Cyklistická bota se od běžné boty liší tím, že je pevnější. Bota vám tak poskytuje ochranu před klacky nebo kameny, které vám mohou odletět od kola. Má i kvalitní podrážku, která nesklouzává tak snadno z pedálů. Podešev je tvrdší, tedy pevnější, takže při šlapání je noha stabilnější, a je tím zajištěn i lepší přenos síly – šetříte tak svá lýtka a chodidla.

V minulém díle jsme rozebírali nášlapné pedály, ke kterým jsou potřeba boty s tzv. kufry, tedy boty s nášlapným systémem. Tyto boty přitom mohou vypadat jako běžné sportovní boty na turistiku, v podrážce mají ale zabudován nášlapný systém. Tím, že je nášlapný systém zabudovaný do podrážky, není problém opřít kolo a jít se projít třeba na vyhlídku nebo po zámku. Totéž oceníte i v terénu, kdy potřebujete kolo někam snést nebo vynést.


Specifickými botami na kolo jsou velmi lehké tretry. Jejich podrážka je samozřejmě také uzpůsobená pro chůzi, ale je plastová, takže přeci jen není úplně ideální na turistiku při cyklistických vyjížďkách. Tretry jsou tedy vhodné pro sportovnější jezdce, kterým jde o výkon.


Jistou roli hraje i systém upínání boty. U turističtějších bot se můžete setkat s tkaničkami, které překrývají suché zipy, u sportovnějších treter najdete spíš systém se suchými zipy. Výkonní jezdci určitě ocení přezku s ráčnou, která se vyznačuje velmi rychlým utahováním, případně povolováním. Nejpokročilejším systémem je pak tzv. boa systém – kolečka s tkanicí. Tím, že kolečkem otáčíte, si rovnoměrně dotahujete celou botu. Jde přitom o velmi pevnou, zároveň ale lehkou botu s jistotou, že se vám žádná tkanička při jízdě nepovolí.


Cenově začínají kvalitní sportovní tretry na 3 000 Kč, nicméně za absolutní špičku zaplatíte i 10 000 Kč. Kvalitnější boty vám vydrží klidně přes 5 let, i když závodníci, kteří na kole sedí takřka každý den, můžou boty zlikvidovat klidně za jediný rok.


Stejně jako o pedálech i o botách jsme se radili s odborníkem Lukášem Pajačem v prodejně Finebike přímo v centru Prahy a vy si sem můžete přijít jak pro tipy, tak samozřejmě pro nové boty.Partneři SNOW tour: