Ideální a vyrovnaný základní postoj první lyžařky ostře
kontrastuje s velkým předklonem a prohnutými zády lyžařky
druhé.
Emoce stranou
Paní Náhoda zřejmě čte moje články a já měl minulý víkend (v době, kdy vyšel tento článek ve SNOW 74 - pozn. red.) neuvěřitelnou možnost napravovat styl hned čtyřem zlepšení chtivým lyžařkám najednou! Samo o sobě by na tom nebylo nic moc zajímavého, kdyby slečny nejezdily jako „přes kopírák“ stejně. Holky na lyžích předváděly nejen svůj nový outfit, ale i vcelku pěkný „lady style“ – ladnou, opatrnou, ale rytmickou jízdu, velký předklon trupu, zároveň velký náklek a úžasně vyšpulený zadek. Pro učitele lyžování není lepší pohled. Ale emoce stranou! Z důležitých částí těla, které při lyžování nejvíce namáháme a které jsem ještě nezmínil, je páteř.
Páteř
Páteř je značně pohyblivá „chránička“ míchy, poskládaná z 24 obratlů, z nichž každý je jiný a v dolní části jsou její součástí kost křížová a kostrč. Mezi jednotlivými obratli jsou měkké meziobratlové ploténky, které, zjednodušeně řečeno, dávají páteři onu flexibilitu. Velikost obratlů se zvětšuje směrem od hlavy k bedrům a právě bederní obratle jsou ty nejmohutnější, protože nesou celou váhu trupu. Přirozeně lyžovat také znamená minimálně namáhat páteř!
Společné pro mé svěřenkyně bylo i to, že si všechny stěžovaly na bolesti zad v bederní oblasti. Páteř bývá při lyžování namáhána ve dvou oblastech: v přechodu krční a hrudní a asi nejvíce v bederní časti. Polohou pánve může každý lyžař značně ovlivnit to, jak bude páteř namáhána. „Vyšpulený“ zadek a velká bederní lordóza (prohnutí) páteře jsou mnohdy příčinou bolesti. Jednak jsou přetěžovány vzpřimovače zad (to jsou ty dva svaly kolem páteře) a za druhé mohou být přetěžovány i meziobratlové ploténky, což může vést i k jejich výhřezu.
Pánev
Lyžař by se tedy měl snažit naopak pánev mírně podsadit, a to mimo jiné za pomoci břišního svalstva. Vnímat práci svalů je obzvlášť při nácviku některých nových pohybů velmi podstatné. Absence aktivity svalů pánevního dna, hýždí a břicha vede především u žen k tolik typickému postoji s velkým předklonem a výrazným prohnutím v bedrech. Jedinou svalovou skupinou, která je při takové poloze aktivována (navíc nadměrně), jsou zádové svaly. Mírné podsazení pánve pomocí zapojení všech již zmíněných svalových skupin napomůže také tomu, že se celé těžiště těla aktivně posune mírně vpřed a vycentruje tak celý lyžařův postoj. Lyžování se tak stane jednodušším, lyže se lépe ovládají a zautomatizujeme-li si takové pohyby, přestanou nás záda bolet!
Lyžování nám musí přinášet příjemné pocity a je mnohem
příjemnější se nechat opájet endorfiny než trpět bolestí. Uvědomme si
opět, že jen dobře seřízený a udržovaný orloj může fungovat
věky…