Závod Excelent Sodiers si po pěti letech své existence získal pevné místo v kalendáři významných domácích sportovních akcí, kvalitou skoku i atraktivitou startovního pole se dokonce zařadil do prestižní kategorie „Gold Event“ v rámci AFP World Tour. Ne nadarmo. V letošním šestém ročníku se totiž organizátorům povedl husarský kousek, mezi potvrzenými jezdci jsou na startovní listině vítězové Xgames, Mistři světa, vítězové Světového poháru i medailisté z Olympiády. „Světová freeski špička má o našem závodě dobré povědomí, teď bylo důležité sladit se termínově s důležitými závody v Evropě, a to se nám povedlo,“ říká Jan Prouza, šéf závodu.XXL skok

Největším lákadlem není pro jezdce české pivo ani krása místních děvčat, ale především pohodová atmosféra závodů a obří skok, který svými parametry převyšuje i rozměry olympijského skoku v Soči. Výška odrazové hrany je v úrovni deseti metrů, vzdálenost mezi odrazem a dopadem je 15 metrů, do celkové vzdálenosti mezi odrazem a dopadištěm je však potřeba započítat ještě 10 metrů rovné střechy – jezdec tak musí překonat minimálně 25 metrů, aby bezpečně přistál. V praxi to znamená, že freeskieři létají vzduchem cca 30-40 metrů daleko ve výšce kolem 15 metrů nad okolními sjezdovkami.


Detailem, kterého si však všimne každý návštěvník, je ztvárnění celého závodiště. Závod se odehrává v duchu „soldiers“, tedy bojovníků – vojáků, kteří místo zbraní mají lyže a místo nábojů používají skoky. Genius loci pohraničního pásma Orlických hor, kde je z doby druhé světové války množství betonových krytů a střilen, inspiroval tvůrce trati, kteří celý prostor ztvárnili do tématu souboje, útoku a obrany. Nehledejte tedy klasický odrazový můstek a dopad, hledejte kryty, střílny a úkryty...

Jezdecká elita

Jak jsme již zmínili v úvodu, letošního ročníku se účastní naprostá světová jezdecká špička. Domáci Daniel Hanka bude mít konkurenci z celého světa, za zmínku stojí například Vincent Gagnier (CAN), držitel zlaté medaile ze zimních X Games v roce 2015 v disciplíně Big Air a čerstvý vítěz závodu Světového poháru v Big Air v Bostonu, Noah Wallace (USA), držitel bronzové medaile z FIS Světového šampionátu ve freestyle lyžování a snowboardingu z loňského roku, Antti Ollila (FIN), účastník ZOH i Xgames, nejlepší norský freeskier Klaus Finne či dvojice Italů Ralph Welponer (ITA) a Lukas Schaefer (ITA).


Nesmíme zapomenout na zámořská esa ze země, kde se freeskiing zrodil – účast potvrdil Matt Walker (USA), jeden z největších „stylařů“ a rovněž jeden z nejzkušenějších freeskierů ve startovním poli letošních Excelent Soldiers, pravidelný účastník X Games, kde patří mezi Top 12, Robby Franco (USA), či naprostý fenomén posledních let Nick Goepper (USA), trojnásobný vítěz X Games z let 2013 – 2014 – 2015 a bronzový medailista ze zimní olympiády v Soči.

Mezi „ostré střelce“ patří nepochybně i trojice reprezentantů Švýcarska - Fabian Bösch, čerstvě plnoletý švýcarský freeskier který se zúčastnil Zimních olympijských her v Soči v roce 2014 a letošní vítěz závodu v Big Air na zimních X Games v Aspenu, Andri Ragettli, aktuální vítěz Excelent Soldiers z loňského roku a třetí v kompletním hodnocení FIS Světového poháru ve slopestyle v roce 2015 a Luca Schuler, vítěz švýcarského freeski šampionátu v roce 2014, juniorský mistr světa z loňského roku a vítěz prestižní ch Nine Knights Big Air 2015.


Dva večery plné prvotřídní muziky

Co by to bylo za akci, kdyby na náročný denní program nenavazovaly večery plné muziky. Proto jsme i v rámci letošních Excelent Soldiers mysleli na návštěvníky i závodníky a připravili jsme pro ně dvě noci nabité vystoupeními zahraničních i domácích umělců. V pátek bude hlavní hvězdou večera belgický producent a Dj Netsky, v sobotu pak vystoupí trojice z holandska Kraak & Smaak. Support v podobě oblíbených domácích DJs N´zyma, Akvamena a NobodyListen pak zaručí dokonalé prostředí pro kalbu, na kterou se bude vzpomínat ještě dlouhé týdny a měsíce.

Přímý přenos na internetu

Pokud se nedostanete do Deštného v Orlických horách a chtěli byste zažít atmosféru závodů live na vlastní kůži, připravili jsme ve spolupraci s našimi partnery přímý přenos nedělního sportovního programu na internetu. Pro diváky v Čechách poběží live streaming na webové adrese excelentmag.cz, v zahraničí pak na prestižním kanálu extreme.com

Program

Pátek:

 • 20:00 - 03:00 Opening ceremony, opening party
 • 20:30 - 23:00 NobodyListen
 • 23:00 - 00:30 NETSKY DJ set
 • 00:30 - 03:00 N'zym

Sobota:

 • 09:00 - 16:00 Practice
 • 18:30 - 19:00 Red Bull Zero Hero
 • 19:00 - 20:00 Dell Night Mission
 • 20:00 - 05:00 Excelent Soldiers Party
 • 20:00 - 23:00 Akvamen
 • 23:00 - 00:30 Kraak & Smaak Sound system
 • 00:30 - 05:00 Akvamen & N’zym

Neděle:

 • 09:00 - 13:00 Practice
 • 14:00 - 15:00 Quali Heat 1
 • 15:00 - 16:00 Quali Heat 2
 • 17:00 - 19:00 FINALS
 • 19:00 - 19:30 Prize Giving Ceremony


Vstup na sportovní část akce je zdarma, na večerní parties pak návštěvníci zaplatí 290 Kč.

Vstupenky je možné koupit v síti www.GoOut.cz