Srážka s lyžařem v zahraničí (1. díl): nikdy se nevzdávej! [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Srážka s lyžařem v zahraničí (1. díl): nikdy se nevzdávej! [článek]

Srážka s lyžařem v zahraničí (1. díl): nikdy se nevzdávej! [článek]

01.03.2015 19:30:50 #1 

Jan Verl

V dubnu 2014 jsem na Parsenu ve švýcarském Davosu ukončil lyžařskou sezónu srážkou s lyžařem. Co se dělo dál, jak z pohledu první pomoci a následné léčby, tak z právního hlediska, by mělo jako autentická zkušenost zajímat každého lyžaře.
Odkaz na článek

01.03.2015 21:25:38 #2 

Navvy

Podle mě jsi ani jednu z těch nehod nezavinil. V obou případech jsi měl zjistit kdo tě srazil. I v tom prvním případě mohl být ten kluk pojištěný (studenti mají obvykle kartu ISIC), takže by Ti aspoň něco zaplatila jeho pojišťovna. V tom druhém případě měli Tví svěřenci okamžitě informovat policii a pokusit se s její pomocí zjistit totožnost toho lyžaře, který Tě zranil. Ovšem (byť to znám jen z doslechu) švýcarské soudy údajně chrání hlavně práva Švýcarů. Nicméně Tvůj případ z Davosu i mechanismus zranění, svědčí dost jasně o jeho zavinění. Zejména pokud by byl pojištěn, mohl jsi získat nějaké odškodnění. Jinak musím konstatovat, že v tom Davosu sis počínal bezprostředně po zranění velmi racionálně a správně.

01.03.2015 22:34:08 #3 

oblouk muž

>> #2, Navvy, 01. 03. 2015 21:25:38

V obou případech své zranitele znám a mám na ně kontakt. Ten první byl mladej kluk – závodník a bylo mi blbý ho nějak žalovat. Koneckonců se mi moc nestalo – pár tejdnů a 20cm jizva a hrbolatý stehno. Ve druhém případě byl sepsán protokol s policií Davos a ta i přes urgence dosud ten protokol ani neposlala (v dalším díle se tím budu zabývat)… Mám obavu, že hrají na promlčení – lhůta je rok (do 16.4. a to tedy úplně nenechám – mám na to švýcarský právníky). Bude to ještě dobrodružství… V první řadě jsem ale rád, že to, díky Bohu, dopadlo jak to dopadlo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

02.03.2015 07:35:30 #4 

orim muž

>> #1, Jan Verl, 01. 03. 2015 19:30:50

Janči! Konečne si to sem dal! Budem pozorne sledovať vývoj situácie až do ukončenia. Nedočítal som sa, ako sa vyjadrovali svedkovia, ktorých si vyučoval na svahu. V tom bude Tvoj hlavný argument, čím viacej svedkov potvrdzujúcich zavinenie švajčiara, tým väčší predpoklad na úspešnosť finančnej kompenzácie. Píšeš, že máš právnikov vo švajčiarsku. Neviem koľkých, podľa mňa by však stačil jeden a neviem ako s nimi komunikuješ a aké máš aktuálne správy. Ak Ti polícia v Davose neposlala protokol, neviem prečo ho nedala tým právnikom (to asi napíšeš v ďalšej časti). Máš ešte možnosť u vás v ČR podať trestné oznámenie na vinníka nehody pre trestný čin ublíženie na zdraví z nedbanlivosti a potom musí vaša polícia konať a dokumenty vyžadovať formou právnej pomoci atd. To Ti môžem napísať osobne. Prajem Ti veľa zdravia.

02.03.2015 10:34:55 #5 

oblouk muž

>> #4, orim, 02. 03. 2015 07:35:30

Všechno má svůj čas. Právníku ve Švýcarsku jsem to ještě nepředal – zatím čekám až pošlou protokol, nebo vyjádření státního zástupce, u něhož údajně případ nyní je. Já a moji svědkové máme svoji verzi, která nemusí být nutně stejná jako verze protistrany. Ještě ani nevím, zda se vůbec mám dohadovat o vině a nebo bejt vděčnej, že jsem jenom na berlích :-)

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

02.03.2015 10:55:56 #6 

orim muž

>> #5, oblouk, 02. 03. 2015 10:34:55

No dobre. A ten „protokol, resp. správu z vyšetrovania“ si už žiadal, alebo máš informácie, že Ti ju určite doručia? Tvoja verzia je jedna vec, takže celá kauza nie je úplne jasná? Máš foto z miesta nehody?

02.03.2015 11:20:38 #7 

oblouk muž

>> #6, orim, 02. 03. 2015 10:55:56

Nemyslím si, že je vhodné tady veřejně probírat podrobně tento můj konkrétní případ. Dal jsem to sem pro zobecnění – co všechno se může stát, na co je třeba dát pozor, jak postupovat… Samozřejmě jsem o protokol žádal i prostřednictvím našeho zastoupení ve Švýcarsku. Nikdy žádná kauza není úplně jasná a existuje vždy více verzí – proto existují vyšetřování, soudy, mimosoudní dohody atd… Podrobnosti můžem probrat soukromě. Foto nemám, protože jsem nedokázal vyloudit úsměv – řešily se jiné věci :-).

02.03.2015 11:35:27 #8 

orim muž

02.03.2015 12:20:49 #9 

Harry žena

Oblouku,pri Tebe tuším aj Dali musí šúchat nohami.

Co mate v sebe magnet na prusery?Alebo Bankov syndrom?

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.03.2015 17:51:24 #10 

oblouk muž

>> #9, Harry, 02. 03. 2015 12:20:49

Já nevím jak to je – ve dvaceti jsem měl dost problém s kolenem až skoro k nechození a to se během let rozchodilo, rozběhalo. Pak přes 40 let jen sem tam nějaký modřiny, natažený vazy – a to jsem dost padal. Posledních deset let jsem při volné jízdě neupadnul, ale třikrát se do mě někdo trefil – z toho dvakrát, když jsem jel pomalejc než obvykle = dědek na odstřel. S Ondrou si vyměňujem zkušenosti a doporučujem felčary :-).

02.03.2015 17:59:53 #11 

orim muž

>> #10, oblouk, 02. 03. 2015 17:51:24

Prosím Ťa, nemáš v sebe nejaký magnet?

02.03.2015 18:29:49 #12 

HonzA_ muž

>> #1, Jan Verl, 01. 03. 2015 19:30:50

Už jsem ti něco v tom smyslu psal a říkal když jsem se o tvé poslední srážce dozvěděl, ale protože toho není nikdy dost, zopakuji to znovu.

Honzo, drž se a přeji ti úspěšné zahojení bez následků. Vím že první vynechaná sezóna je pro tebe krutá, ale klidně tomu dej i dvě aby se dal pořádně dohromady a mohl sis potom ještě dlouhé roky užívat na lyžích. Hlavně to zbytečně neuspěchej, takže TRPĚLIVOST. Vím že to není jednoduchý.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

02.03.2015 18:42:45 #13 

oblouk muž

>> #12, HonzA_, 02. 03. 2015 18:29:49

Dík za přání a radu – ale ono to pro mě vlastně není vůbec těžký, nelyžovat. Tejdně dvakrát nebo i víckrát jsem někde s někým na kopci. Kafrám jim do toho a oni jsou moc spokojený. Nedivím se jim – já se nezozptyluju svým sobeckým vylepšováním a dávám na ně víc pozor. A mám plno radosti z toho, jak jim to, většinou, prospívá. Mají z toho nejen dobrej pocit, ale ti, kdo se spouštějí do závodů se posunujou blíž a blíž k vítězům. Někteří vyhrávají a maj s tím problém – třeba HonzaC a DaryaK vyhráli oba lyže na Dynastar Open Cup (mužské – ženské) a teď je musí prodat, protože Sporten… Tak kdyby někdo měl zájem… – sleva z ceny cca 30%.

02.03.2015 19:32:14 #14 

Navvy

>> #3, oblouk, 01. 03. 2015 22:34:08

Každopádně se zeptej toho kluka (závodníka) jestli má nějakou pojistku pro tyto případy. Pokud ji má, tak se zkuste rozumně domluvit. Pokud Ti to bude stačit, tak se spokojíš s tím, co zaplatí pojišťovna. Se Švýcarskem buď přiměřeně aktivní v komunikaci s právníkem. Tam je zvykem účtovat za každý i velmi krátký telefonát běžně 1.000 CHF. Informuj se u svých pojišťoven, jestli třeba nemáš pojištěny náklady právního zastoupení v cizině při svém úrazu.

A hlavně se dej brzy dohromady.

15.03.2015 15:08:47 #15 

MaraKara

S mrazením v zádech jsem si přečetl tvůj příběh. V prvé řadě přeju brzké uzdravení bez následků, v druhé, aby jsi ze „švýcar“ vydoloval řádné odškodnění neb si ho vzhledem k okolnostem a rozsahu zranění zasloužíš. Doufám, že budeš místní komunitu informovat o tom, jak probíhá jednání s protistranou, abychom se z toho všichni ponaučili.

Pokud jde o tvoje zranění, tak se mi při pohledu na RTG ani nechce věřit, že je možné utrpět takto komplikovanou zlomeninu dolní části dolní končetiny v lyžařské botě. Bota by přeci měla ochránit kotník a dolní část fibuly/tibie. Čekal bych, že se při nešťastném pádu můžou kosti zlomit někde mezi polovinou a dolní třetinou kde končí lyžák. To musela být strašná rána. Je lyžařská bota nějak poničená? Při pohledu na RTG, aniž bych znal tvůj příběh, bych si býval tipnul, že se jedná nejspíše o zranění motorkáře, co to položil na pravou stranu a motorka mu rozdrtila nohu.

15.03.2015 15:29:08 #16 

oblouk muž

>> #14, Navvy, 02. 03. 2015 19:32:14

Na kluka závodníka mám telefonní číslo – tehdy jsem ho nechal v klidu odjet a k ničemu jsem se nehlásil, protože to evidentně udělal nerad a mě by to nijak nepomohlo – je to už asi pět let a mě ta jizva pěkně zdobí :-) – holky jí obdivujou. Co se týká Švýcarska, nejspíš to nechám taky odplynout, protože náklady v řádu vyšších statisíců jsou značným rozikem u vědomí nejistoty výsledku – ostatně spolu jsme se dohodli o konmzultaci. Ve Snow budu samozřejmě informovat podrobněji.

>> #15, MaraKara, 15. 03. 2015 15:08:47

Jak jsem přerazil holenní a lýtkovou kost nevím – nejspíš to bylo úderem o levou lyži. Bota zůstala netknutá. Mnohem hůře ale dopadla levá stehenní a kyčel a to bylo jistě pádem na tvrdý povrch sjezdovky. O odškodnění pochybuju (viz výše), ale díky Bohu to dopadlo jakž-takž. Chodím, léčení uhradily pojišťovny – mohlo to bejt horší…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy