdovek, kde byl hůře sjízdný boulovatý terén. Týkalo se to hlavně horní části sjezdovky vedle Gammeringliftu. Podíl na tom měla i nemožnost sjíždět na druhou stranu po modré dvojce.

Podle našich zkušeností z dřívějších let je zde velmi velká návštěvnost o víkendech.

Občerstvení a aprés-ski:

Z minulých návštěv jsme měli vyzkoušenou Bärenhütte se samoobslužnou restaurací. Cenově očekávatelný rakouský průměr: např. gulášovka 5,90 E, štrúdl 3,90 E, menší talíř salátu 6,50 E, hlavní jídlo 10 až 15 E. Jediné, co mě zarazilo, byla inzerovaná cena za Germknödl 12 E, ale nevím, jestli to nebyla součást nějakého menu třeba s nápojem (nezkusil jsem, nepamatuji si, ale zdá se mi, že to bývalo možná za polovic – bejvávalo).

Doprava do střediska a parkování:

Z ČB lehce přes 2 hodiny, po dálnici takřka na místo, jen poslední 3 km se jede po souběžné B 138. Parkoviště zaplněné asi z 1/3. Od našeho auta k nástupní stanici lanovky jsme měli možná jen 200 m, ale rádi jsme využili služeb malého skibusu, který minimálně v dopoledních hodinách nepřetržitě krouží po parkovišti.

+ plusy

 • Příjemné rodinné středisko
 • Rychlý a jednoduchý příjezd a parkování
 • Klidná oblast Frauenkar

- mínusy

 • Bídná kvalita sněhu
 • Nesjízdná trať č. 2 ze sedla Gammering do údolí
 • Velká frekvence v horní části sjezdovky ze sedla Gammering
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

04. - 05.02.2022  | Wurzeralm

 • autor: Janička..
 • hodnocení:

Na první pohled celkem maličké středisko s raritou v podobě pozemní lanové dráhy, které ale příjemně překvapí. Zaparkovat se dá bez problémů a lidí je tu celkově méně než třeba na Hinterstoderu. Okolí dvousedačkové lanovky je ráj pro milovníky freeridu. Výhledy a alpské prostředí jsou úžasné - určit...

02.01.2022  | Wurzeralm

Neuvěřitelně příjemné překvapení! Na Wurzeralmu jsem byla v létě a moc se mi tam líbilo. Jelikož má tedy skipas společný s Hinterstoderem, rozhodla jsem se jej prozkoumat, přestože je nutné tam dojet autem asi 25 km. Když jsem dorazila a viděla totálně natřískané parkoviště, myslela jsem, že mě tref...

06.01.2020  | Wurzeralm

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Čerstvý sníh, kýčovitě modré nebe a tříkrálový svátek vylákal do hornorakouského areálu Wurzeralm nad městem Spital am Pyhrn mnoho místních lyžařů a skialpinistů, takže už kolem deváté hodiny ranní se kapacitní parkoviště u přístupové pozemní lanovky v podstatě zaplnilo.

29.12.2019  | Wurzeralm

 • autor: patiko9
 • hodnocení:

Očekáváný nápor lyžařů v neděli mezi svátky se naplnil, přispělo k tomu i skvělé slunečné počasí s teplotami pod nulou. Volba na jednodenní lyžování padla na Wurzeralm. Sesterské středisko o něco většího Hinterstoderu nenadchlo. Nekompaktní areál, který má ve své hlavní části pouze dvě pomalé sedačk...

27.12.2019  | Wurzeralm

 • autor: matejcek.ma
 • hodnocení:
První letošní lyžovačka, takže očekávání nebyla vysoká. Bohužel počasí, které je nevyzpytatelné nám neumožnilo si lyžování užít na 100 %. Celý den sněžilo, a tudíž to bylo velice náročné. Hodně rozryté, neupravené, ale líbilo se mi to... Musíte si na tom prostě najít tu lajničku a nenechat si zkazit náladu. :-) Hodně čerstvého sněhu, a proto bohužel sjezdovky rozryté, jak kdyby přišel krteček v kalhotách... Bohužel lanovky nejsou kryté, ale dole zaměstnanci areálu s koštětem každou sedačku čistili, tudíž plus body za snažení. 3Lidí tak akorát, pouze trénink ski klubu na první modré od východu z lanovky zasekával spodní kotvu. Hodně lidí s dětmi, tudíž ostražitost na místě. Standardní Gulaschsuppe za 4 éčka.Wurzeralm je před placeným 9éčkovým tunelem. Sjedete na Spital a je to hned vedle. ;)

17. - 19.03.2019  | Wurzeralm

 • autor: pedrod
 • hodnocení:

Sezóna se pomalu blíží k závěru a návštěvu střediska Wurzeralm hodnotím jako zdařilé finále letošní lehce nadprůměrné zimy. Hlavním cílem našeho čtyřdenního výjezdu byl sice Hinterstoder. Vzhledem k jeho střední velikosti je ale Wurzeralm dobrou alternativou na prostřídání, takže 2 dny v jednom a 2 ...

25.12.2018  | Wurzeralm

 • autor: Mirek B.
 • hodnocení:
Zastavili jsme se tu po cestě do Schladmingu. Na jednodenní lyžování je to pro mírně pokročilého lyžaře super. Tedy byly by super dvě dlouhé, skoro prázdné sjezdovky do údolí, nebýt té dopravy nahoru. Zubačka není komfortní, jak se občas uvádí. Je to nepohodlný "dobytčák". Starší, pohodlný lyžař si po delším sjezdu potřebuje odpočinout vsedě na lanovce, a to tady nejde.

01.04.2018  | Wurzeralm

 • autor: cochise
 • hodnocení:
Skvělé podmínky, přes noc napadlo cca 20 až 30 cm prašunu. Prázdné sjezdovky - zítra už má být sluníčko a 9 °C. Jako rozlučka se zimou paráda.

14. - 15.02.2018  | Wurzeralm

 • autor: Abrakus79
 • hodnocení:

Poprvé jsme se rozhodli vyzkoušet také středisko Würzeralm a rozhodně jsme nelitovali. Na rozdíl od docela plného a profláklého Hinterstoderu jsme zde nalezli krásný klid, minimum lidí a výborně upravené a dlouhé sjezdovky všech kategorií. Na zdejších "pouhých" 22 kilometrech jsme si zalyžovali lépe...

07.01.2016  | Wurzeralm

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:
Dobrý den, jedna aktuální zpráva ze střediska Wurzeralm. V pátek 7.1. jsem projížděl kolem střediska s tím, že jsem měl čas, a tak jsem zastavil a uvažoval o zakoupení půldenního skipasu. Nicméně po zhlédnutí aktuální mapy sjízdných tratí jsem začal váhat, po chvilce jsem se optal lyžaře, který se zrovna vrátil z horní části areálu na podmínky. Odpověděl, že podmínky nejsou dobré a jezdí pouze čtyři kratší sjezdovky a sněhu není mnoho. Nakonec jsem se na pokladně informoval na zakoupení půldenního skipasu. Nicméně momentálně lze zakoupit pouze skipas na jeden den za 29 EUR. Lyže jsem tedy nakonec zanechal v autě a snad sem vyrazím jindy, až budou podmínky lepší.

02. - 06.03.2009  | Wurzeralm

 • autor: Kirkous
 • hodnocení:

Menší rakouské středisko vhodné pro rodiny s dětmi nebo začátečníky. Lyžování jsme přizpůsobili dětem (pět dní jarních prázdnin) a rozhodně jsme se nenudili. Ve středisku jsou jak kratší modré sjezdovky na rozježdění, tak delší červené, dostatečně široké, nebo panoramatická modrá. Přidám k tomu výhl...

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

SNOW tipy