Pravidla FIS - bezpečnostní desatero (strana: 3) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Zdraví a bezpečnost Pravidla FIS - bezpečnostní desatero

Pravidla FIS - bezpečnostní desatero (strana: 3)

25.10.2019 15:38:27 #61 

orim muž

>> #60, IIIvan, 25. 10. 2019 07:59:57

Už bol najvyšší čas. Na zjazdovkách ľudí ako dreva v lese, ja som celkom znechutený z lyžovania na Slovensku. Prednedávnom som bol pozrieť v Jasnej, je tam rozostavaný nový hotel (ako sa hovorí -veľký ako krava) veru bol to smutný pohľad.

26.10.2019 07:50:12 #62 

IIIvan muž

>> #61, orim, 25. 10. 2019 15:38:27

Mňa zaujal hlavne ten názov tej protiter. jednotky „BOJ“ :-) Niekto na minist. vnútra má veľkú fantáziu.

Píšeš, že už bol najvyšší čas. Lenže v našich reáliách sa to veľmi ľahko môže zvrhnúť a otočiť sa napríklad aj proti tebe a mne, všetko závisí od toho, aké pokyny dostanú vybraní hoši od MV(„rozkaz zněl jasně“) a mám ciťáka, že bude postihovaná rýchlosť za každú cenu aj na prázdnom svahu, nie ozaj nebezpečné situácie(hoci aj v malej rýchlosti – napríklad rozjazd bez obzretia sa…).

A ako tak poslednú sezónu sledujem, tak dosť je rozšírené vnímanie, že „ako som to mohol predvídať keď tak moc točíš“ – pritom som si šiel na 80m zjazdovke v 5m pruhu na okraji pomalý šmýkaný oblúk, úplne rytmicky a predvídateľne a aj tak ma chytrák „carver r 40“ sejmul zozadu. Btw bolo to v ITA, jeden 35r. CZ chlap a v ten istý deň jedna 70r. babka z dojčlandu – najmä tá oma by pritom mohla mať rozum.

No a chcem vidieť ako to v praxi bude „BOJ“ rozlišovať a postihovať, napríklad keď lyžiar sejme decko, ktoré na danom mieste nemalo čo robiť(vieš, aký to bude „ciťák“ pre právnikov a média o hnusnom bezohľadnom vopred známom páchateľovi?).

Ako minule na Kubínskej, chlapík sa vybral učiť svoje decká (4–5 rokov) prvé pluhové oblúčiky na to najužžšie a najstrmšie black miesto v stredisku, pričom jedno decko mal dokonca na 5m špagáte. Trvalo im to 20 minút ten kúsok a šli pekne hadíkom dolu štyria(2 dospelí vpredu a vzadu).

No a keď som videl do toho, hneď ako pretelo pár PL ski a boarderov naslepo za zátačku okolo tých deciek, tak som na toho „švagra“ čo „kryl“ zozadu skupinku zakričal, že či im neje…, že či sa nemohli ísť učiť dolu na modrú placku…Iba hľadel, akože čo sa starám do nich…to máš to isté ako v autách na ceste, ľuďom originál drbe.

A keď vzhľadom na skúsenosti poznám úradnícké myslenie, tak som proste skeptický pri akomkoľvek pridávaní a zvyšovaní kompetencií represívných zložiek, lebo hentaké decká sú nepredvítaľné a môžu sa náhle nekontrolovateľne šikmo rozbehnúť(ako sa mi neraz už stalo).

27.10.2019 06:13:03 #63 

orim muž

>> #62, IIIvan, 26. 10. 2019 07:50:12

Ako informoval tlačový odbor ministerstva vnútra, úlohou jednotky bude odhaľovať príčiny nehôd, označiť zodpovedných a cielene nasmerovať preventívne opatrenia na predchádzanie podobným nehodám. V jednotke je podľa informácií rezortu zaradených 15 príslušníkov Horskej záchrannej služby, ktorí zabezpečujú nepretržitú službu.

Podľa tohoto zadania to budú skôr tkzv. lyžiarsky vyšetrovatelia – chalani z horskej služby. Zrejme hlavnou úlohou bolo vytvoriť platené miesta pre pracovníkov HS z prostriedkov MV. V prípade, že sa to správne metodicky podchytí nemusí to byť zlé.

Názov BOJ je chujo..na, evokuje vojakov na lyžiachv bielych maskáčoch. :-D

PS: A ako tak poslednú sezónu sledujem, tak dosť je rozšírené vnímanie, že „ako som to mohol predvídať keď tak moc točíš“ – pritom som si šiel na 80m zjazdovke v 5m pruhu na okraji pomalý šmýkaný oblúk, úplne rytmicky a predvídateľne a aj tak ma chytrák „carver r 40“ sejmul zozadu. Btw bolo to v ITA, jeden 35r. CZ chlap a v ten istý deň jedna 70r. babka z dojčlandu – najmä tá oma by pritom mohla mať rozum. No brácho – takto sa predsa nejazdí, rytmické oblúky na okraji zjazdovky! To musíš dávať stredom zjazdovky (samozrejme ak nie je rozbitá). S tou babkou to mohlo byť zaujímavé.

27.10.2019 16:31:40 #64 

TomáS muž

Žlutý lyžař je lyžař typu " blbec" zkráceně „blb“. Větsinou umí na svých 160–170, r 12–15 vykružovat oblouky po vnitřní poměrně rychle, někdy fakt rychle bez náznaku kontroly nad lyžema. Samozřejmě, že si myslí, že lyžujou nejlíp na světě. Z mých zkušeností, je tohle nejnebezpečnější typ dementů, co se na sjezdovce pohybujou. Ani se nezkouším k němu přiblížit, naopak držím se co nejdál.

27.10.2019 17:19:52 #65 

HonzA_ muž

>> #63, orim, 27. 10. 2019 06:13:03

Název BOJ je výplod chorého zeleného buzerantského (ve smyslu ostatní buzerovat a prudit) mozku. To nemohl vymyslet soudný člověk, který by věděl o těch bohulibých cílech, o kterých píšeš.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

28.10.2019 06:55:04 #66 

IIIvan muž

>> #63, orim, 27. 10. 2019 06:13:03

No veď práve „ako informoval tlačový odbor min.vnútra…“ – to je to, čoho sa bojím najviac, nie samotnej HS ako takej. Keď niečo vymyslí stále sovietským modelom riadené MV a jeho chytrolíni, (dosadení po straníckej línii podľa toho, kto s kým radšej strieľa srnky alebo hocičo živé), tak z toho ešte nič dobre nevyvstalo. Presne ako ďalej píše HonzA, už samotný názov hovorí veľa.

Ad2: stred zjazdovky bol „vyhradený“ práve pre carverov jazdiach r40 na slalomcarveroch a dvom z nich to nevydalo a prešvihli rádius na r45 do mňa :-). Problém je, že nikdy nevieš odkiaľ sa taký zjaví…

28.10.2019 09:51:09 #67 

orim muž

>> #65, HonzA_, 27. 10. 2019 17:19:52

Si sa do toho riadne oprel – Honzíku. V podstate by sa to mohlo menovať aj CHZBM a bolo by to menej odstrašujúce. :-)

>> #66, IIIvan, 28. 10. 2019 06:55:04

No v prognózach som trochu opatrnejší. Som zvedavý ako im zadefinujú kompetencie a ako to potom BOJovníci v praxi budú realizovať. Mám krásnu spomienku z Val Gardeny, kde v jednej horskej chate (vrchná stanica Piz Sella) v čase cca o 15.00 hod. sedeli asi 5 ski-carabinieri a družne sa bavili pri popíjaní drinkov. Super pohľad.

PS: Ivko my sa asi nemôžeme stretnúť na svahu, lebo ja patrím do skupiny lyžiarov s polomerom zatáčania cca 20 až 30 metrov a nerád by som Ťa (ako vravia bratia česi ) sundal.

28.10.2019 10:10:49 #68 

IIIvan muž

>> #67, orim, 28. 10. 2019 09:51:09

patrím do skupiny lyžiarov s polomerom zatáčania cca 20 až 30 metrov a nerád by som Ťa (ako vravia bratia česi ) sundal.

Toho sa nebojím, ty vyzeráš rozumne a do 40m rádiusu máš ešte ďaleko :-) (to sú predsa oblúky o priemere 80m). Myslím, že ty nie si vôbec cieľová skupina ktorú kritizujem(e). A druhá vec, ja nejazdím len r5 oblúčky, to bola len konkrétne situácia.

Tam nejde ani tak o rádius čo komentujem, ale hlavne o štýl jazdy – bezohľadne a bez kontroly. Ja tiež viem občas blbnúť rýchlo, ale väčšie a rýchlejšie oblúky len na prázdnom svahu a na adekvátnych lyžiach(r30).

Nakoniec z hľadiska bezpečnosti: najlepšie som si ku koncu sezóny zajazdil u nás na malom regionálnom stredisku s 1 Pomou(modrá pista), lebo tam nikto nebol. A napodiv na poobednej totálne rozbitej čiernej na (tuším) Gitschbergu, kde záhadne žiaden hentaký strelec nebol.

28.10.2019 10:25:35 #69 

orim muž

>> #68, IIIvan, 28. 10. 2019 10:10:49

Ivko, Ty si rýchly – (chcel som totiž upraviť ten môj polomer ;-) otáčania, nakoľko je určite menší). Samozrejme, že som to napísal skôr pre pobavenie. No v praxi sa mi osvedčilo jazdiť rýchlejšie ako väčšina lyžiarov na svahu. Má to niekoľko výhod. Takmer nikto Ťa nemôže zložiť zo zadu, mám pod kontrolou čo sa deje predomnou a môžem včas reagovať na vzniknutú situáciu. Mám však jednu zásadu, pred „hangom“ pod ktorý dobre na zjazdovku nevidím pribrzdím (niekdy fest).

PS: Dúfam, že BOJovníci môj štýl jazdenia vyhodnotia ako vyhovujúci. 8-O

28.10.2019 10:38:21 #70 

IIIvan muž

>> #69, orim, 28. 10. 2019 10:25:35

:-)

Dobrý článok na túto tému(síce o doprave na cestách) má dnes D-fens(ak poznáš). Presne o tom, že nejakí cajti a úradníci nie sú na to, aby pôsobili ako prevencia do budúcna, tj. s cieľom analyzovať príčiny konkrétnej nehody, poučiť sa, aby sa to neopakovalo, resp. aby sa znížila šanca nehody ďalšej.

Nie, tu je hlboko zakorenený systém, ktorého historickou úlohou je TRESTAŤ, tj represia a potom tiež aj vyberať DANE. Vyšetrenie dopravnej nehody(alebo v budúcnosti na lyžiach)? Jednoduché, ten zanedbal to, hentam tamto a ten je vinník – pokuta, podmienka, basa…a nič sa de facto nezmení pri potenciálnej budúcej rizikovej situácií.

A aby som pokračoval v myšlienke toho autora, tak najhoršie na tom je to, že väčšina ľudí si už na to zvykla a dokonca veľká(a hlasná!) časť to schvaľuje hneď po každej správe o nehode v telke apod. („ja by som to zákazal“, „ja by som dával pokuty“, „do basy by som ho zavrel“). Žiadne práva, zdravý rozum, prevencia, zodpovednosť, len škodoradosť a chytrolínstvo – pokiaľ sa dotyčný sám nedostane do „spárov“ systému…

…a my chceme, aby bolo na svahoch bezpečne :-) BOJovníci to určiteeee zachránia…

25.01.2020 14:28:26 #71 

IIIvan muž

Rozmýšľam, čo motivuje bežného rekreačného lyžiara sa pustiť do trate, kde práve prebieha tréning. Či už cielené pustenie sa „komplet to prejdem, veď ja na to mám“, kríženie cestou do lesa alebo z lesa, alebo „len“ cesta okolo(0,5m od vonkajšej tyče).

Posledný týždeň som to zažil hodne veľa krát, v úlohe pozorovateľa, aj v úlohe trénujúceho. Prvý prípad, rodinný tím mal postavený bokom slalomák, furt im tam niekto liezol a bonus bol vypočutý dialóg páriku cca 25–30r. na SNB – „veď si to choď vyskúšať, veď si si zaplatil(skipas)“. Ďalej, vidiac pravidelne skoky z lesa do trate som normálne zastavil a neveriacky krútil hlavou.

Ten druhý prípad, prvá vlastnoručne vytýčená(samoz­rejme, bol som nosič) easy GS trať, že si vyskúšam pár jázd, keď už mám nejakých kamošov masters atď. Yebe ti? Furt som sa díval cez plece, aký debil čo zas vyvedie, či si to „len“ tak strihne pol metra odo mňa alebo tyče predo mnou, alebo či si ide rovno zajazdiť predo mnou ôebo to videl v telke, alebo si to šibne krížom dakde do lesa strašne frírajdovať na hlinu zmiešanú s ihličím, lebo je to módne a in a dobre sa to vyníma na fejsbúku taká jazda.

Tak si vravím úplne vážne pred poslednou jazdou, že najbližšieho zastavím(lebo vykrikovať po nich nestačilo) a obetujem jednu moju lowcostovú palicu(hůl) za 12€ a normálne ju bez ohľadu na následky ohnem na jeho chrbte! Napodiv, asi som vyžaroval auru, že to spravím naozaj, tak mi tú poslednú jazdu tam nikto nevbehol :-)

Ale aby som len nepi…l, napadol ma starý vtip pri slove „trať“(upravil som znenie pre potreby ski fóra):

Idú dvaja zmrdi(dajme tomu poslanci parlamentu) po svahu a vbehnú závodníkovi do tréningovej trate. Ten na nich kričí: „Čo mi tu jazdíte po trati!?“. Poslanci na to: „My nie sme potrati, my sme poslanci!“ :-)

25.01.2020 17:03:31 #72 

TNS muž

>> #71, IIIvan, 25. 01. 2020 14:28:26

Vitaj v našom svete.

Časom si zvykneš a hnevať ťa bude, len keď zlomia tyč, rozpleštia sa v strede trate a 5 minút sa nevedia postaviť, zrania seba, alebo pretekára. Pretože za to budeš zodpovedný Ty.

V obrákoch budú jazdiť stále. V slalome len raz, pretože sa snažia obísť každú tyč, idú krokom a prestane ich to baviť. Nechápu prečo je to v TV také rýchle a im to skoro nejde. :-D

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

25.01.2020 19:08:18 #73 

TomáS muž

Již po několikáté apeluji nad zařezením 11tého pravidla. „Pomaleji jedoucí lyžař nezatáčí až na kraji sjezdovky. Vždy nechává možnost předjetí z obou stran rychleji jedoucímu lyžaři“. Ten má sice zodpovědnost, ale tohle by fakt pomohlo. Svojí ženě a dítěti to vtloukám do hlavy pořád. Výrazně tím snížíte riziko, že Vás někdo sejme.

25.01.2020 20:50:35 #74 

IIIvan muž

>> #72, TNS, 25. 01. 2020 17:03:31

Ja to vidím tak, že sa na nejaké „bežné“ tréningy vy…m, lebo sa mi nechce furt hľadieť cez rameno. A ak brány, tak nejaká odľahlá a sieťami ohradená trať…

V slalome len raz, pretože sa snažia obísť každú tyč, idú krokom a prestane ich to baviť. Nechápu prečo je to v TV také rýchle a im to skoro nejde

Hej, to som si všimol, že nádejní Hirscherovia v SL po polovici ujdú a selfie sa nekoná…:-)

26.01.2020 06:29:34 #75 

s.j1 muž

>> #73, TomáS, 25. 01. 2020 19:08:18

pod to bych se podepsal, ale když je to jednotlivec tak to člověk ještě nějak zvládne. Nejlepší jsou školy kde v předu jede instrukor a za ním 10 – 20 děcek od kraje do kraje.

26.01.2020 22:16:06 #76 

m3 muž

>> #71, IIIvan, 25. 01. 2020 14:28:26

Rozmýšľam, čo motivuje bežného rekreačného lyžiara sa pustiť do trate, kde práve prebieha tréning. Či už cielené pustenie sa „komplet to prejdem, veď ja na to mám“, kríženie cestou do lesa alebo z lesa, alebo „len“ cesta okolo(0,5m od vonkajšej tyče).

V první řadě jeho vlastní hloupost, ale jinak asi všechny možnosti co píšeš + ukázat jaký je machr před ostatními .

Copak GS se ještě jakžtakž dá ohlídat pokud nejsi na kopci úplně sám , ale u SG je to téměř nereálné a násobně víc o hubu .Vždycky jsem trnul , aby se ti nebezpeční tupci na prknech znova nerozjeli napříč tratí do freeride terénu a při tom se pokusili projet alespoň jednu bránu zrovna když jsme do vysílačky zahlásili „start“ – stalo se na Stubaii. Nebo když debilní a ožralí Poláci podlezli pásku,obešli oplocení a na místě stojícího trenéra poslali do prd*ele, když si „přeci koupili skipas“ – stalo se na Dřevařské cestě (červená sjezdovka ve Sv. Petru)

Dokonce si vzpomínám na argument maminky asi 8 leté holčičky které nám jezdilly opakovaně cikcak napříč tratí GS (podotýkám, že na ohrazené a tedy pro veřejnost uzavřené tréninkové pistě kde pro ně neplatí pojištění) , že to je pro bezpečnější než jezdit po sjezdovce pro veřejnost kde je víc lidí. Nebrala vůbec na vědomí žádné naše varování . Její odpověď " však já se vždycky dívám jestli někdo nejede" vzala za své až po hrozbě zabavení skipasu od pistenšéfa , kterého jsme museli zavolat.

27.01.2020 14:52:18 #77 

Nojby

>> #76, m3, 26. 01. 2020 22:16:06

Pokud tréninková trať není označena či opáskována, ne vždy bývá, tak z pohledu nezávodníka to může být také třeba jen zvědavost či neznalost, že dělá něco, co se nesmí.

Dycky Vist!

27.01.2020 16:31:44 #78 

orim muž

>> #77, Nojby, 27. 01. 2020 14:52:18

Dnes s prispievateľmi súhlasím. Ja som tiež toho názoru, že v tomto prípade prioritne zohráva roľu zvedavosť. V prípade, že časť kopca kde sa trénuje je označená páskou, tak sa k nej pridáva drzosť. ;-)

Trochu je to aj z môjho pohľadu, keď som bol koncom minulého roka v IT tak vo V. Gardene trénovali Švajčiari, na kopci mali zložené lyže, trať opáskovanú, no mal som šťastie, že práve skončili, chlapík spustil pásku na sneh a rukou mi naznačil, že môžem ísť. To bola radosť, ako malý chlapec.

Fotky

27.01.2020 19:45:40 #79 

HonzA_ muž

No, svou zásluhu na tom má i heslo S ČT Sport na vrchol: „Lyžuješ? Závoď!“

Do doby než zpopularizovali závodění bylo populární jezdit „freeride“ v borůvčí u sjezdovky, teď jsou to holt klacky. Plus ten „freeride“… Vždyť je to v TV taková pohoda!

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

27.01.2020 20:55:02 #80 

m3 muž

>> #77, Nojby, 27. 01. 2020 14:52:18

Pokud tréninková trať není označena či opáskována, ne vždy bývá,

Na Stubaii byly a jsou vždy tréninkové pisty ohrazeny a označeny. I pro jistotu a bezpečnost veřejnosti i trénujících si nikdo netroufne to neudělat -středisko by se v případě vážného úrazu nedoplatilo.Pisty na SG jsou tam až za tratěmi na GS a navíc začínají výše než GS , takže se ke startu muselo kus do kopce. Nám to nijak nevadilo,ale zkouřeným prknařům se nechtělo šlapat a obcházet tratě a tak si to zkracovali . Ve Špindlu byla uzavřená celá červená včetně eventuálních přístupů po cestách ( nedá se oplotit ale celá) , nahoře cedule i plot a hlídač , dole u lanovky cedule,cesty přehrazené mlíkem ,plotem + hlídač a stejně tam polský kreténi vjeli. Klika byla , že stihli projet o fous dříve než tam profičela jedna holčina.Dejme tomu, že tam mohla jet okolo 80 nebo tak něco, dovedeš si představit ten masakr když by je trefila všechny 3 naráz.No stačilo by jednoho.

z pohledu nezávodníka to může být také třeba jen zvědavost či neznalost, že dělá něco, co se nesmí

No nevím co by to muselo být za dementa, kterej vleze na ohrazenou část sjezdovky aby si myslel, že je to OK. Pokud by nebylo ohrazeno,dejme tomu, že by se mohl domnívat, že jede trať pro veřejnost.

Občas se ti normálnější přišli zeptat(nejen nás) jestli si to mohou projet a až na řídké vyjímky nikdo neřekl že ne. Tedy na konec tréninku než se balilo. Jak psal výše TNS do SL vjede málokdo a když tak objede max 3 brány , začne nestíhat a přestane ho to bavit.

27.01.2020 21:04:16 #81 

m3 muž

>> #79, HonzA_, 27. 01. 2020 19:45:40

No, svou zásluhu na tom má i heslo S ČT Sport na vrchol: „Lyžuješ? Závoď!“

Do doby než zpopularizovali závodění bylo populární jezdit „freeride“ v borůvčí u sjezdovky, teď jsou to holt klacky. Plus ten „freeride“… Vždyť je to v TV taková pohoda!

Podle mě je to spíš tím, že lidi jsou čím dál tím více nemyslící dementi , kteří se bez tydlyfounu ani nevys*rou , případně další skupina, která si musí udělat selfíčko třeba i pod gilotinou a dát to na henten fejzbůk nebo kam to vlastně posílají. Minimálně jich rychle přibývá a blížíme se k hranici kdy jich bude většina.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy