SNOW tour 2018: Arabba from SNOW.cz on Vimeo.


Arabbu jsme navštívili až koncem března, ale trefili možná nejlepší podmínky sezony – modrou oblouhu, sluníčko, mráz a sjezdovky rovné ráno i odpoledne. Zejména severní svahy masivu Porta Vescovo zůstávaly díky stínu dlouho tvrdé a působily spíše lednovým dojmem.


Černá Porta Vescovo

Nejstrmější sjezdovky se v Arabbě spouští z Porta Vescovo, přičemž jde o tratě dlouhé, vesměs lehce členité, ovšem nejprudší úseky jsou poměrně úzké. Černé sjezdovky Sourasas a Fodoma bývají do půl desáté prázdná a podle svých dovedností se tu v relativně vysoké rychlosti můžete nerušeně pokládat do oblouků. Prudká černá se rovněž vině z protilehlého vrcholu Burz přímo do Arabby.


Sportovní červené jsou všude

Poctivé červené sjezdovky nechybí téměř v žádné části Arabby. Ty nejsportovnější vedou rovněž z vrcholu Porta Vescovo, nejdelší se vine z Marmolady a jedna z našich oblíbených se nachází na Monte Cherz – je dostatečně široká, přehledná a není tak náročná jako na Porta Vescovo.


Na modré směrem k Alta Badii

Největší procento modrých tvoří spíše přejezdy mezi jednotlivými částmi střediska. Velmi příjemné mírné tratě, které jsou možná jako jediné zvládnutelné i pro začátečníky, se vinou za vrcholem Cherz směrem k Alta Badii. Zejména modrá pista z Pralongie je velmi široká, přehledná a téměř pokaždé úplně prázdná.


A co dálnice?

Arabba není skoupá ani na tzv. dálnice, tedy široké a jen minimálně členité sjezdovky. Dominantní dálnicí je v horní části červená trať z Marmolady, která končí až ve vesničce Malga Ciapela a dohromady dá úctyhodných 12 km. Tento sjezd si nejvíc užijete hned zrána, později se tato hlavní údolní tepna lyžaři doslova hemží.


Široký sešup z Belvederu

Naše lyžařské srdce si v Arabbě získala sjezdovka Belvedere II (č. 41), kterou najdete směrem na Passo Pordoi, kam nově vyváží kabinková lanovka, na niž navazuje sedačka. Sjezdovka je sportovně laděná a po úvodním extrémně širokém sešupu následuje mírnější úsek, takže je po celé délce plynule jetelná po hranách. Na rozdíl od své vedlejší kolegyně bývá i častěji zcela prázdná.


Nová Funslope

Letošní novinkou Arabby je Funslope, která na severním svahu vrcholu Bec de Roces vystřídala snowpark. Funslope je docela dlouhá a nabídne dva průjezdy tunelem, jízdu po bedýnce nebo jednoduchý skokánek.


Srdce Sella Rondy

Arabba nabídne přímý nástup na lyžařské safari Sella Ronda - skalní masiv Sella můžete oranžovou nebo zelenou variantou, tedy po i proti směru hodinových ručiček. Oranžová trasa má údajně méně přejezdů lanovkami. Bez lanovek jsme celkem nalyžovali 37 km a s několika zastávkami na zábavných tratích a s obědem nám okruh zabral necelý den.


Vyhlídka Marmolada

Z Arabby se dostanete také na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu, respektive na její druhý nejvyšší vrchol Punta Rocca. Cesta zabere okolo hodiny a půl a je k tomu zapotřebí celkem šesti lanovek, z nichž poslední tři jsou kapacitní kabiny vedoucí z městečka Malga Ciapela až na terasu vrcholu Punta Rocca (3 269 m). Terasa je oproti loňsku rozšířená, takže je více místa na focení. :-)


Po stopách války

Arabbu protíná také okruh Grande Guerra, tedy po stopách 1. světové války, kde můžete navštívit muzeum na mezistanici Searauta na Marmoladě. V muzeu jsou vystavené válečné relikty nalezené na ledovci z bitev války – od krabičky cigaret přes lékařské potřeby až po zbraně všech typů. Vstup do muzea je zdarma.


Tradiční chaty i kavárničky

Restaurací přímo u sjezdovek je v Arabbě nespočet, mezi naše oblíbené patří restaurace Burz, stylová kavárnička Cesa da Fuoch s příznivými cenami nebo restaurace Viel Dal Pan na Porta Vescovo s navazující samoobslužnou částí a výhledem na Marmoladu.


Lyžuj a pij (víno)!

Dvakrát do roka v lednu a v březnu se v Arabbě a na Marmoladě koná akce Ski&Wine, kdy lyžujete od chaty k chatě a ochutnáváte různá vína a drobná občerstvení. Ochutnávky probíhají zhruba v 11 restauracích a denní souhrnná cena činí 25 eur včetně lyžařského instruktora.


Na pizzu i jelena

Centrum Arabby sice není nikterak velké, restaurací je tu ovšem hned několik. Na tradiční italské lasagně můžete zajít do restaurace Pordoi, na pizzu do vedlejšího Baru Peter, kde do půl čtvrté do půl osmé probíhají aprés ski party i s živou hudbou. V restauraci Malita můžete ochutnat jelena s typickou italskou polentou, vyhlášené steaky a obří porce masa najdete v Miky´s Grillu a na sýry a pizzy různých druhů vyrazte do restaurace Al Tablé.


Ochutnávka Grappy v restauraci PordoiObří pizzy v Baru PeterJelen s polentou v restauraci MalitaMasové hody v Miky´s Grillu, tác vpravo je pro dvě osobySýrové variace v restauraci Al TabléUbytováni jsme byli v patrovém apartmánu L´Moreto necelý kilometr od Arabby, kde každý pokoj má na patře svou koupelnu. Milá majitelka vám každý den uklidí pokoj a vymění ručníky, což v klasických apartmánech nebývá zvykem.


SNOW tour TIP 2018: ubytování - Arabba from SNOW.cz on Vimeo.
Arabba v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 41 min
Ceny skipasů v mimosezoně:      
Celodenní skipas dospělý     53 eur
Celodenní skipas mládež (do 17 let)     41 eur
Celodenní skipas senior     53 eur
Děti do 8 let     s doprovodem rodiče zdarma
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.dolomitisuperski.com/arabba
Ubytování     http://www.lezuo.it/
Parkování     malé u kostela v centru města
      velké parkoviště u lanovek Porta VescovoPartneři SNOW tour:


V Arabbě jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.