Arosa Lenzerheide - aktuální report z 07. - 08.01.2021 - SNOW.cz

Arosa Lenzerheide aktuální report z 07. - 08.01.2021

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Arosa Lenzerheide - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Milka
 • hodnocení:
 • návštěva od: 07.01.2021 do: 08.01.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Z jednoduchého logického příkladu nám začátkem ledna vyšlo, že jestli nepojedeme lyžovat do Švýcarska teď, tak už si možná v téhle sezóně kvůli koronaviru vůbec nezajezdíme. V práci jsme tedy bleskově vyřešili urgentní věci, zabalili nezbytnosti a 6. ledna vyrazili.
V oblasti ArosaLenzerheide jsme byli už v březnu 2017, takže šlo o určitou sázku na jistotu, věděli jsme, do čeho jdeme. Zatímco Arosa nás při minulé návštěvě moc neuchvátila, Lenzerheide nás naopak zaujalo svou rozlehlostí, velkým výběrem sjezdovek a hlavně východní a západní orientací svahů, což dává příjemnou možnost držet se podle potřeby na slunci nebo naopak ve stínu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V Arose stékají sjezdovky po východně orientovaných svazích hor Weisshorn, Hörnli a Brüggerhorn. Obtížností výrazně převažují červené, některé jsou ale poměrně úzké, což obvykle bývá problémem spíš přejezdových modrých sjezdovek. Černé úseky jsou spíše kratší, nejdelší je ta s číslem 8a. Modrých sjezdovek je tu také pomálu, především těch plnohodnotných širokých, začátečníkům dobře poslouží zřejmě jen sjezdovky č. 5, 11 a 15. V mapce se sice modrých sjezdovek na pohled nachází hodně, ale některé z nich končí zřejmě na stanicích skibusů a nejsou tak zrovna dobře použitelné.

Lenzerheide má sjezdovek víc a především disponuje svahy orientovanými východním i západním směrem. Oproti Arose jich je tu také více pod hranicí lesa, což je vhodné v případě nepříznivého počasí. Modré a červené sjezdovky jsou v Lenzerheide co do množství poměrně vyvážené a řada z nich má luxusní šířku. Za zmínku stojí třeba kombinace modrých sjezdovek č. 70a a 78 nebo 60 a 65a, z červených pak především č. 21a s navazující 25. V Lenzerheide najdeme také dvě dlouhé černé - východně orientovanou č. 72, která má ale plošší modrý dojezd k sedačce, a svěťákovou č. 24, na kterou je zase potřeba vyjet soustavou dvou sedačkových lanovek.

Především pro snowboardisty budou problémem rovné úseky nebo dokonce protisvahy. Typickým příkladem je „návratová“ modrá č. 79.

Za určité negativum považuji také značení sjezdovek, u černých a červených to není tak výrazné, ale u sjezdovek modrých je to občas zkouška paměti - například pokud chce začátečník opakovaně používat sedačkovou lanovku Stätzerhorn, čekají ho při sjezdu postupně sjezdovky č. 60, 60a, 65, 65a a 78.

Sněhové podmínky:

Díky technickému zasněžování byly v podstatě všechny sjezdovky dobře pokryté sněhem. Výjimkou byla v Lenzerheide modrá č. 44, 65a, kde bylo několik vydřených míst. Mimo sjezdovky moc přírodního sněhu nebylo, vyjma těch opravdu nejvyšších míst pod vrcholkem Rothornu a Weisshornu.

Ačkoli sněhové podmínky nebyly nijak špatné, řada sjezdovek byla uzavřena - v Arose především klíčová sjezdovka č. 11 určená pro méně pokročilé.

Ráno bylo v údolí -13 °C a i přes den na slunci teplota stoupala „jen“ někam k - 5 °C, takže zřejmě vlivem déle trvajících nízkých teplot byly sjezdovky hodně přemrzlé. A to nejen úseky technicky zasněžované, ale i v horních partiích, se sněhem přírodním třeba na horizontech. Technicky zasněžované sjezdovky byly často tvořené tvrdou zmrzlou deskou, typickým příkladem byla modrá č. 28a, která slouží jako spojovací s protější stranou Lenzerheide a pro začátečníky i průměrné lyžaře byla v podstatě nesjízdná. Alternativou k tvrdému podkladu byla hluboká „naškrábaná“ krupice v kraji sjezdovky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V Arose najdeme dvě na sebe navazující visuté kabiny vedoucí na vrchol Weisshorn, jednu přibližovací kabinkovou lanovku Kulm, jednu dlouhou kabinovou lanovku Hörnli Express vedoucí na vrchol Hörnli a několik sedačkových lanovek, přičemž ty klíčové jsou s bublinou. Většinu sjezdovek je možné obsáhnout pomocí sedačkových lanovek, takže není nutné sundavat lyže. Od naší minulé návštěvy jsme objevili jednu novinku - náhradu staré sedačky na Brüggerhorn za luxusní krytou šestisedačkovou lanovku připomínající hlavně svým pohodlím spíše sedačku v obýváku.

V Lenzerheide převažují sedačkové lanovky, přičemž řada z nich nemá bublinu, což je podstatný problém při nepřízni počasí. Neodpojitelná sedačková lanovka bez bubliny slouží i jako propojovací mezi východní a západní částí Lenzerheide. Kabinková a na ni navazující visutá kabinová lanovka je pouze pod Rothornem.

Arosu a Lenzerheide propojuje visutá kabina mezi vrcholy Urdenfürggli a Hörnli.

Přepravní kapacita je z důvodu koronaviru snížena na 2/3 obvyklé kapacity, na což upozorňují cedule, obsluha to ale nijak nehlídá. Lidé se ale většinou nikam nehrnou a i visutá spojovací kabina mezi Urdenfürggli a Hörnli jezdila skoro prázdná. Ve frontách a na lanovkách je povinné zakrytí dýchacích cest, což s ohledem na mrazivé počasí nebyl téměř pro nikoho problém. Těch několik „hříšníků“ případně obsluha upozornila.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Všechna přepravní zařízení byla bez čekání, nástup maximálně cca na 5. sedačku, což ale bylo způsobené jen tím, že lanovky jezdily poloprázdné. Jednak je „uměle“ snížena přepravní kapacita lanovek na 2/3 běžné kapacity, navíc spolu většinou na lanovce jezdili lidé tak, jak spolu přijeli, zřídkakdy se připojil někdo cizí.

Občerstvení a aprés-ski:

Vnitřní prostory restaurací jsou zavřené, fungují pouze výdejní okénka. Většinou jsou přístupné i venkovní terasy, kde je možné zakoupené nápoje a jídlo zkonzumovat.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd z České republiky do Švýcarska ve středu 6. ledna bezproblémový. Ani na jedněch hranicích jsme nestavěli, nikdo po nás nic nechtěl. Podle starého zvyku jsme úsek rakouské dálnice objížděli přes Bregenz, abychom až později zjistili, že tento úsek byl již dříve vyjmut ze systému mýta a průjezd od hranic až po Hohenems je nezpoplatněný.

Příjezdová silnice z Churu byla po oba dny mokrá. Parkovali jsme na parkovišti u kabinkové lanovky v Churwaldenu za 5 CHF na den. Parkoviště bylo celé pokryté sněhem, ale pří příjezdu ani odjezdu nebyla vrstva sněhu problém.

+ plusy

 • Propojení Arosy a Lenzerheide v jeden velký areál
 • Široké a dlouhé sjezdovky, možnost různých kombinací
 • Převažují modré a červené sjezdovky
 • Převažují sedačkové lanovky, páteřní s bublinou, takže přeprava je pohodlná, rychlá a bez nutnosti sundávat lyže
 • Při koupi vícedenního skipasu online v předstihu lze dosáhnout na slušné ceny - jeden den nás vyšel na přijatelných 52 CHF. Při nákupu online lze použít jakýkoli skipas Skidata, takže jsme využili skipasy z Klínovce :-)

- mínusy

 • Zdlouhavější přejezdy kvůli rozlehlosti areálu
 • Neodpojitelné a nekryté sedačkové lanovky v okrajových částech areálu
 • Spousta sjezdovek je i přes dobré sněhové podmínky uzavřena
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

11. - 14.01.2021  | Arosa Lenzerheide

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Po víkendu stráveném v Obersaxen Mundaun jsme se na zbytek pobytu vrátili do Lenzerheide. Hlavním důvodem byla blízkost areálu, která byla velkým plusem ve chvílích, kdy se ve sněhu nedalo ani chodit, natož jezdit autem :-).

19.12.2020  | Arosa Lenzerheide

 • autor: andy97
 • hodnocení:

Sobotní den jsme věnovali rozsáhlému areálu Arosa Lenzerheide, který nabízel více než 100 km otevřených sjezdovek. Volba to nebyla špatná. Za jeden den se však všechno rozhodně nestíhá projet, obzvláště, když si přiberete návštěvu propojeného areálu Arosa.

24. - 26.03.2014  | Arosa Lenzerheide

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Letos nově propojené dvojstředisko vstoupilo do klubu alpských lyžařských obrů, které vystačí i na týden. Velikostně i všestranným charakterem je srovnatelné třeba s rakouským Saalbachem, přičemž leží ještě o dost výše. Nová lanovka, která Arosu a Lenzerheide spojila, je vedená téměř geniálně - z do...

Arosa Lenzerheide

Arosa Lenzerheide

Arosa Lenzerheide

Arosa Lenzerheide