Kals Matrei / Grossglockner Resort - lyžování - SNOW.CZ

Kals Matrei / Grossglockner Resort

Rakousko - Východní Tyrolsko

Foto

Největší vychodotyrolský areál vznikl v r. 2008 propojením Matrei a Kalsu přes dvouapůltisícový vrchol Cimaross. Má dlouhé, poctivě středně náročné a v Kalsu i liduprázdné tratě, kterým dominuje vysokohorská kulisa s Grossglocknerem, a určitě se zdá větší než udávaných 37 km tratí.

Kals Matrei / Grossglockner Resort - sjezdovky

23%61%16%
37 celkem sjezdovek (km)
37 zasněžování (km)
5 ski-route (km)
270 rozloha sjezdovek (ha)
107 zasněžování (ha)

Kals Matrei / Grossglockner Resort - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
2
sedačka krytá
3
kabinka
3
18300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

920-2422 m n.m.1502 m

Mapa sjezdovek

Kals Matrei / Grossglockner Resort - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kals Matrei / Grossglockner Resort - lyžování

Kals Matrei, největší a nejhorštější areál Východního Tyrolska, je terénně konfigurován spíše pro sportovního než rekreačního lyžaře. Zvláště ze svahů nad Matrei je poutavý kruhový rozhled na třítisícovky Vysokých Taur, Grossglockner nevyjímaje, Kals je mezi horami o něco utopenější a výhled nesahá tak daleko, což mu ale na impozantnosti nijak neubírá.

Nad Matrei se do zalesněného temene svahu Goldried zařezávají sjezdovky „schladmingského“ typu – široké, přehledné dálnice, které však přeci jen nejsou zcela prosté terénních zlomů nebo jemných vln, navíc jsou nešizeně červené až černé. Celým svahem šněruje cik-cak i jedna modrá trať v podobě lesní cesty. O patro výše vystélá kotlinu pod vrcholem Cimaross spleť červených a černých sjezdovek s poměrně strmým společným dojezdem, zužujícím se stejně jako sama kotlina. Sjezd dolů do Matrei zajišťuje neposedná červená sjezdovka s prudšími i mírnějšími úseky, která tu a tam přejíždí místní silničku a hlavně končí na okraji města – ke stanici lanovky odtud pendluje ve čtvrt- až půlhodinových intervalech skibus.

Na straně ke Kalsu si z Cimarossu razí cestu horskou pustinou podél páteřní kabinky červená sjezdovka, její černá varianta odbíhá za oblý hřebínek, za nímž se spustí přímo dolů a pak zase traverzuje zpět, kde se u mezistanice obě tratě setkávají. Údolní sjezd do Kalsu obstarává svižná, modře značená lesní cesta. Přímo nad Kalsem se spouští pestrobarevný spletenec tratí ještě z horské kotliny pod Blauspitze – zprvu přívětivě červená sjezdovka se brzy rozvětví na dvě hlavní a přímé černé varianty, které objížďkou doplňují červené a modré „cesty“, od mezistanice dolů si páteřní červená sjezdovka najde i mírnější a prostornou trasu lesem. I tam ji ale doprovází černá „direttissima“, zařezaná do užší rokle. Sjezdovky z Blauspitze procházejí dosti členitým terénem a zhusta se přímo prolínají, což znamená, že sjezd přerušují četné křižovatky.
Lokalitu Blauspitze lze při návratu do Matrei opustit po modré cestě anebo po černé sjezdovce se dvěma impozantními přímými úseky – ta přitom nemá vlastní lanovku, je tak v podstatě jednosměrná, a tedy málo využívaná, a o to krásnější. Kromě přibližovací kabinky zvládnou tratě v Matrei obsloužit dvě expresní a vyhřívané 6sedačky s bublinou a k tomu jedna pomalá 4sedačka, rovněž vybavená bublinou. Pod Blauspitze v Kalsu se šplhají dvě pomalé 4sedačky, na Cimaross směrem k Matrei putuje dlouhá kabinková lanovka s mezistanicí.

Chloubou centrálního vrcholu Cimaross, na křižovatce mezi Kalsem a Matrei, je Adler Lounge – designová samoobslužná i á la carte restaurace, v níž je uprostřed vysoké, zcela prosklené místnosti ztvárněnen obří orel, v patře je pak pěkná vyhlídková terasa.

Matrei je ospalé městečko se slušnou ubytovací kapacitou v hotelích i apartmánech, odkud se dají autem dobře poznávat okolní střediska, samo ale neoslní – zkrátka žádná promenáda a lá Kitzbühel. Lyžařsky je Matrei rušnější polovinou houpačky, hlavně díky přibližovací kabince přímo od hlavní silnice k Felbertaurskému tunelu, Kals působí spíš jako konec světa, a to navzdory výraznému hotelovému projektu Gradonna.

Kals Matrei / Grossglockner Resort - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

495

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a vcelku sportovní sjezdovky
  • rychlé a pohodlné lanovky, hlavně v Matrei
  • slabší ruch než v severním Tyrolsku a pravděpodobnost slunečnějšího počasí
  • panorama Vysokých Taur

Minus:

  • přeci jen menší areál, i když roztažený po velké ploše
  • údolní sjezdy buď klikaté (Kals), nebo nevedoucí k lanovkám (Matrei)
  • pomalé lanovky na Blauspitze v Kalsu

Kals Matrei / Grossglockner Resort - komerční prezentace

110 km sjezdovek v sousedství Grossglockneru má díky nadmořské výšce až 2 620 m ideální sněhové podmínky dlouho do jara, je snadno dostupná a na jeden skipas si můžete zalyžovat v dalších 7 střediscích Východních Tyrol a Korutan. A dětský tarif platí do 18 let! My vám k tomu zajistíme ubytování dle vašeho výběru.

Odkazy

Sníh Kals Matrei / Grossglockner Resort

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 14
Otevřené sjezdovky 0 z 39 km

Počasí Kals Matrei / Grossglockner Resort

sobota (20.07.) weather 14°/ 24°
neděle (21.07.) weather 14°/ 23°
pondělí (22.07.) weather 13°/ 24°

Lyžařské zájezdy

Résidence Saskia Falaise
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 764 Kč/os.
Berghotel Hinterduxerhof

Berghotel Hinterduxerhof

Rakousko Rakousko - Kufstein
polopenze vlastní doprava skipas v ceně
Od 5 373 Kč
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 511 Kč/os.
Alpenheim Jörgele
Orientační cena za noc vč. snídaně a skipasu 2 398 Kč/os.