24. - 27.01.2020 | Planneralm
- autor: Oski
- hodnocení:
Planneralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)
Podrobné dojmy a zkušenosti z střediska s vlastními fotkami (odměna 100+ SNOWbonů). V případě problémů s formulářem níže můžete využít náhradní formulář nebo report zaslat e-mailem na reporty@snow.cz.
Pro naši rodinnou dovolenou jsme si vybrali menší středisko Planneralm, které je i díky poloze "na konci světa" doslova skryté před pozorností většiny návštěvníků Alp. Kvůli relativně vysoké nadmořské výšce 1 600 až 2 000 m n. m. je zde velká jistota přírodního sněhu, což se potvrdilo a během našeho pobytu napadly další desítky centimetrů čerstvého prašanu. 4 dny lyžování bez jediné fronty na vleku a zároveň na téměř výhradně přírodním sněhu se ukázalo být ideální volbou, ačkoli vyjma cvičné louky zde nenajdete lehké sjezdovky pro začátečníky a malé děti.
Sjezdovky:
Ráno vždy perfektně upravené sjezdovky jsou vhodné pro středně pokročilé lyžaře. Červeně označené tratě (modré zde nehledejte) obsahují často prudké úseky a vyjma kratších úseků zejména ve spodní části sjezdovky č. 4 tak nejsou příliš přívětivé k začátečníkům. Pro pokročilejší lyžaře lze doporučit oblast okolo kotvy Gläserbodenlift, který díky prudkosti stoupání je pouze zkušenější. Shora se spouští nejprve černý úsek, na který navazuje červený vedoucí až k dolní stanici.
Díky dostatku sněhu a vhodným terénům je ve středisku podporována zodpovědná jízda ve volném terénu. Pro děti jsou dokonce označeny 2 úseky lesa, kde lze s opatrností zkusit tento druh lyžování.
Sněhové podmínky:
Téměř 150 cm přírodního prašanu je doplněno ve vybraných úsecích umělým zasněžováním, které od sezóny 2020/21 umožňuje jistotu dřívější zprovoznění tratí. Nyní se již tedy jezdí téměř výhradně na přírodním sněhu.
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
Ve středisku nenajdete nejmodernější lanovky, obě sedačky byly postaveny již v roce 2000. Jako doplněk slouží 2 rychlé kotvy (z roku 1968, resp. 1972) a na cvičné louce pro děti moderní koberec a tažné lano.
Zalidněnost:
Za 4 dny lyžování bez jediné fronty. Vyjma pár malých skupinek zcela volné sjezdovky.
Občerstvení a aprés-ski:
Ve středisku najdete několik restaurací pod sjezdovkami. My jsme bydleli na sjezdovce v Alpengasthof Grimmingblick, kde jsme měli ideální zázemí od wellness po vynikající stravování. V poledne pro ubytované polévka zdarma (pro ostatní okolo 5 EUR), dětská jídla okolo 6 až 7 EUR, špagety pro dospělé či Kaiserschmarrn 11 EUR.
Po sjezdovkách je možný další sportovní program - 4 km upravovaných běžkařských tratí, byť často společných pro zimní procházky, k tomu 1 km sáňkařská dráha a kuželky.
Doprava do střediska a parkování:
Z údolí stoupající serpentiny mohou potrápit řidiče. Použití sněhových řetězů je poměrně často nutností. V den našeho příjezdu za silného sněžení byla již dálnice pod vrstvou sněhu a výjezd do střediska byl tak dobrodružnější.
Původně jsem měl v úmyslu navštívit Sulden v Ortlerských Alpách, ale vzhledem ke sněhovým podmínkám jsem na poslední chvíli změnil své rozhodnutí. Takže jsem hledal, kde by bylo dobré lyžování a nakonec to padlo na oblast tzv. Schneebärenland ve Štýrsku. Nejvíce se mi líbilo v Planneralmu.
Po delší době bez lyží a kontaktu se sněhem jsem se už nemohl dočkat, až vyrazíme. V hledáčku nám tentokrát skončilo několik méně známých středisek Rakouska. Prvním námi navštíveným střediskem byl rakouský Planneralm. Již tři roky se chystám Planneralm navštívit, ale až nyní to vyšlo! Malé a ne moc ...
Planneralm je menší středisko s cca 16 km převážně červených sjezdovek. Lyžuje se od 1 600 do cca 2 100 m, svahy jsou orientovány na sever, takže i v teplém březnovém počasí byl sníh prachový ještě ve dvě odpoledne. Středisko nás mile překvapilo, a troufám si řici, že i nadchlo. Areál je kompaktní, ...