Spravna flexe (strana: 3) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Spravna flexe (strana: 3)

31.03.2016 14:12:39 #61 

HonzA_ muž

>> #59, CzechSkier, 31. 03. 2016 13:49:54

„letos jsme závodili na flexi 110“

Jaký boty a jaká váha?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

31.03.2016 19:50:17 #62 

tom9

Doplním, muž, věk 33, 183 cm a sportuji celý život, takže svalové hmoty ještě dost snad :).

01.04.2016 07:47:19 #63 

CzechSkier

>> #61, HonzA_, 31. 03. 2016 14:12:39

Pokud budu mluvit za jeden příklad, tak Lange a váha normální dospělá ženská. Ale myslím, že váha hraje spíš druhotnou roli, během jízdy „roste s rychlostí“. A jde o to, co ta váha dělá a jakým směrem a jak přesně působí. A kolik se jí díky nepřesným pohybům „ztratí“.

>> #60, ˘Ö˘Krab, 31. 03. 2016 14:11:36

„Jinak samozřejmě tuším, že nejtvrdší boty mají slalomáři, ale tam se bavíme o FI150 a možná víc.“ Třeba i 180.

„Změkčit boty do nákleku není složité, tvrdší je tak snadno neudělá.“

To je pravda. Otázkou je, jestli to pozná a jestli to udělá.

"Myslíš, že by muž, sportovec, 83kg, nějak zásadně nezvládl na točivých GS boty FI130?!

To je právě to. Ono nejde o to zvládnout boty 130 (nebo třeba FISovou lyži). Jde o to zvládnout oblouk. A to si myslím, že je celkem zásadní rozdíl v pohledu na něc mezi mnou a velkou částí lidí tady. Už dlouho se chstám napsat příspěvěk „Zvládání líté saně“ o tom, jestli je lepší komerční obřačka nebo FIS, o tom proč se neustále píše že FIS obřačka je VÝŠ než komerční a dvouplátová VÝŠ než jednoplátová, atd.

Takže moje otázka je jiná: „Na jaké lyži a v jaké botě udělá lepší oblouk?“

www.juniorsports.cz

01.04.2016 09:31:58 #64 

˘Ö˘Krab muž

>> #63, CzechSkier, 01. 04. 2016 07:47:19

Hmm, blížíme se raketové vědě, ale Hjůstne, máme problém. Jak se pozná (mimo časomíru a branky), který oblouk je nejlepší. Tady je to stále o hledání minimální potřebné úrovně, při čemž se nelze vyhnout překmitům. U Tebe je to o ladění optima (tedy hledání maxima).

Při výběru lyže záleží, kam, pro koho a za jakým účelem. Jestli FIS závodní nebo komerční (což může být klidně starší norma FIS) není až takový rozdíl, jeden nebo dva pláty jsou o trvanlivosti, schopnostech a preferencích. Řekněme, že pro jízdu na GS>21, aby si to jezdec užil „v plné palbě“ (a tím nemyslím jen rychlost), je nejlepší mít důvěrně známou a hodně tvrdou modro-červenou nebo červenou sjezdovku sám pro sebe, ať s brankami nebo bez nich. A to opakovaně, protože ‚občasné‘ svezení je tak maximálně na polechtání ega nebo uhnání žízně – obojí je stejně nebezpečné.
Výše popsané podmínky jsou už silně nekomerční, pro komerčnější podmínky jsou určitě lepší komerčnější lyže.

Koneckonců jsou to jenom boty a jenom lyže. Tak o co Ti jde, soudruhu, komu tím prospěješ. :-D

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

01.04.2016 11:31:10 #65 

CzechSkier

>> #64, ˘Ö˘Krab, 01. 04. 2016 09:31:58

Samozřejmě druhé straně. Ale tou druhou stranou může být lyžař, který si sem přichází pro radu. Tak jen aby slyšel i jiný názor.

„Jak se pozná (mimo časomíru a branky), který oblouk je nejlepší. “

V rekreačním pojetí je to v podstatě jedno, a je to individuální. Vycházím ale z toho, co lidi zmiňují jako problém nebo přání, v čem by se chtěli zlepšit, kde cítí rezervy. To bych vnímal jako zadání, a pro to bych pak hledal „metodiku“ (jak se to naučit) a materiál. A v tom se dost s mnohými tady liším. Pokusím se uvést jeden příklad. Řada lidí uvádí, že na komerčních obřačkách jim vadí, že málo drží v oblouku. Zdá se logické, že sáhnou po drživější lyži, kterou FIS obřačka nepochybně je. A tu se pak snaží donutit, aby točila. Druhá varianta, kterou preferuji já, je nechat si komerční obřačku, a tu donutit, aby držela, protože to, že drží málo, není vlastností lyže, ale lyžaře. Myslím si, že celkový výsledek bude lepší.

Co se týká cíle, který mnozí uvádějí, tj jezdit kontrolovanou rychlostí čistě po hranách na červené sjezdovce na obřačkách, to je podle mne iluze, pro rekreačního lyžaře v 99,99% nedosažitelná (To aby se každý mohl nalézt v tom 0,01% a já bych pak mohl tvrdit, že zrovna jeho jsem myslel). Naopak na měkčích komerčních obřačkách s poloměrem kolem 17 je tenhle cíl mnohem blíže.

Jinak samozřejmě nikomu neberu, když jde jinou cestou, pro kterou se sám rozhodne na základě nějaké vlastní úvahy. Ale rozhodně bych ji nedoporučoval nikomu, koho jsem neviděl lyžovat, jen na základě jeho popisu jízdy a pocitů. Pro mne platí pravidlo, že v případě pochybností nebo v případě neznámého vždy nejměkčí boty, které ještě nedělají problémy a totéž pro lyže.

Co se týká argumentu ohledně množství titanalu a životnossti lyže, ten já moc neberu. Teoreticky je sice pravdivý, ale já mám třeba komerční obřačky, které mají cca 1000 dní na sněhu, a problém, že by byly vymlácené nepociťuji. Myslím, že životnost lyže je dneska dána převážně životností hran.

I

www.juniorsports.cz

01.04.2016 12:35:57 #66 

oblouk muž

>> #63, CzechSkier, 01. 04. 2016 07:47:19

Myslím, respektive VÍM, že se blížíme k výrazu, který FLEXI (ale i další vlastnosti) u bot i u lyží vyjádří nejlépe: PŘIMĚŘENOST

Není nad osobní zkušenost. Vždycky jsem měl jen závodní lyže slalomky, obřačky i SG ty nejlepší k jakým jsem se nějak dostal (takže i po jezdcích WC). Boty jsem měl stále ty nejvyšší – naposledy FischerSoma-130.

Už po prvním, značně omezujícím zranění, jsem dojezdil sezónu poprvé na hodných lyžích, které, vzhledem k mým silovým omezením, měly (pro mne velmi překvapivě) slušný sportovní projev – byly to univerzálky Iridium. Jakmile jsem nabral sílu, vrátil jsem se plynule, pro potřeby rychlé jízdy, k závodním modelům. Pro volné kroužení s přáteli jsem však i nadále používal pohodlné Iridium.

Podbně to bylo s botama Fischer-130 – byly to, pro menší rychlosti které jsem vzhledem k malé síle musel volit, nevhodné boty. Věděl jsem to, ale k výměně bot jsem se odhodlal až po dalším, už velmi devastujícím a dlouhodobě léčeném zranění.

Nyní tedy, protože stále chybí síla a obratnost, jezdím výhradně po PŘIMĚŘENOU dobu (cca 2hod), PŘIMĚŘENÝMI rychostmi (30–60km/h), na PŘIMĚŘENÝCH svazích (modrá jen místy do červena), na PŘIMĚŘENÝCH lyžích (Iridium a AHV06-sl) na PŘIMĚŘENÝCH botách (DalbeloSkorpion-110).

Těším se, že se třeba příští rok zase dostanu na PŘIMĚŘENÉ masters nebo jiné dámské obřačky. Boty Fischer-130 už nepoužiju, protože DalbeloSkorpion-110 jsou stranově velmi tvrdé a jejich měkčí náklek mi umožní lépe vést vnitřní lyži na malíkové hraně…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

01.04.2016 13:12:34 #67 

Zelva007 muž

>> #60, ˘Ö˘Krab, 31. 03. 2016 14:11:36

Změkčit boty do nákleku není složité, tvrdší je tak snadno neudělá.

Jak se zmekcuji lyzaky do nakleku prosim?

01.04.2016 13:48:17 #68 

HonzA_ muž

>> #67, Zelva007, 01. 04. 2016 13:12:34

Šrouby nad achilovkou (vždy jeden nechat) a nebo odebráním materiálu (výřez tvaru „V“ nad kotníkem, některé lyžáky tam mají i zvýrazněnou čáru kde řezat).

01.04.2016 13:58:58 #69 

Zelva007 muž

01.04.2016 15:10:15 #70 

TNS muž

„Hmm, blížíme se raketové vědě, ale Hjůstne, máme problém. Jak se pozná (mimo časomíru a branky), který oblouk je nejlepší.“

Môj názor je,že ani tak nejde o najlepší oblúk,ale o niečo čo sa dá oblúkom(po hranách) nazvať. Povedal by som 2 na seba nadväzujúce oblúky,ak by som chcel byť prísny.

CzechSkier vlastne podstatu napísal v #63:

„To je právě to. Ono nejde o to zvládnout boty 130 (nebo třeba FISovou lyži). Jde o to zvládnout oblouk.“

Len si to potom dole pokazil tým lepším oblúkom.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

01.04.2016 15:43:26 #71 

Gravedigger

>> #66, oblouk, 01. 04. 2016 12:35:57

Lyzoval jsem ted tri dny se skoro-rozepnutymi lyzaky a od druheho dne mi to pripadalo uplne normalni. Uz davno jsem vypozoroval, ze vzdy, kdyz jsem delal nejakou zasadni chybu v postoji, citil jsem potrebu dotahovat lyzaky na fest a naopak, kdyz jsem stal na lyzich, jak je treba, mohl jsem si dovolit jezdit v lyzacich zapinanych na prvni zoubek prezek.

01.04.2016 18:16:07 #72 

fischerbl

>> #67, Zelva007, 01. 04. 2016 13:12:34

Už se to to několikrát řešilo, jestli tě to opravdu zajímá, tak zkus pohledat.

Jinej gang...

01.04.2016 20:22:06 #73 

oblouk muž

>> #71, Gravedigger, 01. 04. 2016 15:43:26

Nojo, je to tak – až do chvíle, než uděláš něco špatně, jde jezdit v dost volnejch (měkkejch) botách – dokonce se to v různé míře používá jako tréninková pomůcka (vycentrování předozadního postoje-tlaku z lyží). Mimochodem – utahování přezek na krev je ale něco jiného, než tvrdost bot. Myslím, že by bylo zajímavé vědět o tuhosti bot (dopředu) u špičkovejch závodníků WC – myslím, že tam bude široká škála od jezdců na extrémně tvrdejch (např.FilipT měl něco, co by se dalo označit hodně nad 200) až po něco třeba i dost pod 130). Změkčování nákleku je, myslím, trend=potřeba posledních let… Rozhodně ale všichni dotahují přezky na maximum aby minimalizovali jakoukoli vůli v botě.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

01.04.2016 22:37:55 #74 

tom9

Díky moc za názory, ale stejně jsem ve slepé uličce. Boty nejsou nejlevnější a když už chci investovat, chtěl bych co nejvhodněji. A já pořád nevím :(

01.04.2016 22:55:11 #75 

oblouk muž

>> #74, tom9, 01. 04. 2016 22:37:55

Ta flexe není číslo, který by vyjadřovalo přesně změřenou hodnotu a navíc je to i subjektivní, pocitová věc a taky má velikej vliv teplota. Kup si takový, který ti v pokojový teplotě přijdou dost tvrdý a přitom v nich dokonale zapnutejch dpkížeš pohnout do nákleku. Zásadně důležitý je ale, aby byly co nejtěsnějc na nohu a přitom nikde netlašily – velmi dobrej návod najdeš tady v diskusi. A neřeš to furt kolemdokola – na dobře padnoucí boty si zvykneš i v docela slušným rozptylu tvrdostí…

02.04.2016 00:39:48 #76 

Navvy

Já mám flexi 130 a 17 letý syn 115. Máme stejnou nohu, tak si je občas prohodíme. Já lyžuji dost mizerně (z hlediska zdejších požadavků), ale s těmi svými Salomony se cítím na slalomkách lépe. Na komerčních obřačkách (R 17) se mi maličko víc líbily ty synovy. Ty 130 určitě v pohodě zvládneš a ty 110 Tě zřejmě nijak neomezí (možná na slalomkách).

>> #65, CzechSkier, 01. 04. 2016 11:31:10

Myslím, žes to vystihl dost dobře s těmi FIS lyžemi. Já jsem začal jezdit na sjezdových lyžích až někdy ve 45 letech a pochopitelně na nějakých pro začátečníky z půjčovny. Nešlo mi to, neposlouchaly mě a nebavily mě (a instruktor nechápal, že co v pohodě sjedu na běžkách, na sjezdových lyžích mám problém). Pak jsem si na radu kamaráda chtěl zkusit nějaké „babské slalomky“, ale v půjčovně byly ze slalomek jen komerční Fischer World Cup RC4. Půjčili mi je s tím, že když je za hodinu přijdu vrátit, protože se na tom nedá jezdit, až jsem v pohodě, že nebudu první ani poslední. Jenže ty lyže mě od prvního okamžiku neskutečně bavily a pak jsem zkusil i FIS od Atomic (to už bylo dost souboj s těmi lyžemi). Kdybych to uměl, tak bych se svezl i na těch začátečnických lyžích. Ty slalomky mě ale samy nutily, abych dělal aspoň něco málo trochu dobře. A v tom bude zřejmě i to co popisuješ. Prostě kdo umí, jezdí dobře na čemkoli.

02.04.2016 08:41:15 #77 

lyžnik54

Dozvěděl jsem se, že firma Avexski ve Zlíně zajišťuje dotvarování lyžařské obuvi. Využil jsem této služby a byl jsem nemile překvapen, že tuto službu si nechávají provádět ve Slušovicích u bratrů Válkových. Válkovi za vytvarování lyžařské obuvi účtují 240 Kč za pár. A já jsem zaplatil u firmy Avexski 250 Kč za botu to znamená 500 Kč za pár. Když jsem se šel na tuto skutečnost informovat majitele firmy Avexski byl jsem arogantně vykázán. Tak bych se rád zeptal má vůbec člověk v tomto případě nějaká práva nebo je jenom obětí zlovůle. A koliktrát vlastně platím DPH?

02.04.2016 08:43:02 #78 

lyžnik54

Dozvěděl jsem se, že firma Avexski ve Zlíně zajišťuje dotvarování lyžařské obuvi. Využil jsem této služby a byl jsem nemile překvapen, že tuto službu si nechávají provádět ve Slušovicích u bratrů Válkových. Válkovi za vytvarování lyžařské obuvi účtují 240 Kč za pár. A já jsem zaplatil u firmy Avexski 250 Kč za botu to znamená 500 Kč za pár. Když jsem se šel na tuto skutečnost informovat majitele firmy Avexski byl jsem arogantně vykázán. Tak bych se rád zeptal má vůbec člověk v tomto případě nějaká práva nebo je jenom obětí zlovůle. A koliktrát vlastně platím DPH?

02.04.2016 09:08:46 #79 

HonzA_ muž

>> #78, lyžnik54, 02. 04. 2016 08:43:02

Jakou zlovůli máš na mysli?

K té ceně.

1. DPH platíš jen jednou
  2. K 240 Kč za pár si připočti dopravu lyžáků do a ze Slušovic
  3. Za jednu tvarovanou botu bývá cena většinou 250 – 300, včetně jednoho opravného tvarování.

Co je pro tebe výhodnější si samozřejmě musíš zhodnotit sám, každý to může mít trochu jinak. Blbé by bylo kdybys jel ze Slušovic do Zlína a potom zjistil že nikam nemusíš. Na druhou stranu, pokud bydlíš ve Zlíně a do Slušovic nejezdíš kvůli jiným věcem, asi bude výhodnější zaplatit 260 Kč navíc.

02.04.2016 09:21:08 #80 

HonzA_ muž

A ještě doplním – mám dojem že dříve právě ve Zlíně p. Válek dělal a zřejmě mají dodnes na sebe nějaké vazby.

Mimochodem, já osobně bych asi nešel někam, kde nebudu přímo mluvit s člověkem, který potom tu botu upravuje. Je to i o přímém kontaktu mezi zákazníkem a botařem, je potřeba se trochu pobavit a doladit detaily. Pokud jsou zlínští zkušení, ví o co jde, může to fungovat celkem dobře. Ale já osobně bych opravdu šel tam, kde to skutečně dělají.

Na druhou stranu chápu, že někdy je to složitá volba, zvlášť když je to daleko. To si potom musí každý vybrat sám.

02.04.2016 15:14:57 #81 

PetrOstap muž

Vůbec tě nechápu. To je obchod nakoupím za 200 prodám za 400. Já se stal taky obětí zlovůle. Vlastně každý den. Zjistil jsem, že rohlíky nepečou v krámě, ale v pekárně a prodávaj mi je za jinou cenu než oni nakupujou co s tím? Jinak nevím co sis nechával tvarovat, ale jak píše HonzA_ moc si nedovedu představit, že jednomu říkám tlačí mě to tady a tady a ten to zprostředkovaně povídá druhými, aby to tady vybrousil a tuhle vytáhnul apod..

02.04.2016 17:49:31 #82 

Navvy

Je to prosté. Můžeš si jet nakopat brambory někam na statek. Také zaplatíš zlomek ceny v prodejně. A proč zemědělci nemají prodejny? Protože by s těmi cenami, jaké jsou v prodejnách, zkrachovali…

02.04.2016 18:32:29 #83 

PetrAT muž

A jak seš spokojený s flexí současných botů ?
Klidně si je vezmi s sebou na prodejnu a zkus porovnat
.
Projdi si vlákna o botách
Flexe na prodejně se bude jevit jinak, než na svahu při –5°C
Flexe se také bude jevit jinak podle toho, jak moc se budou překrývat plasty, nebo jak je vysoký-nízký horní komín v přední části, jaký je velcro pásek, nebo jak je vysoký jazyk boty
Prostě ovlivňuje to docela dost věcí a tudíž není možné jednoznačně poradit
Koupě bot je docela loterie
Hodně zdaru při výběru

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy