Co trénovat - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Co trénovat

Nalezené položky: 35 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

22.01.2016 14:39:55 #1 

Spevka

Předem se omlouvám za neodborný dotaz jen tak do větru…ale nedá mi to. Původně jsem slušný smýkač s nàvykem vertikàlní pohyb,váha téměř jen na vnější,kolena u sebe. Po pauze miminka jsem se při lyžování s malými dětmi samoučila jízdu po hranách.Procházela jsem net,videa a ptala se i na svahu.No,moc se to neshoduje:-(Původně jsem snažila zatěžovat vnitřní,teď zas vidím,že vnější. Jsem laik,ale ráda zkoumám a vnímám techniku,mám dost cit pro pohyb (krasobruslení,ro­kenrol,fyziote­rapie). Už týden ležím na tomto webu a hledám,zítra jedu na české svážky.Poslední 3 roky jezdím modro- červené (s dětmi) bez hůlek a nejlepší pocit mám když mám ruce na kolenou a přizvednu zadek jakoby víc nad špičky nebo vnější rukou na vnitřní koleno a vnitřní ruka ukazuje doředu a lehce do středu oblouku. To pak myslím jedu po hraně, ramena celkem frontálně,ale bez těch doprovodných cviků se začnu rozpadat:-) Chtěla bych zapracovat a mít fajn pocit z dynamické jízdy vr středních a mít na to si někdy zablbnout v kràtkých obloucích.Instruk­tor loni na svahu byl odborník na protirotaci.Našla jsem tu hodně inspirace,pedá­ly,zatížení vnější lyže,pánev vpřed a pohyb chodidel,v dis­kuzích a analýzách.Co mi není jasné! Trup se má klopit přirozeně do oblouku,ale co je zalomení pánve? Je víc z oblouku nebo do oblouku? A dá se nějak vyjádřit poměr zatížení vnitřní- vnější noha v ideálu? Myslím ve volné jízdě,sjezdov­ka,nebo ledovka? A k čemu jsou mi hůlky když nebudu píchat:-),rovnováha na prudším svahu? Vážně mě to zajímá a nemám to s kým probrat,všichni kolem si prostě jdou zajezdit.Beru i odkaz na videoškolu nebo popis techniky s kterou souhlasíte.Moc děkuju.

22.01.2016 15:17:33 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Spevka, 22. 01. 2016 14:39:55

Že se trup klopí přirozeně do oblouku, platí normálně jen v jeho počáteční fázi, tedy nevklání se vlastně jen trup, vklání se celé tělo. Pak trup vklánění zpomalí a následně zastaví, zatímco nohy v pohybu pokračují, tím dochází k onomu ‚zalomení pánve‘ a velkému zahranění lyží. Zalomení pánve je do oblouku, trup se vyklání jakoby z oblouku ven.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.01.2016 16:05:25 #3 

Spevka

Super,dík,chá­pu,teda teorii. Takže na začátku oblouku se jakoby od hran klopím tělo v přímce,aktivně pánev do stran necpu.Ta natažená ruka mi pomáhà se naklopit a ke konci mě to jakoby vrací zpět. Myslíš,že to není blbost? Já původně zkoušela podle fun strànek,tam ale rotovali úplně dovnitř,to mi právě sunulo pánev ven,tak jsem to změnila na takový střed.Ale teď jsem to našla opačně,ukazuje vnější ruka. To bude asi lepší.

22.01.2016 17:09:42 #4 

valerius

>> #3, Spevka, 22. 01. 2016 16:05:25

Jen par bodu:

• chces-li se naucit lyzovat, tak Fun nee
  • s vahou bych se spokojil se soustredenim na vnejsi. Casto, pri snaze o vetsi naklopeni, si clovek beztak soupa na vrchni vice, nez je zdravo.
  • hulky jsou na rovnovahu nejen na prudkem. Ja si bez nich pripadam jak nahy

22.01.2016 17:19:20 #5 

Spevka

Já vím,že je to divná otázka,ale k čemu mi složí hůlky při jízdě? U těch co umí,to celkově vypadá hezky,ale většina lidí to vleče za sebou,přípsdně brzdí. Mají se hůlky dotýkat země? Vím,že vnější ruka jde trochu dopředu. No,kdyby byly hůlky k ničemu,už by je všichni zahodili,ne?

22.01.2016 17:43:10 #6 

Spevka

Ok,už vidím odpověď. No,na ten fun jsem narazila jako první a myslela,že to je carving,tudíž správná jízda po hranách. Já si nepotřebuju lehat do sněhu za ideálních podmínek i když je to sranda. Zas mi připadá, že i když myslím na horní,jsem tak 70 procent na spodní. Ale teď to změním a soustředím se na spodní. Jen nechápu ten spor, zajímalo by mě,jak je to funkční,tipuju nějaký poměr zatížení nohou.Přece by mi neměla ujet ani jedna lyže? Tím,že klopím tělo,bude ujíždět asi ta vnější. Kdy je stoj na vnitřní fakt problém? Terén,dynamika nebo je to jen nějaký interní boj? Řekla bych že držet celé nakloněné tělo na vnitřní noze,Asi zevní meniskus trpí, stát jen na vnější noze vypadá jako lepší úhel vůči tělu( šikmý stoj,koleno víc v ose) ,ale ani tady vnitřní meniskus není rád,čistě rhb pohled,že by to bylo v tom?

22.01.2016 19:47:04 #7 

˘Ö˘Krab muž

>> #6, Spevka, 22. 01. 2016 17:43:10

Když Ti podjede vnější, můžeš to ještě zkusit zachránit na vnitřní, když Ti podjede vnitřní, zachrání to leda ruka.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.01.2016 20:17:48 #8 

Spevka

Dík za srozumitelné,jasné odpovědi. Já totiž nejdřív lyžuju hlavou,tak jdu od zítra do toho.A dám případně o sobě vědět,moc se těším na sníh.Ještě kdybych zkusila zařadit hůlky,tak co?Trochu před sebou jako diskutovaný volant,zevní ruka trochu v pohybu vpřed a ta vnitřní? je v kontaktu se sněhem( myslím konec hůlky) nebo spíš ne a jenom si tak balancuju jako brouček s krovkama? B je správně? Zkusím ulovit někoho na svahu,sle už jsem věkově i vizuálně trochu za lovícím zenitem.:-)

22.01.2016 20:29:37 #9 

TNS muž

>> #8, Spevka, 22. 01. 2016 20:17:48

Práve dnes som pomáhal na kopci jednej dáme s polohou palíc pri jazde.Ale to bol asi iný prípad.Držala ich vysoko/priúzko a priamo pred sebou.Keby sa jej prihodila nehoda,tak si ublíži.Okrem toho si držaním kompletne zablokovala pohyb tela.

Musel by som vidieť naživo/video.Môže byť správne A aj B.Niekto jazdí príliš vystretý(často v záklone) a nedočiahne palicou na sneh.Iný ich vláči po snehu len preto,že má spustené ruky proklate nízko :-D

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

22.01.2016 20:46:05 #10 

Spevka

Když se nebudu moc stydět,tak sem video přidám.Stejně se chci natočit,abych se viděla.Já si právě říkàm,že radši budu cvičit dál bez hůlek,když mě to spíš rozhodí,ale kdyby mi to šlo,ráda bych přidala hůlky,protože už psychologicky bych třeba na černou bez hůlek nechtěla. Zkusím si přestat pomáhat rukama a uvidím.

22.01.2016 21:04:40 #11 

TNS muž

>> #10, Spevka, 22. 01. 2016 20:46:05

Múdro.Už si tu prečítala dosť,aby si zistila,že že s akýmkoľvek videom Ťa tu nik nevysmeje.Práve naopak,ochotní radcovia poradia.

…dobre sa mi to píše,keď ja radcom nebudem,he.

22.01.2016 21:24:31 #12 

Spevka

No tak mě je jasné heslo týdne,vnější a pánev dopředu, nakonec se uvidím na vnitřní v posedu, to je asi smutná pravda,ale je to výzva.

19.02.2019 06:58:41 #13 

Spevka

Zdravím, chtěla jsem sem dnes, po příjezdu z týdne na horách, vložit ne úplně vydařené video ke komentáři. To se mi nezadařilo, šlo mi to jen přes analýzu. Takže tu bude až po schválení. Lyžuji poměrně málo, ale i tak se pokouším najít ten nový pohyb na hranách. Je to pocitově o dost lepší než na začátku, ale když jsem se viděla, byla jsem celkem frustrovaná. Uklidňuje mě za prvé to,že mám občas z jízdy lepší pocit (než při té jízdě na videu) a ten nebyl natočen a za druhé to,že se rozhlédnu po svahu a řeknu si,„aspoň to holka zkoušíš“. Než tedy dorazí to video, kde mám např.daleko užší stopu než si myslím a jsem méně na hraně a ještě zezadu dost verikální pohyb a jakýsi odraz při prehranění, využiji toto vlákno ještě k odhalení mé hlouposti při výběru lyží. Ještě před vstupem do diskuzního fóra zde jsem si před 3 lety koupila nové lyže. Staré byli v podstatě rovné. Cítila jsem se z minulosti jako lehce sportovní typ lyžařky a tak jsem vybrala pro mě v akci dle popisu krásné a motivující k vyšším výkonům na dalších min.10 let- Blizzard Viva 700 TI IQ, sportovní lyže,univerzal. Teprve letos jsem si všimla,že mají radius 12 ( což mají spíš slalomky). A jsem opět zmatená, jak želva, na čem to jezdím. Už jsem koupila, mám je ráda a měnila bych zatím nerada ,ale… Hodí se pro střední oblouk po modré a kratší až hybridní smyk po červené? Časem bych se ráda dopracovala k rychlejší, ale jisté jízdě.Myslím,že je na ně jinak spolehnutí, krásně drží na tvrdém atd. Můžu se na nich dál učit hranu, klid i dynamiku, ale ne přímo slalom? Další parametry jsou 118/70/103 a rocker prohnutí, což má snad umožnit právě i dobrý střední oblouk.To už je pro mě mimo mé technické vnímání. Délka lyží 153, moje výška 154cm. Vím už,že spíš doporučujete delší lyže a větší radius. Opět lehce tupé dotazy, ale lyžování mě baví, nikdo kolem mě do toho nevidí.

19.02.2019 07:42:35 #14 

TNS muž

>> #13, Spevka, 19. 02. 2019 06:58:41

Určite by som si nerobil vrásky kvôli lyžiam. Navyše ak si s nimi spokojná. Buď v kľude. V začiatkoch snaženia, čo môže byť aj niekoľko sezón Ťa limitovať nebudú. Fórum má vlastný folklór a mnohí si po výmene lyží napríklad za obračky jazdecky výrazne pohoršia, ani o tom nevedia. Zameraj sa na lyžovanie, nie na lyže.

19.02.2019 10:45:52 #15 

Spevka

>> #14, TNS, 19. 02. 2019 07:42:35

Děkuju, to je určitě pravda. Jen jsem tedy nabyla dojmu,že s lyžema radius 12 dělat větší než malé oblouky je prasárna, což je mi teda líto, protože je mi nejlíp ve středním oblouku, mám dojem,že ho jedu aktivně ale ne usilovně, ale pravděpodobně je to silně pod možnosti lyže a mít obřačky,tak nezatočím.Tak ale třeba za další 3 roky… Mohl by mi prosím někdo objasnit v pár bodech,jak to s typem lyží je. Já to hledala a četla tady už několikrát. A chápu to tak,že slalomky= malý radius točí víc samy, odpustí chyby, hůř se na nich smýká a většina rekreantů na nich v klidu pasivně sjede kopec. Obřačky = větší radius, musíš to dělat technicky lépe, aby točily( takže nutí k aktivnější jízdě) jedou rychleji, potřebují širší svahy,líp smýkají. Nevím, jestli chápu dobře rychlost. Jsou obřačky rychlejší? Na červené tedy dobrý jezdec hodí 4 oblouky v rychlosti? Můj ideál by při zlepšování byl střední kontrolovaný oblouk v rychlejším tempu. Ale jestli něco nenávidím, tak rychlé řítiče ze svahu evidentně bez kontroly nad situací.Takže časem lyže např rad.16? A to je co? Proto jsem vybírala univerzálky, ale to asi s radiusem vůbec nesouvisí.A mám teď lyže dost sportovní a rychlé jsou až až. Tak to teda rychlost ještě záleží na tvrdosti, hmotnosti lyže?samozřejme na mých schopnostech, ale tyhle lyže frčí víc než ty staré, skoro rovné práskačky.

19.02.2019 10:55:06 #16 

˘Ö˘Krab muž

>> #15, Spevka, 19. 02. 2019 10:45:52

Lyže jsou tak rychlé, jak jim dovolíš.

19.02.2019 11:11:00 #17 

valerius

Jen jsem tedy nabyla dojmu,že s lyžema radius 12 dělat větší než malé oblouky je prasárna – prasarna to neni a kdyz te to bavi, je to fajn. Jenze jet ten samy oblouk na delsich lyzich je obvykle lepsi zazitek. O poznani lepsi zazitek. A kvuli zazitkum vetsina z nas lyzuje.

mám dojem,že ho jedu aktivně – lyžema radius 12 – je mi nejlíp ve středním oblouku

Tyhle 3 veci nejdou dost dobre dohromady.

19.02.2019 11:24:35 #18 

Gravedigger

mít obřačky,tak nezatočím.Tak ale třeba za další 3 roky…

vetsinou, kdyz si lyzar tvojeho typu poprve stoupne na obracky, tak neni schopen zatocit (protoze nezatizena vnejsi lyze si jede dal rovne), ale je otazkou nekolika malo pokusu o oblouk, nez ten lyzar pochopi, kde je problem (a proc cele roky slychaval, ze ma moc vahy na vnitrni) a dal uz si lyzje bez problemu (s vyjimkou postupne mizejicich zaskobrtnuti, kdy zapomnel, ze ma na nohach lyze a ne samotocky).

19.02.2019 14:42:40 #19 

Spevka

>> #17, valerius, 19. 02. 2019 11:11:00

mám dojem,že ho jedu aktivně – lyžema radius 12 – je mi nejlíp ve středním oblouku

Tyhle 3 veci nejdou dost dobre dohromady. …to je mi právě jasné a proto to zklamání. Asi ta aktivita je na nesprávném místě.:-)

19.02.2019 15:06:37 #20 

Spevka

>> #16, ˘Ö˘Krab, 19. 02. 2019 10:55:06

Což znamená,že je zpomalým zmenšením poloměru oblouku , vyjetím víc za spádnici nebo smýkáním?Jiná možnost??Doteď jsem si myslela,že obřačka znamená nutnost vyšší rychlosti.
Vyjetí a smýkání mi jde, ten poloměr si dělá spíš co chce. Tak podle videa mám nohy moc u sebe a nejsem skoro naklopená, což jsem právě nechtěla přehánět ten pohyb pánve, protože to na svahu i tady ve videu skoro každý přehání. Nechám si poradit,až to video a la paní Radová vyleze. Nebo ho sem mrsknu znova,protože blokádu příspěvků dělali smajlíci a asi ne video, jak jsem si myslela.

19.02.2019 15:13:45 #21 

Spevka

Takže přímý pokus sem. Ať nejsem tajemná.Budu ráda za komentář.

Video

19.02.2019 15:23:07 #22 

˘Ö˘Krab muž

>> #21, Spevka, 19. 02. 2019 15:13:45

Nic zásadního na svém lyžování neměň, hlavně ne šířku stopy.

Lyže s delším poloměrem zkusit můžeš, ale nemusíš.

Možná jen (nezávazně) vyzkoušej tlačit vnější lyži během oblouku dopředu, uvidíš, jak se pocity změní. Když to bude k horšímu, tak se na to vykašli.

Rocker zkracuje lyži (délku kontaktní hrany) a usnadňuje jízdu po horším povrchu, na střední oblouk to nemá moc vliv, leda takový, že lyže se neudrží dokonale na (krátké) hraně ve větší rychlosti, což může být v důsledku příjemné a pohodlné. Oblouky lyže nasazuje trochu pomaleji, ne tak agresivně, jako kdyby měla full camber a kontaktní bod s podložkou ještě více vepředu a v nejširším místě lyže.

19.02.2019 15:47:03 #23 

Harry žena

Fuu.

Cakal som podla napisaneho doteraz,ze to bude horsie.Celkom fajn.

Suhlasim s Krabom.Stopa je v poriadku,tou sa netrap,ak chces zacat viac uzatvarat obluk,skus to co radi Krab.

caute Harry

P.S. Ja viem,nie je to tu zoznamka,ale,kolko mas rokov? 18 + kolko?

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

19.02.2019 15:57:07 #24 

valerius

>> #23, Harry, 19. 02. 2019 15:47:03

I ty filistine. Jeste te zacne zajimat, jestli pred „kolko“ rokmi treba nezkousela probehnout opici drahu, nebo valet sudy po stranich…

19.02.2019 16:09:53 #25 

adam 1

Pěkná jízda je na čem stavět ,zkusil bych na hodně modré postavit se jen na vnější/vnitřní přizvednout,12m by ti měl točit na fleku . Skol

https://m.youtube.com/watch?…

19.02.2019 17:00:54 #26 

Spevka

Tak to jste mě teda dostali. Děkuju za nesmetení, aspoň mám pocit,že ta vnitřní koncentrace při jízdě, kdy se snažím o pozici dopředu, na hrany od nohou,pedál a pořád dokola se k tomu vracet, i když mě lecos rychle rozhodí a ty hrany pořád hledám, přece jen nebylo tak marné. Takže mě moc těší a teď mi můžete říst ty chyby. I když si pocitově připadám při jízdě celkem akčně,vidím na videu takovou ujetou baletku. Typ ze spodní dopředu zkusím, taky cítím,že pořád nevím,kde přesně mě ty hrany drží, abych do nich( do spodní) mohla fakt dupnout.a to je taky vidět. Pokud mám takhle podobně pokračovat tak super!!! Potřebovala bych, aby mě nerozhodila červená, dám tak 3 dynamičtější oblouky, pak 3 široké do protisvahu a pak si musím smýknout, jinak jsem rozhozená, v záklonu, bez kontroly.

19.02.2019 17:04:57 #27 

Spevka

Jediný sport,který provozuji je aikido, takže ty kozelce ještě metám:-) A věk mám tedy přesně to krásné číslo + 25…to už se snad může i říkat.

19.02.2019 18:26:37 #28 

Spevka

Teda myslím vnější lyži ne spodní…

19.02.2019 19:04:44 #29 

TNS muž

Aj po zhliadnutí videa trvám na tom, že lyže sú momentálne pre Teba vhodné.

Ale ak veľmi, veľmi rada nakupuješ, tak si kúp aj pekné kvetinkové lyže s r16, RC r18 a obračky r23,25,27,30 a samozrejme aspoň jeden pár SG lyží. A tak si budeš môcť overiť na vlastnej koži či je vo fóre pravda.

Za mňa je pravda vo víne. A preto ju už roky neviem nájsť.

19.02.2019 21:37:09 #30 

Spevka

Tak jo, až budu chtít rozfofrovat trochu peněz vrhnu se do experimentu, zatím budu brousit styl. Moc děkuju a doufám,že se ještě někdo vyjádříte k mému pocitu,že je to na videu takové málo akční. Ono učit se podle diskuze a videorozboru cizích je právě bez zpětné vazby a tak fakt těžké poznat, co dělám v zásadě dobře a co je mimo. Myslela jsem z videa,že jsem málo naklopená kvůli úzké stopě. Poslední 3 roky se snažím jakoby narovnávat, protože jsem původně smýkala v takovém tom hlubokém podřepopředklonu. Doufám,že jsem to tu nezazdila tím mým věkem. Jsem mladistvého ducha, rozšafného rozumu, lehce senilní.

Nalezené položky: 35 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

26.05.2019

Bike SNOW tour: Dolní Engadin – malebné vesničky a panenská příroda

Švýcarský Dolní Engadin je charakteristický horami p...
26.05.2019

Helly Hansen otevřel obchod na Chodově

V Praze v obchodním centru Chodov byl otevřen první ...
25.05.2019

Heliskiing na Kamčatce - 20 000 medvědů se nemůže mýlit

Přistáli jsme v Petropavlovsku, hlavním městě kamčat...
24.05.2019

Eva Samková – nejrychlejší holka planety

Nová královna bílé stopy, Eva Samková, se těší zájmu...
24.05.2019

Královnou bílé stopy 2019 je Eva Samková

Eva Samková se po pěti letech vrátila na trůn pro Kr...
24.05.2019

Svatý Mořic krok za krokem (3. díl): Corvatsch

Corvatsch nabízí dle oficiálních stránek 120 kilomet...

Diskuze o lyžování

Co se děje v lyžařském svazu (SLČR)?

včera 20:05:52 od Martin1978

Silová a kondičná príprava lyžiara

25.05.2019 18:26:21 od IIIvan

Historie - zapomenuté lyžařské vleky

25.05.2019 11:20:47 od Harry

vázání na freeride lyže

23.05.2019 19:31:17 od llug

Kde koupit dobrou a hezkou dámskou bundu?

23.05.2019 10:31:29 od orim

Atomic redster 130 Clubsport

19.05.2019 14:01:31 od M.art.in

Konec zimy...

18.05.2019 18:29:56 od M.art.in

Dolní Morava: [Středisko]

18.05.2019 13:31:31 od oblouk