Online nákup skipasů - zkušenosti - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Online nákup skipasů - zkušenosti

08.02.2016 20:16:46 #1 

HonzA_ muž

Zaregistroval jsem že už více areálů v ČR nabízí online nákup skipasů. Zaradoval jsem se – parádní věc, která ušetří čas, umožní snáze chytit „první lano“ a možná dá areálům do ruky nástroj jak zajímavě pro zákazníka pracovat s cenou. Ale jako od přírody opatrný jsem si řekl: „koukni na podmínky“. A výsledek mně docela zarazil. Díval jsem se zatím na Klínovec a Lipno, tohle jsem zjistil:

Nejdříve pár postřehů k Lipnu (http://zima.lipnoservis.cz/…pasu-online/)

• je nutné už vlastnit bezkontaktní kartu. Bez ní není nákup skipasu možný
  • lze zakoupit permici jen na celý den, 3 hodiny nebo večerní lyžování. Nákup vícedenní permice není možný
  • ceny jsou identické jako na pokladně
  • permice musí být zakoupena jen na konkrétní den a v jeden okamžik může být pro jednu kartu zakoupena jen jedna (nemůžete si tedy např. koupit jednodenní permici na všechny únorové soboty najednou)
  • možnost odstoupení od smlouvy jen do 14 dnů po nákupu. Když koupíte méně než 14 dnů před termínem, nemáte nárok odstoupit od smlouvy vůbec
  • lze zakoupit jen dítě/junior/dos­pělý/senior. Jiné slevy nelze při online nákupu uplatnit a je nutné vyrazit ke kase.

Můj závěr: upřímně, čekal jsem lepší službu a vyvážené podmínky pro obě strany. Za těchto podmínek bych musel být nesvéprávný blázen abych si kupoval permici na Lipno online. Radši vyrazím o 10 minut dříve a zaměstnám jim personál na pokladně.

Naprosto nechápu nutnost zakoupení permice na konkrétní den bez možnosti změny termínu, případně vrácení peněz při nevyužití. Proč není možné koupit prostě permici (např. jednodenní) pro určité období sezóny (např. hlavní sezóna) bez uvedení datumu. Já jako zákazník bych danou službu musel čerpat do konce tohoto období, případně v období s nižší cenou. Když to nestihnu, propadá. Případně v rámci vstřícnosti k zákazníkům budu mít kredit platný do konce sezóny (nebo následující sezóny), který mohu využít při nákupu další permice ale nemohu ho vybrat v hotovosti. No problem.

Stejně tak nerozumím tomu, proč nejde koupit vícedenní permici.

Už jste kupovali v ČR permici online? Jaké jsou vaše zkušenosti? Řešili jste storno? Změnu termínu? Jinou problematickou situaci?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

08.02.2016 21:07:09 #2 

mirjur muž

>> #1, HonzA_, 08. 02. 2016 20:16:46

Asi chtějí mít kladné body za možnost nákupu online, ale přitom nechtějí, aby to lidi tímto způsobem kupovali… Vážně. Vím, že existují střediska, kde lze koupit skipas online v předprodeji za nižší cenu, i vícedenní, ale vždy na konkrétní období. Předprodej je obvykle předsezónní, řekněme do půlky prosince. Např. jsem takto kupoval skipasy na Krvavec. Později v sezóně už jsou ceny stejné jako u pokladny. Teď jsem se díval na online prodej do několika středisek ve Švýcarsku, jestli by se nedalo něco ušetřit, a ani omylem. Jediná výhoda online nákupu může být snad jen v tom, že si člověk rozdělí náklady na více plateb v různých obdobích… ale musí mít jistotu, že pak na ty lyže opravdu v daném období odjede. A taky vyžadují tu bezkontaktní kartu… :-) Prostě o ničem.

Co tě nezabije, to tě posílí!

08.02.2016 21:14:22 #3 

HonzA_ muž

A teď ten Klínovec (https://klinovec.cz/shop):

• lze koupit jakýkoliv skipass na jeden den a více. Nelze koupit kratší (hodinové, večerní lyžování)
  • první průchod u vícedenních skipasů musí být na Klínovci. Takže se nemůžete podle počasí (např. na Klnovci sedí mrak) rozhodnout po cestě a začít na Fichtelbergu. Ať žije flexibilita.
  • je možné nakoupit s ISIC slevou (chválím)
  • storno podmínky ještě komplikovanější než Lipno. Viz screenshot níže – no uznejte sami, to je pěkný guláš. Nevím jestli to byl záměr vedení areálu, ale tady ponaučení zní nikdy nekupuj permici 14 dnů před termínem a nebo dřív. Připravuješ se totiž o možnost stornovat až 1 den před termínem čerpání
  • chválím možnost 1× změnit termín čerpání (alespoň něco oproti Lipnu)
  • chválím také možnost nákupu permice i když nevlastním kartu. V tom případě si ji můžu vyzvednout na kase a nebo nechat poslat poštou.
  • opět je možné koupit skipas jen na konkrétní období. To je v situaci, kdy Klínovec má tradičně v ceníku jen jedny ceny (nemá vedlejší sezónu) dost komické. Opravdu, nechápu to.
  • ceny také stejné jako v ceníku. ALE Klínovec má pro registrované zákazníky slevu. Cca 4%, přesněji celých 30 Kč z denní permice. Ale jen pro dospělé. Děti utřou. Pro vícedenní permice vůbec nic. Nada. A aby to nebylo tak jednoduché, tato sleva není „zadarmo“*. Permici koupenou se slevou **nelze stornovat a nelze změnit termín. A to se za 30 Kč rozhodně vyplatí a sleva tak může být velmi drahá.

Takže jako jediná rozumná možnost mi opět vychází jít ke kase a nic nekupovat online. Pokud není vyhnutí, koupit až ráno před odjezdem z domova a nebo z mobilu na parkovišti. Otázkou zůstává proč bych si takhle měl komplikovat život.

Takže hledání za službou užitečnou a výhodnou pro zákazníka stále pokračuje. Pomůžete?

08.02.2016 21:16:16 #4 

HonzA_ muž

A teď ještě ten Klínovecký screenshot se storno podmínkami…

Fotky

08.02.2016 21:20:21 #5 

HonzA_ muž

>> #2, mirjur, 08. 02. 2016 21:07:09

Přesně tak, možnost chlubit se možností „online nákupu“ a přitom tímto způsobem nic neprodávat je podle mně jediné vysvětlení. Snad až na to, že jsou to totální nemehla.

A k tomu vázání nákupu na konkrétní termín – ano, pokud za to jako zákazník něco dostanu (sleva, večerní lyžování v ceně, …), můžu o tom uvažovat. Ale takhle? Musel bych být blázen.

08.02.2016 21:35:29 #6 

CzechSkier

Ahoj,

Nemluvím o Klínovci, máme sezónky po ČR, ale já to tak kriticky nevidím, pro mne je zásadní, že nemusím stát na kase, protože nenávidím fronty. A asi bych si i 30 Kč připlatil. Myslím, že nejvíc to ocení skupiny, zvláŠtě ty, které potřebují doklady. Když pak jdeš kupovat pro 20 lidí, a třeba každému jiný počet dní, tak tam strávíš půl dne. V Itálii to funguje podobně a toto nám ušetřilo spoustu času. Samozřejmě nemožnost koupit vícedenní permici na Lipně nechápu. Teď, když se tam na tvoje doporučení chystám na sjezd, tak mi to začíná vadit…

I

www.juniorsports.cz

08.02.2016 21:42:42 #7 

Bohouš muž

Mě stál nákup on-line SKIPASU do ŘÍČEK 350Kč, zavádějící je při nákupu kolonka PLATNOST OD kterou jsem si špatně vysvětlil myslí se tím platnost na konkrétní den, turniket mě v úterý nepustil protože jsem dal platnost od neděle vše je napsáno v obchodních podmínkách což mě pan Ká..ký v ŘÍČKÁCH na pokladně po 10minutovém rozhovoru dosti arogantně vysvětlil, já jako zákazník jsem ten hlupák, který si nepřečetl obchodní podmínky a proto nemám nárok již zaplacený skipas vyčerpat.

Takže mě vyšel pokus s on-line skipasem na 350Kč:-x

08.02.2016 21:48:53 #8 

Radek Holub - SNOW muž

Já mám teda z trendu on-line docela radost, i když dokonalé to ještě zdaleka není (zrovna jsem si na to sepisoval poznámku do SNOW…) – jako hlavní výhodu vidím stejně jako CzechSkier v tom, že nemusím k pokladně. Pokud si budu kupovat více dní, těch pár minut čekání určitě skousnu lépe než při jednodenním lyžování (navíc leckde je možné si koupit skipas třeba už večer předem). Věřím, že až se to „rozběhne“, bude možné koupit prakticky všechny tarify on-line.

Jako překážku zatím vidím hlavně tu kartu, která musí být odhadem v 90% středisek jejich „vlastní“ – u nás i v zahraničí. Zrovna ten Klínovec je ale otevřenější – stačí mít jakoukoliv kartu Skidata.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

08.02.2016 22:49:41 #9 

HonzA_ muž

>> #8, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2016 21:48:53

Radku, v tom že hlavní výhoda je úspora času se shodujeme. To, co mně přímo šokovalo, jsou ty další podmínky, které jdou na ruku jen a jen areálům (v těchto 2 případech).

• musím koupit přesně na konkrétní den a nemůžu to jednoduše přebukovat (buď jen jednou a to ještě za určitých podmínek, a nebo vůbec)
  • komplikace se stornem. Např. koupím permici večer před odjezdem a v noci dítě dostane horečku. Bum a nikam se nejede. A klidně 2 litry v tahu – pokud kupuji pro celou rodinu. Když kupuji na kase, sice mně to stojí nějaký čas, ale kupuji jen když opravdu jdu lyžovat

Prostě mi obchodní podmínky v těch 2 případech přijdou velmi nevyvážené a nákupem online skipasu na sebe beru poměrně velké riziko. A otázka je, jestli ho chci nést a nebo ne.

To, že přijedu do areálu a z auta na parkovišti si v mobilu koupím permici mi přijde dost úchylné, ale je to taky způsob jak se vyhnout frontě u kasy.

Nejde mi o slevy a ušetřené peníze. Ty poznámky u Klínovce jsou pro to, že za slevu 30 Kč se, podle mně, takový zákazník dostává do opravdu velmi nevýhodné pozice pokud kupuje permici dopředu. Když koupí těsně před lyžováním, je to samozřejmě fuk.

EDIT: Na Lipně a v Říčkách je na tom stejně a nikdo mu nesleví ani těch titěrných 30 Kč.

Prostě při pohledu do podmínek a vlastně možností v těchto 2 areálech mne šokuje jací amatéři v areálech tyto služby připravují. To je naprostý diletantismus. Kde je prozákaznický přístup? Zamýšlí se vůbec někdo nad tím, jestli má taková služba pro zákazníka smysl a nějakou hodnotu? A nebo jen doufají že ty ovce budou kupovat online a nebudou číst podmínky, protože ty přeci nikdo dnes nečte (viz Bohouš) a areály ušetří prachy za personál na kasách?

Možná to vyznívá tak, že jsem zase negativní a všechno jen kritizuji. Ale já si prostě připadám tak, že si ze mně zase někdo dělá dobrý den. A snažím se být konstruktivní, takže pokud budou chtít své služby zlepšit, mohou se tímhle inspirovat… Pokud ne, ať si pokračují ve vyjetých kolejích.

08.02.2016 22:55:48 #10 

HonzA_ muž

>> #7, Bohouš, 08. 02. 2016 21:42:42

Tak koukám že v Říčkách používají naprosto stejnou bránu jako Lipno. A mají stejné obchodní podmínky. Storno při koupi permice méně než 14 dní před čerpáním služby je opravdu lahůdka.

Fotky

08.02.2016 23:05:42 #11 

HonzA_ muž

Špindl je taky skvělý. Velké plus má za neomezené možnosti změny termínu (jen do půlnoci den předem a za poplatek 30 Kč).

Ale u storna jsou nekompromisní – neexistuje (viz screenshot).

Fotky

08.02.2016 23:12:25 #12 

HonzA_ muž

>> #6, CzechSkier, 08. 02. 2016 21:35:29

„Teď, když se tam na tvoje doporučení chystám na sjezd, tak mi to začíná vadit…“

Proti tomu doporučení bych se ohradil. Jezerní „sjezdovka“ není zrovna Streif. Náš mladej se na ní vloni odnaučil (bohužel jen dočasně) nadměrně brzdit v obloucích, protože jakmile to udělal tak zastavil a dál to prostě nejelo.

08.02.2016 23:27:29 #13 

Radek Holub - SNOW muž

>> #9, HonzA_, 08. 02. 2016 22:49:41

Mohou v tom být i nějaké technické zádrhele, neb prodej e-skipasů de facto běží na systému Skidata nebo Axess, tedy ne všechny parametry jsou pravděpodobně areálem volitelné. Tím neříkám, že to vyřešit nejde, jen se s tím třeba v „náběhové“ fázi prostě nepočítá.

To storno do 14 dnů se řídí (u nás občanským) zákoníkem a je – podle mého tušení – platné v celé Evropě. Zřejmě tam jsou ale nějaké výjimky, protože ani v Kitzbühelu nepřipouštějí storno skipasu koupeného „na termín“: http://www.bergbahn-kitzbuehel.at/…ngungen.html

08.02.2016 23:47:42 #14 

HonzA_ muž

>> #13, Radek Holub – SNOW, 08. 02. 2016 23:27:29

To je samozřejmě možné. Já jen říkám že za těchto podmínek se mi taková služba nelíbí a je mi vcelku jedno, proč to tak je.

K tomu NOZ – nejsem právník, ale u prodeje služeb „na dálku“ (či „mimo obvyklé prostory“) mají podle mne k dispozici celou škálu možností – jediné co musí dodržet je to požadované minimum z NOZ (§ 1829, § 1837 a, …). Nikdo jim nebrání dát možnost odstoupení i nad rámec těchto základních požadavků. Nechtějí, jejich volba. Tady chválím Klínovec – viz bod 4.2 OP (https://klinovec.cz/storno-podminky).

Pořád se ale pozastavuji nad tou jednou věcí – proč sakra vážou nákup skipasu na konkrétní den. Vždyť jim to může být ukradené kdy přijedu. To není jako ubytování.

09.02.2016 00:10:38 #15 

mirjur muž

Úspora času? To tedy nevím, kam jezdíte lyžovat, já si nevzpomínám, že bych někdy stál nějakou frontu u pokladny. Vždy otevřeno několik mnoho pokladen, u nich nikdo nebo max 1–2 lidé… A když už chci mít jistotu bezproblémového nákupu a jde to, tak jdu nakoupit odpoledne předtím. Kromě toho v řadě případů online nákupu si stejně člověk musí skipasy vyzvednout v pokladně, ne?

Co tě nezabije, to tě posílí!

09.02.2016 09:17:12 #16 

Radek Holub - SNOW muž

>> #14, HonzA_, 08. 02. 2016 23:47:42

Proč to sakra vážou na termín? Hypoteticky právě z těch technických důvodů provozovatele e-shopu, které ale samozřejmě zákazníka zajímat nemusí. Brána je pravděpodobně automaticky nastavená jednosměrně – na prodej, ne na storno či přesun, které musí někdo udělat ručně. Ale rozumím, je to uživatelsky omezující, a tedy ne pro každého vhodné.

>> #15, mirjur, 09. 02. 2016 00:10:38

Front u pokladen jsem už viděl dost, koneckonců i ve zdejších reportech si na ně občas někdo postěžuje – typicky o víkendech. Mám-li doma kartu, on-line si ji nabiju a k pokladně pak nemusím (turniket „dostane“ informaci, že na mé kartě je ta permanentka nahraná).

09.02.2016 09:46:48 #17 

Kelly01

Když jedu na Dolní Moravu kupuji online v 7 ráno než vyjedu z domu, sleva oproti kase tam jakási je na všechny varianty(teda myslím že na všechny) a v půl deváté když přijedu jdu rovnou k vleku a vše OK…

09.02.2016 10:12:37 #18 

TomáS muž

No imo je nákup online alespoň ve Špindlu spíš taková hra na odrbání lidí. Ano sice nemusíš stát frontu a nějak to funguje. Ale kartu nejdřív musíš mít, někde jí vyzvednou a zaregistrovat se a nestrkat pod svůj účet karty pro děti a nevím co všechno. Prostě to, co žádnej Holanďan nebo Polák asi nedělá. A teď začíná MARKETING. Přijeďte lyžovat do Špindlu za super ceny ze všech rádií. Jenže ty ceny jsou jen pro majitele gopassu. Nebo o Vánocích, když mají 10cm sněhu na modrý a to je všechno, tak účtujou 850kč/den, žádná jiná volba. Když máš gopass je sleva. To je myslím hlavní benefit týhle vychytávky:-)

09.02.2016 10:37:30 #19 

orim muž

>> #18, TomáS, 09. 02. 2016 10:12:37

Ahoj Tomi. V poslednom čase už mám averziu ku strediskám v SR. Dôvod, z roka na rok sa podmienky na lyžovačku zhoršujú, preto preferujem AT a ITA. No nákup ski pasov on line (všeobecne) nepovažujem za žiadny odrb – ako píšeš. Tiež som majiteľom gopassu, po vyplnení formulára mi bol zaslaný domov na adresu pobytu. (zaplatil som za kartu asi 2 eurá). Keď chcem lyžovať, deň predtým si viem večer od PC zaplatiť a nasledujúci deň idem jednoducho na vlek. Čo je na tom zlé? Pravidelne jazdím Dolomity a tam to funguje podobným princípom.

09.02.2016 11:30:17 #20 

TomáS muž

>> #19, orim, 09. 02. 2016 10:37:30

Jak píšeš, vyplníš formulář a oni to ho pošlou. A pak tu máš na netu a v rádiu přijeďte lyžovat do Špindlu za 500,– místo 850,–. Jako zákazníkovi ti tohle šetří 2min času. Skiareálům to umožňuje dělat Marketing a samozřejmě nejdřív komunikují cenu a až pak (jestli vůbec), to že musíš mít gopass. To nemluvím o tom, že spousta lidí si myslí, že gopass dostanou na pokladně když tam přijedou atd. a o cizincích. Parkujeme vždy u pokladny a když v 10:30 odjíždíme, tak těch „zoufalců“, co si chtějí koupit nějakej jinej lístek, než za 850,– je po každý dost, ale žádnou jinou variantu nemají:-)

Benefit pro zákazníka je ušetření času (a žádnej odrb to není), benefit pro areál je v podobě vychytanech kampaní, kde nalákají spoustu lidí na cenu, kteří pak ale zaplatí cenu plnou. To odrb trochu je a proto si myslím, že to hlavně dělaj.

09.02.2016 15:01:46 #21 

Bohouš muž

Tak z okolních areálů má pro mě smysl dobíjet on-line jen na Dolní Moravě kde dávají slevu 15% . Jinak už mě nikdo nepřesvědčí o výhodách, pokud nezmění podmínky tak se asi stání u pokladen nevyhneme. V dnešní době by asi nebyl problém systém přeprogramovat aby skipas platil ode dne zakoupení až po jeho první použití. Přirovnal bych to k potravinám, koupím v pondělí jogurt ten má trvanlivost do neděle a kdy si ho sním to je na mě. A úplně stejně by to mělo být se skipasem.

09.02.2016 17:20:03 #22 

fischerbl

>> #20, TomáS, 09. 02. 2016 11:30:17

Ty zoufalce bych nelitoval. Třeba po takové zkušenosti na areál zanevřou a Tarrajovci utřou nos. Myslím, že gopass je primárně pro lidi, co jezdí častěji, ale ne zas tak často, aby se jim vyplatila sezónka.

Jinej gang...

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

21.09.2019

Lyžování v Severní Koreji aneb lekce v lyžařské diplomacii

Měnou v Severní Koreji je won. Ale jako turista nemá...
20.09.2019

Dolomiti Superski 2019/20: 100 mil. eur do nových lanovek i sněhu

V Dolomitech během léta 2019 investovali do lyžařské...
18.09.2019

Připravte své lyže na zimu!

Zima umí přijít ze dne na den, jak už jsme tolikrát ...
17.09.2019

Lanovky v Montafonu

Silvretta Montafon je největším lyžařským střediskem...
17.09.2019

Japonské prašanové a gastro hříchy

Japonsko se díky své přírodní dispozici, zajišťující...
16.09.2019

Martin Barták ovládl Světový pohár v travním lyžování

Po třinácti titulech juniorského mistra světa a dvou...

Diskuze o lyžování

Nácvik carvingu na inlajnech?

dnes 16:22:27 od IIIvan

Cortina d'Ampezzo: [Středisko]

dnes 14:15:45 od silversurfer

Pitztaler Gletscher: [Středisko]

dnes 13:51:17 od Radek Holub - SNOW

Silová a kondičná príprava lyžiara

dnes 13:37:58 od IIIvan

Prosba o radu - lyže kolem 5 tisíc

včera 09:35:54 od HonzA_

Sella Ronda: [Středisko]