Trénink stehen by tedy měl zahrnovat více než „pouhý“ dřep. I když ten je základem úspěchu. Pro takové „docvičení“ a zacílení na danou svalovou skupinu se používají cviky, kterým se říká izolované (snaží se zapojit pouze sledovaný sval). Tuto úlohu často plní extenze v sedu na lavici (předkopávání) případně tzv. „haken“ dřep. To je dřep s oporou zad, aby se tak vyřadily co možná nejvíce ostatní svaly nohou a stehna celou práci odedřela sama. Parafrázi na tento cvik asi znáte ve formě isometrického cviku (nevykonává se pohyb, ale tlak proti překážce) statického dřepu s oporu zad o stěnu.

greatweightlifting.com

greatweightlif­ting.com)

Existuje ale cvik, který u nás v posilovnách a tréninkových centrech moc často nevidíte, byť je za mořem (v zemi fitness zaslíbené) velmi populární. SISSY dřep je skvělým izolovaným cvikem pro extrémní rozpálení stehen. Díky němu se vám povede organismus ještě více vyprovokovat k růstu svalové hmoty a nabytí patřičné síly ve stehnech. Tolik potřebné při lyžařském oblouku.

SISSY dřep je nejenom neobvyklý cvik, je také relativně obtížný. Vyžaduje již patřičnou silovou vybavenost, smysl pro motoriku a kontrolovaný silový pohyb. Tedy opět nic pro úplné začátečníky, to ale sportovně laděný lyžař jistě není. Vzhledem k tomu, že se při něm ohýbají významně nohy v kolenou, je třeba věnovat jeho výuce patřičný zřetel. Velmi dobře si prostudujte uvedené ukázkové video, na kterém krásná slečna SISSY dřep demonstruje s vysokou precizností za současné instruktážní asistence zkušeného a velmi populárního trenéra Brada Schoenfelda.Pokud si ze začátku nebudete jisti, či se budete bát o svá kolena, mám pro vás několik tipů, jak na to. Pokud se obáváte, že ve spodní pozici cviku vaše unavené stehenní svaly selžou, můžete si za sebe postavit nízkou lavičku jako záchranu a pokud se dostaví problém, prostě si sednete na zadek, poučíte se z chyby a můžete bezpečně pokračovat v tréninku.Pokud máte k dispozici žebřinu (případně provaz s madlem), chytněte se jí rukama na šířku ramen ve výšce břicha. Postavte se těsně před žebřinu a s nataženýma rukama se vyvěste. Po té se postavte na špičky a s nataženýma rukama v záklonu si dřepněte. Myslete na to, že ruce na žebřinách slouží pouze jako hák a ne jako pomoc při pohybu směrem nahoru.
Ze dřepu se tedy snažte za neustálého záklonu a tlakem nohama mírně od žebřiny dostat do výchozí pozice. Pokud se vám bude zdát, že již nemáte problém, opusťte žebřinu a lavičku a směle do opravdového SISSY dřepu, cviku, který vám ukáže, jak umí stehna pekelně pálit!

Existují i varianty SISSY dřepu – nejčastěji s velkou činkou drženou za hlavou. To se pak z daného cviku stane jakási kombinace klasického dřepu se SISSY dřepem, ale to je zase o nějaký ten level v obtížnosti výše.


Další články ze série Letní příprava na lyže:

I. - Rozdělení tréninku

II. - Indoor trénink

III. - Rozcvička

IV. - Tříměsíční model

V. - Balanční podložka BOSU

VI. - Mrtvý tah

VIII. - Farmářská chůze

IX. - Švihadlo

X. - Strečink