Do Filzmoosu jsme jeli bez jakéhokoli očekávání a s vědomím, že toto středisko patří spíše mezi menší rakouské areály. O to víc jsme byli přehlednými a poměrně sportovními červenými sjezdovkami překvapeni, ale hlavně na nich díky minimu lidí zůstával rovný povrch i ve tři čtvrtě na čtyři. Lyžařský areál Filzmoos se rozkládá na třech kopcích, přičemž nejvíce jsme si oblíbili část zvanou Papageno, kde funguje jako hlavní dopravní prostředek kabinková lanovka. Z vrcholu vede sice jen jedna červená sjezdovka, ta ovšem stojí za to! Představte si širokou dálnici s velmi sportovním sklonem, kde je pramálo lidí a k tomu nechybí ani pěkný výhled na zasněžené alpské vrcholky. Sjezdovka je navíc téměř celý den ve stínu, takže i v pozdním odpoledni ji najdete upravenou tak jako u nás kolem půl desáté… Kdyby se udělovala cena za nej sjezdovku roku v Rakousku, dost pravděpodobně bych hlasovala právě pro tuhle.


Další část střediska se rozprostírá přímo naproti Papagenu přes silnici. Nejpohodlnějším přejezdem je modrá odbočka těsně nad dolní stanicí kabinkové lanovky Papagenobahn, která vás zavede na cvičnou modrou sjezdovku a odtud už vidíte na nástupní stranici sedačkové lanovky Grossbergbahn. Jediným diskomfortem je při tomto přejezdu nutnost vyzout lyže a podniknout pár kroků přes silnici – auta jsou tu ale velmi ohleduplná a s přecházejícími lyžaři se tu počítá. Jen co přejdete silnici, naskytne se vám pohled na pěkný široký sešup.


Šestisedačková lanovka vás vyveze na vrchol Kleinbergalm, odkud stéká červená a modrá sjezdovka, na jednom místě se svah dokonce náhle zlomí až do černého sklonu – není divu, že jde o část zvanou Michaela Kirchgasser FIS-Strecke. Jde o pořádný padák, který se brzy napojí na křižovatku červené a modré sjezdovky, takže dávka opatrnosti je na místě.


Po modrých sjezdovkách se odtud dostanete i na dvousedačku Mooslehenbahn, která lyžaře dopravuje na vrchol Schwaigalm. Tady se jedná o nejméně náročnou část, kterou tvoří modré přehledné sjezdovky, jež jsou převážnou část dne zalité sluncem, takže v úvahu přichází i pro opalovačku.


Nakonec zbývá část Neuberg, kde jsou v provozu dva kotvové vleky, které obsluhují modro-červené sjezdovky. Tato část je díky méně náročným sjezdovkám opět vhodná hlavně pro začátečníky nebo mírně pokročilé a lidí tu je opravdu pramálo – zkrátka klasická romantika na kotvách.


Filzmoos je dobrou volbou i pro běžkaře. Od výstupní stanice lanovky Papagenobahn vede tzv. Höhenloipe Rossbrand, což je 16kilometrová síť upravovaných běžkařských stop ve výšce 1 600 m. Běžkařské okruhy mají 1 až 6 km a novinkou je dvoukilometrová nenáročná trať Leichte Loipe.


Po běžkařském výletě přijde vhod občerstvení Schörgi Alm, což je malebná dřevěná chata u výstupní stanice lanovky Papagenobahn. Vypadá pohádkově nejen zvenku, ale i zevnitř a útulnou atmosféru podtrhuje ochota a vtip personálu – doporučujeme blondýnu Tinu, která se nebojí udělat ze sebe srandu, a vy budete mít pocit, že ji práce číšnice opravdu baví. Na výběr jsou tu jídla všeho druhu – jak tradiční rakouský Gröstl, tak třeba dvojitý hamburger.


I děti jsou ve Filzmoosu vítané, možná hlavně děti. Funguje tu pro ně lyžařská škola Bögei na modré cvičné louce s pomou Bögrainlift. Děti jistě nadchnou překážky, kdy kromě klasického slalomu s tyčemi i zvířaty mají možnost zkusit si i snowparkové minipřekážky jako je skokánek nebo bedna. Čtyři hodiny tu pro děti od 5 let vyjdou na 69 eur, což je v přepočtu nějakých 460 Kč na hodinu, tedy ceny vcelku srovnatelné s těmi v českých střediscích. Výhodou lyžařského parku je poloha ponlíž centra střediska a jako rozptýlení pro děti tu je k vidění i malý stateček s poníkem, kozičkami a králíky.


Netradiční zimní zábavou ve Filzmoos je koňské spřežení, které projíždí jak centrem městečka, tak blízkým okolím. Tři hodiny v kočáře (1 hodina tam, 1 hodina zpět a hodina pobytu na statku) vyjdou na 20 euro, děti pod deset let to mají za polovic.
Rezervaci si můžete zařídit na Filzmoos.atTip na ubytování:

Hotel Dachstein**** se nachází minutu chůze od lanovky Papagenobahn hned vedle náměstíčka, kde se pořádají večerní akce. Hotel ocení zejména milovníci jídla a fajnšmekři, protože majitelem je šéfkuchař, jenž si potrpí na kreativitu. Jako předkrm k večeři vám tedy na talíři může přistát třeba na plátky nakrájená kachna s čerstvým sýrem, oříšky a na kostičky nakrájeným jablíčkem. Plně vybavený dvoulůžkový pokoj (balkon, koupelna, TV, Wi-Fi) pořídíte na osobu od 47 eur se snídaní.
Více o hotelu na www.hotel-dachstein.at.A nemůže chybět ani tip na aprés-ski - nám se osvědčil podnik Happy Alm. Už kolem čtvrté odpolední to tu žije jako v Praze ve dvě ráno – hudba, tanec, aperol, … Sympatický barman vás tu nenechá nepít a ani dlouho váhat. Jakmile viděl moje váhání, neotálel a namíchal specialitu Moscow Mule (6,6 eur), která v sobě skrývala zázvorovou limonádu, panáka vodky a mátu. Každý čtvrtek od půl deváté se tu koná karaoke party.
Více o baru a ubytování na www.happyfilzmoos.at


Na Filzmoos oceníte i dobrou dostupnost- v podstatě jedete přes Rakousko celou dobu po dálnici a sjedete z ní pouhých 10 km od cíle. Jeho malá velikost je navíc výhodou, protože je vše na jednom místě podél jedné hlavní silnice – jak nástupní stanice lanovek, tak restaurace, obchody, bary nebo půjčovny lyží.


Filzmoos v kostce

  • Vzdálenost z Prahy (Č. Budějovice, Linz, Salzburg) – cca 5 h
  • Celodenní skipas dospělý (roč. 1996 a starší) – 40,50 eur
  • Celodenní skipas mládež (roč. 97, 98, 99) – 31 eur
  • Celodenní skipas dítě (roč. 200 - 2009) – 21 eur
  • Parkování – zdarma přímo vedle lanovky s pokladnou


Při reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: