Vše uvedené platí samozřejmě pro laiky. Lékaři se rozhodují sami, zda je jejich povolání prací, kterou nechávají při odjezdu na dovolenou doma, či zda je posláním, a tak si svoji přenosnou ordinaci berou všude. Laici rozhodně nesmějí spoléhat na druhý případ s odvoláním na Hippokratovu přísahu, jejíž obsah nejspíš stejně neznají. O ní se často soudí, že z lékařů činí otroky jejich profese, kteří musejí lidem pomáhat, i když se zrovna mají starat o obnovu vlastních sil.

Léky na nemoci z pohybu (kinetóza):

Osvědčený Kinedryl se podává většinou jen dětem. Za prvé jsou k nemocem z pohybu náchylnější a za druhé většinou sedí na zadním sedadle, které se víc hýbe. Kinedryl nesmějí užívat řidiči.

Léky proti teplotě:

Běžně se používá Paralen nebo Aspirin, jehož dávkování všichni znají a který je většinou i nedílnou výbavou toaletních necesérů. Paralen by neměli v nadměrné míře užívat lidé s onemocněním jater, Aspirin zase lidé s náchylností ke krvácení. Aspirin snižuje funkci krevních destiček, tedy tzv. ředí krev a může způsobit i krvácení, přesto se neprokázala jeho schopnost zamezit vzniku žilních trombóz, tedy nelze jej používat jako účinný prostředek v prevenci žilní trombózy.

Léky proti bolestem:

Každý má svoje favority mezi běžně prodejnými léky. Proti bolestem působí i výše zmíněný Paralen. Nejběžněji používané jsou léky obsahující brufen (resp. ibuprofen), např. Ibalgin, Ibumax apod., působící na široké spektrum bolestí. Léky proti bolestem hladkého svalstva, tedy proti menstruačním bolestem a podráždění žlučníku následkem dietních chyb v gastronomicky odlišném prostředí – ulevit může Algifen v kapkách. Nesmějí ho užívat děti mladší 14 let a další skupiny pacientů, je na lékařský předpis.

Léky proti průjmu:

Přípravky, které mají pouze zvýšenou schopnost vázat na sebe jiné látky (Smecta – čištěný jíl anebo Carbosorb – aktivní uhlí), bývají první instancí při laickém léčení průjmových onemocnění. Mohou pomoci, pokud se nejedná o vážnější infekční onemocnění. Imodium je moderní přípravek, který se vyrábí v několika variantách. Je považován za nejšetrnější dostupný lék. Endiaron je razantní dezinficiens, jehož účinek je poměrně zaručený. Při jeho použití je třeba počítat s „vedlejším účinkem“. Likviduje i přirozenou střevní flóru. Dobrým prostředkem pro likvidaci průjmu je přísná dieta – suché pečivo a černý čaj.

Léky na kašel:

Pro usnadnění vykašlávání hlenu je dobré mít něco jako ACC Long, Bromhexin apod., na suchý a dráždivý kašel naopak třeba Pleumolysin nebo eventuelně i Codein.

Léky na alergie:

Každý, kdo trpí nějakou alergií, se s ní brzy naučí žít a své léky si většinou vozí sebou. Zyrtec (= Zodac) nebo Dithiaden je dobré mít s sebou pro případ, že nás na cestách překvapí nějaký dosud nerozpoznaný alergen v jídle nebo v ubytovacím zařízení (použité čisticí prostředky, peřiny, …).

Kloktadlo, dezinfekce do krku:

Nabídka nejrůznějších „bonbonů“ na dezinfekci krku, který je podrážděn ledovým vzduchem, je dnes v lékárnách obrovská (Strepsils). Některé mají složku analgetickou (tlumí bolest krku) jako například oblíbený Tantum Verde, některé obsahují i dezinfekční a baktericidní látky (Imudon). Jejich nevýhodou je dosti vysoká cena v poměru ke garantovanému léčebnému účinku. Levnější a stejně účinnou variantou může být hovězí vývar s čerstvým česnekem.

Kapky do nosu:

Je dobré na ně nezapomenout, především pokud s sebou máme malé děti, které se ještě pořádně nenaučily smrkat – například Nasivin (pro děti) nebo Sanorin (pro dospělé).

Kapky do očí:

Oči jsou vystaveny na horách prudkému slunečnímu záření nebo větru a jejich podráždění není nic neobvyklého. Může k němu dojít i mimo jarní měsíce, pod zataženým nebem nebo se do cesty může připlést malinká větvička. Ophatalmoseptonex uleví.

Mast na omrzliny a popáleniny:

Poškození kůže je na horách časté. Omrzliny vznikají zejména při velmi silném větru, kdy si neuvědomíme, že relativní teplota v takovém případě klesá na velmi nízké hodnoty. Popáleniny si nejčastěji způsobíme na jaře, když zapomeneme některou nekrytou část hlavy ošetřit opalovacím krémem. Nejčastěji se to týká uší. Omrzliny i popáleniny (1. stupně) se léčí obdobně. Panthenol krém pomáhá na popáleniny, Calcium Panthotenicum na omrzliny. V případě vyššího stupně postižení je nutno vyhledat odborné zdravotnické ošetření, které zajistí dostatečnou sterilitu.

Dezinfekce:

Septonex spray, Cutasept atd. mají univerzální použití.

Náplasti, obvazy:

Moderní náplasti na puchýře jsou v široké nabídce. Pokud máte nové boty, přibalte si také náplasti na otlaky. Pružná obinadla jsou dnes již antikvárním prostředkem. Vystřídaly je nejrůznější „ortézy“ připravené rovnou na poškozené klouby – kolena i zápěstí.


Článek byl převzat z časopisu SNOW 57.