SNOW tour 2019 - Livigno Mottolino from SNOW.cz on Vimeo.


Sjezdovky na Mottolinu se převážně červenají a na rozdíl od protějšího Carosella se místy i razantně začernají. Ve všech případech jde ale o poměrně široké a přehledné tratě, takže se to nemusíte bát „pustit“, protože vidíte daleko dopředu.


Mně osobně se tu nejvíc líbí červené sjezdovky, které se spouští z vrcholu M. Sponda a díky dostatečné šíři se na nich užijí i lyže s delším radiusem. Sklony tratí se s blížícími se nástupními stanicemi sedaček ještě „zpřísňují“, takže je potřeba rozvrhnout síly i na tyto rychlé dojezdy.


Oblíbenost Livigna se v hlavní sezoně podepisuje na zvýšeném množství lyžařů na sjezdovkách, my jsme tu v prosincovou mimosezonu ovšem natrefili na poloprázdné svahy s nulovými frontami na lanovkách.


Mírná modrá sjezdovka pro začátečníky se na Mottolinu hledá o něco hůře, přesto ji tu najdete. Spouští se po hřebeni z vrcholu M. Della Neve a její sklon nahrává jak nenáročným obloukům, tak i svižnějšímu carvování. Jde o příjemnou pauzu, pokud si chcete odpočinout od rychlých tratí svažujících se k městu.


Výše zmíněná sjezdovka se u výstupu kabinkové lanovky napojí na další (a poslední) modrou sjezdovku, kterou od letoška nově obsluhuje sedačková lanovka a propojuje tak Mottolino a Passo D´Eira.


Mottolino se také pyšní jedním z největších snowparků v Evropě a už na pohled je poznat, že tamní big airy jsou stavěné rukou profesionálů s bezpečně postavenými dopady a velkou variabilitou skoků. V době naší návštěvy nebyl snowpark ještě stoprocentně dostavěn, ale byla by škoda neukázat snowpark v jeho plné parádě, a tak jsme si dovolili použít fotku ze starší návštěvy.


Na oběd doporučuji zajít do restaurace Camanel di Planon, kde se na venkovní terase už v poledne mohou odehrávat různé „apres-ski“ tancovačky, ale dá se tu samozřejmě v druhém patře budovy i poklidně najíst. My tu zvolili typickou italskou bresaolu s hříbky a rukolou, což nás dohromady i se třemi pivy vyšlo zhruba na 40 eur.


V Livignu by byl hřích večer nezavítat do ruchu velkoměsta! Kromě toho, že tu přes den díky bezcelní zóně nakoupíte levně alkohol, parfémy nebo i benzín, večer se tu můžete ve vyhlášeném podniku Bivio oddat skleničkám aperolu a tančení až do pozdních hodin. Na klidnou skleničku či kávu po lyžování ale můžete zajít do kterékoli kavárny v centru města, kde vám zpravidla k drinku nabídnou i nějaké to prkénko se sýry či salámy. Ano, je pak těžké odejít. :-)


Livigno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 52 min
*Celodenní skipas dospělý     49 eur
*Celodenní skipas Junior (roč. 2003 a později)     35 eur
*Celodenní skipas Senior (roč. 1954 a starší)     44 eur
Provozní doba střediska     8:30 – 16:40/17:00
Webové stránky střediska     www.mottolino.com
Ubytování     www.nev-dama.cz
Parkování     zdarma u nástupů hlavních lanovek

*ceny skipasů v hlavní sezóně
Partneři SNOW tour:


V Livignu se ve spolupráci s cestovní kanceláří NEV DAMA odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX nebo sněžné brusle SLED DOGS. Zdarma jste mohli ochutnat tyčinky CHIMPANZEE a po lyžovačce i dominikánský elixír Bucanero. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, nákrčáky a čepice RITUALL a čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL a videotechniku LAMAX.