Plose - aktuální report z 22.02.2020 - SNOW.cz

Plose aktuální report z 22.02.2020

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Plose - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:
 • návštěva od: 22.02.2020 do: 22.02.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko Plose nad Brixenem jsem poprvé navštívil asi před osmi lety jako variantu k mnohem většímu Kronplatzu. Tehdejší dojem nebyl úplně špatný, ale na druhou stranu nic tak velkolepého, co by stálo za pět hvězdiček. Tentokrát byl však výsledný dojem mnohem lepší, a to nejen díky slunečnému počasí a lepším sněhovým podmínkám. Při porovnání současné mapky areálu s mapkou platící v letech minulých jsem zjistil, že v areálu rozumně redukovali počet starších sedačkových lanovek a místo dvou sedaček přibyla moderní kabinková lanovka, čímž se areál zpřehlednil a pohyb v něm zjednodušil.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V areálu se nachází paleta středně dlouhých až dlouhých tratí všech náročností, což zaručuje, že si tu vybere opravdu každý, a to od rodin s dětmi až po sportovního lyžaře.

Asi nejpohodovější tratí vhodnou i pro rodiny s dětmi je dlouhá modrá sjezdovka č. 2 vedoucí od chaty Plosehütte směrem k horní stanici ústřední kabinkové lanovky z osady S. Andrea. Druhou nejmírnější tratí je modrá s červenou variantou č. 10, kterou obsluhuje pohodlná šestisedačková lanovka.

Nejlepší sportovní tratě jsou červená č. 11 a černá č. 88, která byla v době naší návštěvy v podstatě prázdná a dlouho vydržela v dobrém stavu i přesto, že se do ní opíralo slunce. Je to příjemná široká sportovní trať, ale jako vyloženě černou bych ji neoznačil. Vede podél nové kabinkové lanovky, což je její velké plus. Naopak skutečně sportovní černá, na které probíhají i slalomové tréninky, je sjezdovka č. 6 pod starší třísedačkovou lanovkou. Ale ani toto není sjezdovka takového sklonu, aby se jí měl i méně zkušený lyžař vyhýbat.

Do údolí k hlavnímu parkovišti a pokladnám vede široká černá č. 1. Tu jsme jeli jen jednou odpoledne a i přes už rozměklý sníh to byl celkem pohodový sjezd bez nutnosti bojovat s oraništěm boulí. Druhý údolní červeně značený sjezd do osady Plancios jsme tentokrát nestihli vyzkoušet.

Sněhové podmínky:

V době naší návštěvy bylo na sjezdovkách dostatek sněhu, ale mimo sjezdovky to vyloženě na freeride nebylo. Přece jen je vidět, že Plose bývá o něco sněhově chudší a sníh je vzhledem k otevřenosti areálu často vyfoukaný větrem. Vzhledem k vyšším teplotám a slunečnému počasí byl sníh od poledních hodin v nižších polohách měkký, ale s tím se v této teplé zimě už musí počítat a za to areál nemůže. Horní patro areálu ale vydrželo ve slušném stavu až do pozdního odpoledne.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V areálu jsou lanovky všech kategorií od staré dvou- a třísedačky po výkonnou šestisedačku a nedávno instalovanou desetimístnou pohodlnou kabinku.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Areál je hodně oblíbený u českých lyžařů, zřejmě i pro jeho snadnou dostupnost z dálnice a mírnější cenu skipasu, proto bylo slyšet češtinu poměrně často. Jinak na lanovkách fronty maximálně do 2 až 3 minut.

Občerstvení a aprés-ski:

Na klíčových orientačních bodech areálu se nachází dostatek horských chat, takže každý si jistě vybere. Na obědový odpočinek jsme si vybrali Berghotel Schlemmer u dolní stanice nové kabinky. Jedná se o útulnou restauraci s velkou sluneční terasou, výbornou kuchyní a milou obsluhou, která když pozná odkud jste, prohodí i nějaké to slovo česky. Z terasy je pak úchvatný pohled na hradbu blízkých Dolomit.

Doprava do střediska a parkování:

Ke středisku vede z Brixenu poněkud zdlouhavá silnice plná zatáček, na které je smůla před sebou chytit autobus. Otevřené parkoviště je uspořádáno do několika pater a v době naší návštěvy bylo skoro celé zaplněné. Jeho jedinou nevýhodou je prašný povrch, takže nejenom auto, ale všechny věci máte brzy zaprášené.

+ plusy

 • Přehledný areál
 • Středně dlouhé sjezdovky všech obtížností
 • Pěkné výhledy na Dolomity

- mínusy

 • Některé starší a pomalejší lanovky
 • Na nižších patrech jižních svahů měknoucí sníh
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

09.02.2023  | Plose

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Slunečné pláně pod vrcholem Plose a Pfannspitze nad Brixenem jsou spolehlivým úkrytem před davy prázdninových návštěvníků Dolomit - je tu sice méně sjezdovek než v hlavních střediscích Dolomit, ale ty jsou příjemně liduprázdné. A za současného mrazivého počasí na zdejších jižních svazích parádně drž...

22.01.2019  | Plose

Plose je holá planina vysoko nad Brixenem s výhledem na Dolomity, která mívá hodně slunečního svitu a méně sněhu než okolní areály - a přesně tak tomu bylo i tentokrát. Areál je příjemně kompaktní, bez zdlouhavých přejezdů, přitom terén je rozmanitý - nahoře se lyžuje pohodově na slunci, do údolí na...

17. - 24.03.2018  | Plose

 • autor: slabajiri
 • hodnocení:

Každý rok se snažíme jezdit někam jinam, ale na Plose, respektive do Parkhotelu se rádi vracíme. V letošní zimě po několika letech disponovalo Plose dostatečným množstvím sněhu, takže byly všechny sjezdovky dokonale vysněžené, včetně těch které jsme z minulých let ani nepamatovali. Všude byl dokonal...

19.02.2018  | Plose

 • autor: ondrejj
 • hodnocení:

Jedno z našich nejoblíbenějších středisek. Rozkládá se nad Brixenem a vede k němu klikatá silnička. Relativně malé (7 lanovek - 42 km sjezdovek), kde si ale vybere každý. Letošní zima je po několika letech s dostatkem sněhu, takže vysněženo nejvíce sjezdovek za poslední roky. Za den najeto dle iSKI ...

15.03.2017  | Plose

 • autor: pedrod
 • hodnocení:

Letošní zima je zejména na jižní straně alpského hřebene velmi skoupá na sníh. Zprávy a fotografie zejména na začátku sezóny ukazovaly sněhuprosté svahy Dolomit, po kterých se vinuly sjezdové tratě nastříkané technickým sněhem. Navíc Plose bylo nedostatkem sněhu postihováno poměrně často i dříve. Pr...

12. - 13.02.2017  | Plose

 • autor: ondrejj
 • hodnocení:

Jedno z našich nejoblíbenějších středisek. Rozkládá se nad Brixenem a vede k němu klikatá silnička.

08.03.2016  | Plose

 • autor: BigBang
 • hodnocení:

Plose je středisko nad městem Brixen, které se stalo na nějaký čas domovem K. H. Borovského - jde o středně velký areál s velice okouzlujícími panoramaty. Z centra Brixenu sem vystoupáte po klikaté silničce. Celkovým technickým vybavením nepatří mezi špičku, ale zato se odmění příjemným prostředím a...

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

Risoul Vars

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 35
Otevřené sjezdovky 0 z 185 km