Saalbach Hinterglemm - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nad pohlednými letovisky Saalbach a Hinterglemm se rozkládá perfektně propojená síť 270 km sjezdovek, propojená s Leogangem a Fieberbrunnem v sousedních údolích. Celý komplex patří mezi tři největší v Rakousku a zároveň i mezi nejmoderněji vybavené lanovkami. Nadmořská výška vrcholů sotva olizuje dvoutisícovou hranici, a tak významnou roli pro sněhovou jistotu sjezdovek hraje výkonné zasněžování. Hlavním centrem je Saalbach s bohatým apres-ski životem a nástupními stanicemi lanovek přímo v centru města.

Saalbach Hinterglemm - sjezdovky

52%41%7%
270 celkem sjezdovek (km)
243 zasněžování (km)

Saalbach Hinterglemm - lanovky a vleky

vlek
21
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
18
kabinka
28
133700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

830-2096 m n.m.1266 m

Mapa sjezdovek

Saalbach Hinterglemm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Saalbach Hinterglemm - lyžování

Lyžařské terény jsou rozprostřené po svazích po obou stranách údolí Glemmtal s malebnými, ale živými letovisky Saalbach a Hinterglemm. Četné lanovky obepínají obě letoviska v celkem kompaktní síť, kterou lze v jednom směru procestovat „bez sundání lyží“. Jižní stráně mají mnoho kratších sjezdovek v horních partiích svahů, severní stráně nabízejí především delší sjezdovky z vrcholu až na dno údolí. Ze severních vrcholů Schattberg a Zwölferkogel padají tři nejvýznamnější černé sjezdovky a závodní trať Světového poháru. K oblasti náleží ještě středisko Leogang, které je s ní lanovkami plně propojené. Mnoho sjezdovek je ještě o něco náročnějších, než jak jsou značené – nejspokojenější tu proto budou středně nároční až nároční jezdci.

Z centra Saalbachu (1 003 m) vyjíždí kabinková lanovka na vrchol Schattberg Ost (2 020 m) s impozantní černou non-stop sjezdovka Nordabfahrt. Po bezlesém východní svahu Schattbergu roluje široširá červeno-modře značená a poměrně svižná dálnice Limberg s několika variantami a pomalejší 4sedačkou, od jejíž dolní stanice lze pokračovat do údolního Vorderglemmu a odtud na protější, jižně orientované svahy a dále do Leogangu. V oblasti Schönleiten kolem vrcholu Wildenkarkogel (1 910 m) dominuje klasická široká červená lesní dálnice podél horního úseku kabinky a souběžné 6sedačky. Z vrcholu spadají i velmi svižné modré varianty směrem k Leogangu. Hlavní vrchol jižních svahů – Kohlmaiskopf (1 794 m) – nese poctivě červené a konstantně skloněné ranveje s jen občasnou terénní nerovností, jimž kraluje závodní trať z mistrovství světa 1991 (WM-Strecke). Výjezd zajišťuje moderní 10místná kabinková lanovka. Široká, modře značená, ale spíše středně strmá trať spadá podél moderní kabinkové lanovky z vrcholu Bernkogel (1 740 m).

Ani v Hinterglemmu není o sportovní tratě nouze. Po západním svahu Schattberg West (2 096 m) klesá v širokých, ostře řezaných serpentinách strmější červená trať Westabfahrt a po severovýchodním svahu Zwölferkogel (1 984 m) roluje široká, strmá a proměnlivá černá Weltcup-Strecke, která od mezistanice níže přechází v červený slalomák WM-Abfahrt. Jen po jižním úbočí spadá několik pohodovějších, modře značených, ale spíše středně strmých dálničních variant podél 6sedačky Zehner. Po velmi strmém severním úbočí do Lengau míří legendární černá Zwölferkogel-Nordabfahrt. Pohodověji laděné jsou jižní úbočí nad Lengau, kam stoupá moderní kabinka. Rychlé, modře značené dálnice s expresními 6sedačkami spadají z vrcholů Spieleckkogel (1 998 m) a Reichkendlkopf (1 942 m), dojezd do údolí je celkově mírný s trochu svižnějším dojezdem. Z vrcholu Reichenkendlkopf lze pohodlně odtraverzovat na Hausenauer Köpfl, kde se nachází široká, přímá a modře značená, ale pocitově spíše červená dálnice Familienabfahrt s 8sedačkou a dále pak na Reiterkogel (1 819 m) s točivou a členitou modrou tratí Eibingabfahrt. Po odvrácené straně Reiterkogelu stéká od sezóny 2015/16 nová červená sjezdovka směrem k Fieberbrunnu.

Nad Leogangem se hlavní červené, široké a lehce proměnlivé tratě soustředí pod vrcholy Grosser (1 914 m) a Kleiner Asitz (1 817 m) – vždy obsloužené moderními a expresními sedačkami. Podél horního úseku páteřní kabinky z Leogangu spadá vděčná, široká a svižná modrá, která do údolí pokračuje v červené i černé variantě. Přístupová kabinková lanovka Asitz z Leogangu, mnohdy přetížená, je od sezóny 2014/15 posílena ještě o novou lanovku Steinberg, což omezuje čekání při ranním výjezdu z údolí.

Hlavní tahy jsou až na výjimky osazené kapacitními, expresními, často krytými a nejnověji i vyhřívanými sedačkami, pomalé neodpojitelné sedačky nebo vleky jsou výjimkou.

Celý cirkus lze pohodlně a tzv. bez sundání lyží projet proti směru hodinových ručiček (Saalbach – Schattberg Ost – Vorderglemm – Leogang – Kohlmaiskopf – Hochalm – Zwölferkogel – Schattberg West – Saalbach) – sjezdovky dojíždějí přímo do stanic lanovek, jediný a krátký přechod silnice je v Saalbachu k sedačce Bernkogel.

Saalbach Hinterglemm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

495

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a sportovní sjezdovky
  • velké okružní a dobře propojené safari
  • moderní a expresní lanovky

Minus:

  • méně skutečně lehkých sjezdovek
  • nižší nadmořská výška s rizikem kvality sněhu
  • přejezd mezi severními a jižními svahy

Saalbach Hinterglemm - komerční prezentace

Rakouské lyžařské středisko Saalbach nabízí 200 kilometrů sjezdovek a bezpočet freeridů.


Alpská střediska Saalbach a Hinterglemm si svou pověst vydobyla především špičkovými sjezdovými tratěmi světové úrovně. Na zdejších vrcholcích Zwölferkogel a Kohlmaiskopf se pravidelně pořádají závody v rámci Světového poháru v alpském lyžování. Dokonalou tratí pro carvingové jezdce je pak široký pětikilometrový sjezd z Asitzu do střediska Leogang.


Saalbach Hinterglemm - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Riesneralm

Riesneralm

Riesneralm

Riesneralm

Riesneralm

Riesneralm

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 32 km