Co se mnou dál (výběr nové dámské lyže + lyžáky) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Co se mnou dál (výběr nové dámské lyže + lyžáky)

Co se mnou dál (výběr nové dámské lyže + lyžáky)

05.01.2019 22:09:19 #1 

VendulaT. žena

Ahoj všichni, ráda bych se opět obrátila na mou oblíbenou poradnu ohledně výběru lyží. Řešila jsem tady už několikrát lyže pro syna a celkově jak s ním dál v lyžování a výběr lyží pro manžela a vždy jste mi super poradili. Lyžařka – lyžuji už nějaký ten rok, intenzivně na vysoké, nějakých 10–15 let zpět. Od té doby rekreačně několik výjezdů během sezony s rodinou. Jsem taková klasická rekreační baba lyžařka. Na fajn modré a červené sjezdovce se mi daří lyže klopit a snažím se jezdit po hranách, jakmile se sjezdovka víc nakloní, potřebuji přejít do krátkého přismýknutého oblouku. Podle mě je to hlavně v hlavě, ale lepší už to asi na stará kolena nebude. Kdysi jsem se dávala asi i video mých lyžařských snah, ale už nevím, do které diskuze. 164 cm / 75kg, sportovně během roku zase taková ta klasika s dětma a rodinou, hodně vysokohorská turistika, kolo, brusle, neustálé pokusy o pravidelné běhání. Opravdu akutně potřebuji lyžáky a tam jsem v dnešní době úplně ztracená. Osobní preference mám na lyžáky Technica, ani nevím proč. Aktuálně mám dlouholeté Nordiky. Lyže Nordica Olympia Speed 154cm (asi jediný odkaz, kde jsem je ještě našla) https://www.skis.com/…ault,pd.html Hodně mě zaujaly dámské lyže (i když na dámských vůbec netrvám) Sporten Sensual, dalo by se o této lyži uvažovat po mém pokusu o popis sama sebe? Jinak můj můž má po diskuzi tady Sporten Universum 168 kupované březen 2015 a testovala jsem je a musím říct, že mi velice pasují. Možná na mě až trochu velký adrenalin při té rychlosti, do které se dá s nima dostat. Děkuji všem a moc za případné rady s výběrem.

06.01.2019 07:58:25 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, VendulaT., 05. 01. 2019 22:09:19

Video se tady dá najít rychle, zde je 8-).

Pokud se Ti Universum (dva titanaly) líbí, tak si je kup. Jenže mají všude už jen dlouhé kousky 176 cm (je to stejně nejlepší jejich délka, delší bohužel nedělali), musela bys tedy koupit nové manželovi a znárodnit ty jeho stávající 168 cm, když Ti seděly. Nebo si koupit nástupce – Iridium 6 – 160 cm.
Ale, jakožto žena, by sis mohla koupit i trochu „dámštější“ lyže, tedy o třídu níže – Iridium 5 a podobné. Tím „dámštější“ ale nemyslím výrazně kratší – spíš o něco měkčí. Sensual je pak ještě o další kategorii níže, cca jako Iridium 4, stačí se podívat na konstrukci (řez lyží).

Další alternativy:
Lusti LP 72 – nejdelší vyráběné, popř. druhé nejdelší (157 cm), pokud bys na tom bezpodmínečně trvala. Ale kila máš na nejdelší 164 cm. Monotitanal.
Lusti LL72 – jednoznačně nejdelší 164 cm. Bez titanalu.

Sporten Iridium 5W – 160/168 / Iridium 5 – 168 cm / Iridium 5 – 160 cm

Zase na druhou stranu chápu, že cenou je Sporten Sensual – 159 cm někde dost jinde, bohužel, totéž platí o jízdním projevu. A budou Ti krátké.

P.S.: Jako takovou ďáblovu alternativu bys ještě mohla vyzkoušet nějakou krotkou GS 175 cm – krásně drží, krásně vede, krásně smýká, ochotně zatáčí.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.01.2019 08:36:01 #3 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, VendulaT., 05. 01. 2019 22:09:19

Pokud preferuješ Tecnica, tak to bude nejspíš tím, že Ti jejich kopyto prostě sedí. A tedy se nevyhýbej ani botám Nordica, jsou hodně podobné nebo zcela identické, kopyta spolu tyto značky sdílely či sdílejí (podobně např. dvojice Lange & Rossignol).

Přečti si znovu ivanův legendární příspěvek Základní čítanka výběru lyžařských bot.

Při výběru nespěchej a nenech se odbýt. Nepotřebuješ nutně dámské boty, zkoušej klidně i pánské – sportovnější se ani jiné nedělají. Opravdu tenká ponožka nebo i jen silonka stačí, „lyžařské“ ponožky jsou spíš k vzteku. Vzhledem k hmotnosti si s klidným svědomím vybírej z nejsportovnějších komerčních modelů až do tuhosti cca FI100, ale pokud by Ti seděly dobře boty ještě tužší, tak neváhej.
Hlavně si nekup boty příliš velké nebo příliš široké. Malá bota se dá do jisté míry úpravami zvětšit, zmenšit nikoliv.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.01.2019 02:29:53 #4 

Katy_S žena

>> #2, ˘Ö˘Krab, 06. 01. 2019 07:58:25

Pardon, že rušim, ale Krabe, viz „nějakou krotkou GS 175 cm – krásně drží, krásně vede, krásně smýká, ochotně zatáčí.“ Jaký jsou v porovnání s mejma Lusti RC/RT GS?

07.01.2019 09:03:25 #5 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, Katy_S, 07. 01. 2019 02:29:53

Musíš brát můj popis hodně s rezervou, všechny (až na výjimky) takovéto GS krásně drží, krásně vedou, krásně smýkají, ochotně zatáčejí :-D – tedy limitem by jim byla opravdu vysoká rychlost na strmém svahu a těžký a silný jezdec. Ale ten by snad měl mít rozum.
Tyhle 05 mají tenčí titanaly a nejspíš i záměrně o něco měkčí paty a špičky. Celkově byla řada modelů 05 vždycky laděná pro méně silové ovládání, ale člověk se přesto pěkně povozil. Cca jako ještě o kousek zlidštěná/jinak naladěná RC. Navíc, za ty peníze …

Ale můj názor a dojem není vůbec směroplatný, pěkně to nedávno shrnul Iiivan, když podobné lyže s R17 označil za slalomky. Prostě chtějí točit.
A ještě pěkněji jistá zdejší vyhlášená amazonka „Zdá se, že 175/21 budou za normálních podmínek favoritky, ty 170/17 jsou ještě dost točivé, 175/21 už s tím neotravují.“ :-)
Pro ženu-nezávodnici-dámu už delší lyže na sjezdovku moc nedávají smysl, jestli náhodou uvažuješ tímto směrem. Když delší, tak rovnou i širší, tedy co nejširší sneseš, jestli čtu správně mezi řádky nenapsaného.

Mým záměrem bylo prostě naznačit, že i pokud Vendula jezdí opatrně a s podílem smyku, tak nemusí mít nutně pěnové samotočky pod bradu. Možná tím spíš.

07.01.2019 15:40:44 #6 

Katy_S žena

>> #5, ˘Ö˘Krab, 07. 01. 2019 09:03:25

Se jen tak ptám, rozšiřuju obzory v podobných parametrech jako mám, Sporteny osobně neznám :)

Zatím letos jezdím na 170/17, soustředím se na pokusy o lepší techniku, a zrovna posledně sem si řikala, že to sou normální samotočky! Jak se snažím přiblížit lyžování, tak točí víc a víc.

10.01.2019 19:28:19 #7 

VendulaT. žena

Ahoj, ahoj děkuji moc za reakci. Já věděla, že se toho opět spoustu dozvím když se sem obrátím. Já jsem chtěla původně nákup komplet nové výbavy odložit ještě o rok, ale pak jsem při koupi lyžáků a lyží pro mlaďocha jen tak zkušebně skočila do několika lyžáků a sakra :-D Tak ty moje dlouholeté Nordicy už asi opravdu patří zlikvidovat… Úplně upřímně přiznám, že mě ty Sporten Sensual zaujaly hlavně vzhledově, pak jsem si pročítala specifikace a celkově aktuální Sporten nabídku a nejvíc by mi asi popisem pasovaly ta Iridia 5W, co jsi potom sám zmínil. Slalomka by mě tedy nenapadla kupovat, díky za tip. První jsem chtěla klasicky žensky koupit lyžet ze dne na den, protože odjíždíme po víkendu do Rakouska, ale vzhledem k tomu, že ty lyže určitě budu mít zase takových 10 let a Sporten má na konci ledna testovačku na Bílé, tak tam asi zajedu a vyzkouším zmíněné typy pokud bude možnost.

29.01.2019 00:03:03 #8 

VendulaT. žena

Ahojky, tak jsem využila Sporten testu na Bílé a že bych z toho byla dvakrát moudrá, to teda nejsem :-D Nebo takto, potřebuju aktuálně lyže troje. Měla jsem půjčené Iridia 5W ve dvou délkách 152 a 160. 152 určitě nebrat, v podstatě jsem ji zkusila ve chvíli, kdy bylo vše vhodné vybrané, tak abych jen tak nestála a nečekala pod kopcem. Z těch 160 jsem první jízdu byla celkem rozpačitá, poslední dvě jízdy a po dotažení lyžáků už to byla velká paráda. Ovšem, kluci mi vnutili taky Glider RT 5 154 a 162. Sjezdovka už byla odpoledne dost rozbitá, ledové plotny a kolem nahrnutý sníh a teda, tak úžasná lyže, které nic z toho nevadí, na ledě dokonale drží a hromadami úplně lehce projíždí, byla jsem hned z první jízdy úplně nadšená. Jen teda nadšení maximální z té kratší 154, s 162 už jsem trošku bojovala ??? A ve chvíli, kdy opět nebylo z čeho vybírat jsem odjela na RS 6 SL 150 a v delší verzi ji asi hrozně nutně potřebuju, když se mi podaří vyrazit na sjezdovku mezi prvními a dát si dvě hodinky než mi přivezou děti … Tak, babo raď :-)

29.01.2019 00:56:04 #9 

Vvladimir muž

>> #8, VendulaT., 29. 01. 2019 00:03:03

Jak píše Krab výše, proč sháníš lyže, když ti velice pasují ty manželovy Universa 168 cm? Srovnej si je s těmi, co jsi testovala na Bílé. Jak je velký tvůj muž, kolik váží, kde rád jezdí, jaké oblouky, sjezdovka ?? :)

Jinak ty SL mi úplně nepasují k rekreační babě lyžařce, co občas přismýkává a chce universální lyže.

29.01.2019 08:47:06 #10 

HonzA_ muž

Přesně. Na testovačku pošli manžela pro něco delšího a ty si vezmi jeho Universa.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

29.01.2019 09:55:45 #11 

VendulaT. žena

>> #9, Vvladimir, 29. 01. 2019 00:56:04

O mém muži tady proběhla už velice dlouhá a zábavná diskuze, mimo jiné na téma nošení kalhot u nás v rodině ;-) Ta Universa jsme nakonec vybrali jako lyži, která s ním bude spoustu let a pokud bude chtít, může se na ni zlepšit. Kupovat jinou, delší lyži pro něj nemá význam. Jednak si delší lyži nekoupí, opravdu ne. Už protlačit tu 168 mi dalo práci. A fakt není důvod. Můj muž je nelyžař, začal lyžovat se mnou ve nějakých 36letech až co se narodili kluci. Lyžuje rád, jako zábavu na fajn kopci, za fajn počasí při určitém počtu lidí … Přijdou lidi, fronty, kratší, český, hůř upravený kopec, hnus počasí a půjde na kafe. Pokud bysme se jeden rok z nejrůznějších důvodů na lyže nedostali, nebude ho to trápit.

Ale co už, každý máme svoje a já jsem ráda, že je aspoň tam kde je a když to zařídím, jsme na kopci komplet rodina ;-)

Tu SL mi chlapi nabídli na zkoušku, když měli vše rozebrané. Na celodenní lyžování a na koupi pro mě fakt není. Ale jak jsem psala, dvě první ranní hodinky bez dětí by mě na ní hodně bavily. Nikdy předtím jsem vlastně slalomku na noze neměla.

Ale potřeba jedné celodenní lyže, co se mnou zase pár let vydrží každopádně platí.

Díky, díky

29.01.2019 10:22:18 #12 

Vvladimir muž

>> #11, VendulaT., 29. 01. 2019 09:55:45

Ty rodinné problémy si už trochu vzpomínám. Pokud ti vyhovují jeho Universa, tak si je kup taky – Iridium 6.

29.01.2019 10:32:29 #13 

VendulaT. žena

>> #12, Vvladimir, 29. 01. 2019 10:22:18

Trošku se kroutím u té ceny … :-/

29.01.2019 10:49:31 #14 

Vvladimir muž

>> #13, VendulaT., 29. 01. 2019 10:32:29

https://ceskelyze.cz/…idium-6.html

Neříkám, že ti někdo nenajde lepší lyži za nižší cenu.

29.01.2019 10:51:27 #15 

HonzA_ muž

>> #13, VendulaT., 29. 01. 2019 10:32:29

Myslím, že u Iritia to s cenou není tak hrozné:

http://www.skicentrum-ltm.cz/…18-d1931.htm?…

https://ceskelyze.cz/…idium-6.html

U jiných nových slušných lyží s vázáním se moc níž nedostaneš.

Univerza (přejmenované Iritium 6) jsou na tom s cenou o poznání hůř.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

29.01.2019 11:04:47 #16 

VendulaT. žena

Tak ty odkazy co jste mi dali jsou úplně někde jinde. Je pravda, že já orientačně vycházím z oficiální ceny na stránkách Sporten a tam je aktuální kolekce Iridia 6 za 14.330,– Proto jsem tu cenu zmiňovala. Cena kolem 11.000 – 12.000,– je takový strop.

29.01.2019 13:00:20 #17 

˘Ö˘Krab muž

…potřebuju aktuálně lyže troje.
Potřebuješ jedny a naučit se lépe lyžovat.

Měla jsem půjčená Iridia 5W ve dvou délkách 152 a 160. 152 určitě nebrat, v podstatě jsem ji zkusila ve chvíli, kdy bylo vše vhodné vybrané, tak abych jen tak nestála a nečekala pod kopcem. Z těch 160 jsem první jízdu byla celkem rozpačitá, poslední dvě jízdy a po dotažení lyžáků už to byla velká paráda.
Takže problém jsou boty a to, jak je obvykle používáš. Délku 160 cm pro Tebe u těchto konkrétních lyží jako vůbec nejkratší možnou. Ale spíš ne, zvláště po tom, co píšeš o páně manželových Universech 168 cm.

Ovšem, kluci mi vnutili taky Glider RT 5 154 a 162. Sjezdovka už byla odpoledne dost rozbitá, ledové plotny a kolem nahrnutý sníh a teda, tak úžasná lyže, které nic z toho nevadí, na ledě dokonale drží a hromadami úplně lehce projíždí, byla jsem hned z první jízdy úplně nadšená. Jen teda nadšení maximální z té kratší 154, s 162 už jsem trošku bojovala ???
Bojovat s Glider 162 cm? Co's jim, chudinkám, prováděla? Glider 154 cm by byla ta pověstná podměrečná lyže „na první dobrou“. Jestli ono to „bojování“ nesouvisí trochu s technikou jízdy, taktikou jízdy a šířkou lyže.

A ve chvíli, kdy opět nebylo z čeho vybírat jsem odjela na RS 6 SL 150 a v delší verzi ji asi hrozně nutně potřebuju …
Což je druhá obvyklá alternativa „na první dobrou“. Univerzální všeslalomky. Čímž obvykle končí snaha „lyžovat“ a začíná éra „býti lyžován“ v pohodlí.

Vůbec nic proti, vyzkoušela sis zodpovědně a na vlastní kůži, co Ti vyhovuje a sedí, jaké jsou rozdíly. To většina lidí (z lenosti, ignorantství nebo neznalosti) vůbec neudělá a věří rovnou prodejcům. Teď víš, že mezi lyžemi jsou rozdíly a třeba nakonec nenakoupíš podle kytiček na horní desce.

[Jen moje vlastní žena má tu obrovskou smůlu, že to já vím nejlépe, jaké lyže potřebuje a na kterých se jí jezdí nejlépe. Ty jsem jí také před lety koupil; jak se jejich hrany tenčí, pořídil jsem pro jistotu a klid manželství znovu do zásoby ty samé. My máme spolu takový opravdu pěkný vztah.]

P.S.: Co manžel a Universum?

29.01.2019 18:05:40 #18 

VendulaT. žena

>> #17, ˘Ö˘Krab, 29. 01. 2019 13:00:20

U mě všechno souvisí se špatnou technikou jízdy :-D

Boty mám v pořádku :-)

Byla jsem divná, když jsem pořád prosila o delší lyže. Kdybych si pokaždé výslovně neřekla, nic nad 155cm by mi sami od sebe nenabídli.

Jinak ano, jsem ráda, že jsem zkusila od všeho něco. Jak jsem psala výš, slalomku jsem na noze nikdy neměla a moc jsem nikdy nechápala tady z diskuzí, že lyže sama od sebe a lehce točí. Tak teď už to vím.

Někoho jako má tvoje žena bych taky potřebovala. Taky mi před x lety dali do ruky lyže chlapi, kteří me znali a učili lyžovat. Tohle jsou lyže pro tebe. Fajn, zaplatila jsem a přebrala. To by se mi šiklo i teď.

Na kytičky nehraju, je mi celkem jedno jak ta lyže vypadá.

Chtělo by to ještě jeden test. Jen dva typy max a jen různé délky. Nebo si půjčím na jeden celý den ty mužovy jestli se spolu sžijeme i celodenně a pak si je prostě koupím v aktuální podobě a provedení.

PS: Muž je spokojen a nechá si je. Přijde mi, že se i docela zlepšil (pokud je to možné bez jakýchkoliv zásahů zvenčí). Jediný důvod proč by mi je věnoval by byl ten, aby si on mohl koupit něco s ´hezčíma kytičkama´ a to mu po tom minulém procesu vybírání fakt nedopřeju :-D

29.01.2019 18:54:48 #19 

Gravedigger

Pro Honzu Oblouka:

Vidis? Byla jsem divná, když jsem pořád prosila o delší lyže. Kdybych si pokaždé výslovně neřekla, nic nad 155cm by mi sami od sebe nenabídli.

Se sirenim osvety muzes zacit rovnou ve Sportenu. Toto je totiz ten hlavni problem, ze tam, kde verejnost ceka odborniky (prodavaci, personal na testovackach), prevazne saskuji slalomkari, kteri o lyzovani vedi prd.

29.01.2019 19:23:12 #20 

VendulaT. žena

>> #19, Gravedigger, 29. 01. 2019 18:54:48

No, nevymýšlím si to. Když jsem vracela ty dámská Iridia 5W 160 a pán mi nabízel na vyzkoušení jiného typu ty slalomky, tak mi říká a chcete to spíš kratší než jste teď měla, že, když se na vás dívám (měřím 164). Tak říkám, že na stejno nebo spíš i delší. Podal mi ty 150 s tím, že delší teď nemá, ale že to je stejně ideální délka pro mě…

Tož tak …

Nevíte o nějaké půjčovně přímo u sjezdovky (Brno a okolí, Valachy, Dolní Morava, prostě asi cokoliv mimo Krkonoše, Šumavu a Krušnohoří) kde běžně Sporten půjčují a mají jich vícero typů k mání?

A k tomu ideálně instruktorovi na jeden či dva dny? Ale to vím, že nevíte, už jsem pročetla vlákno o hledání kavlitního instruktora či ski školy.

29.01.2019 19:59:36 #21 

Vvladimir muž

>> #20, VendulaT., 29. 01. 2019 19:23:12

Zdá se mi, že máš od Sportenu vyzkoušeno víc modelů a délek než 95% zdejší komunity.

29.01.2019 21:28:29 #22 

jiri.krt

>> #20, VendulaT., 29. 01. 2019 19:23:12

Jeseníky – Karlov. Na Myšáku (hned první lanovka v areálu) je půjčovna velmi slušně vybavená sportenama. Při slušném jednání si na jedno půjčovné můžeš postupně zkusit i více lyží. http://www.skimysak.cz/index.php?… – Budova je oproti fotkám trochu jiná.

Anebo ještě zde: https://www.sporten.cz/…-testcentra/

29.01.2019 21:43:59 #23 

VendulaT. žena

>> #21, Vvladimir, 29. 01. 2019 19:59:36

To asi ano :-) Ale přece jen, pro mě je to celkem investice zase na pár let, takže radši se ještě den, dva svezu na půjčených a pak koupím ;-) pokud budu mít možnost. Zase netrvám na tom, že hned zítra musím něco objednat abych už je doma měla.

>> #22, jiri.krt, 29. 01. 2019 21:28:29

Díky moc

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy