Již na úvod nás při příjezdu potěšilo parkoviště, od kterého je to ke kase, a potažmo i k čtyřsedačkové lanovce Tauplitz I, jen na pár kroků. V půlce kopce je sice potřeba čtyřsedačku vyměnit za „pokračující“ lanovku Tauplitz II, nicméně výhodou přestupu je možnost odskočit si na toaletu, která se nachází v bezprostřední blízkosti turniketu.



Abyste se od výstupu čtyřsedačkové lanovky dostali do samotného centra dění, je potřeba nějaký ten kousek do mírného protisvahu vybruslit. Pak už se dostáváte na traverz, odkud se postupně začínají odkrývat panoramata, kterých má Tauplitz na rozdávání.



Jakmile jsme se v mapce střediska dočetli o možnosti 360stupňového výhledu, vydali jsme se nejkratší cestou na vrchol. Poslední úsek této cesty měl v sobě již nádech jakési romantičnosti – snad to bylo tím, že jsme se pomalu blížili k samému vrcholu hory Lawinenstein, nebo tím, že naším dopravním prostředkem byla starší poma poháněná naftovým motorem. Vrchol hory měl svoje kouzlo hlavně z toho důvodu, že na něm nebyla žádná profláklá vyhlídka ani bufet s občerstvením – možná i díky tomu bylo lidí na tomto místě jen poskromnu, čímž celá atmosféra působila kouzelněji, než kdyby tam proudily masy lidí.



Dobrodruhové budou Lawinenstein vyhledávat zcela záměrně, a to kvůli možnosti tandemového paraglidingu. Ten trvá až 20 minut a přistanete u vesničky Bad Mitterdorf. Stejně dlouhý polet na vás čeká také vrcholu Loser do Altausee – za tento dvacetiminutový zážitek zaplatíte 120 eur. Za 180 eur si pak můžete dopřát půlhodinový let z Krippensteinu do Hallstattu.



Sjezdovek je v Tauplitzu 42 km a jejich hlavní část je vsazená do horní nezalesněné části. Sjezdovky jsou různě propojené traverzy nebo různými vleky či provazáky. Hned při sjezdu z Lawinensteinu nás zaujalo množství cestiček a pěšinek, které se různě proplétaly. Není problém plynule střídat sjezdovku a volný terén mezi zakrslými borovicemi. Co se týká oficiálních sjezdovek, je samozřejmě na výběr ze všech stupňů obtížnosti. Jako nejzajímavější jsme shledali sjezdovku „Miiterstein-Piste“, která je zpočátku tvořená prudkým hangem černého značení, který se posléze zvolňuje. Po celé délce je však sjezdovka příjemně široká a v úseku v lese i hravě členitá.



Po výstupu ze čtyřsedačkové lanovky Tauplitz II se dostáváte po pár rozbruslení na lyžích na nemalé prostranství s názvem Tauplitzalm. Zde se najdete několik restaurací i hotelů o celkové kapacitě 1 000 lůžek. Útulně působí i fakt, že se sem nedostanou auta, a tak je tato část přístupná pouze s lanovkou nebo po běžkařských a turistických trasách. Kromě toho, že se jedná o dobrou základnu pro zimní dovolenou, neboť vchod dveří je prakticky na sjezdovce, soustřeďuje se tu také dětský park. Ten děti může zaujmout jednak pohádkovými postavami a jednak zastřešeným pojízdným pásem.



Den v Tauzplitzu plyne skutečně rychle a není divu, že žaludek po nějaké chvíli zatouží po jídle. Abychom mohli nechat naše tváře vystavené slunci a mohli si užívat výhled na Mrtvé hory, zvolili jsme nejvýše položenou horskou hospodu ve Štýrsku vůbec. S´Kriemandl se nachází ve výšce 1 880 m a nabízí tradiční místní jídla. Tentokrát jsme neodolali a pochutnali si na klasických frankfurtských párečcích s hranolky. Třešničkou na dortu byl kromě horké čokolády se šlehačkou také romantický západ slunce.


Proč do Tauplitzu?

Tauplitz na nás dýchl domácí rodinnou atmosférou a sympatickými sjezdovkami, ze kterých se dá kdykoli přejít ve freeride. Celodenní skipas tu dospělého vyjde na 39 EUR, mladistvé a studenty na 34,50 EUR. Středisko nabízí i různé balíčky obsahující ubytování a skipasy. Již za 157 EUR pořídíte 3 noci včetně snídaně a dva celodenní skipasy. V Tauplitzu najdete i další vyžití, než jen lyžování – jako například večerní sáňkování nebo ranní fresh track.



Na sjezdovkách nás vozily lyže FISCHER, doplněné hůlkami KOMPERDELL, helmami a brýlemi značky SMITH, rukavicemi LEVEL, hřejivými ponožkami LENZ, oblečením HALTI a kamerami GOPRO. Hodinky GARMIN jsme využili jak na sledování času, tak na měření rychlosti a záznamu tras. Pod bundami nás hřály svetry značky STILAGO a do střediska jsme se ve čtyřech lidech dopravili autem SUZUKI S-Cross.



Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: