Druhé lyže (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Druhé lyže (strana: 2)

17.02.2010 06:42:16 #31 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #27, Tichy, 06. 02. 2010 12:05:40

Nádhernej příspěvek, skoro bys ho mohl prodat jako PR Pointsu. Upozorním na něj Jirku Seidla. A rád bych ho ocitoval i na podzim v materiálovém čísle SNOW, jestli chceš, i adresně.

Vidím, že se v úvahách (ty, Másin, já) celkem shodujeme. Takové šířky budou pro naše účely vhodné i proto, že příslušné lyže nebudou ještě příliš poznamenané „prašanovými“ konstrukčními prvky a lze najít lyži jen s mírným rockerem vepředu (starší modely ještě úplně s klasickým vzpruhem a bez zbytečně velkého twintipu). Akespoň já žádnou takovou „pomoc“ nepotřebuju (zatočit umím a v lese či kuloárech jezdit nebudu) a hledám dlouhou poměrně širokou a málo krojenou lyži, jakousi širokou obřačku, která dobře projede bordel.

Ke svému potěšenému údivu jsem zjistil, že Sporten má pro příští sezonu v nabídce (uvádím jen nejdelší provedení)

Storm 134–84–114/188/15,3 m (to jsou vlastně ZAGy)

Weed 140–104–128/192/24

Bubbler 128–98–120/185/21

Gambler 143–111–131/191/26

Flayer 154–125–131/187/17,5

Takže zejména Weed, ale i Bubblera a Gamblera chci co nejdřív vyzkoušet. Už to mám předjednané. Kvůli nim jsem i zarazil už předjednanou transakci s Honzou Schauerem, který se zbavuje předloňských Dynastarů Legend Pro XXL (tuším 109 mm, R 41 m) za skvělou cenu.

18.02.2010 00:29:53 #32 

Příspěvků: 145

Tichy muž

>> #31, ivan, 17. 02. 2010 06:42:16

Jsem rád, že se příspěvek líbil. Mám další zkušenost, tentokrát trochu zkreslenou první návštěvou vyhlášeného Whistleru. Ráno kdy jsem odjížděl z Vancouver už mi bylo jasný, že moje Stockli SL zůstanou ve vaku, tak jak semnou přicestovali. Celou noc i ráno totiž na Whistler intezivně padal sníh. Když jsem dorazil na místo a po zeptání zjistil, že přes noc napadlo 15cm bylo jasný, že moje SL zůstanou ve vaku. Patřičně jsem se jim omluvil a vyrazil na lov nějakých těch free lyží. Možná unáhleně jsem lyže půjčil hned v druhé půjčovně, na kterou jsem narazil, ale byl jsem už hrozně nedočkavej. Prodavač byl celem ochotný a sehnal mi z jiné půjčovny alespoň délku 183, ikdyž jsem samozřejmě požadoval delší. Výběr tedy padnul na VOLKL Gotama 183cm 133–105–124 r25,9. Po cestě ve vleku už jsem na délku zapoměl a těšil se jako malej na první jízdu. Podmínky vyšly dle očekávání, tedy všude mraky sněhu a po upravené sjezdovce ani památky. Po optání několika pověřených jsem se dozvěděl, že upravenou sjezdovku dneska budu hledat velmi těžko. Byl jsem tedy rád, že jsem zvolil právě tyto lyže. Jezdil jsem zhruba v 5–10cm rozježděného sněhu. Začal jsem jezdit trochu pozdě (cca 9:30)a na sjezdovce už byli vytvořené hromádky a boule. Říkám si perfektní podmínky pro takovou lyži. První jízda mi, ale o tom vůbec nepřesvědčila. Carvový oblouk se mi vůbec nedařil jet. Když jsem klasicky „naklekl“ nad špičky přišlo mi, že se lyže boří a oblouk nešel projet. Když jsem tolik netlačil oblouk už se zajet dal, ale vůbec jsem necítil „oporu“ lyží v oblouku. Samozřejmě jsem chybu hledal u sebe a v prní jízdě. Situace se opakovali i několik dalších jízd. Carv oblouk se mi sice trochu dařil, ale vůbec jsem necítil, že by se chtěli hrany zaříznout. Proti K2 obrovské zklamání, protože ty drželi na hranách dobře a jízda po nich byla potěšením. Při brždění ještě lyže celkem hodně poskakovali. Možná špatně nabroušené? Potom jsem vyrazil na vrchol a vyzkoušel je v hlubokém prašanu. Tam jsem si naopak lyže užíval a k mému překvapení se dali jezdit krásně i oblouky. Větší délku bych, ale uvítal. Občas jsem měl pocit zbytečného boření. To bylo ale určitě také způsobené mojí technikou. Abych to ukončil..K2 kung fujas pro moje použití určitě lepší. Mnohem lépe jedou na sjezdovce a celkově mě přisli jako mnohem klidnější lyže. V hlubokém nemám srovnání, protože tam jsem se s K2 nedostal. Do hlubokého sněhu, ale lyže nehlédám ikdyž si myslím, že i tam by to občas K2 ustáli.

Ski Now Work Later

18.02.2010 13:17:22 #33 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

Pokračuj v testování hochu ať se něco dozvíme. Akorát to s Másinem řešíme. On je zastáncem do 100mm, já raději 90mm. Oba budeme jezdit z 95% na sjezdovce. Mám sice lyže 76mm a jednou jsem jel na 120mm. To je celá zkušenost. Dle toho co jsem si přečetl bych ideálně bral lyži min. 87mm až 93mm, délka 185 až 193cm a rádius 23+. Bez roceru a ne twintip. Nejideálnější parametry má podle mě Stockli XXXL, ta se mi moc líbí. Mám pocit, že 90mm je zlomová délka, kde každý mm na víc bude znát právě v disciplíně „potěšení z oblouku na hraně“. Myslím tím, že potěšení klesá. Čekám na další pozorování…:-)))

18.02.2010 16:12:51 #34 

Příspěvků: 112

Luboš - FREESKI muž

Ahoj, vidím, že mi tady utíká zajímavé vlákno, tak se přidám :-)

„Ostré FR“


Někdo se tady ptal na tipy na lyže, které jej neochudí o pocit jízdy po hraně. pochopil jsem to správně? Z těch, které jsem měl na nohou mohu jako o ledoborcích na změklý, rozježděný, nahrnutý… sníh, co umí dobře na hraně, referovat v tom nejlepším o Scott Pure v délce 188 cm/91 mm (193 má 101 mm), doporučuju oprostit se od předsudků a vyzkušet i přes tunel/vlaštovčí ocas, Zag H112 (185 cm/100 mm)- fakt ostrá lyže a ještě Salomon Shogun, který už má rocker (nijak „divoký“, ostatně budeme si na něj, dle prezentací na ispo, v podobě těch adaptive camber a podobně, muset zvykat víc a víc) a tak je na tvrdém ovladatelnější, ale pořád mi přijde dost stabilní a přesná. Tyto lyže jsou docela ostré a jedou výborně i na sjezdovce, stačí jim vodivý sníh. Následující jsem neměl na nohou, ale podle referencí by mohly sloužit obdobně: Dynastar Ledend Pro Rider nebo Armada ANT (ale ty už mají 107 mm). Určitě je víc takových, ale zdaleka nemám odježděno dost, abych tady vysypal většinu z nich. O něco „mírumilovnější“, ale s dobrým pocitem z hrany jsou např. Scott Mission, Scott Crusade, 4frnt VCT, 4frnt Pique (na 10/11 mají 90 mm), nebo 4frnt MSP či Armada ARV, která v posledních letech z měkoučké lyže znatelně „ztuhla“. a za ozkoušení by mohly stát Scarabeus Bumble.

Test parkovek a univerzálních freeridovek


Pokud někdo chce zkoušet, budou některé z nich k dispozici 27.-28. února (přespříští víkend) v Peci na FREESKItest Open. Víc info o akci přibude během zítřka jak na uvedeném odkazu, tak na snow.cz.

Gotama/rocker issue


Jinak to, co tady popisoval Tichy s Gotamama, bych připsal jejich rockeru. Gotamy jsou přece jen lyže na triky i když v terénu, proto z nich „ve sračkách“ nedostanete jízdu po hraně (rebound, držení) jako z lyží s klasickým vzpruhem a v prašanu jsou hravé, ale někomu, kdo hledá dynamiku v oblouku a ne ladné surfování, se mohou takové lyže zdát i tam „bez života“ a vachrlaté co do držení předozadní stability nebo jak to nazvat. Rocker je opravdu houpačka a od jisté míry zvednutí se to projevuje, zvlášť pokud je i na patce. U některých lyží je to trochu eliminováno klasickým prohnutím uprostřed a na patce. Lepší by pro vaše účely byly od Völklu Mantry. Ty jsem sice jezdil asi před 4 lety, ale pokud se nějak moc nezměnily a pamět mě neklame, tak bych je zařadil mezi ty ledoborce v první trojce (Pure, H112, Shogun).

18.02.2010 18:27:03 #35 

Příspěvků: 4267

ivan

Tady je zajímavé vlákno, které se odpichuje od výtečné recenze nové kolekce Kastle. Zajímavé jsou především postřehy ze změněné MX 98, která ztratila plechy a klasický tvar patky ve prospěch mírného rockeru a patky twintipové, což je možno považovat za změnu typickou:

„Titanium is removed, the wood core is a bit softer, and the tip is now rockered. The old MX98 was simply a wider MX88, and the new ski is designed more for soft snow, less for a “wide race ski” feel. Review: indeed, the new MX98 is softer and more soft-snow oriented. The current MX98 is a very, very strong crudbuster, with a reasonable flex, but it does have quite a bit of metal, and a race shaped tail, which gives is a whole lot of power and stability in the 174cm length. The 178cm feels about the same in this ski: the tip is significantly softer, and underfoot the ski is lighter and a bit softer as well. The vice-like edgehold isn’t present as on the current MX98, but it does release very easily and bends up in softer snow. Still smooth, damp, and stable, but it has the feel of a softer, wider ski than the 98mm width claims. I would take the current version for ultimate stability in crud, edgehold on groomers, and overall precision, and would take the 2011 version for a soft-snow oriented ski, one that is forgiving at a wider range of speeds, and for a ski where the pilot wants a more moderate, soft-snow flex while still retaining the precision that skis over 100mm in width tend to lack. The 2011 MX98 is still a very refined ski, but just a bit more soft-snow oriented, as a ski that is 98mm underfoot probably should be…“

http://www.epicski.com/…eview-lineup

Je tam i řada postřehů ke Stockli.

Jak jsem to sledoval na ISPO, „ledoborce“ klasické koncepce, tedy s klasickým vzpruhem a obdařené plechem, v šířkách nad 100 mm a možná i menších, mizí. Stále více takových lyží už, nejspíše kvůli větší univerzálnosti a také snadnější ovladatelnosti, dostává malý, ale přece rocker vepředu, měkne a tím mění svou charakteristiku.

Přidávám ještě další zajímavý a silně kritický názor na Atomic Nomad 10/11, rovněž z epicski:

„A specific case in point is the Atomic Nomad Savage Ti (and Crimson Ti for that matter) which is an excellent ski this season – fantastic edge grip, easy turn initiation, a softer shovel so that the tips won't dive in deeper stuff. So Atomic get's the bright idea to add „adaptive camber“ to the ski for next season. Basically adaptive camber means that when the skis are pressed flat on the slope the tips are rockered. This design change killed the easy turn initiation (the tips don't hook up like they used to), reduced the grip on groomers, and left the tips flapping at speed now. I was just shaking my head in disbelief when I skied the new Savage. They broke a perfectly good design for this all-mountain ski.“

A připomínám svou zkušenost s Nomadem Blackeye 82 mm. I ten dostal ten jejich malý rocker neboli „adaptive chamber“ (skoro není poznat), ale především kombinované bočnice a la Dynastar (kolmé pod botou, cap v koncích), značně měkkou špičku a twintip. V těch 174 cm, které byly na předváděčce, to byla (pocitově, pro mě i fakticky) směšně krátká lyže, s níž jsem v měkkém měl dvakrát pocit, že přepadnu přes špičky. (Už jsem tohle psal, ale sem se to hodí taky.) Ale dva dny předtím na betonu byla famozní a stčila do kapsy většinu sjezdovkových Atomiců a Salomonů. Což je sice hezký (pro ni, ne pro ty A. a S.), ale je otázka, zda je právě takový výsledek tím správným mixem vlastností – jakkoli prostě na mě byla krátká.

Takže zjevně nastává období experimentů, kdy si firmy budou zkoušet, jakou tvrdost a jaké rockery a podobné legrácky na jak dlouhé lyži jak udělat, a dá se počítat s některými méně vydařenými modely, zvykáním si apod. Ale aspoň to bude zajímavé. Bude třeba hodně zkoušet a při sběru zkušeností hlídat, o který rok kterého modelu jde, protože stejně nazvané z různých sezon se budou klidně zásadně lišit.

18.02.2010 19:28:02 #36 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #33, TomáS, 18. 02. 2010 13:17:22

Dobrá úvaha, pár modelů 88 mm jsou vyhlášeně dobré, ale v téhle šířce asi budeš mít problém najít tak dlouhou a tak málo krojenou lyži. 87–93 je holt allmountain a ty dostávají „lidový“ radius pro snadnější točení, obratnost, univerzálnost (a pro ty, kdo pořádně zatočit neumějí). Ideální by asi opravdu byly ty VXL.

Másin (a já) v oblasti 100 mm už takovou šanci máme lepší.

20.02.2010 03:54:49 #37 

Příspěvků: 145

Tichy muž

>> #34, Luboš – FREESKI, 18. 02. 2010 16:12:51

Diky zap tipy. Volkl Mantra mam v planu vyzkouset. Salomon Shogun cetl jsem o nich neco a vypadaji jako opravdu dobra volba. Na sjezdovce tedy rikas, ze drzi pekne?

>> #33, TomáS, 18. 02. 2010 13:17:22 Testovat budu i nadale, ale popravde uz bych radsi jezdil na vlastnich. Je to levnejsi a hlavne si na novy lyze nemusis zvykat a povozis se hned od rana. Jinak jsem po prvni jizde na lyzich, z teto kategorie mel jasno, ze jednoduse vyberu model okolo 100mm pod botou a bude vyreseno, ale po svezeni na Volkl Gotama jsem obratil a nez nejaky lyze koupim, tak bych je rad projel. Potrebuju neco, co bude na sjezdovce drzet a to Gotamy neumi, aspon tak jak si predstavuji.

>> #36, ivan, 18. 02. 2010 19:28:02

Tak mam asi stejne pozadavky jako ty a Masim. Ja se mozna odlisuji v tom, ze bych je obcas vzal i do hlubsiho, kdyz bude prilezitost, takze malej rocker by asi nevadil, ale samozrejme neni podminkou.

Ski Now Work Later

22.02.2010 10:09:14 #38 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

>> #36, ivan, 18. 02. 2010 19:28:02

VXL bych bral hned, ale ceny těhle lyží, to je masakr. Kam se na to serou moje malosériový sendvičovky:-))) A navíc ten design:-)))) Takový prachy za grafity z lebkama, to je fakt votřesný. Jaký modely ivane jsou teda ještě vyhlášený. Dle parametrů mě zaujal Dynastar Legend 8800, 188, 116–88–109, R27.

22.02.2010 11:37:56 #39 

Příspěvků: 112

Luboš - FREESKI muž

>> #37, Tichy, 20. 02. 2010 03:54:49

Shoguny mě překvapily nebývale zajímavou kombinací stability a ovladatelnosti. Na sjezdovce držely na hraně, v rychlosti byly stabilní, pěkně jely dlouhý oblouk, ale v těchto souvislostech mi přišly velmi snadno ovladatelné, řekl bych „mrštné“ :-) To sice mohlo být délkou, kterou jsem měl k dispozici (182), ale za důležité považuju, že pocitově byly jiné, než většina rocker lyží – právě co se týká stability a dynamiky průhybu na tvrdém sněhu. Hlavní dojem, který mi z nich zůstal je „rychlé lyže“.

22.02.2010 13:11:34 #40 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #38, TomáS, 22. 02. 2010 10:09:14

Zaregistroval jsem dlouhodobou chválu Headů 88 mm, poslední dobou i Kastlí, ale nijak jsem to usilovně nesledoval, takže přehled moc nemám.

Osobně mě taková šířka nezajímá, snad kdyby mi je někdo dal zadarmo. Ale pro mě to není ani ryba (těch coby obřaček mám dost), ani rak (toho chci), nehledám obojetníka, ale specialistu. Minimálně Legend Pro Rider 97, později 100 mm, sendvičovka s plechem. Zatím to zkusím s těmi Sporteny, uvidíme.

Ty Dynastary by mohly být, je to snad ještě 06/07, ale byla to myslím taková dost lehká lyže, poctivé sendvičovky dělali až od těch 97 mm.

Ale možná se orientací na ty nedávné fošny mýlím, je to jen moje úvaha podložená omezenou praxí a něco informacemi z webu. Třeba budou ty současné taky dobré. Nutno vyzkoušet.

22.02.2010 13:16:47 #41 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

>> #40, ivan, 22. 02. 2010 13:11:34

Jo, konstrukce lyží mě taky děsí. Přeci si JÁ nekoupím lyži od velký firmy a ještě nějakej paskvil bez bočnic:-((. Vzhledem k tomu, že mám Xfree (76mm) už se malinko v hlavě posouvám do větších šířek. Nerad bych si koupil další lyži, aby to nebyl výrazný rozdíl. T

22.02.2010 14:52:54 #42 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #41, TomáS, 22. 02. 2010 13:16:47

„Paskvil bez bočnic“ v podobě D2 Race GS mám a jak jezdí! Dokonce tak, že tu lyži za každou cenu chci a vykoupím ji teď dráž, i když by po sezoně byla levnější.

22.02.2010 18:17:20 #43 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

>> #42, ivan, 22. 02. 2010 14:52:54

No musím říct, že jsem zatím celkom zmetený. Dnes jsem v prodejně ohmatával Dynastar Mythic Rider což je asi nástupce Legend 8800. Lyže stejně tvrdá jako obřačka. Pro Rider je údajně ještě tvrdší. Jak si teda na tak tvrdý lyži zajezdím na měký sjezdovce? Tohle budu muset zkusit.

22.02.2010 19:11:58 #44 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #43, TomáS, 22. 02. 2010 18:17:20

Voľaký zmätený, súdruh generál.

Ano, je to nástupce, 07/08 už byl Mythic Rider. Konstrukce je jiná než ty širší sendvičovky, studoval jsem to odpoledne k katalozích. Ale to neznamená, že ta lyže nemůže být tvrdá.

A ano, dovedu si představit, že Pro Rider 97 a poté 100 mm je ještě tvrdší, podobně jako ta Pro Rider XXL 109 mm.

Jak si zajezdíš na měkký sjezdovce? Problematicky. Probíral jsem to s Honzou Schauerem. Podle něj je to lyže na ohromný kule na velkým rovným prostoru, který ani on coby freeridový fajnšmekr tak často nenajde. A je na nich dřina, pravil, „je to na mě moc“. Něco takového jsem od něj slyšel poprvé, je to velkej chlap se 115? kily, kterej, jak ho z dřívějška pamatuju, zatočí i na dvou pražcích ze širokorozchodný železnice nebo na kolejnicích z ní. Tohle byl jeho komentář k XXL 109 mm/194 cm/41 m. O trochu méně by to asi platilo pro Pro Rider 97/100 mm a přiměřeně méně i pro toho Mythica.

Nedivme se tedy, že vývoj šel cestou měkkosti a rockerů, protože kdo měl na takových bestiích jezdit? Mě by ta XXL strašně lákala, ale jak jsem skončil ve Špindlu, musím šetřit, a tak to odnesla tahle lyže. Vypadá to ale, že je stejně prakticky neprodejná, takže kdoví? Máš pravdu, chtělo by to zkusit.

22.02.2010 19:14:08 #45 

Příspěvků: 375

Duro

>> #43, TomáS, 22. 02. 2010 18:17:20


Keby si bol na VL4 na Dolnej Morave, tak by si mal moznost vyskusat co su to chlapske freeride-ovky a mal by si po dileme … :-)
HonzA si ich vyskusal, tak referencie u neho :-)
Dynastar Mythic Rider je absolutne pohodova lyza, nic ostre. Ale s kludym svedomim ti mozem povedat, ze na lyzu podobnych parametrov zabudni. Ako pise Ivan ani ryba ani rak. A ma mozno este blizsie k rybe ako k rakovi :-)
Ak druhu lyzu, tak potom ako pisali chalani vyssie: 100+, 190+, R25+

22.02.2010 19:59:01 #46 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #45, Duro, 22. 02. 2010 19:14:08

Áno, Ďuro je naozaj veľký chalan a ten vie, čo vraví. Vďaka, teraz viem, čo áno a čo nie. Žiadne kompromisy, těch jsme robili za Husáka neurekom.

Tipl bych si, že právě na zasněženou pistu (dole poměrně konzistentné tvrdo) je taková fošna to pravé. Když si vzpomenu na ty Salámy X-wing 85: byla to bezva lyže, ale na sjezdovku. S takovou bych se ve větší vrstvě sněhu a/nebo v bordelu ztotožnit nedokázal.

Ale každý ať si to klidně nastaví podle sebe. Akceptování šířky je podle toho, co jsem sledoval na testcentru, u našeho běžného lyžaře ještě dlouhý proces. A Josef Novák se nejspíš stejně zastaví někde okolo 80 mm.

22.02.2010 21:10:49 #47 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

>> #44, ivan, 22. 02. 2010 19:11:58

Zmetený teda sem. Šířku, délku a rádius nemám problém akceptovat. Jenom si nedokážu představit jak by se mi jezdilo na měkoučký rozbitý sjezdovce s takovou tvrdou bestií. Pořád se o tom hádám s Másinem. Já si myslím, že ty tvrdý lyže jsou na obrovský pláně, kde je tvrdej umrzlej a ufoukanej sníh, kde jedeš palbu jako blázen. Když je prašan, tak to taky chápu. Díky šířce plaveš, ale jakmile bys měl kroužit GS oblouky na měkký sjezdovce (což by bylo z 90% moje využití) nechápu, jak bych tu lyži prohýbal. Když je příliš měkko, tak na GS lyži, nemám dobrý pocit, protože ji prostě neprohnu, ale celou bořím do sněhu. Neříkejte mi, že by se tady nedělo to samý.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy