Arosa Lenzerheide - aktuální report z 11. - 14.01.2021 - SNOW.cz

Arosa Lenzerheide aktuální report z 11. - 14.01.2021

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Arosa Lenzerheide - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Milka
 • hodnocení:
 • návštěva od: 11.01.2021 do: 14.01.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Po víkendu stráveném v Obersaxen Mundaun jsme se na zbytek pobytu vrátili do Lenzerheide. Hlavním důvodem byla blízkost areálu, která byla velkým plusem ve chvílích, kdy se ve sněhu nedalo ani chodit, natož jezdit autem :-).

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Zatímco Arosa je menší a sjezdovky se nacházejí na východních svazích, v Lenzerheide je nabídka znatelně širší a hlavně možnost lyžovat na východně i západně orientovaných svazích a „stěhovat“ se tak se sluníčkem. Arosa je sportovnější, víc červená než modrá. Strmější a sportovnější sjezdovky v Lenzerheide najdeme pod Rothornem, Weisshornem a Stätzerhornem, zbytek areálu je spíš pro začátečníky a méně zkušené. Výhodou této návštěvy Lenzerheide se ukázala být nižší nadmořská výška a tedy sjezdovky schované v lese.

Sněhové podmínky:

Díky technickému zasněžování byly sjezdovky v perfektním stavu už v pondělí. Během úterý se ale zatáhlo a postupně začalo sněžit, což skončilo silným čtvrtečním sněžením, kvůli kterému jsme odpískali i páteční lyžování. Z důvodu nízké oblačnosti a sněžení byla nad hranicí lesa velmi špatná viditelnost, často nebylo při jízdě na sedačkové lanovce vidět ani na předchozí sedačku.

Sjezdovky byly každý den po skončení provozu upraveny a stihly umrznout. Sníh, který na ně přes noc napadl, zůstal neupraven, ráno nás tedy čekalo lyžování v prašanu s rovným a tvrdým podkladem.

Čtvrteční silné sněžení způsobilo uzavření většiny areálu. Několik lanovek v Arose bylo podle mapy otevřeno postupně během dne, lanovky do vyšších poloh ale nejezdily celý den.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Většinový přepravní park je zastoupen sedačkovými lanovkami. V tomto počasí jsme dost ocenili, že některé sedačky byly s bublinou, těch jsme se drželi a přejezdy mezi jednotlivými částmi areálu si odpustili.

V areálu najdeme i několik vleků, kabinkových lanovek a visutých kabin. Se zhoršujícím se počasím ale zůstaly použitelné pouze vleky v nižších polohách, ostatní přepravní zařízení obsluhovala sjezdovky v oblastech se špatnou viditelností a nakonec ve čtvrtek nejezdila vůbec.

Přepravní kapacita je z důvodu koronaviru snížena na 2/3 obvyklé kapacity, na což upozorňují cedule, obsluha to ale nijak nehlídá. Ve frontách a na lanovkách je povinné zakrytí dýchacích cest, opět na to upozorňují cedule u nástupů na lanovky. Zatímco v Lenzerheide si obsluha lanovek vystačila s tím, že měli návštěvníci zakrytý obličej, v Arose začali v pondělí 11. ledna vyžadovat použití „certifikované“ roušky, tedy v podstatě buď chirurgické roušky, respirátoru nebo nějakého jejich speciálního nákrčníku. V předchozím týdnu nic takového nepožadovali, informaci o žádném novém nařízení jsme nikde nenašli, stejně tak informaci o tom, že to požadují. Pouze obsluha najednou všem ukazovala nějakou zalaminovanou kartičku s obrázky toho, co je povolené a co ne a po každém chtěla, ať ukáže, že má pod šálou či šátkem ještě roušku...

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Se zhoršujícím se počasím razantně klesala návštěvnost. Jestliže i v předchozích dnech byla všechna přepravní zařízení bez čekání, při sněžení nebyla na svahu skoro ani noha, i sjezdovky byly úplně prázdné. Ve čtvrtek stála ráno mizerná návštěvnost zaměstnankyni lanovky až za to, že vylezla z kukaně ven, aby nám popřála hezké ráno :-). Celý den sněžilo a foukalo, i přes zdánlivou nepřízeň počasí to bylo super, protože hlavně díky větru jsme měli na sjezdovce k dispozici čerstvý prašan na každou další jízdu :-).

Občerstvení a aprés-ski:

Vnitřní prostory restaurací jsou zavřené, fungují pouze výdejní okénka. Služeb jsme nevyužili, ale s klesající návštěvností se zdálo, že ubývá i otevřených provozů.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd z České republiky do Švýcarska ve středu 6. ledna bezproblémový. Ani na jedněch hranicích jsme nestavěli, nikdo po nás nic nechtěl. Podle starého zvyku jsme úsek rakouské dálnice objížděli přes Bregenz, abychom až později zjistili, že tento úsek byl již dříve vyjmut ze systému mýta a průjezd od hranic až po Hohenems je nezpoplatněný.

Příjezdová silnice z Churu byla od úterka pod sněhem, ve čtvrtek sjízdná pouze s řetězy, které byly dle vyjádření tatínka majitele apartmánu povinné pro auta s náhonem na 2 kola. Parkovali jsme jako obvykle na parkovišti u kabinkové lanovky v Churwaldenu za 5 CHF na den. Parkoviště bylo celé pokryté sněhem, ve čtvrtek už ani nebylo pořádně prohrnuté, ale zase byly zakryté parkovací automaty a v tento den se parkovné neplatilo.

+ plusy

 • Sedačkové lanovky s bublinou
 • I přes silné sněžení upravený podklad sjezdovek
 • Ve čtvrtek parkování zdarma
 • Při koupi vícedenního skipasu online v předstihu lze dosáhnout na slušné ceny - jeden den nás vyšel na přijatelných 52 CHF. Při nákupu online lze použít jakýkoli skipas Skidata, takže jsme využili skipasy z Klínovce :-)

- mínusy

 • Špatná viditelnost ve většině areálu ve spojení s ne úplně přehledným značením sjezdovek
 • Ve čtvrtek uzavření podstatné části areálu bez předchozí informace a samozřejmě bez kompenzace jízdného. Ale za počasí nemohou...
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

07. - 08.01.2021  | Arosa Lenzerheide

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Z jednoduchého logického příkladu nám začátkem ledna vyšlo, že jestli nepojedeme lyžovat do Švýcarska teď, tak už si možná v téhle sezóně kvůli koronaviru vůbec nezajezdíme. V práci jsme tedy bleskově vyřešili urgentní věci, zabalili nezbytnosti a 6. ledna vyrazili.
V oblasti ArosaLenzerheide jsme...

19.12.2020  | Arosa Lenzerheide

 • autor: andy97
 • hodnocení:

Sobotní den jsme věnovali rozsáhlému areálu Arosa Lenzerheide, který nabízel více než 100 km otevřených sjezdovek. Volba to nebyla špatná. Za jeden den se však všechno rozhodně nestíhá projet, obzvláště, když si přiberete návštěvu propojeného areálu Arosa.

24. - 26.03.2014  | Arosa Lenzerheide

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Letos nově propojené dvojstředisko vstoupilo do klubu alpských lyžařských obrů, které vystačí i na týden. Velikostně i všestranným charakterem je srovnatelné třeba s rakouským Saalbachem, přičemž leží ještě o dost výše. Nová lanovka, která Arosu a Lenzerheide spojila, je vedená téměř geniálně - z do...

Arosa Lenzerheide

Arosa Lenzerheide

Arosa Lenzerheide

Arosa Lenzerheide