Bormio - lyžování - SNOW.cz
Foto

Bormio je středověké město s charismatickým kamenným centrem a lyžařsky velkolepou, vytáhlou, avšak ne zrovna rozsáhlou horou Cima Bianca v zádech. Moderní lanovky zajišťují rychlý výjezd z 1 200 do 3 000 m n. m., přičemž spleť členitých, středně těžkých tratí nabízí nespočet variant sjezdu do mezistanice, nebo až do města.

Bormio - sjezdovky

16%76%8%
50 celkem sjezdovek (km)
40 zasněžování (km)

Bormio - lanovky a vleky

pojízdný koberec
10
vlek
4
sedačka
2
sedačka krytá
3
kabinka
1
visutá kabina
1
17600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1225-3012 m n.m.1787 m

Mapa sjezdovek

Bormio - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Bormio - lyžování

Severní svah Cima Bianca (3 025 m) bičují tratě, jež nejvíce oscilují kolem středu pomyslné stupnice náročnosti, tedy převažují nejrůznější odrůdy červených tratí. Sjezdařskou lahůdkou je trasa z vrcholu Cima Bianca (3 012 m) až do údolí, k branám Bormia, která při troše fantazie skýtá nespočet variant: nahoře se po širokém hřebeni táhnou široké a jen lehce skloněné sjezdové magistrály, z nichž už se ale občas oddělí nějaký ten prudší rukáv. Hlavní proud tratí poté z mezistanice Cimino (2 636 m) nabere na sklonu a než se zanoří do lesa, rozvětví se v několik různorodých variant, z nichž jednou je i závodní trať pro sjezd mužů Stelvio. Již výše oddělený vedlejší proud sjezdovek olíže členitý západní svah hory a lesem se protáhne až na středobod areálu – hotelovou mezistanici Bormio 2000. Známá závodní sjezdovka Stelvio ji míjí a v prostorném lesním průseku klesá až na mezistanici Ciuk (1 600 m), odkud dalšími dvěma „padáky“ dosáhne dna údolí. Jednotlivé varianty sjezdu lze díky množství vzájemných propojek kombinovat tak, že úctyhodný 10kilometrový sjezd celé hory pokaždé absolvujete trochu jinak, a to přesto, že jinak není síť sjezdovek nijak příliš rozsáhlá (celkem 35 km).

Díky MS v alpském lyžování 2005 prošel přepravní park střediska rozsáhlou a efektivní rekonstrukcí, jejímž výsledkem jsou kapacitní přibližovací kabinka a tři expresní a polstrované čtyřsedačky s bublinou, které stačí obsáhnout celý prostor pavučiny sjezdovek.

Aprés-ski v Bormiu čerpá z městských výhod a navíc má i lázeňský rozměr: nedávno zrekonstruované termální lázně nedaleko centra využívají teplých pramenů, prýštících nad městem (u nich jsou druhé, „staré“ lázně), které prý objevili už Římané, když tudy táhli napříč Alpami.

Každý jen trochu neposedný lyžař neodolá tomu, co nabízí ve společném skipasu region Alta Valtellina, jehož je Bormio epicentrem. Po stránce infrastruktury i jistoty a kvality přírodního sněhu vede vysokohorský kotel s bezcelním střediskem Livigno (1 816 m), obloženém po obou stranách přehlednými sjezdovými dálnicemi – výtečnými, ale i trochu monotónními. Jeho 115 km sjezdovek zpřístupňují povětšinou moderní sedačkové lanovky, jak je v Itálii zvykem. Stejně silným lákadlem jako kvalitní lyžování je ovšem i bezcelní nákup cigaret, benzínu a hlavně lihovin. Lehce sportovní ráz sjezdovek převažuje i v Santa Caterině, účelově vystavěném rezidenčním středisku výše v údolí Valfurva, ve výšce 1 740 m n. m. Leží na úpatí stinného, severního svahu Cresta Sobretta, jehož dominantou je velkoryse projektovaná trať pro sjezd žen, obsluhovaná 8místnou kabinkou. Unikátem a pro mnohé nakonec i nejmilejším překvapením je areál San Colombano (dnes nazýván Cima Piazzi, dříve i Valdidentro), jehož vrcholek se krčí o zhruba 500 m níže než jeho okolních konkurentů: bývá ovšem zcela liduprázdné, sjezdovky mají pěkný, rodinně-carvingový střih a díky lesnímu porostu jsou přívětivé i za horšího počasí.

Bormio - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

350

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, proměnlivé sjezdovky střední obtížnosti
  • záruka sněhu v nejvyšších partiích od listopadu do konce dubna
  • několik moderních a pohodlných lanovek obsáhne celý areál
  • termální lázně ve městě

Minus:

  • méně vhodné pro mírně pokročilé – chybí dlouhá, přehledná a pohodová sjezdovka
  • exponovaný terén ve vyšších partiích vystavený nepřízni počasí (mráz, vítr, sfoukaný sníh)
  • sporadické zabezpečení tratí ochrannými sítěmi

Bormio - komerční prezentaceS více než 10 lanovkami a 50 kilometry sjezdovek může Bormio bez výjimek naplnit očekávání každého příznivce alpského lyžování. Požitkáři si mohou během jízdy na sjezdovce Bimbi al Sole užívat v dostatečné míře horského slunce a zkušení sjezdaři si zase mohou otestovat své dovednosti na obtížných tratích Betulle a Valbella.
Lyžařské zájezdy - Bormio od 3 290 Kč

Bormio - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy