Sillian - aktuální report z 31.12.2013 - 01.01.2014 - SNOW.CZ

Sillian | aktuální report z 31.12.2013 - 01.01.2014

Sillian - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Východní Tyrolsko

průměrné hodnocení Sillian:
autor: KubaJires
hodnocení:
návštěva od: 31.12.2013 do: 01.01.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Sillian jsem touto dobou navštívil již druhý rok po sobě a po pozitivních zkušenostech z loňska mě opět nezklamal. Výborné sněhové podmínky, upravené široké sjezdovky, které jsou liduprázdné i v lyžařsky vytížených dnech, jakými jsou Silvestr a Nový rok. Původně jsme Sillian zamýšleli jako jednodenní záležitost, ale teď již vím, že bych se do tohoto střediska nebál jet na plnohodnotnou lyžařskou dovolenou..

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Většina sjezdovek v Sillianu je umístěna nad hranicí lesa. Většinou se jedná o široké červené sjezdovky ideální pro dlouhé carvingové oblouky. Sjezdovky se mezi sebou často kříží, takže je možné svůj sjezd různými způsoby kombinovat. V horní části areálu se kolem sjezdovek navíc nachází spousta volného terénu, který je ze sjezdovek dobře přístupný, není však nijak ostrý, a proto je vhodný pro freeridové začátečníky. Na všechny sjezdovky je možné najet z horní stanice lanovky na Thurntaleru, proto opravdu nepotřebujete mapku do ruky. Pro polykače kilometrů je zde potom jedenáctikilo­metrový sjezd dolů do vesnice přímo ke stanici lanovky, u které je umístěno parkoviště. Jeden den se nám dokonce po příhodném zaparkování podařilo dojet na lyžích až k autu. Sjezd rozhodně není pouze nudnou záležitostí, která vás má dopravit zpět k vašemu vozidlu. Spojovačky jsou zde pouze občas, v místech, kde to je nezbytné. V této části se také nacházejí nejostřejší úseky celého areálu. Části sjezdovky, které jsou zde deklarovány jako červené, by u nás rozhodně dostaly tmavší barvičku. Na spodním úseku sjezdu se potom nacházejí dvě nepříjemná místa, kde se sjezdovka velmi zužuje a přechází do ostré vracečky s nepříjemným náklonem, první zatáčka je značená, druhá však nikoliv a dochází zde ke kumulaci méně zkušených lyžařů, kteří si musí nějak poradit. Závěrečný stometrový úsek k parkovišti je potom ryzí černá. Můj celkový dojem z tohoto sjezdu byl však pozitivní, zejména díky jeho jak lyžařské, tak panoramatické rozmanitosti. V jedné části se vám dokonce naskytne nádherný výhled na zdejší gotický hrad stojící nad údolím.

Sněhové podmínky:

Přibližně dva dny před našim příjezdem napadl nový sníh. Tím se ještě vylepšily již tak dost dobré sněhové podmínky na Sillianu. V dolní části areálu se nacházelo 80 cm a na horni stanici lanovky 200 cm. Mimo sjezdovky hluboký prašan. V areálu byla po celé dva dny teplota kolem -4 °C, jasno a slunečno. Muldy se díky malému počtu lyžařů netvořily ani v odpoledních hodinách. Sečtečno podtrženo nejlepší možné podmínky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteří dopravního systému ve středisku je moderní kabinová lanovka, která přibržďuje v mezistanici, zde však již většinou nikdo nepřistupuje. Od horní stanice se potom krátkou spojovačkou dostanete k vyhřívané šestisedačce s bublinou, která vás vyveze do nejvyššího bodu střediska. Tuto lanovku jsme využívali 90 % času, protože z ní je dostupná většina sjezdovek ve středisku. Jednu boční sjezdovku v pravé části areálu potom, obsluhuje klasická otevřená čtyřsedačka, dobře známá z mnoha českých středisek. Doplňkovou dopravou v levé části areálu jsou potom další otevřená čtyřsedačka a kotva. Sedačka je ovšem stará a pomalá, proto málo využívaná.

Zalidněnost:

Zalidněnost ve středisku byla po celou dobu minimální. Fronty maximálně na 4 lyžaře za sebou. Svahy poloprázdné. Větší kumulace lyžařů nebyla ani na dojezdu k lanovce. Cizinců ani Čechů zde moc nepotkáte, ti se soustředí spíše na známější lyžařská centra v okolí. Většinou se na sjezdovkách pohybujete s místními.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení a aprés-ski je díky velikosti areálu koncentrováno v jedné centrální budově u výstupu z kabinové lanovky. Jedná se o moderní velkou jídelnu s velkým výběrem. Ceny stejné jako ve všech ostatních střediscích ve Východním Tyrolsku: polévka 3,50 až 5 euro, těstoviny dle denní nabídky 7,50 euro, masové pokrmy od 7 do 14 euro. Porce vydatné. Zasytí i klasická Eintopf polévka.

Doprava do střediska a parkování:

Sillian je středisko stojící mimo zájem a povědomí většiny lyžařských turistů. Je však dobře dostupné z okolních známých středisek:
Lienz - Sillian 31 km - 30 minut cesty
Matrei - Sillian 56 km - 50 minut cesty
Cortina d´Ampezo 48 km - 50 minut cesty

Vše po dobře upravené, silnici ( v Čecháh první třída +)

Parkování se nachází přímo u nástupní stanice lanovky. Dvě menší parkoviště jsou nalepená těsně na ní. Větší parkovací plocha se nachází přes silnici, pro bezpečný přechod lyžařů s vybavením zde vede podchod. Kapacita je dostatečná. I ve svátečních dnech se nám podařilo zaparkovat na straně blíž k vleku.

+ plusy

  • většinou lepší počasí než v okolních středicích
  • široké dobře upravené červené sjezdovky
  • dobré sněhové podmínky a výkonné zašněžování
  • jednoduchost a propojenost areálu
  • liduprázdné a klidné lyžování bez hlasité hudební produkce

- mínusy

  • někomu může areál připadat malý
  • chybí snowpark pro snowboardisty a freestyle lyžaře

Zajímavé odkazy

http://www.hochpustertal-ski.at - oficiální stránky areálu

http://www.alpifantasy.com - stránky penzionu s českým majitelem a personálem, nacházející se v Matrei - 50 minut jízdy od Sillianu

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

20.03.2017  | Sillian

autor: brácha
hodnocení:

Do Sillianu jsme zavítali v rámci 4denního zájezdu do Východního Tyrolska, kde jsme po prvním dnu v Grossglockner Resortu strávili díky společnému skipasu Super Ski Hit den druhý. Počasí nám přálo, celý den zde pražilo sluníčko, že se dalo být i v tričku.

zobrazit celý report

07. - 10.03.2017  | Sillian

autor: zemlo
hodnocení:

Menší příjemný kompaktní areál ve Východním Tyrolsku u hranic s Itálí. Areál jsme navštívili v úterý a pátek, kdy v našem domovském Kalsu bylo zataženo se sněžením, v Sillianu vládlo naopak příjemné prosluněné počasí. V těchto dnech se ukázala přednost skipasu SkiHit, který platí pro celé Východní T...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Hotel Silvretta
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 592 Kč/os.
Berghotel Tyrol
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 509 Kč/os.
Apartmánový dům Villa dei Fiori
Orientační cena za noc vč. skipasu 970 Kč/os.