Tento text už nemusí obsahovat aktuální informace. Více čtěte v článku Jak vybrat dětské vybavení aneb proč pro děti jen to nejlepší!Bot, lyží s vázáním i hůlek je na českém trhu nepřeberné množství, a to už od těch nejmenších – sedmdesáticen­timetrových určených pro tříleté děti. Nabízejí se v různých designech – některé vypadají jako profi závodní lyže, jiné chtějí děti upoutat – třeba koníčky na růžovém podkladu.

Odborníci se shodují, že začít lyžovat mohou dvou až tříleté děti a dodávají: plastové lyžičky klidně vynechejte. „Dětské lyžičky a měkké boty jsou vhodné spíše pro trénink doma v obýváku. Pro první začátky na sněhu doporučuji skeletové lyžáky a lyže s bezpečnostním vázáním,“ říká Klára Eliášová, členka lektorského sboru APUL. A za pravdu jí dává pohled do dětských lyžařských koutků na horách. Zatímco stejně staří vrstevníci už bez většího tréninku sviští dolů z kopce, dítě na plastových lyžích se nemá o co opřít, neudrží rovnováhu, často padá.

Jak kupovat dětské lyže

Pravidlem číslo jedna při nákupu dětských lyží je zvolit správnou délku. Dlouhé nebo naopak krátké lyže dokážou dítěti „první obloučky“ pěkně znechutit.

Obecně platí, že malý lyžař by měl stát na lyžích o deset až dvacet centimetrů kratších, než sám měří. Měly by mu být zhruba po bradu. Nejmenší děti dokonce snesou třiceticentimetrový rozdíl. Tak například 100 centimetrový lyžař by neměl jezdit na lyžích delších než 90 centimetrů.

S delšími lyžemi si pak děti neumějí poradit. „Většina rodičů koupí dětem zbytečně dlouhé lyže. Děti se potom s nimi perou a zbytečně se jim lyžařské začátky znepříjemňují. S dlouhými lyžemi jim nejde ani zatáčet, ani brzdit,“ říká Nikol Novotná, lektorka Asociace.

Orientační tabulka pro výběr lyží

Výška dítěte

Délka lyží

80–90 cm

70 cm

100 cm

80–90 cm

105 cm

90 cm

110 cm

90–100 cm

115 cm

100 cm

120 cm

100–110 cm

125 cm

110 cm

130 cm

110–120 cm

135 cm

120 cm

140 cm

120–130 cm

145 cm

130 cm

150 cm

130–140 cmU těch nejmenších lyží není důležité řešit značku a kvalitu. Lyže jsou většinou lehké a měkké v ohybu, nic dalšího začínající lyžař ani nepotřebuje. Podobně jsou konstruované i lyže ve velikostech 100 až 130 centimetrů. Výrobci myslí na začátečníka, hezky si na nich ovšem zajezdí i malý lyžař, který už to trochu umí.

Lyže se začínají dělit podle konstrukce a kategorií až u délek nad 130 centimetrů. I tady je možné vybírat modely s velkou flexí (měkké) a základní konstrukcí – tedy pro začátečníky. Na trhu se ovšem objevují také modely pro zkušenější, například s dřevěným jádrem i různými výztuhami. Výrobci už zde nabízejí několik modelů s různými radiusy. Menší radius je vhodný do malých oblouků, méně vykrojené lyže pomohou velkému oblouku.

Lyže se ve většině případů prodávají i s vázáním. Montáž a nastavení velikosti vázání raději nechejte na odbornících.

Koupit dětem lyže nebo si je na horách půjčovat?

Zda dětem lyže koupit, nebo dát přednost půjčovnám, záleží na tom, jak často budete na hory jezdit. Tomu, kdo stráví na sjezdovkách měsíc v kuse nebo bydlí v podhůří a na hory to má kousek, se vlastní lyže vyplatí. Kdo naopak plánuje jen týdenní dovolenou a pak lyže odnese na půdu, ať s nákupem zatím počká a zajde do půjčovny. „Radil bych to rodinám, které jedou na hory jednou dvakrát do roka,“ říká Dan Hájek ze Ski Bike Centra Radotín, které provozuje prodejnu, bazar i půjčovnu.
Navíc není třeba lyže nikde skladovat, půjčovna ručí za jejich dobrý stav a vy si pro boty a lyže dojdete až tehdy, když je opravdu potřebujete. Existuje také možnost půjčit si lyže na celou sezonu.
Vlastní lyže a lyžáky ovšem ocení straší děti. Je to stejné jako u dospělých. Ne každá bota sedí každému, s lyžemi je to podobné.
Jednoznačným plusem koupě nových lyží je to, že lyže máte stále k dispozici i to, že jde o nové nepoužité vybavení, na které se vztahuje plná záruka v délce dvou let,“ radí Dan Hájek ze Ski Bike Centra Radotín.Do obchodu pro lyžařské boty

Lyžařské boty je dobré kupovat podobně jako lyže – s rozumem. Nekupujte dětem lyžáky o tři čísla větší s tím, že je vycpete ponožkou, aby jim vydržely dvě tři sezony. Taková bota dětem nesedí dobře a může jim lyžování otrávit. Není to navíc vhodné pro klenbu a mohou vznikat otlaky. To raději kupujte boty po bazarech, domluvte se kamarády, ať vám staré prodají nebo půjčí, pokud je schovávají pro mladšího sourozence.

„Obuv je pro úspěšný začátek lyžování důležitá. Musí být dítěti pohodlná: ne velká, a nikdy ani malá, protože pak hrozí prochladnutí nohou a ve vážných případech až vznik omrzlin,“ říká ortoped Antonín Chochola.

Obecně platí, že délka nohy dítěte odpovídá velikosti lyžáky. I když se to může u jednotlivých výrobců lehce lišit.

Lyžáky je vždy nutné vyzkoušet, každému sedí trochu jiný typ. „*Dítě se musí v botě správně postavit. Poproste, ať vám prodavači vyndají vnitřní botičku, zkoušejte, kolik má dítě v lyžáce místa,“ radí Martin Řezník z prodejny Mujsport. Mezi zadní částí boty a patou nohy dítěte by měla být mezera asi tak na 2 prsty. „*Ale to je maximum,“ dodává.

Pokud to prostory prodejny umožňují, nechte dítě kopnout do stěny nebo do podlahy, aby se špička nohy dostala co nejvíce dopředu. Pak jednoduše změříte, kolik místa v botě zbývá.

Pro nejmenší lyžaře se vyrábějí většinou jen jednopřezkové boty (často se jedná o velikosti 16-18). Čím je lyžáka větší, tím roste i počet přezek. Čtyřpřezkové boty se dají koupit od velikosti 20. I tady obecně platí: čím více přezek bota má, tím lépe drží nohu.

Na trhu jsou také lyžáky s možností zvětšit jejich skelet a nastavovat velikost boty. Prodává je například firma Roxa a jsou určené pro velikosti 18 až 22, dále 22 až 25,5.

Jak nakupovat v bazaru

Nákup v bazaru má svá úskalí. Například v tom, že málokdo dokáže skutečně poznat skutečné opotřebení lyží, vázání i bot. „Vždy je potřeba zkontrolovat funkčnost a nastavení vázání. Pak je nutné převrtat vázání tak, aby vyhovovalo na velikosti bot vašeho dítěte,“ radí Dan Hájek ze Ski Bike Centra Radotín.
Čtenářům SNOW doporučuje chodit raději nakupovat do specializovaných lyžařských bazarů, jejichž součástí je i lyžařský servis. „Vyvarujete se tak pozdějšího rozčarování z nevyhovující nebo nefunkční výzbroje,“ dodává.
Bazar by měl na rozdíl od nákupu přes inzerát nabídnout i jednoletou záruku na koupené vybavení. Ta se vztahuje i na vady materiálu jako je například prasklá pata vázání.
Výběr bazarových lyží je největší v listopadu a prosinci. V tomto období bývá v prodejnách vícero modelů i různých délek. „Ale například lyžičky do 100 cm se do bazarů dostávají v menším množství,“ uvádí Hájek.

 Kdy potřebují děti hůlky

Malí sjezdaři se dlouho obejdou bez hůlek, i když se jich často dožadují, protože s nimi jezdí máma s tátou. Není kam spěchat, hůlky stačí „přidružit“, až když dítě trochu ovládá lyže, zbytečně by se mu pletly. „U dětí začátečníků se hůlky nepoužívají. Děti bez hůlek se lépe soustředí na výuku lyžování a snižuje se nebezpečí úrazu. U starších dětí, které mají koordinační problémy, je možno použít hole pro dodání pocitu jistoty a usnadnit jim tak pohyb s lyžemi. U pokročilých se začínají používat po zvládnutí pluhových oblouků,“* říká Nikol Novotná, lektorka Asociace profesionálních lyžařů (APUL).

Hůlky se vyrábějí od 70 centimetrů, sehnat se dají i nastavovací, které lze přizpůsobit výšce dítěte. Pro výpočet optimální délky se používá celá řada vzorečků. Vyzkoušejte následující: hůlky obraťte rukojetí dolů, při uchopení pod talířkem by měla ruka dítěte být ohnutá přibližně do pravého úhlu.

Na co ještě myslet

Na helmu! Děti si musí hned odmala zvykat na to, že na lyže se vyráží jen s přilbou na hlavě. Že to prostě k lyžování patří.

Vždy je nutné helmy zkoušet. Pamatujte na to, že nesmí být volná, ale ani by neměla tlačit. Prostě tak, aby se s ní dalo lehce pohnout dopředu a dozadu. Zkoušejte ji ale i s kuklou (pod helmu čepice nepatří). Zkontrolujte také, zda má odvětrávání. Některé helmy jsou dokonce vybaveny systémem Recco (pro hledání zasypaných osob v lavině).

Starší děti nejspíš potěší možnost zapojit si iPod či mobilní telefon přímo do „uší“ helmy.

Vždy je také dobré si vyzkoušet, zda se helma slučuje s lyžařskými brýlemi, ve kterých bude dítě lyžovat. Ne vždy se všechny typy brýlí hodí ke všem přilbám.

Nové „páteřáky“ pro děti

Sehnat pro děti „páteřáky“ může být oříšek. Zdaleka ne všechny lyžařské firmy je vyrábějí, specializují se na ně spíše menší výrobci.
Novou, speciální dětskou řadu připravila společnost Komperdell. Chrániče s obrázkem sněhuláka a příznačným názvem Protector Toddler Frosty (v překladu něco jako Chránič ledových batolat) se vyrábějí už od velikosti 92 až 104 centimetrů. Název je malinko nadsazen, velikosti totiž neodpovídají batolatům, ale zhruba tříletým dětem, kdy se právě často s lyžováním začíná.
Protector Cannonball Boys a Diamond Angel Girls se vyrábějí se velikostech 104 až 152 centimetrů. Střih byl navržen speciálně pro dětské postavy.
Pořídit dětem „páteřáky“ není levná záležitost. Jejich ceny začínají na 1000 korunách. Vyplatí se to vůbec, když dítě rychle roste? V každém případě. Chrání děti před nebezpečným zraněním, a těch bývá při prvních lyžařských pokusech dost.
Dětské a juniorské chrániče páteře lze koupit také od dalších firem. Vyrábí je například Rossignol nebo Scott. Na českém internetu se hodně prodává Dainese Kid WaistCoat.


Více informací o výběru lyžařského vybavení:

Článek Jak vybrat sjezdové lyže

Článek Jak vybrat lyžařské boty

Článek Jak vybrat lyžařské hole

Článek Jak vybrat lyžařskou přilbu

Článek Jak vybrat lyžařské brýle

Článek Jak vybrat lyžařské chrániče