66 let lyžařem: německý Čech Emerich Rath [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články 66 let lyžařem: německý Čech Emerich Rath [článek]

66 let lyžařem: německý Čech Emerich Rath [článek]

25.04.2022 18:39:38 #1 

Příspěvků: 5

Aleš Suk

Jméno Emerich Rath se začalo nořit z hlubin zapomnění i díky novému filmu Poslední závod. Mimořádná osobnost, která se za ním skrývá, patří na první stránky dějin lyžování v českých zemích. Vydejme se proto na dobrodružnou túru přes dálku větší než století, do východočeského Broumova, poetického městečka s barokním klášterem benediktinů. Tam se v roce 1893, jako desetiletý žák tamní obecné školy, Emerich Rath poprvé sklouznul na ski.
Odkaz na článek

27.04.2022 15:49:48 #2 

Příspěvků: 822

slowthinker

Rath je Jára da Cimrman sportu.

28.04.2022 02:16:45 #3 

Příspěvků: 4267

ivan

Rath jako cimrmanovský multisportovec?

Rozsah sportů, jež tehdy provozoval, je samozřejmě ohromující, a to i když náš obdiv proženeme realistickým historickým filtrem.

Byla to doba, kdy „závodili“ i lidé s výkonností, s níž by si dneska maximálně troufli na nějakou vyloženou masovku pro veřejnost. Čím dávněji, tím menší konkurence.

Když byl někdo pohybově nadaný, silově vybavený, pro sport nadšený a mohl si dovolit ho provozovat, měl značnou šanci uspět.

U něj se to zjevně sešlo, a tak v tehdejší konkurenci dokázal soutěžit ve všem možném. (Odvolávky na Cimrmana nikomu neberu, ale tuhle původně báječnou legrácku partičky nesportovců, později až slušně výnosnej byznys, se mi v kontextu poctivého „makáčského“ Rathova sportování suchoprdně příčí používat.)

K Rathovu sportovnímu CV bych akorát vyjádřil svou pochybnost o uváděné hmotnosti 100 kg.

Ano, podle fotek byl velkej chlap, dejme tomu až kousek přes 180 cm (lidé byli tehdy menší), robustně narostlej, ale nějak se mi nechce věřit, že s tím metrákem běžel třeba oba olympijské maratony (1908, 1912). Jistě, výsledkově nedopadl (předposlední 33. a před-předposlední 25. klasifikovaný, časy skoro hodinu za vítězem), ale na nespecialistu klobouk dolů. Např. oba vítězové 1908 byli vyložení vyběhaní skrčci.

Dovedu si ale představit, že když třeba boxoval, dokázal si tělo směrem k tomu metráku poladit. Tipl bych si, že o stravování a souvisejícím věděl díky svému vegetariánství a enormnímu různorodému sportování empiricky víc než většina konkurence.

V souladu s titulkem je sportovní CV vyčerpávajícně obsáhlé. Závěr textu je ale bohužel hodně stručný až ošizený a chybí v něm některé důležité informace. K nimž se čtenář, informačně nasycený tímto článkem, už nejspíš nedostane.

Připomínku utrousím ještě k odstavci o záchraně Hanče.

10.04.2023 19:08:50 #4 

Příspěvků: 822

slowthinker

propojka na spřátelené téma: https://snow.cz/…stavu-clanek

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Ziller/saalbach

2

Jaké lyže???

STELVIO v létě

0

ESTER LEDECKÁ

Latrína

Klínovec: [Středisko]

Lyže pre starnúceho lyžiara

Je technika správná?