Foto

Hodinu autem na východ z Lucernu leží Stoos, který může asi jako jeden z mála lucernských lyžařských trpaslíků zaujmout středoevropského lyžaře k plnohodnotnému pobytu – jde o panoramatické lyžařské hnízdečko s kotlinou červených sjezdovek, přístupné pouze lanovkou, což mu zajišťuje svatý horský klid.

Stoos - sjezdovky

20%60%20%
35 celkem sjezdovek (km)
10 zasněžování (km)

Stoos - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka expres
2
sedačka krytá
1
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
9800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

460-1935 m n.m.1475 m

Nadmořská výška sjezdovek

1300-1935 m n.m.635 m

Mapa sjezdovek

Stoos - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Stoos - lyžování

Stoos se rozkládá nad kaňonovitým údolím Muotathal na strmém skalním prahu, který překonává pouze pozemní lanovka, mimochodem jedna z nejstrmějších v Evropě, a jedna visutá kabina z údolní obce Morschach – letovisko je bez autoprovozu. Stres s transportem zavazadel lanovkou vynahradí absolutní dopravní klid během pobytu a odtržeností od civilizace vůbec – obě přístupové lanovky jezdí dvakrát za hodinu jen zhruba do sedmé hodiny večer.

Spíš než horskou vesničkou je Stoos rekreační osadou bez výrazného centra s několika hotely, ubytovnami a chatami, roztroušenými po dně kruhové kotliny obehnané s vrcholky Fronalpstock a Klingenstock.

Celý masiv je ohraničen strmými srázy, což z něj dělá velkolepou panoramatickou vyhlídku. Obří rozhlednou je zejména vrchol Fronalpstock, odkud přehlédnete celou oblast lucernských Alp. Jednotlivé hřebeny z krajiny vyrůstají jakoby ledabyle, jejich vrcholy jsou kučeravě členité a v údolích mezi nimi je „rozlité“ jezero Vierwaldstättersee – je to podívaná, jaká nemá v Alpách obdoby. V jednom obraze se tu potkává alpská mohutnost s malebností, až kýčovitě neuvěřitelnou. Z Klingenstocku se na jižní scéně zase předvádí výrazně tvarované Glarnské Alpy s masivem Tödi. Ale velkorysým hledištěm je vlastně celá kotlina se Stoosem – širokoúhlé panorama zahrnuje Vierwaldstätterské jezero i horu Rigi.

Vrcholy Klingenstock a Fronalpstock zpřístupňují kryté a expresní sedačky, jejichž údolní stanice jsou o něco výše ve vesnici. Přímo ve Stoosu je cvičná louka se zastřešeným kobercem i krátké vleky s mírnějšími sjezdovkami, oba hlavní vrcholy jsou naopak atraktivní i pro náročnější lyžaře. Z Fronalpstocku stékají dvě dlouhé a krásně terénně zvlněné červené sjezdovky s převahou pohodových pasáží, tu a tam je ale zpestří i krátký strmější hang. Klingenstock je na sportovní pasáže ještě bohatší, takže tři z pěti jeho sjezdovek jsou značené černě, vždy jsou ale proložené i odpočinkovými úseky a dvojice červených, velmi širokých tratí bezpečně svede i méně zdatné lyžaře. Ani zdejší sjezdovky nejsou terénně upravené do „dálničního“ stereotypu, což potěší milovníky přirozených vln a zlomů, přitom se stále dají považovat za dosti přehledné.

V úzkém údolí Muothatal pod Stoosem se parkuje podél silnice nebo na velkém záchytném parkovišti cca 300 m od nástupní stanice zubačky. V roce 2016 se má otevřít nová, futuristicky ztvárněná pozemní lanovka v nové trase – přímo od záchytného parkoviště. Kromě zubačky míří do Stoosu z obce Morschach ještě maličká visutá kabinová lanovka, která má výstupní stanici nejblíže pomyslnému centru letoviska. Skrz na skrz vesnici protínají ploché lyžařské cesty, přičemž přístup od lanovek z údolí usnadňují provázkové a kotvové vleky.

Nejpohodlnější pobyt poskytuje Seminar- und Wellness hotel Stoos – čtyřhvězdičková švýcarská kvalita se špičkovou restaurací, bazénem, malým svět saun s venkovním ochlazovacím bazénkem, masážemi a kosmetikou... Cena za noc začíná na 135 CHF s polopenzí.

Stoos - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

280

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • kompaktní kotel s pohodovými i sportovnějšími červenými sjezdovkami
  • expresní sedačkové lanovky
  • krásné výhledy na hory a jezera v okolí Lucernu
  • klid díky absenci autoprovozu

Minus:

  • velikostně jen „víkendové“ středisko
  • příjezd pouze lanovkou

Odkazy

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 52
Otevřené sjezdovky 0 z 150 km