Hintertuxer Gletscher - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Tyrolsko Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Foto

Jeden z největších rakouských ledovců a jediný s celoročním provozem má mírné carvingové pláně i strmé slalomáky, zpřístupněné třemi sekcemi větruodolné kabinkové lanovky. Na podzim se tu setkávají reprezentační týmy z celého světa, v zimě je pak jeho provoz klidnější, slouží však jako sněhová pojistka údolí Zillertal.

Hintertuxer Gletscher - sjezdovky

20%77%3%
60 celkem sjezdovek (km)
36 zasněžování (km)
13 ski-route (km)
233 rozloha sjezdovek (ha)
49 zasněžování (ha)

Hintertuxer Gletscher - lanovky a vleky

vlek
7
sedačka
4
sedačka krytá
2
kabinka
3
funitel a 3-S
3
38900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1500-3250 m n.m.1750 m

Mapa sjezdovek

Hintertuxer Gletscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hintertuxer Gletscher - lyžování

Hintertux se rozkládá v hlavním hřebeni Zillertalských Alp na konci údolí Tuxertal, jež je odbočkou známého Zillertalu. Jeho ledovcový areál je poměrně rozsáhlý a obtížnostně rozmanitý s nejspolehlivějšími sněhovými poměry v Rakousku, o čemž svědčí jeho celoroční lyžařský provoz.

Lyžařské terény se rozléhají v kamenité vysokohorské pustině, završené ledovci, které stékají po svazích Gefrorene Wand, Olperer a Kaserer. Z nejvyššího vrcholu Gefrorene Wand (3 250 m), dostupného z údolí třemi sekcemi větruodolného funitelu zvaného Gletscherbus, klesají po západně orientovaném ledovcovém svahu přímé a svižné červené sjezdovky slalomového charakteru plus jedna černá, obsloužené kotvami a starou dvousedačkou. Ze svahu panuje krásný výhled na téměř tříapůltisícový dominantní vrchol Olperer.
Protilehlé svahy pod Olpererem (3 200 m), obsloužené rovněž kotvami, jsou mírnější, vesměs modře značené, avšak tratě přímo podél vleků mají strmější střední pasáž, zakončenou rovinatým dojezdem k vlekům. Podél nejmírnější z tratí se upravuje snowpark Betterpark.
Oba ledovce se stékají na plošině, po níž roluje červená sjezdovka do mezistanice Fernerhaus (2 660 m) – zprvu je spíše plochá, postupně se ale rozbíhá a závěrečný hang je již strmý, má proto i lehčí serpentinovitou objížďku.
Po hřebenové a poctivě červené trati Spannagel, z níž se brzy odpojí ještě varianta Moräne, lze z Fernerhausu sjet až pod Sommerbergalm, k němuž z dojezdu tratí stoupá krátká 6sedačka.
V nejvyšším patře ledovcového areálu se rozléhá ještě ledovcová pláň pod vrcholem Kaserer (3 220 m) s rovnoměrnými modrými i červenými carvingovými magistrálami. Ty svižnější obsluhuje moderní krytá 6sedačka a kotva, ty mírnější pak další kotva. Zdejší sjezdovky jsou jednak ideálním carvingovým hřištěm bez hluchých míst, jednak bývají nejméně zalidněné. Kolem 6sedačky se dá sjíždět i po opačné straně směrem k Olpereru, úvodní traverz je ale poměrně plochý.
Na jižní straně hřebene z hlavního ledovce se rozlévá ještě zbytek ledovce Schlegeis (2 750–3 050 m) – červená sjezdovka je zpočátku poměrně strmá, její dojezd k pomalé 3sedačce je ale naopak téměř plochý. Ve vrcholu zimy bývá nejpříjemnější, neboť slunečnou lokalitou Hintertuxu, naopak na jaře tu měkne sníh nejdříve.

Dopravní osou Hintertuxu jsou tři úseky kapacitních kabinkových lanovek – z rozsáhlého a zčásti krytého parkoviště v Hintertuxu (1 500 m) souběžně stoupají větruodolný funitel Gletscherbus I a 8místná kabinka na Sommerbergalm, odkud pokračuje Gletscherbus II do ledovcové mezistanice Fernerhaus s velkou samoobslužnou restaurací s typickou tyrolskou nabídkou a veškerým zázemím. Odtud stoupá třetí sekce funitelu na Gefrorene Wand nebo 10místná kabinka na planinu, kde se stékají ledovce z Gefrorene Wand a Olpereru. Velká samoobslužná restaurace stojí i v mezistanici Sommerbergalm.

Z přestupní stanice Sommerbergalm (2 100 m) vyjíždí ještě expresní 4sedačka s modře značenou, ale svižnou a hravě zvlněnou sjezdovkou pod Tuxer Joch (2 460 m). Přímo na Sommerbergalmu je i cvičná louka s vlekem.
Ze Sommerbergalmu se dá sjet do údolí (1 500 m) po zasněžované a příležitostně upravované, ale místy dosti strmé, úzké a neposedné ski-route anebo po dlouhé vyhlídkové, červeně značené sjezdovce Schwarze Pfanne, která odbočuje z Tuxer Jochu. Po úvodním plochém traverzu se trať začíná propadat, v nejstrmějším úseku by jí slušelo i černé značení, v poslední třetině pak opět převážně jen traverzuje.

Ledovec pokrývá oba celoroční lyžařské svahy pod Gefrorene Wand a Olpererem a zčásti ještě svah pod Kasererem, jeho zbytky míří také téměř až k Fernerhausu. Kvůli ochraně ledovce před odtáváním se přes léto se 45 hektarů jeho plochy pokrývá fólií, pod níž se udrží až o tři metry více sněhu než bez ní.

Kousek od horní stanice lanovek na Gefrorene Wand lze navštívit unikátní přirozeně vzniklou ledovcovou jeskyni – Natur Eis Palast. Díky ledu přimrzlému ke skalnímu podloží se v těchto místech ledovec, a tedy ani jeskyně, nepohybuje, změny uvnitř jeskyně probíhají jen vlivem tíhy sněhu. Prohlídka nitra ledovce, při níž spatříte obří rampouchy, poznáte ledovcový „život“ a nakonec se svezete člunem po jezírku, zabere zhruba hodinu času. V jeskyni je umístěna také socha obra, který podle legendy spadl do trhliny, čímž zastavil rozpínání ledovce, jenž v období 1250 až 1850 rostl a ohrožoval pastviny v údolí.

Údolní stanice lanovek je dosažitelná po dobře udržované horské silnici z Mayrhofenu a Finkenbergu, údolím také projíždí bezplatný skibus, který spojuje ledovec s klasickými lyžařskými areály Eggalm a Rastkogel. U nástupní stanice lanovek je krytý parkovací dům i venkovní parkovací plochy, vše zdarma.

Hintertuxer Gletscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

650

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velký a všestranný ledovec s mírnějšími i sportovními sjezdovkami
  • vícedenní skipas pro celé údolí Zillertal v zimní sezóně
  • kapacitní a větruodolné lanovky
  • celoroční lyžařský provoz a výjimečná sněhová jistota
  • vysokohorské výhledy z vrcholových partií

Minus:

  • frekventované dojezdy k mezistanicím Fernerhaus a Sommerbergalm jsou poměrně strmé
  • převaha méně pohodlných lanovek a vleků
  • podzimní návštěvnické nápory
  • atraktivní výhledy jen z vrcholových partií areálu, jinak kamenná pustina

Hintertuxer Gletscher - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Jedlová v Orlických horách

Jedlová v Orlických horách

Jedlová v Orlických horách

Jedlová v Orlických horách

Jedlová v Orlických horách

Jedlová v Orlických horách

SNOW tipy