Není voda jako voda

Voda je nejvíce zastoupenou živinou v našem těle a je hlavním činitelem všech metabolických procesů probíhajících v organismu. Věda jako taková rozlišuje několikero druhů vody nacházející se v potravinách a v organismu. My se ale omezíme jen na prostý termín voda.

Voda vpravená do organismu má pomoci, ne zatěžovat

Do organismu se dostává z potravin a nápojů. Některé potraviny jí mají opravdu velmi mnoho. Například okurka až 99 % své hmotnosti. Jako potraviny je nutné brát i nápoje jako jsou mléko, džusy a polévky. Všechny tyto nápoje nastartují v trávicím traktu katabolické procesy. Požitím obyčejné vody tomu tak není a v organismu je snaha ji co nejrychleji vstřebat bez významného užití enzymového aparátu a zatížení žaludeční sliznice trávicími šťávami. Asi jste netušili, že pokud po celý den popíjíte koncentrovaný džus, zbytečně si neustále vháníte do žaludku směs, která časem dokáže žaludek zásadním způsobem zdevastovat. Nechte jej tedy během dne vždy odpočinout (to platí i pro neustálé konzumování potravy). A pokud máte žízeň, naučte se pít čistou neperlivou vodu!

Sportovec bez vody je nemocný člověk

Nechci strašit, ale uvedu extrémní případy, aby všem došlo, proč je nutné pít, pít správně. Problém mírné dehydratace málokdo bere vážně. Smutné je, že mnoho lidí se v tomto stavu nachází většinu svého života, speciálně sportující část. Voda není jen zásadním faktorem ovlivnění kvality výkonu (při dehydrataci dochází k obrovským poklesům výkonnosti), je také velkým problémem zdravotním. Asi vám vyrazím dech, když teď napíšu, že existují i studie, které spojují nedostatek vody s rakovinou močového měchýře, prostaty, ledvin či varlat. Lidé trpící těmito chorobami prokazatelně pili menší množství vody ve srovnání se zdravými jedinci.

Jistě také znáte ony problémy sportovců, ale i zdánlivě zdravých lidí se srdcem. Ano, mírná dehydratace může být také riziková v ohledu vzniku prolapsu mitrální chlopně (poškození srdeční přepážky). Neškodná záležitost, dokud nedojde k tachykardii, pak už jen známá bolest na hrudi a tak dále a tak dále.

Kolik tekutin tedy mám přijmout?

Známe to všichni. Dva až tři litry tekutin denně by měl každý vypít. Přesněji je to 35-50 ml na kg hmotnosti, pro pořádek. Z toho je pravděpodobně asi jeden litr z potravin (pokud jíme, jak máme) a zbytek je na nápojích. Tady by měla hrát právě prim čistá voda. Jak ale operovat s pitným režimem, když sportuji? Je nutné dobře sledovat své tělo a vždy vhodným způsobem kompenzovat ztráty. Při průměrné pohybové aktivitě ztratíte za hodinu mírné intenzity jeden až dva litry tekutin. To může pro průměrného cca 70 kg jedince znamenat již problematická dvě procenta ztráty a nástup mírné dehydratace. Pokud trénujete intenzivněji, jsou ztráty diametrálně odlišné! Při nedostatečném doplňování tekutin v průběhu výkonu se brzy dostaví únava, výkonnost klesne někam hodně dolů a o ohrožení zdraví ani nemluvě.

Dehydratace, malý a velký problém

Velmi častými příznaky mírné dehydratace jsou únava, nechuť k jídlu i pití, problémy s termoregulací (špatně snášíte změny vnější teploty), silně zabarvená páchnoucí moč, sucho v ústech, bolesti hlavy apod.

Pokud již máte potíže s polykáním, máte problémy s koordinací, ztrácíte pružnost kůže (zmáčknutá kožní řasa se ne a ne zpět propnout) a samotné močení již představuje bolestivou záležitost, prošvihli jste první varování a jste ve stavu opravdové dehydratace. Tady je na místě jednat rychle. Odborná pomoc je nejlepší řešení.
Problém je, že pokud jeden den zanedbáte, druhý den to nedoženete větším množstvím tekutin. Tělo není sklenice, která když se převrhne, zase se doplní. Dalo by se říci, že tělo je sklenice s dírou ve dně a pokud ji zvednete ze stolu, začne unikat voda a vy budete muset nalít mnohem více vody, než prve, abyste ji zaplnili. Jinými slovy, jedná se o několikadenní začarovaný kruh.

Sledujte svou moč. Měla by být téměř čirá, bez nějakého výrazného zápachu. Toto je nejlepší způsob kontroly, jak na tom jste.

Sportovní nápoje? Nebo Voda?

Jak kdy. Pokud nehodláte opravdu makat na max., je dle mého názoru zcela zbytečné utrácet za iontové nápoje a další komerční roztoky glukózy apod. Vystačíte si jistě s kvalitní vodou a pestrou stravou, abyste měli vždy dostatek minerálů a vitamínů.
Pokud ale opravdu makáte a vaše lyžování má charakter dlouhodobé (několikahodinové) intenzivní aktivity, je lepší být pojištěný a iontový nápoj či glukózu využít. Není nic horšího než narušená rovnováha mezi elektrolyty v organismu pro váš výkon a zdraví. Jinými slovy osmotická rovnováha musí být zachována. Proto se často dočtete, že isotonické nápoje mají stejnou koncentraci elektrolytů jako v organismu – osmolalitu – osmotický tlak apod.
Nikdy prosím nesahejte po hypertonických nápojích (chce to cit, cvik a znalosti). Pro vás si stačí zapamatovat slovo „isotonický“, to je to správné. Mnoho těchto nápojů bývá doprovázeno glukózou či maltodextrinem, rychlými zdroji energie. Dbejte na to, aby nebyly moc koncentrované (6-7 % maximálně), protože se zvyšující se koncentrací klesá rychlost vstřebávání a vy chcete energii hned, ne?
Dejte si pozor na kofein, alkohol a sycené nápoje během výkonu. Pokud po nich sáhnete, myslete na to, že je třeba opět přidat sklenici vody, protože výše uvedení podporují tvorbu moči.

Jak na to během lyžování

S vodou je třeba hospodařit velmi poctivě. Vše se vám vrátí ve výkonech, vitalitě a pohodě druhý den po lyžování. Vždy si dobře rozmyslete, jak moc bude váš den akční a připravte se na to náležitým způsobem:

Večer před akcí
Jen hlupák večer nepije a jde spát „žíznivý“

300 ml vody večer před spaním je jistota

Ráno po probuzení
Nastartuje metabolismus – kávou ale NE!

300-500 ml vody nebo velmi zředěného džusu. Dejte pak tělu alespoň 30 minut volna a pak snídejte.

Po snídani lyžuji?
Žádné mistrovství v pití během snídaně (džus, káva a čaj a pro sichr sklenka mléka, tohle ne!)

ANO: po jídle nic nepijte, zředíte si šťávy a zhoršíte trávení snídaně. Dejte si hlt v lanovce nebo ve frontě (200-300 ml)
NE: min. 2 hodiny před lyžováním se ještě pořádně zavodněte alespoň 500 ml vody

Když lyžuji
Tak piji J

Zautomatizujte si pití během lyžování. Zhruba ve 30ti min. intervalech popíjejte např. z camel bagu.
Pokud hodláte jezdit bez zastávky i několik hodin, zapřemýšlejte o nápoji s glukózou (6-7 %). Zkuste si do něj sypnout krapet soli. Podpoříte reflex pití (pocit žízně) a navíc doplníte sodík (banánem na svačinu zase draslík a Na/K pumpa se nezastaví)
Nepijte horké nápoje!

Po lyžování
Se neopiji, ale zase piji…

Nejdu se opít, ale opět se vydatně napiji, 500 ml by mělo stačit. Později si jistě můžete dopřát nealkoholické pivo jako vynikající iontový isotonický nápoj. Ale nalomit pak 5 piv je cesta do dehydratačního pekla

Večer
Odpočívám, ale doušek pití se hodí..

Vypotili jste mnoho litrů potu? Je potřeba již zklidněné tělo zase zavodnit. Několik deci večerního nápoje vše napravíPijte a pijte správně!

SKOL