Pozor, koronavirus! Jet, či nejet na lyže? (2) [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Pozor, koronavirus! Jet, či nejet na lyže? (2) [článek]

Pozor, koronavirus! Jet, či nejet na lyže? (2) [článek]

06.03.2020 16:32:08 #1 

Petr Socha - SNOW muž

Jet, či nejet? Desetitisíce lyžařů řeší dilema a dnes se dočkaly, když jim premiér ČR ve svém tweetu pro cesty do Itálie vystavil stopku! Je to ale důvod vzdát se své dovolené? Nebojte se, sledujte relevantní informace a rozhodujte se v klidu!
Odkaz na článek

06.03.2020 22:01:41 #2 

jonys muž

Petre,vem,pro­sim,rozum do hrsti. Jiste,ze lyzarske stredisko nebude vykazovat vysoka cisla pripadu. Ten problem se ale jmenuje jinak… Spravne pises,ze do tech hor jezdi lide z mest. Tipnu,ze 70–80% navstevniku italskych resortu budou Italove,souhlas? A celkove nejakych 80–90% lidi ve strediscich jsou turiste. Tedy lide,co tam prijedou a za 2–7 dni odjizdi. Takze kdyz se fesak z Milana vypravi zdrav a vesel na hory na vikend,vrati se domu a lehne,bude statisticky zapocitan kam? No do Milana! Jenze bacil od nej chytnou lidi prave ve stredisku…protoze pred odjezdem jeste nebyl infekcni,po navratu uz byl marod. Takze pokud se nejaky pripad objevi primo u obyvatele strediska (cisnik,vlekar,u­klizecka),budou to logicky mala cisla-tech lidi tam neni tolik-jak pises,jsou to odlehla mista s minimem vlastnich obyvatel. Zaroven vetsina personalu jsou mladi zdravi lide=bude platit,ze 4 z 5 budou kdyztak bez priznaku,popr. s rymeckou. Takze ani nebudou resit a nedostanou se do cisel. To jen abychom spravne pracovali se statistikou ;-)

07.03.2020 00:30:38 #3 

Petr Socha - SNOW muž

>> #2, jonys, 06. 03. 2020 22:01:41

Čím víc na jih, tím víc Italů. Např. přibližně 50 procent hostů v Jižním Tyrolsku pochází z Německa, 30 procent z Itálie, zbytek z Rakouska, Švýcarska a Nizozemska. (Čechy statistika nezmiňuje). Jsou tři pohledy na věc: pesimistický (Jonys), neutrální (o něj se snažím) a optimistický (uznávám, že v životě jsem optimista a osudu Schumiho se neobávám).

Připravuji další zamyšlení na zítřek.

07.03.2020 06:34:06 #4 

jonys muž

>> #3, Petr Socha – SNOW, 07. 03. 2020 00:30:38 „Rozlišujme ohrožené oblasti (nejezděme tam) od oblastí bezpečných (proč tam nejet?). Situace se vyvíjí dynamicky (a bohužel asi bude hůř). Ale teoreticky, pakliže se tento týden neobjeví nový nakažený lyžař z Česka, je pravděpodobnost nakažení českého lyžaře (majitele mobilního telefonu) 0,04 promile.“ Neuplynul tyden a mame tu z 18 pripadu kolik s vazbou na italske hory? 75%? Kdyz ti napisu,ze duvody-ze tamni obyvatele sice nemocni nejsou,ale zdrojem je setkavani s lidmi z center nakazy,vysmivas se mi za Schumiho…ktereho jsem pouzil v uplne jine souvislosti.

07.03.2020 06:58:51 #5 

Harry žena

>> #3, Petr Socha – SNOW, 07. 03. 2020 00:30:38

(uznávám, že v životě jsem optimista a osudu Schumiho se neobávám

Nevidel som nikde ziadnu studiu ktora by dokazovala, ze Schumi v tom inkriminovanom momente nebol optimista a neuskieral sa od ucha k uchu.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.03.2020 07:22:40 #6 

alpič

>> #1, Petr Socha – SNOW, 06. 03. 2020 16:32:08

Petře, promiň, ale máme takové přísloví. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. To už je druhý článek jednoznačně podporující horské rezorty, nikoli lyžaře. Asi by měl být případný konflikt zájmů uváděn nejen u vědeckých publikací.

07.03.2020 08:15:17 #7 

orim muž

>> #3, Petr Socha – SNOW, 07. 03. 2020 00:30:38

Peťo! Prosím Ťa už sa na túto tému veľmi nezamýšľaj, je to absolútne zbytočné. Jednoznačne Tvoj článok je úplne tendenčný – v prospech cestovky Nev Dama. Citujem z Tvojho článku. Zcela jednoduše to vyjádřil Jan Bezděk, zástupce CK Nev-Dama, která do Itálie ročně odveze za lyžováním kolem 90 tisíc lyžařů:

Ja chápem ( určite aj Jonys, Alpič ai.) že ekonomika teraz ako vravíte „ide do kopru“. Ako napísal Alpič, terba sa na to pozrieť aj z pohľadu bežného turistu – lyžiara. Citujem časť Tvojho textu.

Hory jsou i díky viru nezvykle volné, když už se dostanete do fronty, Italové z Val Gardeny doporučují udržovat vzdálenost mezi lidmi jeden metr. Nejen na kopci, i ve středisku omezte návštěvy míst, kde proudí hodně lidí (velká stravovadla, velká veřejná WC) a na après-ski zamiřte spíše do vlastního apartmánu než do rušné restaurace. Teoreticky můžete vařit z balených potravin, případně se stravovat v menších a odlehlých hospůdkách (kde to je většinou stejně nejromantičtější). Preferujte sedačkové lanovky a vleky, ne kabiny a metra, kde se lidé tísní. Omezte cesty MHD. Vynechejte bazény a wellness, nejsou-li privátní.

Začal mesiac marec, nie je rozumnejšie to v tejto lyžiarskej sezóne jednoducho „zabaliť“ a v kľude si počkať na nasledujúcu ako sa niekde v Taliansku v rade na vlek kabínku stresovať, že na mňa kýchne nejaký talian a to už si nespomínal, ako by prebiehala doprava vo veľkých kabínkových lanovkách kde sa napchá aj 100 lyžiarov. SNOW je jedinečný – preto doporučujem držať sa textu Mládkovej piesne " Jardo Kvapilů, netlač na pilu"

07.03.2020 09:15:07 #8 

Radek Holub - SNOW muž

>> #7, orim, 07. 03. 2020 08:15:17

Tendenční jsou prakticky všechny současné zprávy. Tento článek je přiznaně „nevyvážený“, tj. věnuje se zejména relevantním argumentům, které dovolují dívat se na vše v klidnějším nadhledu. Možná na někoho s doporučením jet, či nejet působí příliš jednoznačně (záměr takový nebyl), ale to už je věc subjektivního vnímání.

V tuhle chvíli jde hlavně o to mít možnost se orientovat v proudu „tendenčních“ zpráv. Proto se také snažíme mj. monitorovat případy vztahující se k lyžování – viz článek Případy koronaviru v Alpách.

Je to samozřejmě velký test důvěryhodnosti lyžařských oblastí, resp. jejich zdravotnických systémů, ale pokud jim česká státní správa nevěří, měla by podle toho jednat.

Jistě se teď už většina lyžařů rozhodne nikam nejet, hlavně kvůli nařízené karanténě, ale zároveň to (pro mě) není důvod dívat se proto na Itálii jako na „radioaktivní“ zó­nu.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

07.03.2020 10:46:45 #9 

Radek Holub - SNOW muž

>> #2, jonys, 06. 03. 2020 22:01:41

>> #4, jonys, 07. 03. 2020 06:34:06

Je možné, že máš správné odhady, to ukáže čas až s odstupem. Ale pokud tedy z místních obyvatel a personálu bude infikováno minimum nebo nikdo, pak je riziko nákazy hlavně mezi turisty navzájem. A těch je v současnosti v italských střediscích až o 80 % méně než obvykle, navíc Italům prázdniny skončily a vše se sleduje nesrovnatelně podrobněji než v půli února, kdy to vypuklo.

Statistiky významně znepřesňuje to, že polovina(?) nebo tři čtvrtiny(?) nemocných nemají příznaky nebo jen slabé. Takže je samozřejmě v pořádku myslet na potenciální skrytou nákazu starších a nemocných, ale je tomu jednosměrný „zákaz“ cestování adekvátní?

Nikdo z nás se nesnaží předstírat, že je to všechno jen sranda, ale chceme se dobrat co nejracionálnějšího hodnocení rizik. A ta vnímáme na horách (obecně i v této situaci) jako nižší než ve městech.

07.03.2020 12:27:28 #10 

orim muž

>> #8, Radek Holub – SNOW, 07. 03. 2020 09:15:07

Radku oceňujem Tvoju snahu o hľadanie objektívneho postoja k veci. Píšeš:

Jistě se teď už většina lyžařů rozhodne nikam nejet, hlavně kvůli nařízené karanténě, ale zároveň to (pro mě) není důvod dívat se proto na Itálii jako na „radioaktivní“ zó­nu

S týmto Tvojim tvrdením absolútne súhlasím. Ja sa na Taliansko tiež takto nedívam.

Je to samozřejmě velký test důvěryhodnosti lyžařských oblastí, resp. jejich zdravotnických systémů, ale pokud jim česká státní správa nevěří, měla by podle toho jednat.

Tak tomuto Tvojmu tvrdeniu dosť dobre nerozumiem. Však státní správa podle toho jedná – nariadila karanténu.

Chcem sa dostať k jadru celého problému. Tu vôbec nejde o to dívať sa na Taliansko ako rádioaktívnu zónu, tu vôbec nejde o dôveryhodnosť lyžiarskych oblastí tu ide o to podstatné: aby ľudia na určitý čas nikam necestovali a tak eliminovali možnosť šírenia nákazy. Nič viac, nič menej.

07.03.2020 12:39:50 #11 

adam 1

Mi pořád vrtá hlavou ta nařízená karanténa pro lidi s trvalým pobytem v ČR ? Není to to nařízení diskriminační ?A je v souladu se zákony ČR /EU ? Beru že kdy by byl výjimečný stav tak beru ,ale tak nevím ? Je tu nějaký právník/znalý?

07.03.2020 13:23:55 #12 

orim muž

>> #11, adam 1, 07. 03. 2020 12:39:50

Není to to nařízení diskriminační? Adam je to silne diskriminačné nariadenie s tým s Tebou súhlasím, lebo možno v 99% bude neopodstatnené.

Mňa skôr však zaujíma ( a dúfam, že na SNOW sa k tomu dostaneme) finančná kompenzácia za nariadenú karanténu. Štát, keď ju pod hrozbou pokuty nariadil, tak tomu kto ju dodrží a zamestávateľ mu udelí neplatené voľno, by mal uhradiť dva pracovné týždne v plnom rozsahu.

07.03.2020 13:40:54 #13 

Radek Holub - SNOW muž

>> #10, orim, 07. 03. 2020 12:27:28

Já jsem přesvědčený, že si v jádru docela rozumíme. :-) Ale opatření by měla dávat jasný a konzistentní smysl.

Bojíme-li se nekontrolovaného šíření v Itálii, tak jim to máme říct, příp. řešit v rámci EU (a třeba postiženým a ohroženým regionům nabídnout pomoc) a hlavně zamezit výjezdu obyvatel z rizikových zón do okolních zemí a k nám. Takhle (karanténa v ČR) je to tak na půl a nesrozumitelně odůvodněno. Pokud nechceme zastavit veškerý život, jsou – podle mého – potřeba spíš výběrová než plošná opatření. (Počet obětí dopravních nehod se taky nedá „řešit“ plošným omezením rychlosti na 5 km/h.)

Abych ale v rámci „vyvažování paniky“ nepůsobil jako naivní optimista, tak si umím představit, že infekce je mnohem rozšířenější, než se zdá, a to třeba z důvodu, že ti lidé nemají příznaky. A proto nejsou testováni. Počet provedených testů mezi jednotlivými zeměmi i oblastmi, kde se dá šíření očekávat, je hodně rozdílný, a proto i počet hlášených případů. U nás – předpokládám – se teď testují hlavně navrátilci z lyžování o jarních prázdninách, takže není divu, že většina z nich má vazbu na hory.

07.03.2020 14:13:03 #14 

orim muž

>> #13, Radek Holub – SNOW, 07. 03. 2020 13:40:54

Radko tiež si myslím, že si v tejto veci rozumieme. Nájsť adekvátne a účinné opatrenia je veľmi ťažké. Niekde vo vlákne vášmu Peťovi som aj napísal, že ak to dokáže je kandidát na Nobelovu cenu a to som myslel vážne. Celoplošné opatrenia (ktoré zaviedla napr.vaša vláda) sú určite diskriminačné a prehnané ale na druhú stranu možno, že v konečnom dôsledku Česku pomôžu ako jednej z prvých krajín zbaviť sa vírusu.

Mimo lyžiarsku tému, teraz som čítal rozhovor s našim futbalistom pôsobiacim v Holandsku a spomenul, že si nepodávajú ruky, všetko im dezinfikujú ap. Takže opatrenia sú všade na svete a v takejto celoplošnej podobe šírenia nebola doteraz zaznamenaná žiadna infekčná choroba. V tom je Corona nebezpečný a preto je okolo taký „humbuk“.

07.03.2020 14:24:18 #15 

jonys muž

>> #14, orim, 07. 03. 2020 14:13:03

Presne. Muzeme s tim nesouhlasit,muzeme o tom vest spory,ale to je tak vsechno,co se proti tomu da delat… Zijeme v nejakem systemu a musime ho respektovat. Jinak bude anarchie. Osobne tem,co ted rozhoduji,vubec nezavidim,protoze pravdepodobnost,ze vse bude 100% ok co udelaji,je minimalni. Jenze kdyz pak ctu tohle: https://www.novinky.cz/…lie-40315870 tak nevim,zda se smat,brecet nebo zurit.

07.03.2020 14:38:11 #16 

orim muž

>> #15, jonys, 07. 03. 2020 14:24:18 tak nevim, zda se smat brecet nebo zurit. – hlavne zachovať kľud a nadhľad. :-)

Výňatok z článku – La Repubblica ( Taliansko) https://www.repubblica.it/…a-250501051/?… Vyhláška: možné dočasné zabavenie nehnuteľnosti V návrhu, ktorý pripravila vláda, sa očakáva, že do 31. júla alebo na konci núdzového stavu bude môcť Coronavirus nariadiť „požiadavku na použitie alebo vo vlastníctve akéhokoľvek verejného alebo súkromného subjektu, zdravotníckych a lekárskych chirurgických pomôcok, ako aj hnuteľného majetku akéhokoľvek druhu“. zabezpečiť „dodávky“ a „implementovať počet špecializovaných postelí“. Je tiež možná „dočasná“ rekvalifikácia nehnuteľností (nielen hotelov) vhodných na umiestnenie osôb v karanténe. (preklad google)

No Taliani to zobrali z iného konca. Namiesto toho, aby dočasne zatvorili pre turistov hranice a obmedzili pohyb vlastných ľudí po krajine idú bojovať s vírusom.

07.03.2020 14:40:29 #17 

s.j1 muž

>> #15, jonys, 07. 03. 2020 14:24:18

Proč by člověk měl zuřit, že někdo odjede na dovolenou do Itálie? Nikdo mu to nezakuje po příjezdu zůstane 14 dní doma a vše je tak jak má být. Jediný důvod ke vsteku by byl, že by to udělal můj zaměstnanec a já ho musel platit za ležení doma. Kašpaři rozhodli ve stylu chytré horákyně tak se lidi podle toho zařídí. Nevědomky vlastně problém s dovolenýma skoro vyřešili, ale pak to pokazili, že odvolali co slíbili. Kdyby totiž platila karanténa i na řidiče co se vrátí z Itálie tak by cestovkám došly zásoby řidičů autobusů a mohli by to sami zrušit na své náklady.

07.03.2020 15:00:20 #18 

jonys muž

>> #17, s.j1, 07. 03. 2020 14:40:29

Mam na mysli ty pasaze,kde jasne rika,ze to nebude hlasit,atd. Jinak mas pravdu,ze kdo tam ted jede a ma v planu karantenu,tak to je cajk. Akorat jsem nekde cetl,ze asi 5%-15% nemocnych potrebuje plicni ventilator…a u nas je jich asi 100. Tak snad se nestane,ze nebudou…stejne jako mista ve spitalech.

07.03.2020 15:08:12 #19 

jonys muž

>> #16, orim, 07. 03. 2020 14:38:11

Tak kdyby Italie ted prestala poustet cizince do zeme,bylo by to asi jako by to udelala nejaka africka zeme z duvodu strachu zavleceni HIV :-D Tomu prekladu fakt nerozumim.

07.03.2020 15:39:08 #20 

jonys muž

>> #16, orim, 07. 03. 2020 14:38:11

Jinak treba Amici se s tim neparaji: zakaz vstupu pro obcany vybranych zemi,a to bez pardonu i pro vrcholove sportovce: https://www.svt.se/…r-pellegrino Takze kazdy voli nejakou cestu,tvrdit,ze ta je spravna a ta spatna je hospodsky mudrovani.

07.03.2020 17:32:47 #21 

s.j1 muž

>> #18, jonys, 07. 03. 2020 15:00:20

To je pravda lhát se nemá. Mi jenom přijdou divné všechny ty polovičaté řešení, něco udělat, ale aby to bylo pokud možno co nejlevnější. Nevim co je horší buď je ta nákaza opravdu zlá a pak se dělá málo, nebo ne a pak se to dělá zbytečně. Soudě podle toho se děje v Iránu se bojím, že nám asi něco tají.

07.03.2020 18:23:08 #22 

irmi

>> #18, jonys, 07. 03. 2020 15:00:20

Akorat jsem nekde cetl,ze asi 5%-15% nemocnych potrebuje plicni ventilator…a u nas je jich asi 100.

Po přečtení tohoto příspěvku je mi jasné, jak se šíří panika a vznikají fámy

07.03.2020 18:50:08 #23 

Vlark muž

Už pred časom som k téme uviedol,že pokiaľ nebudú prijaté naozaj striktné pravidlá a blokády, tak je to šaškáreň. Potvrdili mi to zase výnimky v Česku – kamioňáci, vodiči zdravotnej služby a piloti. Takže pilot, ktorý môže nakaziť naraz 200 +udí je OK. Keď ma povezie sanitkár so zlomeninou nohy a nakazí ma, je to OK. Keď kamioňák niečo privezie a nakazí všetkých okolo, aj to je v richtigu. Tak na čo sa to hráme? A už tu bolo spomínané – chlap príde z lyží v Italy z pánskej jazdy, ostane v karanténe doma, ale žena a deti veselo budú chodiť von. Tak je to skôr o politike, ako o reálnom riešení problému. Aj ten trvalý pobyt. Pre srandu králikom. Ak je to fakt nebezpečné, kašlať na Schengen, zavrieť hranice, odstavuť turistov, cezhraničné toky tovarov. Trúfne si toto niekto urobiť?

07.03.2020 21:02:47 #24 

jonys muž

>> #22, irmi, 07. 03. 2020 18:23:08

https://www.irozhlas.cz/…03040600_mpa Tady o tom riziku zahlceni mluvi. A v rozhovoru s jinym MUDr. jsem zachytil presnejsi info o cislech. Ale to fakt nedohledam. Prectu tuny textu denne,takovou pamet nemam. Pro me to byl duveryhodny zdroj,jinak bych ho do hlavy neukladal. Nakonec to ale ma jasnou logiku: proc nejsou gely a respiratory? No protoze je nikdo nevyrabi do foroty z legrace. A kdyz pak prijde poptavka,nevzniknou samy z mlhy. Luzka a ventilatory jsou uplne stejna zalezitost. Divim se,ze si nekdo vubec mysli opak…

07.03.2020 21:14:56 #25 

kubaNGC

Právě jsem se vrátil z maličkého střediska na hranicích Lombardie a CH. Mám sežehlej ksich sluníčkem,takže mi připadá že mám horečku,.Klouby a svaly mě bolí z honění prázdných svahů nahoru dolů. Záda necítím kvůli tradičné měkkejm matracím v Itálii.Karanténa je jasná. Nakoupil jsem si do zásoby kila sejra a nějakej karton Barola a láhvinku jednodruhový grapy.Jsem rád,že nemusim 14 dní mezi zlý lidi,který by mě nejradši (jako návrativšího z Itálie) veřejně lynčovali a vynášeli svoje soudy,nebo rovnou upálili na hranici.

07.03.2020 21:15:18 #26 

adam 1

>> #24, jonys, 07. 03. 2020 21:02:47

Až to tu skutečně vypukne tak to bude průser si myslím 8-O Babiš má pořád v hubě jen Itálii ,ale ti se naopak k tomu staví čelem a mají tuším okolo 42tisíc testovaných !My v ČR caa 600 ? To co předvedl na té tiskovce tomu Vojtěchovi tak to je mazec 8-O a měli by se aspoň dva dny prospat ať jim to myslí trošku :-| .

07.03.2020 21:53:11 #27 

m3 muž

>> #26, adam 1, 07. 03. 2020 21:15:18

.. měli by se aspoň dva dny prospat ať jim to myslí trošku ..

A není to málo Antone Pavloviči ? :-) Podle mě určitě .

07.03.2020 22:03:51 #28 

korsičan muž

>> #26, adam 1, 07. 03. 2020 21:15:18

Vojtěch si nic jiného nezasloužil.

A Andrej se ukázal, že to má vyšlapaný. Superstár tam stál, jako na výslechu u StB.

Už jenom scházel zápis do Žákovské knížky s dovětkem – Vojtěchu, dej to doma podepsat mamince a vrať se do lavice.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

07.03.2020 22:13:06 #29 

m3 muž

>> #28, korsičan, 07. 03. 2020 22:03:51

Vojtěchu, dej to doma podepsat mamince a vrať se do lavice

a za trest 158× opíšeš „nemám lhát“ .

07.03.2020 22:19:40 #30 

mikels muž

Trošku tady překazím politickou debatu, ale nyní vážná věc. V současné době přichází v platnost vyhláška se zákazem vstupu a výstupu z oblasti Lombardie ze které se stává červená zoná. Bude přerušen veškerý provoz a týká se to i lyžařských středisek, kde se zastaví lanovky. Co jsem jen letmo mrknul, týkalo by se to středisek Aprica, Livigno, Bormio, Santa Catarina, Tonale, Madessimo a dalších menších. Tohle už začíná být vážné

Lyžovat bych chtěl snad celý rok

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy