Sölden - lyžování - SNOW.cz

Sölden

Rakousko Rakousko - Tyrolsko | Ötztal - Gaislachkogl, Giggijoch, Rettenbachgletscher, Tiefenbachgletscher

Foto

Prominentní lyžařská oblast a jedna z nejnavštěvova­nějších rakouských turistických destinací, hluboce zařezané údolí Ötztal, je jednou z nejlepších a nejdražších adres. Ze Söldenu, který je pomyslným centrem rušného lyžařského údolí, vyrůstají rozsáhlé svahy s více než 1 600m převýšením a poctivě sportovně sklonenými tratěmi, jež ještě zastřešují dva ledovce – strmější Rettenbach a mírný Tiefenbach. Přepravní park je výkonný s rychlými lanovkami a sněhová jistota díky nadmořské výšce je mimořádná.

Sölden - sjezdovky

47%34%19%
142 celkem sjezdovek (km)
95 zasněžování (km)
2 ski-route (km)
189 zasněžování (ha)

Sölden - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
8
sedačka
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
11
kabinka
6
funitel a 3-S
1
zubačka / metro
1
66000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1377-3260 m n.m.1883 m

Mapa sjezdovek

Sölden - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Sölden - lyžování

Hlavním městem údolí Ötztal je Sölden, jež by se dalo označit za velkoměsto lyžařů. Hlavní ulice neustále lomozí, v podvečer pak duní zdejší apres-ski bary doslova „vycpané“ lyžaři. Lyžaři se tu promenují více než polovinu roku a hotely jsou obsazené i v době, kdy v mnoha střediscích jsou už vleky dávno vypnuté. V Söldenu je prostě všeho lyžařského hodně – kromě klidu, ten hledejte jinde.

Sölden má z celého údolí nejvíce sjezdovek, které se rozprostírají na východně orientovaném svahu nad městem. První patro svahu je strmé, řídce zalesněné a klikatí se jím hlavně užší dojezdy sjezdovek do údolí. Hlavní terény se rozléhají až nad hranicí lesa, tedy zhruba nad dvoutisícovou hranicí – zatímco na Giggijochu převládají mírné, jen místy středně strmé pláně, pod Gaislachkogelem jsou svahy o stupeň prudší, takže se po jejich spádnici rozbíhají spíš poctivé červené a černé sjezdovky. Ještě o patro výše se pak rozkládá ledovec, vlastně dva ledovce, vzájemně propojené tunelem a s hlavním söldenským areálem soustavou lanovek.

Jednou ze tří hlavních lokalit je Gaislachkogl (3 058 m), třítisícový vyhlídkový vrchol, odkud se spouští dlouhá červená trať vysokohorského charakteru, ve střední části svahu se pak rozlévají širokánské a spíš strmější dálnice. Na vrcholu se nachází luxusní zážitková restaurace ice Q a bondovské muzeum Elements 007.
Giggijoch (2 284 m) je rušný lyžařský bulvár s dlouhými mírnými až středně strmými dálnicemi ve zvlněném terénu, ze sedla Hainbachjoch na okraji kotliny se spouští i přehledná černá trať.
Ledovce Rettenbach- (2 684–3 250 m) a Tiefenbachglet­scher (2 796–3 250 m) nabízejí jak mírné a široké modré ledovcové pláně, tak načervenalé tratě podél vleku Seiterjöchl nebo 6sedačky Seiterkar, strmější jsou také krátké „rozjezdové“ úseky tratí na Tiefenbachu. Velmi strmý je samozřejmě černý „svěťákový“ hang v dolní části Rettenbachu.

Kromě Giggijochu a ledovce nejsou v Söldenu přirozeně lehké sjezdovky – ty modré jsou často mírné jen za cenu vydatného šněrování svahu zatáčkami. Výukové hřiště lyžařské školy se soustředí na Giggijoch anebo do údolí – do söldenské čtvrti Innerwald.

Sölden je vybaven výkonnými, expresními a pohodlnými lanovkami, jediným „úzkým“ místem jsou pouhé dvě přístupové lanovky (Gaislachkogl, Giggijoch), které zásobují celý areál s hodinovou přepravní kapacitou přes 60 tisíc osob – při ranním výjezdu se i přes svou ohromnou výkonnost (cca 8 000 os./hod.) mohou poněkud zahltit. Přesun na ledovec soustavou sedačkových a kabinkových lanovek zabere zhruba hodinu. Oba ledovce jsou kromě vleků obsloužené výkonnými kabinkovými lanovkami, z nichž dosáhnete na většinu sjezdovek – ke kabinkám by mohla směřovat snad jediná výtka: jsou méně prostorné, než si diktuje dnešní komfort. I některé z „bublinových“ sedaček v zimním lyžařském areálu jsou z nejstarší generace, tedy bez polstrování a zvýšené opěrky zad. Sjezdovky jsou rozložené po opravdu velkém území s pěti vrcholy, nicméně přejezdy mezi nimi jsou pohodlné a bez plochých úseků, jen na lesních dojezdech někdy dost zúžené.

Kdo se vydá na projížďku söldenským areálem podle doporučené „rituální“ trasy – z Gaislachkogelu přes Giggijoch na ledovec a zpět, ten může kromě slušných výškových metrů „skalpovat“ i všechny tři třítisícové vyhlídkové platformy. Na Gaislachkoglu, kde je i neobyčejné panoramatické WC, dosáhnete po krátkém výšvihu po strmých kovových schodech malé kamenité plošinky s výhledem hlavně na Ötztalské údolí a söldenské sjezdovky. Z ledovcové visuté platformy na Tiefenbachkoglu zhlédnete nejvyšší tyrolskou horu Zugspitze. Nejlepší je ale vyhlídka Schwarze Schneid, kam se přitom dostane nejméně návštěvníků – je totiž dosažitelná jedině 20minutovým výšlapem od horní stanice kabinky s 90m převýšení, za což se vám odmění panoramatem od Dolomit přes Ortler až po Wildspitze. Volně k dispozici je interaktivní dalekohled s názvy hor.
A Sölden má samozřejmě ještě nepočítaně více atrakcí – od soutěžního „desetiboje“ Adrenalin Cup přes koncerty na sněhu až po monstrózní divadelní show Hannibal, která se koná na ledovci každý lichý rok.

Sölden - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

460

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sjezdovky s velkým převýšením
  • volné terény
  • moderní a kapacitní přepravní park
  • sněhová jistota ledovce
  • vyhlášené aprés-ski

Minus:

  • méně přirozeně mírných sjezdovek
  • velmi rušno, nejen kvůli apres-ski
  • vysoké ceny

Sölden - komerční prezentace

Díky dvěma ledovcům Rettenbach a Tiefenbach bývá lyžařská oblast Ötztal / Sölden opakovaně zařazována v rámci nezávislých testů mezi nejlepší lyžařské oblasti Evropy. Vedle ledovcového lyžování nabízí zdejší největší skiareál Sölden Arena pestrý výběr sjezdovek všech druhů obtížnosti včetně širokých carvingových svahů.


Sölden - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy