Z dřívějších diskuzních příspěvků vyplynulo, že chybí ucelený seriál článků o tom, jak funguje lidské tělo, co a jak je potřeba trénovat, abychom si mohli plně vychutnat každou jízdu na lyžích. V téhle oblasti pořád vládnou určité zkreslené představy a v době přebytku informací je často i pro jinak chytré a vzdělané lidi problém je filtrovat (rozklíčování co je priorita, co a proč aplikovat na sebe samého).

Ne každý kondiční program nebo cvik je totiž vhodný pro každého a hromadné programy z fitness magazínů častokrát neposlouží danému jedinci ideálně, naopak, některému můžou i uškodit a většina z takových programů postrádá individuální cíle daného člověka. A ne každý má čas studovat do detailu skripta z anatomie, ani peníze na osobního trenéra nebo fyzioterapeuta, který se mu bude denně věnovat.

Trénovat i regenerovat je umění

Cílem seriálu je zasvěcení širšího publika do konkrétních metod skloubení tréninku technického a tréninku jednotlivých fyzických dovedností. Ty jsou totiž nerozlučně spjaty s kvalitou a provedením prvků technických. Také bude vysvětleno, proč je trénink na lyžích nebo na kole jenom jedna strana mince a že regenerace není jenom válení se před televizí, ale jedná se o činnost, kterou třeba také plánovat a znát.

Pro sportovní lyžaře s touhou po výkonech bude v každé části vysvětlen určitý návod, jak tu kterou dovednost trénovat, na co nezapomenout a jak to všechno skloubit v rámci sezony nebo mimo ní. Hodně často se totiž setkávám s tím, že lidi sice umějí makat, ale jejich trénink není plně produktivní pro daný cíl.

Následkem je pak výkonnostní stagnace (program není adresně zacílen), nebo dokonce opakovaná zranění (opotřebení kloubů nebo vaziv z přemíry tréninku nebo zanedbání regenerace). Veškerý trénink by měl být „smart“ a ne za každou cenu „hard“! Každý máme omezený čas, tak proč ho ztrácet s něčím, co nám moc nepomůže nebo přivodí i zranění (nebo opotřebuje chrupavky)?

Anebo jinak řečeno, cílem seriálu je, aby (jak praví ve svých knihách L. Souček) to na rozdíl od obecného povědomí nebylo jenom „Tušení stínu“ ale „Tušení souvislosti“…

V seriálu o lyžařském tréninku se postupně dozvíte:

  • Jak a proč naše tělo funguje, detaily i celkový pohled
  • Jak trénovat bezpečněji a víc všestranně a co Vám to přinese do lyžování
  • Jak plánovat skladbu, objem i intenzitu tréninku a jak kompenzovat jednostranné zatížení
  • Jak lépe regenerovat a prevence před zraněními

Na úvod a na zamyšlení to myslím stačí a doufám, že aspoň některé lyžaře tento seriál inspiruje, nebo jim i pomůže s tvorbou svého vlastního (možná i lepšího) tréninku a zvýší povědomí o celé té „vědě za scénou“, u které budu mít snahu vše podat „lidskou řečí“, tak aby to co nejvíce lidi pochopilo.

Sportu zdar!


Autor je lyžařský a sportovní nadšenec, co nic neumí dělat polovičatě. Popularizátor vědy za scénou se snahou překládat ji do lidské a lyžařské řeči.