Česko: sněžení na celém území, místy už přes půl metru

V posledních dnech od středních poloh na téměř celém území ČR sněží a na horách sníh rychle přibývá. I když o víkendu i v příštím týdnu teploty přechodně povyskočí, sněhovou pokrývku ve střediscích to neohrozí - pro lyžování na nadýchaném prašanu je ale potřeba příliš neváhat.


Během příštích dní může napadnout další půlmetr sněhu

Sjezdovky každý den pokrývá několik dalších centimetrů přírodního sněhu a při dobré úpravě vzniká příjemně měkký, přesto pevný povrch. Mnohá střediska využívají mrazivé dny k vytváření zásob technického sněhu, a to i během dne. Aktuální inspiraci, kde jsou nejlepší podmínky, hledejte v reportech.


Tři čtvrtiny českých sjezdovek jsou otevřeny lyžařům

Teploty se budou o víkendu pohybovat kolem bodu mrazu - přes den nad, v noci pod. Suchý prašan tak vydrží jen v nejvyšších polohách, níže sníh slehne.


Největší areály jsou prakticky v plném provozu

Alpy: sněhu místy až příliš, hrozí laviny

V Alpách - zvláště rakouských a švýcarských - sněží, sněží a sněží. Některé areály musely kvůli přívalům sněhu omezit provoz, mimo sjezdovky je vyhlášen 4. až 5., tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí a některá letoviska jsou kvůli sněhem ohroženým příjezdovým cestám nedostupná. Před víkendem se ale situace alespoň přechodně zklidní, kalamitní počasí by se mělo trvaleji umoudřit během příštího týdne. Nejméně sněhu leží v jižních a západních Alpách, tedy zejména v Itálii - i tam jsou ale sněhové podmínky celkově velmi dobré, byť bez bílé kulisy v údolích.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 75 % sjezdovek (4 586 km), v Itálii 78 % (2 902 km), ve Švýcarsku 69 % (3 328 km) a ve Francii 61 % sjezdovek (4 941 km).


Italská Santa Catarina, ve srážkovém stínu na jižní straně Alp, nabízí v těchto dnech i slunečné lyžování (reportér Honzajs122)

Tipy reportérů

Klínovec

Klínovec má letos nově rozšířenou modrou Dámskou sjezdovku a hlavně propojení se sousedním Neklidem, kde bývá - co do zalidněnosti - klidněji. V horším počasí se na Klínovci lyžuje díky sedačkovým lanovkám s bublinou poměrně pohodlně. Na klínovecké poměry je v týdnu na sjezdových tratích příjemně volno.


Reportér Nojby si lyžování na Klínovci i přes nepříznivé počasí 7. ledna docela užil

Červenohorské sedlo

Jedny z nejvýše položených sjezdovek u nás jsou pokryty tlustou vrstvou dobře urolbovaného sněhu. Ceny jsou příznivé a zalidněnost ve všední dny nízká. Nevýhodou je pomalejší lanovka a častá mlha.


Reportér Monkeyr reportoval 4. ledna z Červenohorského sedla

Železná Ruda - Pancíř

Mimořádně opomíjený areál má silnou retro atmosféru, a to hlavně díky prastaré jednosedačkové lanovce. Jak modrou, tak červenou sjezdovku pak obsluhuje vlastní vlek. Obě sjezdovky mají dostatek přírodního sněhu. Lidí bývá zřejmě minimum.


Retro atmosféru malého areálu chválí reportér Erenaethan

Mosty u Jablunkova

Beskydy mají letos výborné sněhové podmínky. V Mostech, téměř na hranicích se Slovenskem, mají spoustu přírodního sněhu, úprava tratí však úplně nepotěšila.


Mosty očima reportéra LBS

Chopok Juh

Vynikající sněhové podmínky a dokonce i slunečné mrazivé počasí měly v tomto týdnu slovenské Tatry - 7. ledna nejezdil funitel spojující severní stranu s jižní, lyžování na prosluněných prašanových svazích tak díky minimální zalidněnosti nemělo chybu.


Ideální podmínky na Chopku trefil reportér zdenek.b

Tipy na levné skipasy

Karlov pod Pradědem - Klobouk

Díky tomu, že sjezdovky na Klobouk jsou oproti hlavním karlovským svahům výrazně sportovnější, bývají téměř liduprázdné. Navíc lyžování zde není příliš drahé, zvlášť když využijete akci skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW!


Z karlovského Klobouku reportoval cico


V lednu můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít i v těchto areálech:

 • Branná
 • Dolní Morava
 • Donovaly
 • Herlíkovice
 • Hlinsko
 • Horní Václavov - Čerťák
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Karlov pod Pradědem - Klobouk
 • Kunčice
 • Oravská Lesná
 • Paseky nad Jizerou
 • Peklák
 • Plešivec
 • Rokytnice nad Jizerou
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty