Světový pohár 2019/20: Víkendová ruská ruleta [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Světový pohár 2019/20: Víkendová ruská ruleta [článek]

Světový pohár 2019/20: Víkendová ruská ruleta [článek]

09.02.2020 22:33:55 #1 

Příspěvků: 57

Míša Kratochvílová

Dvě sjezdovky se shodným jménem Kandahar – v Garmisch-Partenkirchenu a v Chamonix – hostily další závody bílého cirkusu. O emoce nebyla nouze nejen díky bronzové Ester Ledecké. V mužských závodech kritizovali favorité bezpečnost a regulérnost, mezi ženami se předčasně se sezónou rozloučily Sofia Goggia a Viktoria Rebensburg. A kdo ví, zda se neblíží poslední závod Tiny Weirather…
Odkaz na článek

21.02.2020 04:07:54 #2 

Příspěvků: 4268

ivan

Zmiňovaný problém a následná kritika PGS nevznikly primárně kvůli skokům, jak by se z popisovaného možná dalo usuzovat.

Jeho podstatou je – imho dost zoufalá, ale přitom pochopitelná – snaha FIS, resp. jejích činovníků alpského lyžování, čelit ústupu alpského lyžování z kdysi prominentního postavení a z bývalé slávy. Tudíž návrat ke snad už skoro 80letému nápadu na souboj dvou lyžařů na paralelních tratích. V podobě tzv. CE (city event) se už pár let ve SP jezdil, nyní se tlačí i na jeho „obřákovou“ podobu a za dva odjeté závody se dokonce udělil i nedůstojný malý globus.

Při kratičkých předháňkách na svazích či dokonce ad hoc rampách ve městech (převýšení do 60 m) se ještě jakžtakž dařilo vytvořit pod oběma tratěmi podložku poměrně stejnou, takže rozdíly mezi oběma tratěmi vesměs nepřesahovaly snesitelnou míru. Jakmile se ale nyní v Chamonix postavily tratě na sjezdovce, dosáhnout jejich rovnocennosti je už takřka nemožné, neboť užitý kus sjezdovky od začátku sezony „žije svým životem“. Takže na červené dráze první terénní vlna (nešlo o skutečný skok) vyhazovala z tratě ven tak, že ji slušně nezvládal skoro nikdo (a tak např. v 8finále všech 8 jízd vyhráli borci v modré).

Jestliže se totiž na 98 m jezdilo 15 branek průměrně za 21 sekund, je to už docela fofr v bránách, které by se dokonce těsně vešly do stropu 15 % obřáku klasického.

To ale není všechno. Další zádrhel se skrývá v nenápadných ustanoveních bodu 5 Pravidel paralelů WC:

  • všechny jízdy od 16 závodníků níže se jedou na JEDNO kolo
  • přidělení tratě v těchto jízdách se LOSUJE.

Všechno pak korunoval Fordův pád s vypadlou lyží a klouzáním do Tumlerovy tratě. Kombinace těchto faktorů plus zklamání rychlých z kvalifikace (Aliprandini, Pinturault) i pomalých (Kristoffersen) i nepostoupivších (Yule) z výsledků, kdy naopak uspěli původně nevalní (Schmid a Tumler), to vše v pochopitelné nervozitě Pinturaulta a Kristoffersena kvůli Glóbu, vyprodukovalo ony neobvykle kritické reakce na IG.

Zajímavé: v pravidlech (IWO/ICR) se v 1230.1.2. o pa­ralelech píše, že každé vyřazovací kolo se jede na DVĚ jízdy s výměnou tratí. Logické, řekli bychom. Jenže ve spešl pravidlech pro WC je to jinak!

I to je ale logisch. Je to doslova honba za tím, aby se závody odjely za co nejkratší dobu: zkracují se startovní intervaly, reklamní breaky, třicítka závodníků ve SL i GS bývá odjeta do 50 minut (např. SL mužů v Chamonix 43 a 49 minut). Celý tento PGS se sakumprdum odbyl za hodinu 19 minut.

Neboť závody AL (s výjimkou Kitzbuhelu) už těžce bojují o vysílací čas s dalšími disciplinami a sporty, takže např. na německém Eurosportu nemají proti tenisu v Austrálii či proti biatlonu takřka šanci. Tudíž proto i jen to jedno kolo. Na 98metrovém kopci už taky nemůžete honit postupující borce do jedné jízdy za druhou, na rozdíl od těch CE shows, kde vždy jezdí ženy i muži a jejich jízdy se střídají, by tady vznikaly hluché prostoje k odpočinku borců.

Kritici mají pravdu, že rozjetí borci jen 8 metrů od sebe do sebe můžou snadno vlítnout. Spíš se divím, že dosud nikdo nikoho natvrdo nesestřelil.

Naopak trochu přepískli kritiku „skoků“, „na které máme jiné discipliny“. Skoky jsou odedávna podle 1222.1. IWO/ICR povolené a nespecifikované. Akorát to vždy, už u amerických Beattyho profíků v 70. letech, bývaly spíše „schody“ logicky ve směru jízdy (MTS by mohl vyprávět…) Zde byly brána a vlna navzájem špatně orientované (stavěl maník za FIS).

Nakonec logické je i to, že se tato PSL/PGS soutěž teprve usazuje a hledá se její co nejlepší podoba. Osobně bych si od ní moc nesliboval, nemá mé sympatie, ale zase je třeba uznat, že FIS se aspoň o něco snaží. Lepší než nedělat nic a hřát si ztučnělé zadky na starých vavřínech.

Skoro až úsměvný mi přišel Pinturaultův „objev“, že si připadal jako figurka v show. Člověk by řekl „vítej v realitě, chlapče!“ V organizaci, která má za skoro 100 let existence teprve 4. presidenta a za posledních 70 (od 1951) teprve druhého, se nutně všichni borečci od Sailera po Hirschera a ty současné vnímají jako věčně se měnící pěšci. Ošklivě řečeno kanónenfutr. I některá média se divila, že se FIS další dny po kritice neozvala. Překvapuje ale někoho, že šéfíci v poklidu nechali rozhicované borečky vykecat se na instáči (Kukulín na to měl vrbu), neboť znají své pappenheimské?

Tohle jenom trochu na doplnění k pozadí té kauzy paralel.

21.02.2020 06:18:38 #3 

Příspěvků: 6561

HonzA_ muž

>> #2, ivan, 21. 02. 2020 04:07:54

Rád Tě vidím zase zpátky Ivane!

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

21.02.2020 08:23:14 #4 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> #2, ivan, 21. 02. 2020 04:07:54

To je velmi kvalitní doplnění! Fakt se ty dráhy losují? Nevybírá lepší z kvaldy, jako u PSL? A jak to myslíš s tím podkladem? Vždyť to se přeci jede v dolní části jinak normálně používané sjezdovky, ne?

01.03.2020 20:10:46 #5 

Příspěvků: 4268

ivan

>> #4, jonys, 21. 02. 2020 08:23:14

Právě proto, aby bylo jasno, cituju z pravidel. Tvrdím, že informace a názory na úrovni, jaké by měly zdobit populárně odborný lyžařský časopis a jeho website a dávat jim příslušnou přidanou hodnotu, by měly vycházet především z primárních pramenů, faktů a čísel.

Ad nestejnost drah: na určitém místě mohl stát kanón a vzniklá hromada sněhu, která tam nějak dozrála, nějak se rozhrnula, nějak upravila, mezitím se jezdilo tamtudy nebo okolo. V některém místě mohla typicky stát branka, kde se točilo, zabíralo, tedy zpevňovalo. Někam mohli dojíždějící lyžaři typicky odhrnovat sníh (kdo zažil kdysi sjezdovky s nahrnutým sněhem na okrajích, ví své – věřili byste, že jsem někdy na jaře tuším 1982 chodil až do konce května nahoru na Lysou v Rokytnici na jižním svahu na kraj sjezdovky, kam se mi pořád vešlo cca 20 klacků? A že se párkrát dala stará úzká špindlerovská Červená po krajích sjíždět o prodlouženém víkendu se svátkem 9. května?)

Když se na takové místo „nešikovně“ trefí branka jedné dráhy, může tak vzniknout právě ten malý, ale nezanedbatelný rozdíl.

Tohle nemám čistě ze sebe, je to kombinace čehosi vyčteného a vlastních dávných zkušeností.

03.03.2020 13:08:35 #6 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> #5, ivan, 01. 03. 2020 20:10:46 To jsou výborné postřehy, to mi vůbec nedošlo s tím rozdílným podkladem a důvody…dík. Můžu se Tě ještě zeptat na jednu věc? Jak se vůbec připravuje a udržuje pista pro Svěťák? Předpokládám, že jenom polívání urolbovanýho sněhu to nebude…nebo? A co dělají, když jim přes noc napadne sníh? Předpokládám, že na ten led nemůžou vjet těžkou rolbou – takže ruční práce s odhrabováním?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy