Základní kámen

Základ lyžařské školy bude vždy tvořit ten, který si vás nakonec odvede na sjezdovku a s kým budete trávit svůj volný čas. Ten, který se bude starat o vaše děti jako o vlastní, ten, který vás bude donekonečna zvedat, až zase upadnete, ten, který vás vezme na oběd do stylové horské chalupy, kterou byste sami nikdy nenašli. Tedy jinak řečeno, kvalitně vzdělaného instruktora, nejen dobře lyžujícího, ale i příjemně vystupujícího partnera pro váš den nenahradí sebelepší kancelář ani nejlépe vybavená dětská školka. Po mnoha letech strávených v oboru, po detailním nahlédnutí do systému vzdělávání instruktorů lyžování v ČR i ve světě, po děsivém odkrytí pokličky udělování akreditací MŠMT pro vzdělávání instruktorů musím upřímně říct, že ten, kterého hledáte, bude mít na průkazce pravděpodobně razítko APUL nebo APLŠ. Ale ani průkazka není jediným měřítkem.

Přízemí

Kancelář lyžařské školy nemusí nutně sídlit v přízemí, ale i kdyby byla třeba ve třetím patře, určitě se do ní zajděte podívat. Nechte na sebe působit její atmosféru, ptejte se na informace, zjišťujte alternativy, dívejte se, jak s vámi zaměstnanci, nebo často přímo majitelé jednají. Do pomyslného přízemí jistě patří i webové prezentace lyžařských škol, ze kterých se dá zjistit mnohé. Fotogalerie na internetových stránkách vám již před dovolenou napoví, v jakém prostředí výuka probíhá, jak vypadá školka pro děti, často zde najdete i konkrétní tváře instruktorů, které si můžete zamluvit, pokud jste si hned napoprvé padli do oka.

První patro

Až přijedete na hory, běžte se projít. Podívejte se po městečku či vesničce, jak vypadají kanceláře lyžařských škol, zda mají i půjčovny a servis, naberte si plné kapsy propagačních materiálů a nenápadně pozorujte místa vyhrazená pro začátečníky, dětské školky a jejich vybavení, sledujte instruktory, jak pracují se svými žáky a pokud se vám nějaký obzvlášť zalíbí, zapamatujte si, jak byl oblečen.

Střecha

Není všechno zlato, co se třpytí. Pod drahými kancelářemi, billboardy, vlajkami a skvěle vybavenými dětskými parky se může občas skrývat i neprofesionalita. Vše má svá plus a minus. Velká lyžařská škola bude mít vždy skvělé zázemí, krásný dětský park, velké portfolio služeb, malé lyžařské školy pak poskytnou osobní přístup, rodinné prostředí či zajímavé netradiční aktivity.

A jsme tedy zpět u základního kamene. Vždy to bude nakonec o tom, kdo vás bude držet za ruku, až budete poprvé plužit. Dbejte tedy na přívětivý první kontakt, raději dejte na vlastní dobrý pocit, neboť tam, kde se budete cítit dobře, bude báječná i vaše dovolená na lyžích. Výběr je tedy nakonec zase na vás. Dobré cihly na stavbu domu se dají koupit v supermarketu spolu s maltou, štaflemi, lžící i kyblíkem, nebo v malém obchodě za rohem, kde mají cihly dnes, maltu na objednávku a pro štafle musíte přes ulici. Jde jen o to, kam raději chodíte.

Osm tipů pro výběr správné lyžařské školy

  1. Ptejte se, kde jsou vyškoleni instruktoři, jaké mají zkušenosti a zda je škola držitelem nějakého certifikátu, či členem nějaké vzdělávací organizace. Jednoznačně doporučuji APUL, nebo APLŠ.
  2. Dobrá lyžařská škola má kancelář, v ideálním případě spolu s půjčovnou vybavení a malým servisem.
  3. Jednotné oblečení instruktorů je samozřejmostí. Tam, kde každý pobíhá v jiné bundě, snad ani nechoďte.
  4. Propagační materiály a webové prezentace napoví mnoho.
  5. Prostor pro výuku začátečníků a dětí, dětský park a další služby jsou velmi důležité. Stejně tak je důležitá možnost výběru instruktora, který vás bude držet po celý den za ruku.
  6. Dejte na reference. Tam, kde se líbilo vašim přátelům, bude se líbit i Vám.
  7. Pokud nechcete pouze dítě pohlídat, ale skutečně naučit lyžovat, vyhněte s velkým obloukem zejména tzv. víkendovým školám, které za nízký poplatek pořádají jednodenní zájezdy spojené s výukou do menších českých středisek. Tyto školy působí bez jakéhokoliv zázemí, častým jevem jsou i nevyškolení instruktoři a různí dobrovolníci z řad rodičů, kteří se touto cestou dostanou na hory a přivydělají si nějakou tu korunu.
  8. Vše výše uvedené je hrubým návodem, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat. Výjimky potvrzují pravidlo a často můžete být nakonec příjemně i nepříjemně překvapeni tam, kde byste to vůbec nečekali.