Lyžařský provoz na Planai byl zahájen 11. listopadu, a to v horním patře nad mezistanicí páteřní kabinkové lanovky ze Schladmingu. Aktuálně je v provozu zhruba 50 % sjezdovek, mezi nimiž nechybí horní část tratí pro Světový pohár žen i mužů.

Planai je zalesněný kopec, ze kterého se v širokých průsecích spouštějí vesměs přehledné červené sjezdovky. Při takřka nulovém zalidnění byly sjezdovky doslova carvingovým letištěm.

Orientace tratí přeje tvrdému podkladu. Kromě samotného vrcholu Planai byly všechny sjezdovky takřka celý den ve stínu. Po ránu byly sjezdovky rovné jak sklo a pěkně umrzlé, žádná kaše, jak by se dalo při plusových teplotách očekávat.

Ze sjezdovky na Planai jsou pěkné výhledy, hlavně trať Světového poháru vybízí k zastavení a kochání. My si ale raději užívali její profil: trať se hned několikrát prudce zlomí, přitom je velmi rychlá.

K rychlosti svádí i sjezdovka Lärchkogel, na kterou nezasvítilo sluníčko za celý den ani jednou, takže povrch zůstal nekompromisně tvrdý. Sklon, rychlost a přitom dostatečná přehlednost – díky těmto parametrům u nás tahle sjezdovka tentokrát vyhrála.

Začátkem sezony je ještě hodně chat zavřených, ale malebně vyhlížející hospůdka Schafalm omezený výběr víc než vynahradila. Nabízí typické rakouské dobroty – od šnitzlu přes párky až po Germknödel nebo Kaiserschmären. Germknödel pořídíte za 5 eur, párky kolem 4 eur a řízek s bramborami za 12 eur.

Na nejvyšší stanici lanovky se nachází Sky Toilet, tedy prosklená toaleta, kdy si na oné místnosti můžete skrz sklo užít výhled, zatímco z druhé strany je zrcadlo, takže vás nikdo nevidí. ;-)

Vyrazit na Planai ve všední den ještě před sezonou vás ušetří hemžení lyžařů, přičemž se můžete spolehnout na sportovní poježdění.


V Planai jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ.


Partneři SNOW tour: