Bohužel zapracoval novinářský šotek a odkaz v časopisu SNOW 72, který měl vést na článek Foto a video poradna III: Radka, vede sem.
Třetí díl naší foto a video poradny ze SNOW 72 tedy najdete ZDE.
Sérii fotografií Davidovy jízdy najdete v galerii pod článkem!

Juraj Badin

První dojem:

Jazdec má dobrú stabilitu na lyžiach, dobre fixovanú vrchnú časť tela. Oceňujem evidentnú snahu udržať si váhu tela čo najviac vpredu. To všetko sú výborné predpoklady pre zlepšenie práce dolných končatín.

Analýza:

Čím by bolo možné viac využiť funkciu carvingových lyží a zmenšiť polomer oblúka bez straty rýchlosti alebo driftingu je prenos váhy na vonkajšiu lyžu. Na obrázkoch je viditeľné ako lyžiarovi “odchádza“ vonkajšia lyža čím sa mu zbytočne rozširuje stopa v závere oblúka. V tom istom momente ma väčšiu časť váhy na vnútornej lyži, čo je nežiaduce. Zdá sa tiež, že v dôsledku prehnanej snahy zahraniť vonkajšiu lyžu tlačí jazdec vonkajšie koleno ku svahu, až sa mu dostáva za vnútorné koleno. Vonkajšia lyža nie je ale dostatočne zaťažená, výsledný efekt sa nedostaví.

Doporučená cvičení:

Odporučil by som cvičenie, ktoré môže pomôcť v oboch prípadoch-Javelin turn-pri ktorom oblúk vediem na spodnej lyži, vrchná je zdvihnutá tak, že špičky lyží sú mierne prekrížené , pätka lyže otvorená a dvihnutá vyššie než špička. Ak je cvičenie prevedené správne, skoriguje vám i panvu. Ak bude pretrvávať problém s kolenami, vyskúšajte jazdiť s nafúknutým balónom medzi kolenami.

Štěpán Koudela

První dojem:

Sportovní, svižná jízda po hraně, v krátkých obloucích, zatížená některými neduhy z „mládí“. Můžeme si všimnout, že oblouk doprava, je lépe zvládnutý než oblouk doleva.

Analýza:

Při lyžování je důležité vždy přizpůsobit styl jízdy terénu. V tomto případě je sníh velmi měkký a proto je důležitější, než kdy jindy, mít při jízdě v oblouku váhu na vnější lyži. U našeho lyžaře je však váha ve většině částí oblouků na lyži vnitřní. Což je zde hlavně způsobeno příliš výrazným vkloněním pánve do oblouku. Hlavně u oblouku doleva. Následkem je také záklon, zbytečně velká antirotace a odjíždění vnější lyže. Odlehčení zvýšením je povedené a oblouk doleva je lepší. Ještě pozor na neřest z „mládí“, koleno za koleno vedoucí k nestejnoměrnému zahranění lyží. Větší stabilitě by pomohlo držet ruce šíře s lokty více od těla.

Doporučená cvičení:

Jízda pouze po vnější lyži, vnitřní přizvednout. Při jízdě bez holí vnitřní ruku v bok, vnější ruku držet paralelně s vnější lyží (odstranění antirotace ). Na mírném svahu hranit lyže pomocí kotníků/kolen-/nakláněním celého těla (odstranění vklánění boků).

Tomáš Horáček

První dojem:

Pěkná jízda s dynamickým přehraněním a plným využitím carvingových lyží.

Analýza:

Jezdec zatáčí náklonem do oblouku (váha převážně na vnitřní lyži) namísto postupným tvořením tlaku na vnější lyži. Náklon je sice nejjednodušší způsob zatočení, ale je limitován prudkostí svahu a bezpečně jej lze používat jen na sjezdovkách mírných.

Doporučená cvičení:

Po přehranění by se jezdec měl pokusit namísto vykročení do oblouku a výrazné antirotaci o postupné krčení vnitřní nohy a tím přenesení většiny váhy na vnější lyži a vytváření stabilní pozice v oblouku. K tomu pomůže držet ruce před sebou a obě hole na sněhu po celý průběh oblouku popřípadě cvičení bez holí jako: držet ruce na kolenou nebo vnější rukou se aktivně dotýkat vnější boty a vnitřní ruku předpažovat a další.

Tomáš Mical

První dojem:

Ambiciózní jezdec, který se nebojí naklápět z oblouku do oblouku, jezdit po hranách a užívat si tak vznikajících sil.

Analýza:

I přes pěkný rozsah dolních končetin je oblouk doleva dokončen v nestabilním postavení na vnitřní lyži. Příčinu problému vidím v přílišné pasivitě kyčlí a horní části těla v první části oblouku. Vzniklá protirotace a záklon způsobují zablokování celého postavení, předsunutí a přílišné zatížení vnitřní lyže. Důsledkem je pak zřetelné odjíždění a zaostávání vnější lyže, pasivní jízda, ztráta rovnováhy a kontroly nad lyžemi.

Doporučená cvičení:

Soustřeď se na první část oblouku a překlápění začínej na nové vnější lyži a více dopředu; vnitřní lyži zároveň podtahuj pod sebe a zkus udržet špičky lyží stále ve stejné vzdálenosti. TIP na konec: Anticipuj. Těsně před ukončením oblouku zkus aktivně natočit horní část těla do směru nového oblouku. V kombinaci s naklopením by ti to mělo zaručit frontální postavení na spádnici, vytvoření tlaku a prohnutí lyží, z čehož pak budeš těžit v druhé části oblouku.


Vizitky lektorů, kteří hodnotí lyžaře na stránkách SNOW a na portálu SNOW.CZ