Hintertuxer Gletscher - lyžování - SNOW.CZ

Hintertuxer Gletscher

Rakousko - Tyrolsko | Zillertal

Foto

Jeden z největších rakouských ledovců a jediný s celoročním provozem má mírné carvingové pláně i strmé slalomáky, zpřístupněné třemi sekcemi mimořádně větruodolné kabinkové lanovky. Na podzim se tu setkávají reprezentační týmy z celého světa, v zimě je pak jeho provoz klidnější, slouží však jako sněhová pojistka údolí Zillertal.

Hintertuxer Gletscher - sjezdovky

20%77%3%
60 celkem sjezdovek (km)
36 zasněžování (km)
13 ski-route (km)
233 rozloha sjezdovek (ha)
49 zasněžování (ha)

Hintertuxer Gletscher - lanovky a vleky

vlek
7
sedačka
4
sedačka krytá
2
kabinka
3
funitel a 3-S
3
38900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1500-3250 m n.m.1750 m

Mapa sjezdovek

Hintertuxer Gletscher - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hintertuxer Gletscher - lyžování

Hintertux se rozkládá v hlavním hřebeni Zillertalských Alp na konci údolí Tuxertal, jež je odbočkou známějšího Zillertalu. Jeho ledovcový areál je poměrně rozsáhlý a obtížnostně rozmanitý s nejspolehlivějšími sněhovými poměry v Rakousku, o čemž svědčí jeho celoroční lyžařský provoz.

Z nejvyššího vrcholu Gefrorene Wand (3 250 m), dostupného z údolí třemi sekcemi větruodolného funitelu zvaného Gletscherbus, stékají po západně orientovaném ledovcovém svahu přímé a svižné červené sjezdovky slalomového charakteru plus jedna černá, obsloužené kotvami a starou dvousedačkou. Ze svahu panuje krásný výhled na téměř tříapůltisícový dominantní vrchol Olperer.
Protilehlé svahy pod Olpererem (3 200 m), obsloužené rovněž kotvami, jsou mírnější, modře značené. Podél jedné z tratí se upravuje snowpark Betterpark. Oba ledovce se stékají na plošině, po níž roluje červená sjezdovka do mezistanice Fernerhaus (2 660 m) – zprvu je spíše plochá, postupně se ale rozbíhá a závěrečný hang je již strmý, má proto i lehčí serpentinovitou objížďku.
Po hřebenové a poctivě červené trati Spannagel, z níž se brzy odpojí ještě klidnější varianta Moräne, lze z Fernerhausu sjet až pod Sommerbergalm, k němuž z dojezdu stoupá krátká 6sedačka.
V nejvyšším patře ledovcového areálu se rozléhá ještě ledovcová pláň pod vrcholem Kaserer (3 220 m) s rovnoměrnými modrými i červenými carvingovými magistrálami. Ty svižnější obsluhuje moderní krytá 6sedačka a kotva, ty mírnější pak další kotva.
Na jižní straně hřebene z hlavního ledovce se rozlévá ještě zbytek ledovce Schlegeis (2 750–3 050 m) – červená sjezdovka je zpočátku poměrně strmá, její dojezd k pomalé 3sedačce je ale naopak téměř plochý. Ve vrcholu zimy bývá nejpříjemnější, neboť slunečnou lokalitou Hintertuxu, naopak na jaře tu měkne sníh nejdříve.

Dopravní osou Hintertuxu jsou tři úseky kapacitních kabinkových lanovek – z rozsáhlého a zčásti krytého parkoviště v Hintertuxu (1 500 m) souběžně stoupají větruodolný funitel Gletscherbus I a 8místná kabinka na Sommerbergalm, odkud pokračuje Gletscherbus II do ledovcové mezistanice Fernerhaus s velkou samoobslužnou restaurací s typickou tyrolskou nabídkou a veškerým zázemím. Odtud stoupá třetí sekce funitelu na Gefrorene Wand nebo 10místná kabinka na planinu, kde se stékají ledovce z Gefrorene Wand a Olpereru. Velká samoobslužná restaurace stojí i v mezistanici Sommerbergalm.

Z přestupní stanice Sommerbergalm (2 100 m) vyjíždí ještě expresní 4sedačka a dva vleky s modrými sjezdovkami pod Tuxer Joch (2 460 m).
Ze Sommerbergalmu se dá sjet do údolí (1 500 m) po zasněžované a příležitostně upravované, ale místy dosti strmé, úzké a neposedné ski-route nebo po dlouhé vyhlídkové červené sjezdovce se dvěma plochými úseky Schwarze Pfanne.

Ledovec pokrývá oba celoroční lyžařské svahy pod Gefrorene Wand a Olpererem a zčásti ještě svah pod Kasererem, jeho zbytky míří také téměř až k Fernerhausu. Kvůli ochraně ledovce před odtáváním se přes léto se 45 hektarů jeho plochy pokrývá fólií, pod níž se udrží až o tři metry více sněhu než bez ní.

Údolní stanice lanovek je dosažitelná po dobře udržované a obvykle bezproblémové horské silnici z Mayrhofenu a Finkenbergu, údolím také projíždí bezplatný skibus, který spojuje ledovec s klasickými lyžařskými areály Eggalm a Rastkogel.

Hintertuxer Gletscher - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

648

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velký a všestranný ledovec s mírnými i sportovními svahy
  • v zimní sezóně společný skipas pro celé údolí Zillertal
  • kapacitní a větruodolné lanovky
  • celoroční lyžařský provoz a výjimečná sněhová jistota
  • vysokohorské výhledy

Minus:

  • stále převaha méně pohodlných lanovek a vleků
  • frekventovaný dojezd k Fernerhausu je poměrně strmý, sjezd na Sommerbergalm zase místy úzký
  • podzimní návštěvnické nápory

Odkazy

Sníh Hintertuxer Gletscher

Výška sněhu 45 cm
Otevřené lanovky a vleky 12 z 20
Otevřené sjezdovky 32 z 60 km

Počasí Hintertuxer Gletscher

pondělí (14.10.) weather 13°/ 18°
úterý (15.10.) weather / 13°
středa (16.10.) weather /

Lyžařské zájezdy

Residence Walsertal
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 516 Kč/os.
Chalet Herzklopfen
Orientační cena za noc vč. skipasu 4 359 Kč/os.
Cristallo Club
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 429 Kč/os.