Aprica - aktuální report z 02. - 09.02.2019 - SNOW.cz

Aprica aktuální report z 02. - 09.02.2019

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Lombardie

Aprica - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: parezzbablu
 • hodnocení:
 • návštěva od: 02.02.2019 do: 09.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Po nějaké době jsem zavítal s rodinou na lyžovačku do Itálie. Konkrétně do Apricy. Důvod byl prostý - levné středisko. A přesvědčování od kamaráda, co tam s rodinou jezdí už nějaký rok. Po přečtení pár recenzí, se moje očekávání dále zmenšovala, takže jsem nejel s žádnými velkými nároky.
Po loňské týdenní lyžovačce ve Ski Weltu bylo toto středisko jako chudý příbuzný. Snažím se hodnotit poměr cena/velikost/služ­by/kvalita sjezdovek/kvalita přepravních zařízení, proto dávám 4 vločky.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Vezmu to zleva podle mapky areálu.
Červená V - mírných prvních pár stovek metrů, které se pak zlomí do solidní červené a po kilometru se napojí na modrou Panoramiku do údolí/mezistanice lanovky. Velkorysá šířka sjezdovky vybízí ke sportovnímu svezení.
Sousední černá W-U-U1 - černý padák s odpočinkovou prostřední částí, pokračující až do údolí, kde se pár stovek metrů před koncem napojí na modrou Panoramiku. Bohužel v době naší návštěvy spodní část (od mezistanice sedačky do údolí - U1) zavřena pro nedostatek sněhu. Jednou nouzově jsem to dolů sjel, ale nedoporučuji.
Modrá Panoramica S - supermodrá sjezdovka dálničního typu sodlidní šířky a délky 5 km jako stvořená pro švitory (díky @bevagus za tento výraz) z našeho zájezdu.
I/R - pěkná červená trať v trošku užším lesním průseku, bohužel z nějakého důvodu vlek obsluhující tuto sjezdovku, stejně jako sousední modrou I, nejezdil úplně na konec, ale cca 100 m před koncem byl výstup.
Modrá I - širokánská modrá louka vybizející k pilování lyžařského stylu
Černá G1 a modrá O - toho času zavřeno pro nedostatek sněhu
Modrá T - na mapce vypadá jako přejezdová cesta, nicméně se dá nazvat plnohodnotnou sjezdovkou sloužící k migraci mezi jednotlivými částmi areálu.
Červené M a N - typově velmi podobné příjemné červenomodré sjezdovky v lesním průseku, spojující se před závěrem do trychtýře okolo malého seníku, označeného velkou směrovou šipkou a polstrováním. :-)
Černá G - sportovní černá sjezdovka z nejvyššího místa areálu, horní mezi skálami mírnější, který se pak zlomí do solidního padáku, aby v dolní části měl už jen červeno-modrou barvu.
Červená E/F - příjemná červená trať, okolo nejsympatičtější chalupy v areálu - Rifugio Valtelina
Modrá A - výuková louka obsluhovaná pomaličkou stařičkou dvojsedačkou... a kde jsem hodil tygra a vsítil jsem se do plůtku
Červeno-černá B/C - sportovní červený úsek kolem vleku, který se posléze mění na černý padák do údolí. Nevím, proč je vršek značen červeně a spodek černě, když je sklon téměř stejný. Snad je že horní "červená část" je velice široká. Tuším ve čtvrtek tam měly nějaké naděje italské mládežnické reprezentace postavený dokonce tři "obřáky" vedle sebe, tak se jezdilo lesním průsekem J
No a pak tu máme "dětské hřiště" - sjezdovky P. Dostetečné šíře a dokonce mezi jednotlivými částmi oddělené plůtky, tak aby se švitoři nemotali do vleků. Což velmi kvituji.

Sněhové podmínky:

Jak bych to tak řekl. První pořádné sněžení v areálu bylo týden před naším příjezdem, kdy napadlo až 80 cm sněhu. Horní části sjezdovek G, E a F v nejvyšších patrech jsou čistě na přírodním sněhu.
Bohužel středisko je asi v nějaké renesanci, takže zasněžování je asi v plenkách... Sjezdovky G1 a U1 zavřeny pro nedostatek sněhu, i přes tu sněhovou nadílku. Co se týče úpravy sjezdovek, tak jsem měl pocit, že si rolbaři každej večer losovali sjezdovky, který budou rolbovat. Na někerých sjezdovkách nebylo v 9:30 ani stopy po mančestru. A každý den to bylo na jiné. Možná to bylo tím, že se lyžovalo už od 8. hodiny ranní a při příchodu klasicky na devítku už bylo pozdě...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Tady je velký kámen úrazu střediska, ale možná je to dobře a nehrnou se tam davy lidí. Přísnější měřítko snese jen expresní 4sedačka na Baradello a 6kabina Palabione. Čtyřsedačka no. 10 Valleta - pomaloučká starší lanovka s nástupním pásem, tady by tomu slušela expresní šestka jak (_._) na hrnec. 6kabinka Mangolta má už taky nejlepší roky za sebou a tyčka uprostřed kabiny je taky zajímavý designový prvek. Ale jestli se nepletu, tak jsem na kabinkách viděl legendární značku "Design by Pininfarina". Na tuto kabinku navazující pravěká dvojsedačka je tak pomalá, že dvojsic na Rališce na Bečvě je proti ní expres. Dětské hřiště obsluhuje 1x pomalá čtyřsedačka, dvě pomičky a dva pojízdné pásy, tady naprosto dostačující.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Takhle prázdné sjezdovky jsem dlouho nezažil. Nejdelší fronta byla asi v neděli ráno při nástupu na Baradellu. A to tak, že to bylo asi na 5 minut. Nárazově se tvořila fronta na nástupu na mezistanici Baradella, ale to celkem svižně reagovala obsluha lanovky, kdy standardně jede z dolní stanice 2x obsazená sedačka a 1x volná sedačka. Při návalu na mezistanici se poměr obrátil.
Poměr návštěvníků 80 % z ČR, zbytek domácí Italové, něco málo ze Slovenska a něco málo z Polska.

Občerstvení a aprés-ski:

Nic moc. Přísnější měřítko snese Ristoro Malga Magnoolata na sjezdovce A, kde u vedlejšího stolu podávané těstoviny s jelením ragů s hříbky vypadalo obpravdu báječně. Jinak to jsou samé fastfood - pizza (na Valtelině ale dobrá) a panini. Pizza 7 až 10 eur, panini 6 až 9 eur... Já jako milovník kávy jsem ocenil solidní italské espresso za 1 euro, čokoláda 3 eura, Aperol 3,5 eur, bombardino za něco podobnýho...

No, rakouský standart je co se týče jídla podstatně lepší.

Doprava do střediska a parkování:

Jízda po vlastní ose Brno - Mikulov - obchvat Vídně - St. Poelten - Linz - Salzburk - Innsbruck - Landek - Pfunds - St. Moritz - Tirano - Aprica, cca 870 km. Tam cca 11 hodin včetně zastávek. Zpět ze zástavkou na focení na Berninapassu 12 hodin.
Cestu přes švýcarsko doporučuji všem, co mají rádi výhledy na horské štíty, protože nuda na Brenerské dálnici se s přejezdem Berninapassu nedá srovnat, navíc cesta je o pár km kratší a ušetří se za mýto na italské Brennerské dálnici.
Natantankovat doporučuji kousek před hranicemi ze Švajcem v městečku Pfunds, bezninka Diskont tank nafta za 1,2 eur.

+ plusy

 • levné středisko
 • pro rodiny s dětma super

- mínusy

 • malé středisko, nic pro skituristy
 • lanovky staršího data výroby
 • chybějící zasněžování na některých tratích
 • kvalita občerstvení
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13. - 15.03.2023  | Aprica

 • autor: lopatak joe
 • hodnocení:

První mé lyžování v Itálii. Zvolili jsme si Apricu se zájezdem za 7k - třídenní lyžování, 2 noci v hotelu a polopenze. A zažili za tu dobu asi všechny možné terény. První den bylo lyžování nejideálnější - sluníčko, tvrdý podklad bez muld po celý den. Od večerních hodin až do cca 9. hodiny ranní ve s...

20.02.2008 - 15.02.2020  | Aprica

 • autor: martin kolář
 • hodnocení:

Středisko je velmi dobře saturované sněhem, i když v dolních patrech pouze technickým. Sjezdovky všech obtížností, vzdálenost k dolní stanici z apartmánu byla cca 200 m.

30.01. - 01.02.2020  | Aprica

 • autor: adam 1
 • hodnocení:

O Aprice jsem slyšel, že to je taková česká osada :-D (ano, je). Tím že v ČR není moc sněhu a střediska praskají ve švech a za plnou palbu, tak jsme jeli - rychlovka na 3 dny ski (2x 5 000,- se skipasem, dopravou, 2x noclech s polopenzí), ale autobusem 8-O s nočními přejezdy. Ze Slezska do Brna osob...

24.02. - 03.03.2018  | Aprica

 • autor: jajos
 • hodnocení:

Tuto zimu jsem oželel návštěvy tuzemských středisek a vůbec poprvé jsem se vydal ochutnat lyžování v Alpách. Všichni kolem mi tvrdili, že kdo jednou okusí Alpy, už nebude chtít jinam a musím uznat, že měli pravdu.
I když se Aprica s 50 kilometry sjezdovek řadí spíše mezi menší střediska, mě napro...

03. - 16.02.2018  | Aprica

 • autor: jiriaoral
 • hodnocení:

Aprica není jen lyžování. Do Apricy jezdíme již několik roků a vždy jsme spokojeni. Je jasné, že ti kteří jedou jen na několik dní, se věnují pouze lyžování. My jezdíme na týden a více. Ubytování si zařizujme sami - letos Grizzly bar přímo u lanovky. Já moc nelyžuji a tak si vozím i běžky a jdu na n...

20. - 22.03.2017  | Aprica

 • autor: mabures
 • hodnocení:

Aprica je menší areál se širokými, spíše mírnými sjezdovkami s malým počtem přejezdů. Celý areál je orientován na sever, takže lze na jaře i kolem poledne najít místa ve stínu s tvrdým manchesterem. Mimo sezonu je obsazen především Čechy a Poláky, neboť dokáže nalákat na velmi výhodné baličky ubytov...

12. - 16.03.2017  | Aprica

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Aprica je malé podhorské městečko ve 1 200 m n. m. s 5 tis. obyvatel. Apartmány jsou obydleny majiteli v době Vánoc, prázdnin a velikonočních svátků. Zimní turistická sezona je především pro českou klientelu finančně velmi lákavá, o tom svědčí i přístup Italů - české jídelní lístky, pozdravy v vleka...

26.02. - 03.03.2017  | Aprica

 • autor: Kubro
 • hodnocení:

Celkově - zklamání. Cena za ubytování + skipas je pro našince velmi zajímavá, ale kvalita lyžování nic moc. Areál jsme vybrali zejména pro jeho údajnou rodinnou atmosféru. Potřebovali jsme i pěší dosah ubytování ze sjezdovek pro našeho potomka. Plnohodnotné sjezdovky s lanovkou jsou však pro děti (z...

03. - 08.02.2017  | Aprica

 • autor: martina.povolna
 • hodnocení:

Do lyžařského střediska Aprica jezdíme opakově již asi 3 sezony. Středisko nám vyhovuje, všechny modré sjezdovky jsou výborné pro nácvik carvingu. Jezdí sem převážně Češi a Poláci, s domluvou není problém, základy angličtiny vystačí a pokud se naučíte pár italských frází, místní vlekaři vám s úsměve...

26. - 28.03.2016  | Aprica

 • autor: rradek
 • hodnocení:

S blížícím se koncem sezony nastal čas se odměnit lyžováním v Itálii. Jelikož to bylo mé první lyžování v Aprice, byl jsem plný očekávání, zda bude Velikonoční termín správná volba. A musím říct, že to proběhlo nad mé očekávání. Ve středisku jsem strávil 3 dny, což mi připdlo tak akorát, aby člověk ...

24. - 26.03.2016  | Aprica

 • autor: V0174
 • hodnocení:

Po dobrých zkušenostech v Ponte di Legno Tonale a v Paganelle jsem se rozhodl otestovat další italské středisko, tentokrát až ke konci sezóny, o Velikonocích.
Poslední dva týdny jsem každý den hypnotizoval předpověď počasí a webkamery, protože odpolední teploty atakovaly deset stupňů nad nulou. Na...

26.03.2016  | Aprica

 • autor: Nikiii
 • hodnocení:

Vyslo nam krasne pocasi, dopoledne skvele sjezdovky, po obede uz mirne roztate. Mensi stredisko, usmevavi Italove, paradicka. :-)

17. - 20.02.2016  | Aprica

 • autor: Vačák
 • hodnocení:

Celkový dojem z návštěvy střediska mám velice dobrý. Jedná se o menší rodinné středisko s nezanedbatelnou českou klientelou, kde si svou sjezdovku najde každý. Velkou roli též sehrálo ideální počasí, které zde nebývá vyjímečné.

30.01.2016  | Aprica

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Apricu zná každý druhý obyvatel Milána a dost možná i každý druhý český lyžař. Zatímco půlka Milána se tu v 70. a 80. letech učila lyžovat, našinci v novém století na Aprice oceňují rodinnou všestrannost za cenu, která je více než příznivá (hustota návštěvníků z ČR vysoce překračuje italský průměr)....

13. - 18.12.2015  | Aprica

 • autor: Ferry
 • hodnocení:

V čase předvánočním, již tradičně, prcháme do hor užíti si klidu a pohody na ski neb většina našich spoluobčanů brutálním způsobem bere útokem nákupní centra, ve městech vládne chaos a počasí bývá nevlídné. Přestože již máme na divokých prkénkách naježděnou spoustu evropských destinací věhlasnějších...

27.02.2014  | Aprica

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Aprica je poměrně malý, Čechy ale hodně navštěvovaný areál. V podstatě ho lze rozdělit na tři části, které jsou navzájem pospojované modrými sjezdovkami. Přepravní zařízení jsou bohužel převážně staršího data a některá jsou očividně dlouhodobě mimo provoz. Při pěkném počasí jsou z horních partií pěk...

13. - 15.03.2013  | Aprica

Jelikož jsem dosud lyžoval pouze v Česku či na Slovensku, tak jsem byl překvapený, jak to může vypadat jinde. Sjezdovky blízko ubytování v pěším dosahu do 5 minut nebo pro "lenochy" skibusem. Krásné svahy různé obtížnosti a jejich výborné propojení. Za tu cenu lyžování za 3 dny neomrzí.

19. - 21.12.2012  | Aprica

Po loňské zkušenosti jsme opět vyrazili před Vánoci do Itálie. A neprohloupili jsme. Letos jsme vybrali středisko Aprica. Menší středisko s 50 km sjezdovek v Lombardii, vzdálené asi hodinu jízdy od Passo Tonale. Areál se skládá ze tří propojených částí - Baradello, Palabione, Magnolta.

Lungau

Lungau

Lungau

SNOW tipy