Také prosba o rozbor (strana: 4) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Foto a video rozbory jízdy Také prosba o rozbor

Také prosba o rozbor (strana: 4)

02.11.2019 16:36:04 #91 

Harry žena

>> #90, M.art.in, 02. 11. 2019 10:29:19

Podpisujem napisane.

Klobuk dolu jak si precvicil mozog.Ten previt furt vypytuje zrat,a dat ho do laty chce uz vediet co clovek od zivota chce.

Zaklad je stale byt hladny,nejest do syta.Zmensovat porcie,zrazit vahu a nepolavit po prvych uspechoch.

Taky pristup k zivotu sice stoji za hovno,ale ten pocit ze clovek dokaze na sebe pracovat za to stoji.

Spohodlneli sme a to je cesta do pekla.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

02.11.2019 17:42:58 #92 

bonup muž

Taky bych to podepsal, ale hubnu už 25 let a nejvíc jsem měl 107kg naštěstí na 192cm. Konečně však jsem po 20 letech zase do cent. Na základě dlouhodobé zkušenosti jak píšeš co nejíst to nedám, nevydržím dlouho absolutní nulu dobrot. Jen ten alkohol je OK, celej život jsem abstinent naštěstí mi nechutná, vypil jsem nejvíc 3 piva, ale za celý svůj život. Sport nepomůže běhal jsem jeden čas i přes 100km měsíčně a nic. Prostě jak oba říkáte nežrat. Miluju jídlo a tak si naopak dopřávám všechny pochoutky, ale nyní jen v gurmet množství. Jak píše Harry pořád mám trochu hlad, ale o to víc si jídlo užívám.

02.11.2019 22:54:15 #93 

HonzA_ muž

>> #92, bonup, 02. 11. 2019 17:42:58

K odbornikovi na vyzivu mam opravdu daleko, ale je mozne ze bohuzel jis (jedl jsi) naopak malo. Tedy malo veci, ktere telo potrebuje, a zbytecne moc tech, ktere jsou mu naprd.

Takze si troufnu tvrdit, ze kdyz zahrnes sport a budes dobre jist, tak se hlady trapit nemusis.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

03.11.2019 00:13:04 #94 

Vlark muž

Čo sa týka stravovania, mám jedno celoživotné pravidlo, ktoré sa mi zatiaľ v plnom rozsahu osvedčuje: Zdravé je všetko, čo mi chutí. Telo si potom z toho vyberie, čo potrebuje a ostatné vylúči. Pokiaľ mi niečo nechutí, len to prejde trávením bez úžitku a škoda času a peňazí. A hlavne – jesť treba vtedy, keď je človek hladný a nie z nudy alebo zo zvyku. Nemyslím, že po jedení by človek by ešte mal byť hladný, lebo bude rozmýšľať len o tom, čo by zhltol. Teórie o stravovaní sú rôzne a každú chvíľu sa menia, vymýšľajú všelijaké oné zložky, čo sme v mladosti ani nepoznali a nevedeli, že nám to chýba (napr. nejaké omega mastné kyseliny atď.). Pekne všetko, podľa chuti a hlavne pocitov. Nielen lyžovanie je pôžitok, aj jedlom sa dá privodiť orgastický stav. Viem, že z môjho stravovania by asi drvivú väčšinu šľahlo, ale zatiaľ mi to funguje, 185 cm, 85–87 kg, zaklepem si, že žiadne stravovacie alergie či problémy, proste zdravo zvonku aj zvnútra trénované telo. Napr. teraz som práve dojedol tlačenku s chlebom a môžem ísť spať. Ešte ale kúsok čokolády…

03.11.2019 09:38:15 #95 

Harry žena

>> #94, Vlark, 03. 11. 2019 00:13:04

Nemyslím, že po jedení by človek by ešte mal byť hladný,

No Vlarku,jak sa hovori ,hlad je najlepsi lekar.Vo faze upravy hmotnosti treba byt stale hladny,jest kvalitne.

Kvalita vs. kvantita do opacneho garde.

Stiahnut zaludok,prisposobit ho zmenenym podmienkam. Zrazu zisti clovek,ze mu stacia o dost mensie porcie.Prijem prisposobit vydaju.

Ked som v minulosti spekuloval s ocistnymi hladovkami,cisto na vode,vzdy som to po piatich dnoch vzdal. Ako sa telo cistilo,normalne som zacal rozpravat z cesty. Vtedy mi krajec celozrnneho chleba s maslom a rajcinou pripadal ako nebetycna hostina.

Jak pisei Martin,treba si vysporiadat hlavu, ale tak je to s kazdou zavislostou,nie len pri jedle.

Ty si vyrastal v podmienkach,kde sme si odmala nekur… cely organizmus tou chemiou a bordelom co dnesne generacie. Z toho tazis.A asi aj z dobrej genetiky. Nastupujuce generacie tuto vyhodu mat nebudu. Cakaju nas neuveritelne problemy so zdravotnym stavom obyvatelstva. Kolapsy zdravotnickych systemov.

Ale jak sa hovori u nas na lazoch,lidi je na svete jak sracek. Takze ta genocida ludskeho rodu nie je az taky problem. Systemu to len prospeje,aj ked konkretnych jedincov to dobehne.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

03.11.2019 10:29:00 #96 

Vlark muž

>> #95, Harry, 03. 11. 2019 09:38:15

Nedal by sa urobiť zoznam tých ľudí, ktorých by to mohlo dobehnúť? Niekoľko mien by som dodal… Ale máš pravdu, za našich mladých čias bolo všetko BIO, a nikto o tom ani nevedel, teraz sa tá chémia ukladá do organizmu a tá chemická fabrika v tele musí časom „buchnúť“. My sme jablká v pivnici preberali aspoň 3× za zimu a teraz, ak sa ti zakotúľa pod sedadlo v aute, tak po pár mesiacoch je skoro ako nové. Zjavne lepšia sorta. Či dobrý oddiel?

03.11.2019 11:06:00 #97 

Harry žena

>> #96, Vlark, 03. 11. 2019 10:29:00

Nedal by sa urobiť zoznam tých ľudí, ktorých by to mohlo dobehnúť? Niekoľko mien by som dodal…

Mozno staci napisat jeziskovi…

Ale neboj,ludom ktori Ti vadia staci priat pohodlny zivot,aspon 20 kg nadvahy, a ono sa to vyriesi samo.

Netrafi ho slak sice na fleku,ale aj ten pocit ze vies kam ten clovek kraca stoji za trochu radosti.Snad niekto nema v zuboch Teba…:} Bozie mlyny melu …

caute Harry

P.S.Ludia sa asi citia nedokonali,tak chcu mat aspon to okolo seba načančané.Aj to jablcko. Cena co zaplatia za /ne/vyriesenie svojich komplexov ich nezaujima.

04.11.2019 10:03:48 #98 

IIIvan muž

Ty si bol taký tlouštík? :-) Pána, to si hodne prekopal tie kg, klobúk dolu! Presne ako píšeš, je to o hlave(rovnako ako napr. lyžovanie)…a tá si po čase zvykne a ani hladný človek nakoniec nie je…

04.11.2019 10:23:13 #99 

IIIvan muž

>> #92, bonup, 02. 11. 2019 17:42:58

Beh nie je moc vhodný pri chudnutí v takej váhe(kĺby). Celkovo platí jednoduchá nerovnica pri redukcii váhy: väčší výdaj ako príjem. Lenže(a bude to asi aj tvoj prípad), pri zvýšenom športovaní sú väčšie požiadavky organizmu na doplnenie energie a teda človek viac cvičí, ale aj viac je hladný a teda viac žerie :-)

Podstatné je vtedy prekopať dve veci, čo toto „urýchľovanie žrania“ zredukujú:

1. znížiť intenzitu športu – tj. zaradiť primárne dlhodobú aktivitu v konkrétnej tepovej zóne, ktorá je takmer vždy o hooodne nižšia ako je predstava a realita u podobných adeptov. Moc vysoká(tj aj tá obvykle vnímaná ako nízka) spôsobuje to, že primárnym zdrojom energie sú „cukry“/sacharidy.

Tie sa rýchlo „spália“(zásoby vo svaloch) a telo si „pýta papať“ a doplniť zásoby. Pri nízkej intenzite(tj. nižšej ako je zvykom) je primárným zdrojom energie tukové tkanivo(+kyslík) a nedôjde k takému prudkému výkyvu metabolizmu cukrov(a hladu/žravosti).

2. znížiť objem prijatých sacharidov v strave – to je zase z druhej strany, telo chce rýchlo dopĺňať zásoby „cukru“(do krvi a do svalov). Celkovo, nie tuky v strave sú primárný problém ale prebytok sacharidov, ktoré sa potom(po výkone a následnej žravosti) ukladajú vo forme prebytočného podkožného, aj vnútroorgánové­ho tuku.

Receptom je teda napríklad dať si vepřo-knedlo, ale obmedziť objem sacharidov(obvykle prílohy: ryža, zemiaky, knedlíky…) – tj dať si nie 6 knedlíkov, ale len 5. Za rok to máš o ca 17% menej prijatých sacharidov, čo je hooodne kalórii.

Samozrejme, toto by bola téma na samostatný seriál, čo sa mi veru nechce :-).

Ku bodu 1 by sa dalo ešte doplniť o potrebe krátkeho silového tréningu(nie kulturistického a podobne, ale vyslovene trojbojárska silovka), ktorý zvýši úroveň bazálneho metobalizmu(objem „spálených“ kalórii v kľude počas celého dňa – tj „chudneš aj mimo športu“).

04.11.2019 10:57:34 #100 

HonzA_ muž

>> #99, IIIvan, 04. 11. 2019 10:23:13

Na zvýšení bazálu (tedy hubneš i když se válíš) fungují dobře různé intervalové tréninky. A jsou i zábavnější než několikahodinové aktivity v aerobním pásmu.

04.11.2019 12:04:06 #101 

IIIvan muž

>> #100, HonzA_, 04. 11. 2019 10:57:34

Veď áno, ale zase po nich máš chuť žrať :-)

A hodne ľudí nemá „morál“ na intervaly, radšej „leháro“ bike atď.

04.11.2019 20:27:59 #102 

bonup muž

>> #101, IIIvan, 04. 11. 2019 12:04:06

Jo po běhu mám ukrutný hlad to kolo do práce je lepší. Zatím jezdím, ale až začnou plískanice budu muset skončit. Tma je nepříjemná, ale změnil jsem trasu víc mimo silnice, sice jeden kopec navíc a skoro +2km ale Ok. Do fitka v zimě to pro mě není. Snad tu zimu nějak přečkám a váhu udržím, běhat se dá ale to zase pak žeru. Naštěstí nemusím sladké. Morál na intervalový tréning nemám zkoušel jsem to při běhu a nejde to. Neměřím si tep ani frekvenci šlapání, ale pocitově tempo dokážu držet ( měřil jsem jen první rok běhání, cyklocomputer už taky nemám). GPS v telefonu mám puštěno tak si zpětně můžu kontrolovat tempo. Nerad se řídím nějakým pokyny zrychli a zpomal. Necítím se pak svobodně a hudba mě taky ruší takže bez sluchátek. Já sportuju především pro radost a mám to jako návštěvu u cvokaře a to funguje jen venku. Krásně si odpočinu.

05.11.2019 08:11:50 #103 

IIIvan muž

>> #102, bonup, 04. 11. 2019 20:27:59

po běhu mám ukrutný hlad

No to je to, čo som myslel – intenzita tvojho behu je na daný účel moc vysoká, zjednodušene nespaľuješ tuky, ale cukry(glykogén) a telo ich musí hneď doplniť(preto taký hlad). Ide o to, že v takých prípadoch treba ešte zvoľniť na vhodnú úroveň výkonu – obvykle je problém(pri cieli spaľovať tuky) aj plynulý klus, treba prejsť na „indiánsky beh“, nejaký mix poklusu striedaného s rýchlou chôdzou, aby sa udržala tepovka v príslušnom pásme.

Nejde o to, že človek zvládne aj omnoho viac/rýchlejšie, len sa vtedy viac využíva ten „cukor“ vo svaloch… Do fitka nie je treba nutne chodiť, hodne sa dá čarovať doma s cvikmi s vlastnou váhou/gumový expander.

05.11.2019 11:28:37 #104 

HonzA_ muž

Najez se do 30–45 min po dojeti, dobehnuti. Sladke, sacharidy, …

05.11.2019 12:10:16 #105 

˘Ö˘Krab muž

Naštěstí nemusím sladké.

To, právě, že nemusí být vůbec výhra. Jde o „energetickou hustotu“ potravin. Paradoxně, u sacharidů je nejnižší (ze trojice cukry – tuky – bílkoviny). Zároveň sladké nejrychleji působí na receptory. Takže sladké při výkonu/po něm nebývá tak velký problém. Pokud by ses rozhodl pro cestu nízkých intenzit a dlouhého trvání, je naopak potřeba naučit se jíst (a hlavně sladké) i během výkonu. Bavím se tady o řádu několika hodin na vyjížďku nebo o výklusy >1 hod v zimním počasí, aby nedošlo k mýlce.

Když se podíváš na trendy, tak teď „frčí“ ketózové diety, jejich opakem je „sacharidová vlna“.
Pokud dost zvedneš energetický výdej, tak se s převahou sacharidů v potravě dostaneš mimo energetickou rovnováhu, prostě už nejsi schopen sníst takový objem potravy, aby obsahoval dostatek (nadbytek) kalorií.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

05.11.2019 12:41:00 #106 

˘Ö˘Krab muž

>> #103, IIIvan, 05. 11. 2019 08:11:50

intenzita tvojho behu je na daný účel moc vysoká, zjednodušene nespaľuješ tuky, ale cukry(glykogén) a telo ich musí hneď doplniť(preto taký hlad)

Hmm, trochu nešťastná formulace. Teď už se ví, že i tukový metabolismus se rozbíhá v podstatě okamžitě, jde o poměr zdrojů, jejich vydatnost a průběh spalování toho kterého v čase.
Tedy tělo vždy sáhne logicky a plánovaně nejdříve (pokud se bavíme o štěpení uhlíkatých řetězců, nikoliv fosforylovaných derivátů) po zásobách cukrů v krvi, pak po jaterním a svalovém glykogenu, po nějaké době, při nějaké intenzitě a nějaké trénovanosti pak dovede fungovat i ve stavu, že jako majoritní zdroj používá tuky. Není schopno je ovšem využívat, pokud má v krvi málo cukrů.

Pocit hladu je přirozený, naopak, pocit sytosti je vyvolán utlumením příslušných center. Na tom má zřejmě největší podíl hladina krevního cukru. Tedy „šílený“ hlad vzniká převážně tehdy, kdy z těla vypálíš všechny jednoduché sacharidy a tělo nemá vytrénovaný tukový metabolismus (nebo jsi mu intenzitou či délkou trvání výkonu nedopřál dost času k rozběhnutí se), aby byl cukry do krve schopen plynule doplňovat. A hlad je o to smrtelnější, že ke štěpení tuků je třeba právě „rychlá“ a dostupná energie ze sacharidů (dietologové/di­abetologové mají rčení „tuky hoří v plameni sacharidů“), takže když máš cukrů v krvi opravdu málo, tak se z vlastních zásob (tuků) doplňují o to pomaleji. Prostě všechno fungování jde přes cukry, i ty tuky se nakonec přeměňují v cukry, aby energii v nich uloženou tělo bylo schopno využít.

Může být, že máš posunutou hodnotu glykémie nebo s jejím ovládáním souvisejících vazeb, tedy nejsi schopen na pokles krevního cukru reagovat odpovídajícím způsobem (až po nějaké lehčí formy cukrovky, třeba). Tukový metabolismus (nástup a míra získávání energie z tuků) se prostě dá natrénovat.
Jde tedy nejspíš o to, jak jsi (ne)trénovaný a jaké máš potravní návyky. Vůbec není špatné se podívat, čistě energetickou bilancí, na to, co jíš (a piješ) a kolik energie tabulkově (byť to není přesné) spálíš.

Mohu Tě uklidnit, zkoušel jsem to opakovaně na sobě, ty dávky pohybu, které jsou použitelné pro vyvolání nerovnováhy příjmu vs. výdeji, jsou při nízkých intenzitách (a běžné stravě) dost šílené. Navíc se s trénovaností potřebné objemy postupně ještě zvyšují, protože stoupá ekonomika provádění pohybu (na stejnou trasu/stejnou rychlost stačí méně energie).
Ale stačí pak, při rozběhnutém metabolismu, záměrně vynechat tuky (neboj, nějaké v příjmu vždycky budou, nedá se jim vyhnout úplně) a pak pochopíš, kolik je v nich energie. Prostě suchými těstovinami, ani když jich bude celý hrnec (najednou je stejně nesníš), hubnutí nezabráníš.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

05.11.2019 14:03:56 #107 

IIIvan muž

>> #106, ˘Ö˘Krab, 05. 11. 2019 12:41:00

Preto som tam dal slovíčko „zjednodušene“ :-)

Jasné, ako som už pred rokom písal v prvých častiach seriálu(kde boli rozobraté energetické systémy), tak tie systémy sa zapájajú priebežne a v podstate naraz, len sa mení miera ich % zapojenia.

Reagoval som hlavne všeobecne(aká býva „zvyklosť“ u problémových „hladošov“ čo chcú schudnúť), lebo veľmi často je problém v tej citlivosti na cukor – všetko čo píšeš ďalej je samozrejme súhlas.

„Tukový metabolismus – nástup a míra získávání energie z tuk,) se prostě dá natrénovat“

To je jedna z vecí, čo by som rozobral, keby som mal čas a chuť, preto som to zjednodušil, ale sedí to. Všeobecne sa ľudia prejedajú sacharidami a boja sa zbytočne tukov(vhodných)…

Našťastie, ja sa moc týmto netrápim, lebo váhu si celkom držím :-)

05.11.2019 14:22:24 #108 

˘Ö˘Krab muž

>> #107, IIIvan, 05. 11. 2019 14:03:56

Všeobecně se lidé nepřejídají, oni žerou. A, věrni tradici, se naopak velmi snaží vyhýbat cukrům, to i přes fakt, že při určité struktuře fyzické zátěže (zejména dlouhé málo intenzivní výkony) by jim právě cukry ve výsledku pomohly zhubnout.
Naopak se nacpávají tuky (i těmi „hodnými“) zcela bez zamyšlení, kolik energie v nich je.
Dávám vždycky za příklad Tatranku. Podíváš se na složení a zjistíš, že Tatranka obsahuje tolik tuku, jako leckterý margarín. Tatranku ke svačině si dáš. Čtyři vrchovaté lžíce margarínu bys dobrovolně nepozřel. A to Tatranku považují mnozí za sladké a neškodné povyražení.
To byla jen odbočka. Dobře píšeš, je to všechno o celkové energetické bilanci. Všeobecně se lidé nepřejídají, oni opravdu žerou.

05.11.2019 15:01:50 #109 

IIIvan muž

>> #108, ˘Ö˘Krab, 05. 11. 2019 14:22:24

Často ale nevedia, že „cukor“ nie je len sladké, ale aj knedlíky a celozrnné chlebíčky.

Podíváš se na složení a zjistíš, že Tatranka obsahuje tolik tuku, jako leckterý margarín. Tatranku ke svačině si dáš. Čtyři vrchovaté lžíce margarínu bys dobrovolně nepozřel. A to Tatranku považují mnozí za sladké a neškodné povyražení.

Tak, reklamy o sladkej rýchlej svačinke…celkovo ak sa vrátim k cukrom, tak podstatné je okrem objemu hlavne časovanie(ako pri lyžovaní) – ako načal Honza. Cez doobedie v kancelárii mnohí obhrýzajú furt nejaké bio hovadiny(ryžové chlebíky), v dobe keď im toľko cukru netreba. Výsledkom je inzulínová pumpa ako sviňa a začarovaný kruh(vzorovy občan):

• dám si 100g cukru, telo detekuje priveľa glukózy v krvi, tak začne produkovať inzulín a časť spáli,

časť uloží do zásoby

• čím viac cukru naraz, tým viac sa páli, vznikne deficit a hlad
  • opakujem to 3× počas práce, medzitým plnohodnotný kalorický obed, vytváram si návyk na „uprednostňovanie“ cukrov a veľkú citlivosť „senzorov“
  • nepotrebné kalórie z cukru sa uložia do tukových zásob
  • večer idem na zumbu(3× týždenne), parádne si dám do tela, prednostný zdroj energie cukor,
  • zásoby v krvi sa rýchlo týmto spália, vzniká bohovský hlad – po „cukre“
  • nažerem sa – hltavo, bez kontroly a vyvolám zase reakciuz prvého bodu a tak dokola
  • čudujem sa, že nechudnem aj keď som začal makať

Týmto sa nevysmievam, len popisujem hooodne zjednodušene ako vzniká ten začarovaný kruh – a kopec fitness guruov s 8 hodinovým kurzom tomu prd rozumie a masy nádejných športovcov sa točia dokola…

05.11.2019 16:29:34 #110 

Harry žena

>> #109, IIIvan, 05. 11. 2019 15:01:50

„Ryzove chlebicky“, na ne bacha,to je bombarder na glykemiu.Ludia su v tom ze su „bio“ zdrave,ovsem to im nakukala reklama. Bio v principe znamena nieco ine ako je ludom podavane. A ano,dolezite je jest pomaly,nepredbehnut rychlym jedenim receptory ktore urcuju nasytenost.

caute Harry

P.S. Krabe caues. Ked to tu obcas sledujes,co povies,kedy struhneme na Snow prvu mainstreamovu plnohodnotnu pitvu? Sikovnych adeptov na par rezov je tu v poslednej dobe dost…

06.11.2019 14:45:25 #111 

˘Ö˘Krab muž

>> #110, Harry, 05. 11. 2019 16:29:34

Harry, fight asi nebude, všech vášní prost!

06.11.2019 15:10:43 #112 

IIIvan muž

>> #110, Harry, 05. 11. 2019 16:29:34

Už ti chýba vyrývanie, hej? :-) Neboj, o mesiac hádam aj ja budem mať čas rýpať, témy by po prvom sezónnom lyžovaní už boli!

06.11.2019 16:05:36 #113 

HonzA_ muž

06.11.2019 16:44:26 #114 

IIIvan muž

>> #113, HonzA_, 06. 11. 2019 16:05:36

Prečo nemajú rýchlostný vaťák? :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy