Gitschberg Jochtal

Foto

Dva velmi rozličné areály na okraji Dolomit – vyhlídkový Gitschberg a řídce zalesněný Jochtal – spojuje kabinková lanovka, překonávající hlubokou rokli, v největší lyžařské centrum údolí Eisacktal. Díky poloze mnoha hotelů přímo u sjezdovek a všestranné nabídce zimních aktivit je oblast velmi přívětivá pro klidný pobyt rodin s dětmi.

Gitschberg Jochtal - sjezdovky

34%49%17%
55 celkem sjezdovek (km)
50 zasněžování (km)

Gitschberg Jochtal - lanovky a vleky

pojízdný koberec
8
vlek
5
sedačka
2
sedačka krytá
1
kabinka
6
visutá kabina
1
23000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1354-2510 m n.m.1156 m

Mapa sjezdovek

Gitschberg Jochtal - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Gitschberg Jochtal - lyžování

Oblast Gitschberg Jochtal, tvořená různorodou dvojicí propojených lyžařských areálů, je jednou z nejrychleji se rozvíjejících v Dolomitech a s velkými ambicemi přitahovat rodiny s dětmi.

Bezlesá homole Gitschberg (2 512 m) s jedním hlavním proudem sjezdovek odshora až do údolí se zdvihá nad soutokem údolí Eisacktal a Pustertal. Nejostřeji klopené sjezdovky vedou po jižním svahu ze samotného vrcholu Gitschberg, dále se terén krotí do lehké modré, využívané pro výuku, aby se na hranici lesa opět svižněji propadl, ať už směrem k Meransenu, nebo k mýtině Kiener Alm, odkud stoupá nová 10místná kabinka přes mezistanici až pod Gitschberg. Vrchol zpřístupňuje pomalá a nekrytá 4sedačka s nástupním kobercem, z údolního Meransenu vyjíždí přes mezistanici 8místná kabinková lanovka. Z mezistanice vede propojovací kabinka přes údolí Altfasstal do sousedního údolí Jochtal, díky níž jsou oba areály propojeny.
Velké restaurace stojí u horních stanic obou kabinek, útulnější je třeba malá chata Pichlerhütte na červené sjezdovce Nesselwiese směrem do údolí.
Na úpatí Gitschbergu se na slunečné a panoramatické horské terase vyhřívá příjemná vesnička Meransen s množstvím moderních a rodinných hotelů, propojených s areálem přejezdovými cestami. Přímo ve vesničce se nachází i cvičné louky s několika vleky.

Jochtal má na svých horních, východně orientovaných svazích pod vrcholem Hinterberg (2 100 m) velmi pohodově skloněné a řídce zalesněné carvingové dálnice s komfortní 6sedačkou, zpestřené jednou zábavnou tratí funslope, a směrem do údolí pak červenou trať vinoucí se s občasnou krátkou rovinkou lesem. Vrchní pasáž údolní trati má ještě dvě krátké, ale černočerné varianty nad horskou chatou Nockalm. Od parkoviště v údolí stoupá k východu kabinková lanovka, která Jochtal pojí s Gitschbergem a podél níž klesá zprvu strmější a užší, pozdějí široká a modrající sjezdovka, doprovázená dětskou výukovou zónou. Přejezd z Jochtalu na Gitschberg dvěma kabinkami (Schilling a Gaisjoch) trvá cca 20 minut.
U horní stanice kabinky Jochtal stojí kapacitní moderní restaurace, podél sjezdovek pak najdete krásné, malé dřevěné horské chaty s domácí kuchyní – třeba Linderalm nebo Nockalm.
Vals je malá vesnička na konci klidného údolí Jochtal s několika hotely přímo u nástupních stanic lanovek.

Na první pohled lehce nekompaktní dvojareál je až na výjimky vybaven moderními lanovkami a velmi výkonným zasněžovacím systémem. Většinu sjezdovek obsluhují kabinkové lanovky – přibližovací z údolí na Gitschberg (stejně jako propojovací Gaisjoch) bohužel není vybavena držáky na lyže, které se tak musí převážet uvnitř, naopak nově vybudovaná kabinka Ski Express z Kiener Almu na Breiteben je prostorná a pohodlná s vyhřívanými sedačkami. Velmi pohodlná je i centrální 6sedačka s bublinou Hinterberg na Jochtalu.

Gitschberg má holý vrchol, na jaře s dříve měknoucím sněhem, zatímco nižší partie a prakticky všechny sjezdovky Jochtalu jsou stíněné lesním porostem. Díky terénní rozmanitosti a orientaci svahů na všechny světové strany, s mírnou převahou orientace na jih, se dá najít kvalitní povrch téměř za všech povětrnostních podmínek.

Nelyžařské vyžití zajišťují především sáňkařské dráhy, přístupné lanovkami přímo v areálu. Vyrazit lze i na běžky nebo na sněžnice.

Nedávné i plánované mohutné investice do lyžařské infrastruktury i ubytování postupně proměňují oblast Gitschberg Jochtal z tajného tipu na etablovanou rodinnou destinaci, která každoročně láká stále více návštěvníků.

Gitschberg Jochtal - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

420

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • příjemné sjezdovky v lese i na holých pláních
  • rozmanitá orientace sjezdovek
  • daleký rozhled z vrcholu Gitschbergu
  • krátký příjezd z dálnice

Minus:

  • dva areály propojené jen lanovkou
  • přístupová kabinka z Meransenu nemá držáky na lyže
  • pomalá sedačková lanovka na vrchol Gitschbergu

Odkazy

Flims Laax Falera

Flims Laax Falera

Flims Laax Falera

Flims Laax Falera

Flims Laax Falera

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 28
Otevřené sjezdovky 0 z 214 km