V prodejně Böhm na Černém Mostě jsme zkoumali, jaké nosiče na kola dnes máme vůbec na výběr.

Nejzákladnější varianta nosiče na střechu má dvě ramena, mezi která rám kola vložíte a čelistmi jej upevníte. Jde o cenově nejdostupnější nosič, kdy se cena pohybuje okolo 1 300 Kč (Thule 532).
Čím se jde cenově výš, tím pohodlnější bude manipulace s nosičem. U střešního nosiče za 2 000 Kč (Thule 591) se již setkáte pouze s jedním ramenem – kolo jednoduše usadíte do ramene a postranním kolečkem kolo ukotvíte. Výhodou je, že se nemusíte natahovat příliš do výšky, protože kolečko se nachází u spodního okraje ramene. Usazení a sejmutí kola je tedy jednodušší než u dvouramenného nosiče.


Nejnovější nosiče pak mají vyměkčené čelisti, takže pokud vlastníte kolo s karbonovým rámem, nemůže se v těchto čelistích nijak poškodit. Čelisti jsou navíc velmi široké, takže obejmou i kola se silnějším rámem. Takový nosič je samozřejmě o něco dražší (2 599 Kč za Thule 598).


Výhodou nosičů na tažná zařízení je snadnější manipulace. Pokud máte velké auto a usazujete kolo na střechu, jde to obtížněji, než když kolo usazujete do výše vašeho pasu. Pokud tedy tažné zařízení na autě máte, je vhodnější variantou právě nosič na toto tažné zařízení. Něco málo ušetříte na nižší spotřebě díky umístění kol za autem a jejich menšímu odporu a vyhnete se také nechtěnému zničení kol, pokud vjíždíte do nízké garáže a na kola zapomenete.


Cena těchto nosičů se zato pochopitelně pohybuje znatelně výš, a to mezi 10 až 13 000 Kč. Na těchto nosičích můžete převážet až 4 kola (Thule 929), přičemž vysouvatelné držáky pneumatik dovolují vozit i allmountinová kola s delší geometrií (Thule 926). Nejlevnější variantou z řady Thule stojí 10 500 Kč, je ale pouze pro dvě kola (Thule 924).

Ačkoli vám přímo v prodejně nosič na tažné zařízení pomohou namontovat, montáž i demontáž je u řady nosičů poměrně jednoduchá. U některých typů je pohodlná páka, která vše obsluhuje. Pokud byste chtěli zařízení sejmout, zvednete páku, čímž vyjmete celý nosič. Při nasazování analogicky nasadíte nosič na tažné zařízení a pomocí páky ukotvíte.


Nemusíte se ani bát, že budete muset sundávat kola z nosiče pokaždé, když se budete chtít dostat do kufru. Jednoduše sešlápnete (nebo povytáhnete) páku u nosiče a nosič i s koly sklopíte k zemi.


Pokud se chcete s cenou za nosič dostat pod 10 000 Kč, existují značky jako Menabo (5 878 Kč) nebo Wjenzek (6 690 Kč). Od výše uvedených se neliší nijak markantně, spíš jde o komfort při manipulaci, takže třeba chybí výše zmíněná páka na ukotvení nosiče na tažné zařízení a nosič dotahujete klíčem. Rovněž u těchto nosičů ale funguje možnost sklopení i s koly, pokud potřebujete do kufru.
Partneři SNOW tour: