Pravidla FIS - bezpečnostní desatero (strana: 3) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Zdraví a bezpečnost Pravidla FIS - bezpečnostní desatero

Pravidla FIS - bezpečnostní desatero (strana: 3)

25.10.2019 15:38:27 #61 

orim muž

>> #60, IIIvan, 25. 10. 2019 07:59:57

Už bol najvyšší čas. Na zjazdovkách ľudí ako dreva v lese, ja som celkom znechutený z lyžovania na Slovensku. Prednedávnom som bol pozrieť v Jasnej, je tam rozostavaný nový hotel (ako sa hovorí -veľký ako krava) veru bol to smutný pohľad.

26.10.2019 07:50:12 #62 

IIIvan muž

>> #61, orim, 25. 10. 2019 15:38:27

Mňa zaujal hlavne ten názov tej protiter. jednotky „BOJ“ :-) Niekto na minist. vnútra má veľkú fantáziu.

Píšeš, že už bol najvyšší čas. Lenže v našich reáliách sa to veľmi ľahko môže zvrhnúť a otočiť sa napríklad aj proti tebe a mne, všetko závisí od toho, aké pokyny dostanú vybraní hoši od MV(„rozkaz zněl jasně“) a mám ciťáka, že bude postihovaná rýchlosť za každú cenu aj na prázdnom svahu, nie ozaj nebezpečné situácie(hoci aj v malej rýchlosti – napríklad rozjazd bez obzretia sa…).

A ako tak poslednú sezónu sledujem, tak dosť je rozšírené vnímanie, že „ako som to mohol predvídať keď tak moc točíš“ – pritom som si šiel na 80m zjazdovke v 5m pruhu na okraji pomalý šmýkaný oblúk, úplne rytmicky a predvídateľne a aj tak ma chytrák „carver r 40“ sejmul zozadu. Btw bolo to v ITA, jeden 35r. CZ chlap a v ten istý deň jedna 70r. babka z dojčlandu – najmä tá oma by pritom mohla mať rozum.

No a chcem vidieť ako to v praxi bude „BOJ“ rozlišovať a postihovať, napríklad keď lyžiar sejme decko, ktoré na danom mieste nemalo čo robiť(vieš, aký to bude „ciťák“ pre právnikov a média o hnusnom bezohľadnom vopred známom páchateľovi?).

Ako minule na Kubínskej, chlapík sa vybral učiť svoje decká (4–5 rokov) prvé pluhové oblúčiky na to najužžšie a najstrmšie black miesto v stredisku, pričom jedno decko mal dokonca na 5m špagáte. Trvalo im to 20 minút ten kúsok a šli pekne hadíkom dolu štyria(2 dospelí vpredu a vzadu).

No a keď som videl do toho, hneď ako pretelo pár PL ski a boarderov naslepo za zátačku okolo tých deciek, tak som na toho „švagra“ čo „kryl“ zozadu skupinku zakričal, že či im neje…, že či sa nemohli ísť učiť dolu na modrú placku…Iba hľadel, akože čo sa starám do nich…to máš to isté ako v autách na ceste, ľuďom originál drbe.

A keď vzhľadom na skúsenosti poznám úradnícké myslenie, tak som proste skeptický pri akomkoľvek pridávaní a zvyšovaní kompetencií represívných zložiek, lebo hentaké decká sú nepredvítaľné a môžu sa náhle nekontrolovateľne šikmo rozbehnúť(ako sa mi neraz už stalo).

27.10.2019 06:13:03 #63 

orim muž

>> #62, IIIvan, 26. 10. 2019 07:50:12

Ako informoval tlačový odbor ministerstva vnútra, úlohou jednotky bude odhaľovať príčiny nehôd, označiť zodpovedných a cielene nasmerovať preventívne opatrenia na predchádzanie podobným nehodám. V jednotke je podľa informácií rezortu zaradených 15 príslušníkov Horskej záchrannej služby, ktorí zabezpečujú nepretržitú službu.

Podľa tohoto zadania to budú skôr tkzv. lyžiarsky vyšetrovatelia – chalani z horskej služby. Zrejme hlavnou úlohou bolo vytvoriť platené miesta pre pracovníkov HS z prostriedkov MV. V prípade, že sa to správne metodicky podchytí nemusí to byť zlé.

Názov BOJ je chujo..na, evokuje vojakov na lyžiachv bielych maskáčoch. :-D

PS: A ako tak poslednú sezónu sledujem, tak dosť je rozšírené vnímanie, že „ako som to mohol predvídať keď tak moc točíš“ – pritom som si šiel na 80m zjazdovke v 5m pruhu na okraji pomalý šmýkaný oblúk, úplne rytmicky a predvídateľne a aj tak ma chytrák „carver r 40“ sejmul zozadu. Btw bolo to v ITA, jeden 35r. CZ chlap a v ten istý deň jedna 70r. babka z dojčlandu – najmä tá oma by pritom mohla mať rozum. No brácho – takto sa predsa nejazdí, rytmické oblúky na okraji zjazdovky! To musíš dávať stredom zjazdovky (samozrejme ak nie je rozbitá). S tou babkou to mohlo byť zaujímavé.

27.10.2019 16:31:40 #64 

TomáS muž

Žlutý lyžař je lyžař typu " blbec" zkráceně „blb“. Větsinou umí na svých 160–170, r 12–15 vykružovat oblouky po vnitřní poměrně rychle, někdy fakt rychle bez náznaku kontroly nad lyžema. Samozřejmě, že si myslí, že lyžujou nejlíp na světě. Z mých zkušeností, je tohle nejnebezpečnější typ dementů, co se na sjezdovce pohybujou. Ani se nezkouším k němu přiblížit, naopak držím se co nejdál.

27.10.2019 17:19:52 #65 

HonzA_ muž

>> #63, orim, 27. 10. 2019 06:13:03

Název BOJ je výplod chorého zeleného buzerantského (ve smyslu ostatní buzerovat a prudit) mozku. To nemohl vymyslet soudný člověk, který by věděl o těch bohulibých cílech, o kterých píšeš.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

28.10.2019 06:55:04 #66 

IIIvan muž

>> #63, orim, 27. 10. 2019 06:13:03

No veď práve „ako informoval tlačový odbor min.vnútra…“ – to je to, čoho sa bojím najviac, nie samotnej HS ako takej. Keď niečo vymyslí stále sovietským modelom riadené MV a jeho chytrolíni, (dosadení po straníckej línii podľa toho, kto s kým radšej strieľa srnky alebo hocičo živé), tak z toho ešte nič dobre nevyvstalo. Presne ako ďalej píše HonzA, už samotný názov hovorí veľa.

Ad2: stred zjazdovky bol „vyhradený“ práve pre carverov jazdiach r40 na slalomcarveroch a dvom z nich to nevydalo a prešvihli rádius na r45 do mňa :-). Problém je, že nikdy nevieš odkiaľ sa taký zjaví…

28.10.2019 09:51:09 #67 

orim muž

>> #65, HonzA_, 27. 10. 2019 17:19:52

Si sa do toho riadne oprel – Honzíku. V podstate by sa to mohlo menovať aj CHZBM a bolo by to menej odstrašujúce. :-)

>> #66, IIIvan, 28. 10. 2019 06:55:04

No v prognózach som trochu opatrnejší. Som zvedavý ako im zadefinujú kompetencie a ako to potom BOJovníci v praxi budú realizovať. Mám krásnu spomienku z Val Gardeny, kde v jednej horskej chate (vrchná stanica Piz Sella) v čase cca o 15.00 hod. sedeli asi 5 ski-carabinieri a družne sa bavili pri popíjaní drinkov. Super pohľad.

PS: Ivko my sa asi nemôžeme stretnúť na svahu, lebo ja patrím do skupiny lyžiarov s polomerom zatáčania cca 20 až 30 metrov a nerád by som Ťa (ako vravia bratia česi ) sundal.

28.10.2019 10:10:49 #68 

IIIvan muž

>> #67, orim, 28. 10. 2019 09:51:09

patrím do skupiny lyžiarov s polomerom zatáčania cca 20 až 30 metrov a nerád by som Ťa (ako vravia bratia česi ) sundal.

Toho sa nebojím, ty vyzeráš rozumne a do 40m rádiusu máš ešte ďaleko :-) (to sú predsa oblúky o priemere 80m). Myslím, že ty nie si vôbec cieľová skupina ktorú kritizujem(e). A druhá vec, ja nejazdím len r5 oblúčky, to bola len konkrétne situácia.

Tam nejde ani tak o rádius čo komentujem, ale hlavne o štýl jazdy – bezohľadne a bez kontroly. Ja tiež viem občas blbnúť rýchlo, ale väčšie a rýchlejšie oblúky len na prázdnom svahu a na adekvátnych lyžiach(r30).

Nakoniec z hľadiska bezpečnosti: najlepšie som si ku koncu sezóny zajazdil u nás na malom regionálnom stredisku s 1 Pomou(modrá pista), lebo tam nikto nebol. A napodiv na poobednej totálne rozbitej čiernej na (tuším) Gitschbergu, kde záhadne žiaden hentaký strelec nebol.

28.10.2019 10:25:35 #69 

orim muž

>> #68, IIIvan, 28. 10. 2019 10:10:49

Ivko, Ty si rýchly – (chcel som totiž upraviť ten môj polomer ;-) otáčania, nakoľko je určite menší). Samozrejme, že som to napísal skôr pre pobavenie. No v praxi sa mi osvedčilo jazdiť rýchlejšie ako väčšina lyžiarov na svahu. Má to niekoľko výhod. Takmer nikto Ťa nemôže zložiť zo zadu, mám pod kontrolou čo sa deje predomnou a môžem včas reagovať na vzniknutú situáciu. Mám však jednu zásadu, pred „hangom“ pod ktorý dobre na zjazdovku nevidím pribrzdím (niekdy fest).

PS: Dúfam, že BOJovníci môj štýl jazdenia vyhodnotia ako vyhovujúci. 8-O

28.10.2019 10:38:21 #70 

IIIvan muž

>> #69, orim, 28. 10. 2019 10:25:35

:-)

Dobrý článok na túto tému(síce o doprave na cestách) má dnes D-fens(ak poznáš). Presne o tom, že nejakí cajti a úradníci nie sú na to, aby pôsobili ako prevencia do budúcna, tj. s cieľom analyzovať príčiny konkrétnej nehody, poučiť sa, aby sa to neopakovalo, resp. aby sa znížila šanca nehody ďalšej.

Nie, tu je hlboko zakorenený systém, ktorého historickou úlohou je TRESTAŤ, tj represia a potom tiež aj vyberať DANE. Vyšetrenie dopravnej nehody(alebo v budúcnosti na lyžiach)? Jednoduché, ten zanedbal to, hentam tamto a ten je vinník – pokuta, podmienka, basa…a nič sa de facto nezmení pri potenciálnej budúcej rizikovej situácií.

A aby som pokračoval v myšlienke toho autora, tak najhoršie na tom je to, že väčšina ľudí si už na to zvykla a dokonca veľká(a hlasná!) časť to schvaľuje hneď po každej správe o nehode v telke apod. („ja by som to zákazal“, „ja by som dával pokuty“, „do basy by som ho zavrel“). Žiadne práva, zdravý rozum, prevencia, zodpovednosť, len škodoradosť a chytrolínstvo – pokiaľ sa dotyčný sám nedostane do „spárov“ systému…

…a my chceme, aby bolo na svahoch bezpečne :-) BOJovníci to určiteeee zachránia…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy