Česko: téměř celé území pod sněhem

Přívaly nového sněhu ustaly, a tak i sjezdovky na horách vydrží déle upravené a lyžování má opravdu zimní kulisu. O víkendu lze samozřejmě očekávat vysokou návštěvnost, zvláště v renomovanějších a známějších centrech.


V příštích pěti dnech už mnoho sněhu nenapadne

Na sjezdovkách českých horských středisek leží slušná vrstva velmi kvalitního sněhu, který je příjemný a tolerantní, takže si jej užijí i rekreační lyžaři. Čerstvý přírodní sníh ovšem není tak kompaktní jako technický, a tak si při velké návštěvnosti na frekventovaných a prudších místech snadněji rozorá.


Více než tři čtvrtiny českých sjezdovek jsou v provozu

Teploty na horách se budou držet pod nulou, vítr by měl být slabý a oblačnost proměnlivá, ale v neděli už by mohlo převládat slunečno. Neděle přitom obvykle bývá návštěvnicky klidnější než sobota.


Víkendové teploty budou pod bodem mrazu

Alpy: Rakousko a Švýcarsko zasypané, ale už bez kalamit

Nejvíce sněhu v posledních dnech napadlo na severní straně pohoří v Rakousku a Švýcarsku. Za poslední dva týdny v některých místech napadlo i kolem 4 metrů sněhu, což extrémně zvýšilo lavinové nebezpečí a dočasně paralyzovalo dopravní i lyžařskou infrastrukturu. I když lavinové nebezpečí polevilo a většina sjezdovek je opět otevřená, pohyb mimo ně, tedy skialpinistické túry či freeridové sjezdy, nejsou doporučeníhodné - jejich plánování vyžaduje v těchto podmínkách místní znalosti a značné zkušenosti.

V Rakousku je aktuálně už opět otevřeno 86 % sjezdovek, ve Švýcarsku 77 %, v Itálii, která kalamitou zasažena nebyla, 80 % a ve Francii 71 % sjezdovek.


Vlark zažil v rakouském Dorfgasteinu velkou chumelenici i následné pohádkové azuro


Francouzské Alpy se neocitly pod takovým náporem sněhu, aby střediska omezovala provoz (reportéři ZR a eva)

Tipy reportérů

Rokytnice nad Jizerou

Reportér chodera popsal podmínky výmluvně: "Konečně pořádná zima. Za trochou freeridu se tento víkend v Krkonoších nemuselo ani mimo sjezdovku. Upravit několik desítek nočního sněhu, který navíc už několikátý den a noc stále padá, je téměř nemožné. Tato víkendová Rokytnice byla ve znamení volného terénu přímo na sjezdovkách. Kdo to má rád a vezme široké lyže, je to mnohem lepší způsob, jak si dobře zalyžovat bez front. Rokytnice je krásný areál, kde jsou dlouhé sjezdovky a lanovka na Lysou horu vás vyveze opravdu do těch nejvyšších partií Krkonoš."


Reportér chodera se nezalekl kalamitního sněžení a Rokytnici si užil prašanově

Benecko

Upravovat nový sníh zvládali bez problémů na krkonošském Benecku. Na hlavní červenou sjezdovku vás vyveze moderní čtyřsedačka, páteřní lanovka areálu. Další sjezdovky jsou většinou mírné modré, jde spíše o rodinný areál, ovšem sportovci si užijí i na běžeckých tratích, kterými je Benecko pověstné.


Noční lyžování na Benecku (reportér sejk68)

Zdobnice

Dostatek sněhu, aktuálně i prachového, a málo lidí je hlavní plus Zdobnice. Pokročilí si zajezdí na červené Valčence, děti je možno přihlásit na výuku do školičky.


Jenda007 zdokumentoval prašan ve Zdobnici

České Petrovice

Svah s přátelskou, rodinnou atmosférou je ideální pro pilování techniky a výuku nejen dětí. Nahoru se jezdí na dvou pomách, rychlejší a pomalejší. Ceny lyžování i služeb jsou velmi přívětivé.


Reportér M.art.in si lyžování užil i přes mlhavé počasí

Kunčice

Reportér rwagi si lyžování v Kunčicích užil díky pohodlnému zázemí a klidnému provozu: "Příjezd až k lanovce, pohodlná čtyřsedačka, sjezdovky prostorné, super občerstvení. Prakticky bez front."


Reportér rwagi si v Kunčicích pochvaloval klid

Tipy na levné skipasy

Herlíkovice Bubákov

Na široké sjezdovky vozí lyžaře kromě vleků dvě sedačkové lanovky. Díky všestrannosti tratí si tu užijí jak rodiny, tak sportovnější jezdci. Až do konce ledna je možné s časopisem SNOW využít akce skipas 1+1 zdarma.


Herlíkovice Bubákov - technický sníh je ukryt pod vrstvou přírodního (reportér Milka)


Do konce ledna můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

 • Branná
 • Donovaly
 • Herlíkovice
 • Hlinsko
 • Horní Václavov - Čerťák
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Karlov pod Pradědem - Klobouk
 • Kunčice
 • Oravská Lesná
 • Paseky nad Jizerou
 • Peklák
 • Plešivec
 • Rokytnice nad Jizerou
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty